Nájdeš nás aj na:

Lacné letenky z Bratislavy

Ryanair má 35 rokov. Začínal s jedným lietadlom a 25 zamestnancami!

Ryanair má 35 rokov. Začínal s jedným lietadlom a 25 zamestnancami!

Z malej lokálnej firmy európsky letecký gigant. Írsky nízkonákladový prepravca Ryanair zažil turbulentné desaťročie. Kým kedysi prepravoval stovky cestujúcich, teraz každoročne prepraví stovky miliónov ľudí. Tento týždeň oslavujú írske aerolinky svoje 35. narodeniny. Prinášame stručný pohľad na ich históriu, ktorá odštartovala v skromných pomeroch s jedným lietadlom a 25 zamestnancami.

Reklama

Nebyť korony, Ryanair rastie ďalej

Svoje narodeniny si Ryanair tento rok predstavoval asi trošku inak. Koronakríza však zasiahla letecký priemysel ako nikdy predtým a aj nízkonákladové letecké spoločnosti pocítia v dôsledku pandémie COVID-19 výrazný pokles finančných príjmov.

Počet cestujúcich spoločnosti Ryanair sa pochopiteľne v roku 2020 drasticky zníži. Počas posledných troch mesiacov prepravila letecká spoločnosť len 0,51 milióna cestujúcich, keďže väčšina jej flotily bola uzemnená. V najhoršom mesiaci bolo v apríli prepravených iba 0,04 milióna cestujúcich. Letecká spoločnosť však minulý týždeň opäť obnovila svoju sieť trás s 1 000 dennými letmi.

Prvé lietadlo malo 15 sedadiel, prvý výpredaj prišiel v roku 1986

Prvý let spoločnosti Ryanair bol zrealizovaný 8. júla 1985, pred 35 rokmi. Prvým lietadlom tejto leteckej spoločnosti bolo Embraer EMB-110P1 Bandeirante. Lietadlo malo iba 15 sedadiel, čo zodpovedá prvým trom radom lietadiel, ktoré dnes prevádzkuje.

Názov Ryanair pochádza od zakladateľov leteckej spoločnosti, rodiny Ryan. Málokto vie, že firma sa vždy nezameriavala na super lacné cestovanie. Ryanair začínal predovšetkým ako letecká spoločnosť poskytujúca komplexné služby pre obchodnú triedu a pravidelných cestujúcich.

Letecká spoločnosť vo svojich archívoch uvádza, že svoju prvú cenovú vojnu začala v roku 1986, všíma si SimpleFlying.com. Prvý výpredaj Ryanair znamenal na vtedajšiu dobu extrémne nízke ceny. Za 111 eur ste si mohli kúpiť letenku z Dublinu do Londýna. Pre letecké spoločnosti ako British Airways alebo írsky Aer Lingus to bola cenová katastrofa, na rovnakej trase totiž ponúkali letenky za 234 eur.

V roku 1987 si Ryanair prenajal ďalšie tri lietadlá BAC1-11 od rumunského TAROM-u. Nasledujúci rok sa k nim pripojili ďalšie tri modely ATR-42. Na začiatku 90. rokov mala spoločnosť Ryanair deväť lietadiel, 3 lietadlá ATR-42 a 7 lietadiel BAC1-11.

Ryanair napokon v roku 1989 dospel k ráznemu rozhodnutiu – zrušil biznis triedu. V nasledujúcom roku sa letecká spoločnosť kompletne presunula na nízkonákladový model vyradením modelu ATR a ukončením palubného servisu.

Zdá sa však, že tento krok sa im vyplatil. V roku 1991 letecká spoločnosť zaznamenala svoj prvý zisk napriek poklesu cestujúcich spôsobenému vojnou v Perzskom zálive. Letecká spoločnosť zarobila za rok 293 000 britských libier. Letecká spoločnosť sa tiež presťahovala na letisko Stansted, ktoré je dnes jeho najväčším uzlom a to aj napriek tomu, že firma sídli v Dubline.

Prechod na lacný model bol jednoznačne tou správnou cestou pre Ryanair. V nasledujúcich rokoch od tejto zmeny popularita leteckej spoločnosti narástla. Počet cestujúcich írskych aeroliniek sa za posledných 30 rokov zvýšil o 20 000%. Pracovná sila leteckej spoločnosti tiež vzrástla o podobné množstvo.

Tak teda všetko najlepšie Ryanair, ďakujeme za všetky tie možnosti, ktoré nám v rámci Európy dávaš. Prajeme ti minimálne ďalších 35 úspešných rokov.

Akciové letenky Ryaniar

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

LIMITOVANÁ PONUKA: New York z Budapešti koncom roka za 299€! https://t.co/Royh1vRpeO13 hodín dozadu
TOP AKCIA na Tatry je späť: rezervuj pobyt na 3 noci, jednu dostaneš grátis https://t.co/jVYgZ69JDa #dovolenky14 hodín dozadu
PONUKA DŇA: 4 noci na Zakynthosi v 3*hoteli s raňajkami za 269€ https://t.co/0rd08P5Afs #dovolenky15 hodín dozadu
Slovinsko zaradilo Česko na tzv. žltý zoznam krajín – karanténa pri vstupe povinná https://t.co/D86hM3ASaR #novinky16 hodín dozadu
Seychely teraz s 5*Qatarom za peckové ceny! Letenky od 599€ https://t.co/WJhLQ26a8G #letenky18 hodín dozadu
Bangkok v top sezóne od 429€! Letíš z Viedne alebo Budapešti https://t.co/E1R4YgOmsP #letenky18 hodín dozadu
O tom, ako vznikol najfantazijnejší festival na Slovensku https://t.co/i3r6euYTzB #novinky19 hodín dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky19 hodín dozadu
Tipy na letné výlety pohodlne autobusom z Bratislavy za pár eur https://t.co/VBghs9cTUU #novinky19 hodín dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky19 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore