Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Prečo ísť na letnú dovolenku do Rumunska

Bol vzdelaný, autoritatívny, samotársky, zvláštneho, až hrozivého vzhľadu. Takúto podobu dáva nezabudnuteľnej postave svojho románu Bram Stoker. Dracula sa onedlho stal jednou z „ikonických“ figúr 20. storočia a jeho popularita, ktorá inšpirovala mnohých tvorcov, dodnes neutícha. Dracula a tajomná Transylvánia je pre mnohých tým najsignifikantnejším znakom charizmatického Rumunska. Krajina je deviatym najväčším producentom vína a domovom množstva čarovných hradov. Okrem toho si uchováva i veľké prírodné bohatstvo; rumunský lesný biotop, ktorý obývajú vlky, rysy a asi 60% európskej populácie medveďa hnedého, patrí k najzachovalejším na našom kontinente. Vyberte sa na letnú dovolenku do dobrodružného Rumunska.

Reklama

Prečo práve Rumunsko?

V prvom rade, táto krajina nie je žiadnym preplneným turistickým „trhákom“. Aj napriek tomu, že jej pláže sú výkladnou skriňou bielych pieskov a blankytného mora, medzi Čechmi a Slovákmi je Chorvátsko stále rodinnou destináciou číslo jedna. Pravdou síce je, že cesta autom by vám sem trvala podstatne dlhšie, avšak existujú tu výborné spoje vlakom, autobusom, ale i lietadlom z Prahy, Bratislavy, či najlepšie z Budapešti. Ak máte radi aktívnu dovolenku; rumunské Karpaty, jazerá, kláštory či hrady vás zaručene očaria. Vidiecka duša vo vnútri tejto krajiny pulzuje dodnes, čo jej len pridáva na autenticite. Rumunsko leží na Balkánskom polostrove a obklopujú ho hranice s Maďarskom, Srbskom a na juhu s Bulharskom.

Lacno do Rumunska? Nech sa páči:

Bratislava – Kluž – Bratislava ➜ od 30 eur

Ako sa tam dostanete?

Vlakové spojenie medzi Bratislavou a Bukurešťou zaberie približne osemnásť hodín. Ak si zvolíte tento typ dopravy, odporúčame však najprv navštíviť Budapešť, na ktorú sa určite oplatí vyhradiť si minimálne jeden deň. Cestovať môžete buď v noci alebo cez deň. Ceny sa rôznia, najvýhodnejšie je samozrejme cestovať so zľavou a kúpiť si spiatočný lístok pre viacero osôb. Urobiť tak môžete napríklad priamo na budapeštianskej stanici, alebo si vyhľadať jednu z akčných ponúk, ktoré bývajú na e-predajniach MÁV-START, CFR Calatori, ale i ŽSSK a ČD. Vybrať sa môžete priamo do Brašova, kde sídli vychýrený Draculov hrad, odkiaľ je jednoduché dostať sa napríklad do Bukurešti, ktorú by ste na svojej objavnej ceste určite vynechať nemali. Vlak je i najlepším spôsobom ako precestovať samotné Rumunsko. Väčšina veľkých, ale i menších miest či dedín je dobre dostupná práve železničným spojením. Alternatívna cesta autobusom, ktorá síce nie je taká pohodlná, ale cenovo prístupná a jednoduchá, ponúka spoje z Viedne, Prahy i Bratislavy. Znova tu môžete ako študent či vo včasnom nákupe získať zľavu. Ak sa do Rumunska vyberiete na vlastnú päsť, najrýchlejšia trasa je pre vás opäť tá cez Budapešť. Nevyhnutnosťou je samozrejme slovenská diaľničná známka a známka za využitie ciest v Rumunsku, ktorej cena sa pohybuje od 0,60 eur za jeden deň. V ponuke je i týždenná, mesačná, polročná či ročná. Priame spoje s Rumunskom existujú i vo vzdušnom priestore. Najbližšie letisko, odkiaľ sa dostanete napríklad do hlavného mesta leží v Bratislave, vo Viedni či v Budapešti.

Do Rumunska za horskou turistikou

Hory sú jednou z hlavných motivácií príchodzích do Rumunska. Nedotknuté vrcholky, horské jazerá, jaskyne či turistické chodníky, kde sa pokojne môže stať, že nestretnete ani nohu. Ak ste skutočným dobrodruhom, vyberte sa na poriadny kemping. Obujte si kvalitné turistické topánky, zbaľte spacák, karimatku a odolný stan a vaša objavná výprava sa môže začať! Kvalita turistických chodníkov sa tu rôzni. Najlepšie je mať so sebou i mapu hôr, avšak v Rumunsku ju len tak v kníhkupectve či priamo na mieste nemusíte vôbec nájsť. V najsevernejšej časti rumunských Karpát sa oplatí vidieť pohorie Maramureš, ktoré leží na ukrajinskej hranici. Jeho okolie je obľúbené predovšetkým vďaka dedinkám, v ktorých sa zastavil čas, tradičným dreveným kostolíkom a krásnej horskej scenérii. Na hranici s Maďarskom zase leží oblasť Crişana, z východnej časti obklopená horami Apuseni, z južnej riekou Mureș, zo severu Someș a zo západnej časti riekou Tisza. Prechod hôr Muntii Rodnei je jedným z tých oblastí vo výškach, kde nájdete výborné turistické označenie. Po náročnom dni a množstve kilometrov v nohách sa môžete v sedle Rotunda, v neveľkej stojacej chatke osviežiť  poriadnym krígľom piva či niečím pod zub. V rumunských horách akoby sa čas spomalil ešte o čosi viac. Pastieri sa, podopierajúc sa o palicou, prechádzajú na pláňach so svojimi stádami; horské kvety rastú panensky po trávach v okolí a sneh na hrebeňoch lemuje prazvláštnejšie tvary.

Najkrajšie rumunské mestá a mestečká

V roku 2007 sa vďaka dychberúcej scenérii hôr Făgăraş, početným múzeám a výstavám stalo Sibiu Európskym mestom kultúry. A vskutku, je to bezpochyby jedno z najkrajších miest v krajine. Leží v transylvánskom regióne a snúbi sa v ňom etnická história Nemcov, Maďarov a Rumunov. Vyššie spomínaný Brašov je zas povinnou zastávkou pre všetkých, ktorí túžia vidieť miesto, ktoré inšpirovalo Brama Stokera k napísaniu tak temného príbehu. Avšak určite nevynechajte ani samotné mesto, ktorého centrum je stredovekým bohatstvom s viacerými krásnymi kostolíkmi a špecifickou atmosférou. Bohatou etnickou históriou sa môže pochváliť i mestečko Timisoara. Jeho asi osemsto rokov trvajúca existencia prešla spod nadvlády Maďarského kráľovstva, Osmanskej ríše, Rakúsko-Uhorska, pokým sa stala súčasťou Rumunska. Táto rozmanitá história sa dnes odzrkadľuje predovšetkým vo výnimočnej architektúre mesta. Constanţa, mestečko spomínané už v gréckej mytológii, sa v jeseni života sa stala domovom i pre rímskeho básnika Ovídia. Od roku 1878, keď opäť upadla pod rímsku kontrolu, sa stala a dodnes je dôležitým prístavom Čierneho mora. Mesto je výkladnou skriňou rôznorodých architektonických štýlov a opomenúť by sme mali i jeho pláž, ktorá je lákadlom pre turistov, ako i pre miestnych. Barokový a secesný štýl, luxusné kúpele a bohatá história robí z mesta Oradea ďalší bod v zozname rumunských miest, ktoré sa oplatí vidieť. Keďže leží takmer v bezprostrednej blízkosti Maďarska, nie je žiadnym prekvapením, že práve táto národnosť z veľkej časti ovplyvnila vývoj mesta. Dodnes tu žije asi tretina Maďarov. Oradea sa rokmi vypracovala na dôležité vzdelávacie a kultúrne centrum. Navštívte i mesto Sighişoara so stredovekým mestským opevnením, ktoré ho pripísalo i na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Čo ukrýva tajomná Bukurešť

Zrejme najsignifikantnejším prvkom celého mesta je Ceauşescov palác (Palatul Parlamentului), megalomansky sa hrdiaci  svojím titulom, po americkom Pentagone druhej najväčšej administratívnej budove sveta. Dnes v tejto budove sídli parlament a vy ju môžete navštíviť v každý bežný deň od desiatej do šestnástej hodiny večer. Absolvovať môžete i prehliadku mesta s tunajším sprievodcom, a to od pol jedenástej do šiestej hodiny večernej. Prehliadka trvá približne dve hodiny, začína na Parcul Unirii a končí na Piata Universitatii. Je zdarma, prípadne za dobrovoľný poplatok. „Paríž Východu“, aj takto mnohí Bukurešť dodnes nazývajú. Okrem čarovnej atmosféry náhodných uličiek s kovanými balkónmi tu nájdete i Víťazný oblúk, repliku toho parížskeho, ktorý bol postavený v roku 1936 ako symbol zjednotenia Rumunska. Bukurešť je i plná múzeí, ktoré sa určite oplatí navštíviť. V prvom rade je to Národné múzeum rumunského umenia (Muzeul Național de Artăal României), ponúkajúce zbierku stredovekého i moderného, rumunského ale i medzinárodného umenia. Ďalej je to Letecké múzeum, Národné múzeum rumunskej histórie, Národné geologické múzeum či Múzeum rumunskej dediny; ktoré vám priblížia korene tohto historicky bohatého kraja. Ak budete mať po celodennej prehliadke chuť na pokojný oddych v kvetinovej atmosfére, zájdite do obľúbeného parku Cişmigiu, ktorého súčasťou je i jazero, kde si môžete prenajať čln. Bukurešť je nesmierne zaujímavá a tak trochu dobrodružná hostiteľka. Vibrujúce a moderné miesta, podniky a žiariace svetlá hlavného mesta sa striedajú so zanedbanými oblasťami, predovšetkým mimo centra či za mestom. No práve to je jeden z dôvodov, prečo by ste Bukurešť navštíviť mali.

Lacno do Bukurešti? Nech sa páči:

Bratislava – Kluž – Bratislava ➜ od 30 eur


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore