Nájdeš nás aj na:

Afrika

Sprievodkyňa Marokom: Krása hôr a miestnej architektúry ma ešte neomrzela

Sprievodkyňa Marokom: Krása hôr a miestnej architektúry ma ešte neomrzela

Láka vás výlet po púšti na chrbtoch vysokých tiav? História severnej Afriky a Marockého kráľovstva? Dá sa tu oddychovať na pláži alebo zdolať vysokú horu Atlas. Pri tomto všetkom vám môže pomôcť naša spoľahlivá a obľúbená sprievodkyňa Marokom, Romana. Trochu sme sa s ňou teda o sprievodcovaní porozprávali. 

Reklama

Akciové letenky

Kedy a prečo ste sa rozhodli pracovať ako sprievodkyňa v Maroku? 

Žijem v Turecku, kde aj pracujem v cestovnom ruchu, no keď som dostala pracovnú ponuku v Maroku, ani na moment som nezaváhala. Okamžite sa mi vybavila tá prekrásna krajina, architektúra, skvelá miestna kuchyňa a úchvatná púšť… Kedysi som cestovala po Maroku sólo a táto časť západnej Afriky mi učarovala. 

Akí sú domáci vo vzťahu k cudzincom žijúcim v Maroku? 

Obvykle trávim čas v Maroku najmä v jarných a jesenných mesiacoch. Za tú dobu už človek spozná miestnych obyvateľov trochu viac ako turista. Ku mne sa vždy správali milo a s rešpektom. 

Patria medzi vašich známych a kamarátov skôr Česi a Slováci alebo domáci? 

Väčšinu mojich priateľov tvorí zmes národov – Turci, Maročania, Slováci aj Česi.

Všetky fotografie v tomto článku pochádzajú z archívu našej sprievodkyne Marokom, Romany.

Ako ste sa vlastne dostali k práci sprievodkyne turistov, vo všeobecnosti? 

Vyštudovala som cestovný ruch v Podebradoch. Prakticky od detstva som vedela, že budem objavovať cudzie kraje. Som slniečkový typ, nemám rada zimu. Myslím, že som si vybrala dobre. Absolútne najlepšie sa cítim na Sahare alebo pri mori v Turecku, v Istanbule.  V tomto obore už pracujem 17 rokov a rozhodne na tom nehodlám nič meniť.

V čom je život v Maroku iný ako v Čechách? 

Myslím, že život v Maroku je odlišný už kvôli viere. V tejto krajine je treba rešpektovať vieru. Ja sa osobne riadim tuaregským príslovím Akal tused tumased, čo v preklade znamená – keď prídeš do cudzej krajiny, prispôsob sa. Možno práve preto sa mi kdekoľvek žije veľmi dobre. Keď rešpektujete miestnu kultúru, tradície a zvyky, ľudia se na vás pozerajú inak, vážia si vás za to. Pokiaľ možno ešte hovoríte miestnym jazykom, ste im zase o kúsok bližšie. Pre chudobu sa väčšine ľudí žije z môjho alebo z nášho pohľadu veľmi ťažko. Keď sa ale niekedy stretnem napríklad v horách s pastierom a rozprávame sa, mám z neho pocit, že je omnoho šťastnejší než väčšina ľudí v mojom okolí.

Ako často chodievate domov do Čiech, prípadne, navštevuje vás rodina? 

Do Čiech se dostanem asi raz za rok. Väčšinou je to pre návštevu lekárov a rodiny. Rodina za mnou tiež lieta do Turecka, občas sa zúčastnia poznávacích okruhov v Maroku.

Akí sú pelikánci klienti? Akú skupinu z nich väčšinou sprevádzate?

Ja som z klientov, pelikáncov, nadšená. Vždy ide o veľmi sympatických klientov s hlbokým záujmom o poznanie kultúry Maroka. Často sú už scestovaní a vždy túžia poznať veci na maximum. Ich vek je rôzny. Od mladých cestovateľov až po staršie ročníky. 

Ktorú turistickú atrakciu alebo lokalitu v Maroku máte najradšej?

Milujem oblasť južného Maroka. Oblasť Vysokého Atlasu a púšte je pre mňa proste okúzľujúca. Stále dookola. Každý turnus, ktorý v rámci jednej sezóny otočím, vidím stále iné krásy Maroka. Tá krása hôr v kombinácii s miestnou architektúrou ma ešte stále neomrzela. Samotný Marakéš je mesto s úžasnou, nepopísateľnou atmosférou. 

Viete aj, ktorú pamiatku, miesto či atrakciu majú najradšej pelikánci?

Väčšina ľudí je presne tak ako ja úplne nadšená z púšte. Obrovské duny, ktoré je možné zdolať na chrbte ťavy a počkať si na západ slnka nad Saharou, to je veľmi romantický zážitok. Navyše, môžem porovnávať marocké ťavy s tými v iných destináciách a tie marocké sú naozaj čisté, dobre živené a nijak nezapáchajú. Sedlo je tiež oproti iným omnoho pohodlnejšie. 

Sú medzi nami aj cestovatelia, ktorí uprednostňujú cesty bez sprievodcu. Ktoré miesta Maroka by nemali vynechať a čo v bedekri nenájdu?

V oblasti Erfoud by si určite nemali nechať ujsť ochutnávku skvelých datlí, ktoré sa tu pestujú. Svojou chuťou a kvalitou sú legendárne. Výborná je aj datlová káva. Je celkom veľa miest a vecí, ktoré v bedekri nenájdu. Ďalšie informácie im rada dám na niektorom z pelikánských okruhov. 

Prečo vôbec Maroko navštíviť? 

Ak sú ľudia milovníkmi nádhernej prírody, hôr, architektúry, oslíkov a tiav, dobrého jedla a nakupovania, nebudú sklamaní. Ak sa niekto zaujíma o bio kozmetiku a korenie, tak si tu bude pripadať ako v raji. Maroko ponúka skvelé produkty.

Kedy je vhodné do Maroka cestovať? Vzhľadom na počasie, ceny, množstvo turistov a podobne? 

Myslím, že do Maroka môžete cestovať celoročne. Pokiaľ však chcete zažiť Saharu, je lepšie vynechať letné mesiace. Väčšina ciest sa odporúča v období od februára do marca a následne od októbra do novembra. 

Aké chyby robia turisti najčastejšie v Maroku? 

Prinesú si so sebou málo teplého oblečenia. Napríklad v horských oblastiach bývá naozaj chladno. Je tiež vhodné pribaliť si dáždnik. Napríklad v Casablance se celkem často hodí. 

Aké sú vaše plány do budúcnosti? 

Život ma naučil nič neplánovať. Snažím sa život žiť a užiť si ho tu a teraz. Určite by som okrem nádherného Maroka chcela klientom v nadchádzajúcich sezónach ukázať aj chrámový komplex, ktorý je najmenej o šesť a pol tisíc rokov starší než slávny Stonehenge a dokonca o sedemtisíc rokov starší než najstaršia pyramída v Gíze. Chrám Göbekli Tepe, ktorého vek sa odhaduje na viac ako 12 tisíc rokov, sa nachádza neďaleko starobylého mesta Urfa na území dnešného Turecka. Dodnes je považovaný za jedno z najdôležitejších starovekých nálezísk v histórii ľudstva. Okrem toho je v meste Urfa aj posvätná jaskyňa proroka Abraháma a hrad, o ktorom sa píše v Biblii. Nádherné múzeum a ďalšie obrovské múzeum antických mozaík je dychvyrážajúce. Celé mesto má úžasnú atmosféru a výbornú kuchyňu. Tento sprievodcovský produkt je vo fáze príprav na nadchádzajúcu sezónu, ale pelikánci budú určite prví, kto sa o tom dozvie.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Leť na rozprávkový Zanzibar so špičkovými aerolinkami už od 629€! https://t.co/zRKxV4Um78 #letenky1 hodinu dozadu
Hongkong od 6. februára 2023 už nevyžaduje ku vstupu očkovací certifikát https://t.co/jTngWBfbBM #novinky2 hodiny dozadu
Svadobná cesta na Maldivách: TOP 12 najkrajších a najromantickejších pobytov https://t.co/coF8YQkp7I #dovolenky2 hodiny dozadu
Seychely a lacné letenky? Najlepšie spojenia z Viedne začínajú od 619<strong>€</strong> (+tipy na ubytovanie a aktivity) https://t.co/fYjwBU2H6x #cestopisy2 hodiny dozadu
Mexiko a 5 tipov redakcie na romantickú dovolenku https://t.co/fNZazss0ip #cestopisy3 hodiny dozadu
Malta pre páry. Rôzne typy ubytovaní s konkrétnymi tipmi na hotely https://t.co/grZdaVV8cR #cestopisy17 hodín dozadu
Bez testu, očkovania i karantény: 137 krajín, ktoré sú otvorené bez obmedzení https://t.co/tNryB3mapQ #novinky22 hodín dozadu
10 peckových zážitkov v Dubaji, ktoré sú úplne zadarmo https://t.co/RMvRWkeHvl #cestopisy22 hodín dozadu
Legendárny vlak Orient Express sa vráti v roku 2025 https://t.co/E4QAfFfyLi #novinky22 hodín dozadu
Erika sa na svoj nový domov, Paríž, pozerá najmä cez objektív. Žaby na jedálnom lístku často nevidí https://t.co/VCfFlIlfcX #cestopisy24 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore