Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Rio de Janeiro: Pláže, futbal, Kristus a caipirinha (2. časť)

Rio de Janeiro: Pláže, futbal, Kristus a caipirinha (2. časť)

V prvom diely sprievodcu Ria de Janeiro sme si predstavili celú atmosféru mesta, bezpečnosť, favely, výber hotela aj večierky v štvrti Lapa. V tomto diely sa zameriame na dopravu, požičanie bicyklov a kolobežiek, futbal, pláže, Krista a ďalšie atrakcie!

Reklama

Rio de Janeiro a doprava

Ak sa ubytuješ v downtowne neďaleko štvrti Lapa, dostaneš sa na pláže jednoducho asi za pol hodiny priamou linkou metra. Lístok si kúpiš aj kartou priamo v metre. Občas sme k presunom využili aj  Uber, ktorý v Riu podporuje novú funkciu zdieľania auta, kedy vodič po ceste naberie ešte iné osoby. Cesta môže trvať trochu dlhšie, ale je výrazne lacnejšia.

Akciové letenky do Rio de Janeiro

Rio de Janeiro a slávna Copacabana.

Uber a miestna aplikácia 99

Na Copacabane si daj pozor, je tu veľký záujem o služby Uberu, v špičke môžeš na auto čakať aj hodinu. Je preto lepšie nájsť najbližšiu stanicu metra alebo si prenajať bicykel. V Riu funguje aj ďalšia obdobná aplikácia Uberu s názvom 99. Jej účtovanie vraj nie je závislé na dopravnej špičke. Môžeš si vždy porovnať cenu oboch aplikácií. Ak plánuješ výlety aj mimo Rio, môžeš si požičať i auto.

Pohyb okolo pláží

V okolí pláží Copacabana a Ipanema sa môžeš pohybovať peši, na bicykli alebo na kolobežke. K požičaniu oranžového bicykla budeš potrebovať kreditnú kartu. Debetná karta, bohužiaľ, nefunguje ani v automate na stojanoch s dopravnými prostriedkami, ani pri zadávaní do stiahnutej aplikácie. Pokiaľ kreditnú kartu nemáš, skús poprosiť niekoho zo známych, aby ti registráciu do aplikácie urobili oni.

V júni je v Riu zima, krásnych 28 stupňov.

Bicykel môžeš používať vždy hodinu, potom päť minút počkať a zase pokračovať. Takto to funguje 24 hodín. Keby ti bicykel nešiel odomknúť, na plážach objavíš aj klasické požičovne bicyklov s hodinovou sadzbou.

Po Copacabane na kolobežke

Ďalšou možnosťou je prenájom elektrických kolobežiek, ktoré sú teraz vo veľkých mestách populárne. Trochu sme sa pri aktivácii kolobežky trápili, lebo je potrebné, aby si bol/a online. Najlepšou možnosťou je preto zakúpenie brazílskej sim karty. My sme ju nemali a tak sme kolobežku museli dotiahnuť niekoľko desiatok metrov ku dverám jedného z hotelov na pláži Ipanema. Poprosili sme o kód wifi a kolobežku sme aktivovali cez aplikáciu. V aplikácii Yellow si dobiješ aj kredit. V tomto prípade už sa možno dalo použiť aj debetnú kartu.

Rio a jeho pláže ľahko prejdeš i na kolobežke.

Za kolobežku dlžíme dodnes, ale stálo to za to!

Daj si pozor, pretože systém je iný než pri bicykloch. Kolobežka účtuje po minútach a cena je pomerne vysoká. Naviac sa po vyčerpaní kreditu nezastaví, ale čerpá do mínusu. Dodnes tak máme na účte Yellow záporný zostatok! Tento typ dopravy je veľmi zábavný a vhodný na krátky prejazd napríklad z Copacabany na Ipanemu alebo do peknej botanickej záhrady Jardim Botânico do Rio de Janeiro.

Nezabudni kolobežku v aplikácii ukončiť

Na konci jazdy sa musíš zase pripojiť a kolobežku v aplikácii deaktivovať, inak ti bude kredit stále odpočítavať. Hrozí ti aj pokuta za prekročenie rýchlosti. Ak napriek všetkým problémom bola jazda na elektro kolobežke zážitkom a veľkou zábavou!

Rio de Janiero a západ slnka.

Rio a jeho hlavné ťaháky

Rio de Janeiro má okrem pláží a centra mesta ďalšie dve turistické atrakcie, ktorými sú socha Krista Spasiteľa (Cristo Redentor) a skala Pão de Açúcar.

Výhľady z kopca Corcovado.

Ako sa dostať na sochu Krista?

Na Krista mikrobusom

Tvoja návšteva v Rio de Janeiro by nebola úplná bez výletu k slávnej soche Krista Spasiteľa, ktorý na mesto dohliada z kopca Corcovado a je vidieť z mnohých častí mesta. Najlepšou možnosťou, ako sa tam dopraviť, sa pre nás ukázala byť tá s oficiálnymi mikrobusmi. Na námestí Praça do Lido na Copacabane (blízko hotelu Hilton) objavíš turistickú kanceláriu, kde ti predajú lístky, ktoré zároveň slúžia aj ako vstupenka na Krista. Mikrobusy objavíš hneď vedľa kancelárie a ich výhodou je, že jazdia celý deň v krátkych 15-minútových intervaloch. V cene je zahrnutá i spiatočná cesta.

Socha Krista Spasiteľa je najväčšia pamiatka v Riu.

Organizované výlety nie sú drahé

Na mieste nebudeš musieť stáť frontu na vstupenky ako ostatní ľudia, ktorí prídu napríklad vlastným autom alebo lokálnym autobusom. Miestny autobus navyše nezachádza priamo do areálu, je nutné ešte pochodovať do kopca.

Ďalšou možnosťou je využiť ponúkané exkurzie, čo určite odporúčame napríklad v prípade obmedzeného času. Ceny výletov sa nám zdali veľmi priaznivé, konkurencia je tu obrovská. Už za jeden deň ťa vezmú na Krista, na Pão de Açúcar, na stadion Maracanã, do katedrály i na farebné schody umelca Selarona a ešte máš v cene aj obed. Nevýhodou je krátky čas na každej z atrakcií. Pokiaľ si chceš každé miesto užiť naplno, tak ti odporúčame rozložiť si pamiatky na viac dní a striedať to s odpočinkom na plážach.

Ľudí je samozrejme všade dosť, ale plošina u Ježiša nie je najväčšia.

Ráno, poobede alebo večer?

Ak máš rád fotografovanie, možno ťa bude zaujímať, kedy je najlepší čas vyraziť na Krista alebo na horu Pão de Açúcar. Riaď sa predovšetkým počasím! Rio de Janeiro má totiž veľmi špecifickú, vlhkú a daždivú klímu. Ježiš aj výhľady na mesto tak bývajú často zahalené do mrakov. Počasie sa ale rýchlo mení, a tak určite niektoré dni bude slnečno. Po príjazde sa pozri na predpoveď pre Rio a všetko si dobre naplánuj.

Úžasná skala Pão de Açúcar je ďalším symbolom Ria.

Kedy sa v Brazílii fotiť?

Ráno sa fotí lepšie socha Ježiša, pretože na nej neleží tieň. Mesto a okolité kopce a ostrovčeky sa väčšinou vyfarbia do pekných a jasných farieb skôr poobede a navečer. Daj si pozor aj na zatváraciu dobu, aby si neprišiel/a neskoro. Poobedie je  taký kompromis, kedy dobre vyfotíš Ježiša aj Rio.

Ak bude jasné počasie, môže ťa ešte prekvapiť hmla alebo opar, do ktorého sa mesto vďaka vysokej vlhkosti často ponorí podobne ako destinácie v Thajsku, Vietname a podobne vlhkých ázijských krajinách.

Pri západe slnka na Pão de Açúcar

Na skalu Pão de Açúcar, v preklade cukrová homoľa (skutočne tak vypadá), sme sa vydali pri západe slnka a bolo to veľmi kúzelné. K lanovke sa dostaneš veľmi jednoducho Uberom, metrom alebo na bicykli. Vstupné je pomerne drahé, ale výhľady na Rio rozhodne stoja za to!

Rio a adrenalínový zážitok z jazdy lanovkou.

Lanovky medzi jednotlivými skalami ti vženú do krvi trochu adrenalínu. Z vrcholu hory uvidíš okolité ostrovy, zátoky, plachetnice i horu s Ježišom. Za slnečného počasia vypadá Rio ako raj a niekoľkokrát sme sa pozastavovali nad jeho úchvatnou polohou medzi zelenými kopcami, skalami a plážami. Aké to asi muselo byť pred príchodom ľudí!

Futbal je v Brazílii náboženstvom

Futbal k Brazílii patrí snáď ešte viac než caipirinha a Kristus. Všetci ho hrajú alebo sa na neho aspoň pozerajú a komentujú ho. Rio malo v dobe turnaja Copa America parádnu atmosféru! Väčším zážitkom sú však samozrejme futbalové majstrovstvá sveta, ktoré Brazílčania prežívajú snáď zo všetkých krajín najviac. Či už sa hrajú majstrovstvá alebo nie, každý malý bar v meste má zapnutú televíziu s nejakým futbalom!

Rio a futbal sú dve neodlúčiteľné veci!

Pravá brazilka sa hrá na pláži

Až sa budeš na bicykli alebo na kolobežke prechádzať bicyklom po plážach Copacabana a Ipanema, uvidíš všade skupinky hrajúce plážový volejbal, tenis a samozrejmě futbal na rôzne spôsoby. Najobľúbenejším štýlom je po celom svete preslávená „brazilka“, kedy si kruh hráčov vymieňa loptu bez dopadu na zem.

Na pláži Ipanema sme takto v jednu chvíľu videli vo vzduchu snáď stovku lôpt! To je neuveriteľné! Ako si to tí Brazílčania dávajú a navyše bez topánok! Na kopajúce si skupinky sme pozerali s otvorenou pusou. Triky, ktoré predvádzali chlapci ale i dievčatá, boli úžasné. Loptička im často nespadla na zem dlhé minúty. Občas niekto zo skupinky odbehol, aby ho bez problémov nahradil iný Brazílčan. Zdalo sa, že do toho dokáže kopnúť každý!

Triky Brazílčanov s loptou na pláži Ipanema.

Rio ako Kalifornia

Pláže a dlhé promenády trochu pripomínajú Kaliforniu. Okrem bicyklov a kolobežiek si sem chodí zabehať alebo zajazdiť na skateboarde či kolieskových korčuliach mnoho miestnych ľudí. O caipirinho alebo inom občerstvenie nebudeš mať núdzu, pretože Brazílčania sú aj skvelí predavači. Neustále sa po dlhých plážach prechádzajú a ponúkajú kokteil, hamburgery, varené kukurice, zmrzlinu a dokonca i plavky a ďalšie oblečenie.

Pokiaľ nemáš o nič záujem, slušne odmietni štýlom no, obrigado – nie, ďakujem. Ekonomická situácia v Brazílii nie je príliš ružová, a preto sa nediv, že sa veľa ľudí snaží uživiť najrôznejším spôsobom. Ak budeš vždy zdvorilý/á a usmievavý/á, nemusíš sa báť, že by ti veselí Brazílčania úsmevy neopätovali!

Brazílčania sú veľmi zábavní.

Rio je cool

Ak si chceš kúpiť plavky, tak v Riu sú u žien v kurze jednoznačne tangá a u pánov čo najkratšie kraťase! Zdá sa, že všetci sú v Riu opálení a sexi! Brazílčania majú tiež veľmi radi zábavu, hudbu a tanec. Často budeš práve na plážach svedkom najrôznejších hudobných vystúpení a koncertov.

Nechcene sme sa stali súčasťou hudobného videoklipu

Dokonca sme sa zúčastnili natáčania hudobného videoklipu, keď sme sa nechcene pridali k tancujúcim davom na promenáde. Museli sme následne podpísať papier, že súhlasíme so zverejnením natočeného videa na sociálnych sieťach a možno i v televízii!

Plavky v Riu frčia čo možno najmenšie.

Brazília nie je len Rio de Janeiro!

Ak máš na návštevu Brazílie viac dní, rozhodne nezostávaj len v Riu. Už len neďaleké okolie ponúka nádherné ostrovy, opustené pláže, dobré jedlo a milých Brazílčanov!

Začať môžeš niekoľkodennou návštevou ostrova Ilha Grande, ktorý je skvelým doplnkom k občas hektickému Riu. Okrem Ria a okolia sa môžeš v Brazílii samozrejme vybrať aj do Amazonského pralesa, kde sa stretneš s domorodými kmeňmi, šamanmi i divokými zvieratami. O našom zážitku z Amazonského pralesa ti zase napíšeme na pelipeckách.  

Napísal cestovateľ Karel Štěpánek | travel4ever.cz
Jeho ďalšie dobrodružstvá sleduj na jeho Instagrame


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.