Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Už viac ako 70% Európanov chce tento rok cestovať, ukázal májový prieskum

Už viac ako 70% Európanov chce tento rok cestovať, ukázal májový prieskum

Sedemdesiat percent Európanov by v roku 2020 stále chcelo cestovať. Májový prieskum spoločnosti LuggageHero zaznamenal nárast o 23% v porovnaní s predošlým mesiacom.

Reklama

Najdôležitejšie informácie posledného prieskumu

  • -20% európskych respondentov bude čakať na vycestovanie do zahraničia až na rok 2021 a ďalších 6% bude čakať na vakcínu pred vycestovaním z domovskej krajiny
  • Prekvapujúco, 60% tých, ktorí bežne cestujú za prácou, sa vyjadrilo, že v roku 2020 očakávajú minimálne jednu služobnú cestu
  • 60% uviedlo, že cestovné rozpočty na rok 2020 budú rovnaké alebo o málo nižšie ako pred pandémiou, v porovnaní so 49% v apríli 

V porovnaní s podobnými prieskumami, ktoré LuggageHero vykonal v marci a v apríli, májové výsledky potvrdzujú záujem cestovateľov o nahradenie zahraničných dovoleniek tými domácimi. Rovnako potvrdzujú i to, že Európania sa o ich rozpočty boja menej než na začiatku krízy. 

Kedže niektoré štáty už začali s uvoľňovaním zavedených opatrení a ďalšie tak plánujú urobiť v dohľadnej dobe, ľudia, ktorí boli dlhý čas zavretí vo vnútri, začínajú s plánovaním cestovania. Európski respondenti sú stále optimistickí, čo sa cestovania týka, a plánujú začať s blízkymi destináciami, podľa nového prieskumu od LuggageHero, poskytovateľa krátkodobej úschovy batožiny v 40 európskych a severoamerických mestách. Prieskum bol vykonaný v období medzi 10.-14.májom pomocou online formulára a zaisťuje vekový balanc, rovnako aj reprezentáciu pohlaví a geografickú reprezentáciu.

26% Európanov bude s cestovaním do zahraničia čakať do budúceho roka alebo na príchod vakcíny

Takmer polovica respondentov by pred septembrom chcela navštíviť inú krajinu ak sa uvoľnia aktuálne opatrenia, zatiaľ čo 26% bude čakať do budúceho roka – 6% z nich uviedlo, že by vycestovali, ak by bola k dispozícii vakcína. Napriek všetkému teda vidíme 23%-ný nárast túžby cestovať do zahraničia v roku 2020, v porovnaní s prieskumom z minulého mesiaca, čo znamená nárast na 70% Európanov. 

75% podnikne výlet autom alebo navštívi väčšie mestá v domovskej krajine 

Minimálne 75% respondentov plánuje objavovať vlastnú krajinu medzi májom a septembrom, či už autom alebo navštívi väčšie mestá. 

Viac ako polovica plánuje v letných mesiacoch cestovať v domácej krajine, pričom 20% chce vyraziť do 15 dní po uvoľnení obmedzení. Na druhej strane, 3% uviedli, že svoje mestá neopustia kým nebude na trhu vakcína. Podobne, 3% respondentov tvrdia, že budú čakať kým sa ekonomika vráti do normálu. 

Business cestovanie

Aj keď online mítingy sa v posledných dvoch mesiacoch stali rutinou, ľudia si stále vážia interakciu zoči-voči, hlavne keď sa to týka pracovných záležitostí. Iba 17% uvádza, že sa úplne prispôsobili výkonu práce online a napriek všetkému, 60% respondentov verí, že do konca roka 2020 pôjdu na aspoň jednu služobnú cestu. 

Rozpočty

Viac ako tri štvrtiny respondentov uviedli, že finančný vplyv krízy na ich domácnosť bol relatívne nízky, od 0 do 25%. 11% opýtaných však uviedlo, že od začiatku pandémie sa mesačný príjem ich domácnosti znížil o viac ako 50%. Prekvapujúco, očakávania v cestovných rozpočtoch vyzerajú tento mesiac lepšie ako tomu bolo minulý mesiac, keď LuggageHero zisťoval odpoveď na rovnakú otázku. V máji 42% uviedlo, že plánujú minúť rovnakú sumu ako sa plánovalo pôvodne a 18% zníži svoj rozpočet o 0 až 20%. V porovnaní s aprílovým prieskumom, kde sa ukázalo, že 36% respondentov si na rok 2020 zachová rovnaký rozpočet, sa teraz zdajú projektované rozdiely v rozpočtoch nižšie. Cestovatelia možno objavili iné možnosti financovania alebo sa len v prvých fázach karantény viac obávali budúcnosti. 

CEO spoločnosti LuggageHero CEO Jannik Lawaetz povedal, že tento prieskum spolu s niekoľkými krokmi vpred v cestovnom ruchu mu dávajú nádej na optimizmus. To zahŕňa napríklad postupné otváranie niektorých amerických štátov a parkov, rovnako aj nedávne vyhlásenie Európskej Komisie o podpore pomalého a bezpečného návratu k cestovaniu v Európe.  

“Náš májový prieskum ukazuje, že menej ľudí sa obáva cestovania teraz ako minulý mesiac, čo je pozitívnym znakom” povedal Lawaetz.

Cestovný priemysel momentálne pracuje na niekoľkých krokoch ako urobiť cestovanie bezpečnejším, čo zahŕňa hygienu a udržiavanie odstupu. 

“Samozrejme, cestovatelia by mali byť opatrní, hlavne kým nebude k dispozícii vakcína, ale LuggageHero spolu so stovkami ďalších spoločností v cestovnom ruchu pracuje na stratégiách, ako urobiť cestovanie bezpečnejším, v súčasnosti i budúcnosti.”

Možné zmeny zahŕňajú oddeľovače, kdekoľvek dochádza ku kontaktu tvárou v tvár, prázdne stredné sedadlá v mnohých typoch cestovných prostriedkov, rezervácie lístkov a mnohé značenia usmerňujúce ľudí v miestach veľkej fluktuácie ľudí. 

“Rovnako ako sa cestovné a bezpečnostné opatrenia značne zmenili po 11. septembri, sa zmenia aj teraz,” povedal Lawaetz. “Bezpečnosť by vždy mala byť našou top prioritou.”

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Britské letecké spoločnosti chcú svojich zamestnancov zapojiť do vakcinácie https://t.co/BbWDQecpB0 #novinky16 hodiny dozadu
Dubaj v marci za 154€! Dopraj si leto v zime s letenkami z Budapešti https://t.co/v9uEOqIKBw #letenky17 hodiny dozadu
British Airways čoskoro zavedú špičkový palubný internet na krátke lety https://t.co/voYGmxq04i #novinky17 hodiny dozadu
Emirates plánujú obnoviť kompletnú flotilu lietadiel do konca roka, do leta sa vrátia do všetkých destinácií https://t.co/ARkBDIZn8n #novinky17 hodiny dozadu
Hurá na Maldivy: VEĽKÉ POROVNANIE leteniek od 499€! https://t.co/Yontd6aQNf #letenky18 hodiny dozadu
Škótsko chce mať prvý vodíkový vlak do konca roka https://t.co/7Upig3GNwk #novinky20 hodiny dozadu
Cestovanie na Srí Lanku: hranice otvorené od 21. januára, podmienkou k vstupu je test https://t.co/znFyZQQ2BN #novinky21 hodiny dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky21 hodiny dozadu
40% ZĽAVA: Turkish Airlines majú letenky do exotiky od 349€! (posledna šanca, platí už len dnes) https://t.co/mAMYY5WMDT #letenky21 hodiny dozadu
Biznis trieda Turkish Airlines: fascinujúca, rozmaznávajúca a chutná. Rezervuj od 889€! https://t.co/yq0qQ7RDHm #letenky21 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore