Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Ako si pri cestovaní udržať zdravie

Ako si pri cestovaní udržať zdravie

Nádcha, chrípka, norovírusy, angína. Mnohí cestovatelia sa naučili vysporiadať s jet-lagom, iní počas ciest nepretržite navštevujú priestory preplnené ľuďmi, zvládajú zmenu počasia a klimatizované priestory bez toho, aby to zasiahlo ich zdravie. Možno medzi týchto šťastlivcov nepatríte, no vedzte, že existuje niekoľko spôsobov ako zmierniť negatívne účinky častého cestovania na zdravotný stav. Prinášame vám niekoľko tipov, ako si pri cestovaní udržať zdravie.

Reklama

Pred odchodom na dovolenku

1. Posilnite svoj imunitný systém: Vedecké dôkazy o sile a účinkoch doplnkov stravy pri prevencii proti chrípke a prechladnutiu sú ešte stále nejednoznačné. Niektorí ľudia však na ne, predovšetkým na cestách, nedajú dopustiť. Správnou voľbou na posilnenie zdravia sú probiotiká. Môžete si ich zakúpiť v podobe spomínaných doplnkov, no samozrejme, najúčinnejším spôsobom je ich dlhodobé prijímanie v podobe stravy. Obsahuje ich väčšina čerstvých jogurtov, mliečne nápoje, bryndza, kefír, kyslá kapusta či tempeh.

2. Nevyhnutná súčasť príručnej batožiny: antibakteriálny gél s najmenej päťdesiat percentným obsahom alkoholu, dezinfekčné vlhčené obrúsky, ľahký šál či plášť, ktorý si môžete v lietadle prehodiť ako deku, cestovný vankúš na dlhé lety a cesty vlakom či autobusom, náplasti a nosová aerodisperzia.

3. Zvážte okuliare namiesto kontaktných šošoviek: Ak ste sa rozhodli absolvovať každý deň proces vyberania a vkladania šošoviek, zbaľte si puzdro i cestovné balenie do 100 ml do príručnej batožiny. Môžete tiež skúsiť jednodňové kontaktné šošovky a vyhnúť sa tak patáliám s roztokom a puzdrom. Suchý vzduch a tlak v kabíne lietadla môžu oči a pokožku pri dlhších cestách vysušiť. Nezabudnite si preto pribaliť fľaštičku so zvlhčujúcim roztokom a menšie balenie hydratačného krému na pokožku. Zvážte či nebude minimálne počas cesty jednoduchšie zameniť okuliare za šošovky.

Na letisku, železničnej stanici a v iných verejných priestoroch

1. Dezinfikujte si ruky: Bankomaty, nádoby na príslušenstvo pri bezpečnostnej kontrole, dverové kľučky, verejné toalety, podnosy v reštauračných či kaviarňových priestoroch. Letiskami, železničnými a autobusovými stanicami denne prejdú stovky ľudí. Pri návšteve verejných toaliet nezabudnite na pätnásťsekundové pravidlo umývania rúk s mydlom a vodou. Aj 1.8 metra je dosť na to, aby sa k vám kvapôčková infekcia v podobe vírusov dostala. Šíri sa vzduchom od infikovanej osoby do očí alebo nosa a dostáva sa tak do dýchacieho systému. Preto ak je to možné, vyhnite sa kašľajúcim, kýchajúcim a smrkajúcim ľuďom. Po využití verejných priestorov nezabudnite použiť antibakteriálny gél.

2.Počas bezpečnostnej kontroly na letisku noste ponožky: Zdrojmi plesňových ochorení nôh sú predovšetkým verejné kúpaliská, plavárne či rôzne wellness centrá. Na ich vznik je teda potrebné vlhké prostredie. Je len malá šanca, že by ste túto infekciu chytili pri kontrole na letisku. Na podlahe sa však môže nachádzať čokoľvek, čo sa v konečnom dôsledku dostane k vašim rukám a k tvári.

3. Pred nástupom do lietadla si zakúpte fľašu (či dve) vody: Aj napriek tomu, že kvalita vody z vodovodov na palube sa za posledných desať rokov výrazne zlepšila, niektoré náhodné odbery vzoriek odhaľujú výskyt škodlivých baktérií. Ak predpokladáte, že si počas letu budete umývať zuby alebo si chcete osviežiť tvár, radšej použite balenú vodu.

V lietadle či vo vlaku

1. Pripravte sa na let: Palubná posádka má medzi letmi primálo času na dezinfikovanie sedadiel, takže si to vaše môžete pripraviť očistením obrúskami, rovnako tak i stolík, opierky rúk, slúchadlá, digitálnu obrazovku či okenicu. Vírusy prechladnutia a chrípky dokážu na umelých povrchoch prežiť aj tri dni. Norovírusy, ktoré spôsobujú nevoľnosť, vracanie či bolesti brucha sú voči vplyvom vonkajšieho prostredia ešte odolnejšie; dokážu v takomto prostredí prebývať aj štyri týždne. Nastavte si vzduchovú ventiláciu nad vami tak, aby vzduch prúdil vertikálne pred vašou tvárou. To pomôže odvrátiť potenciálne infekčné kvapôčky od vašich očí, nosa a úst. Ak cítite, že máte suchý nos, osviežte ho nosovým sprejom – udržiavanie sliznicovej membrány vo vlhkosti zvyšuje jej schopnosť bojovať proti infekčným mikróbom. Skúste si v lietadle pospať, aby ste sa po príchode cítili svieži.

2. Používajte svoj antibakteriálny gél pravidelne: Po uložení príručnej batožiny, po odložení časopisu do vrecka v zadnej strane sedadla, potom, čo sa vrátite z toalety. Čím dlhší je váš let, tým viac infekcií vás môže zasiahnuť. Myslite tiež na to, koľko ľudí sa po príchode z toalety dotklo opierky rúk pri vašom sedadle a že väčšina z nich pravdepodobne nemala čisté ruky.

Po príchode do destinácie

1. Aspoň raz denne si dajte jedno ľahké čerstvé jedlo: Kuchyňa je bezpochyby jedným z najlepších spôsobov, ako poznávať národnosť, do ktorej ste pricestovali. Aj napriek tomu, že ste na dovolenke a skutočne by ste si nemali nič odriekať, myslite na to, čo máte v daný deň ešte naplánované a či to zvládnete s ďalším ťažkým jedlom v žalúdku. Vo väčšine menších i väčších miest nájdete trhy, ktoré sú zárukou čerstvých, zdravých a chutných domácich ingrediencií. Nezabudnite mať v kabelke stále niečo na zahryznutie. Mnoho cestovateľov preferuje skôr aktívnu dovolenku. Tá sa bez pravidelných malých pokrmov nezaobíde. Pomôže vám to vyvarovať sa okrem hladu i podráždenej nálade a zbytočne vysokým cenám za obrovské porcie v reštauráciách.

2. Udržujte si svoju rutinu: Ostať počas dovolenky fit a v dobrom zdravotnom stave nie je len o správnom a pravidelnom stravovaní a vyhýbaní sa škodlivým baktériám. Nezabudnite si do svojej batožiny pribaliť všetku kozmetiku a drogériu, ktorú bežne používate. Ak máte zvyk spomaliť svoje ráno meditáciou alebo zacvičiť si jógu, nevynechávajte to ani počas dovolenky. Ak je súčasťou vášho normálneho dňa i cvičenie či beh, nájdite si naň čas. Ide predsa o to, aby ste sa počas ciest cítili najlepšie, ako sa dá.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore