Nájdeš nás aj na:

Tipy

Ako lietajú hlavy štátov. 8 zaujímavých prezidentských lietadiel

Ako lietajú hlavy štátov. 8 zaujímavých prezidentských lietadiel

Už ste sa určite stretli s fotkami prezidentských apartmánov v nejakých reklamných hotelových katalógoch alebo hrubých farebných časopisoch. Možno aj naživo? Ale rozmýšľali ste niekedy aj o tom, ako hlavy štátov cestujú? Vybrali sme pre vás niekoľko zaujímavých a mocných strojov, a každý z nich sa môže pochváliť hviezdnou kariérou vo funkcii „prezidentské lietadlo.“

Reklama

Trumpova hviezda. Alebo hviezdy?

Portál Paramount Business Jets za najlepšie prezidentské lietadlo vyhlásil Boeing VC25, ktorý je známy pod názvom Air Force One a slúži americkému prezidentovi Donaldovi J. Trumpovi. Nehovorí sa o tom veľmi často, ale americký prezident má 2 skoro identické boeingy, rozdiel je badateľný v podstate iba na ich chvostoch: jeden je označený číslom 28000 a druhý 29000.

Boeing VC25 je asi najslávnejším prúdovým dopravným lietadlom na svete, označujú ho ako jeden zo symbolov americkej vojenskej sily. Dokáže letieť rýchlosťou 1000 km/h, má 2 poschodia a umožňuje tankovanie za letu. Je upravenou verziou lietadla Boeing 747-200.

Americký pohotovostný letún

Americká hlava štátu nelieta Boeingom VC25 za každých okolností. Síce menej známe, ale ďalšie špičkové lietadlo v prezidentskom hangári sa volá Doomsday Plane, a je pripravené na nebezpečné situácie. Typovo je to lietadlo Boeing E-4B, ktoré vzniklo modifikáciou Boeing 747. 3 paluby, ale čo je asi oveľa podstatnejšie: malo by zvládnuť následky jadrového útoku.

Útulný Airbus Angely Merkel

Nemecké prezidentské lietadlo bolo dlhé roky Airbus A340-313X VIPK. Toto lietadlo malo aj vlastné meno: Konrad Adenauer, po prvom kancelárovi Spolkovej republiky (západné Nemecko).

Predtým bolo majetkom spoločnosti Lufthansa, po jeho nástupe na novú pozíciu (a premenou z Airbus A340-300 na Airbus A340-313X VIP) dostal palivové nádrže umožňujúce preletieť vzdialenosť 13 500 km bez zastavenia.

A340 však bola nahradená novým strojom, a to A350-900 XWB. Je jedným z najnovších modelov Airbus, a Nemecko bolo prvou krajinou, ktorá zakúpila verziu VIP pre vládne účely.

Čínske prezidentské lietadlo a americká špionáž

Namiesto prezidentského lietadla Čína svoju hlavu štátu prepravuje na palube lietadiel Boeing 747-400 a „požičiava si“ ich od leteckej spoločnosti Air China. Keď náhodou cestujete na linke operovanej Air China na palube Boeing 747-400, kľudne sa vám môže stať, že si sadnete na miesto, kde predtým sedel generálny tajomník Komunistickej strany Číny.

Dôvod, prečo je to takto, sa nesie v mierne paranoidnom duchu. Keď sa Čína odhodlala na vyčlenenie vlastného lietadla pre svojho vodcu, prerábku lietadla zverili do rúk externým dodávateľom. A to do USA. Po dokončení modifikácií a návrate lietadiel do Číny miestna vláda ich samozrejme skontrolovala. Našla vraj takmer 30 odpočúvacích zariadení, tým pádom lietadlá nikdy neboli použité ako prezidentské. CIA sa k tejto záležitosti odmietal vyjadriť.

Sovietske stroje Severnej Kórey

Kórejská ľudovodemokratická republika často používa vlaky a lietadlá poskytované Čínou. Oficiálnymi VIP lietadlami Severnej Kórey sú však stroje Iljušin IL-62M pochádzajúce z doby sovietskej éry.

Mexická hýrivosť v luxusnom šate

Dreamliner Boeing 787-8 mexického prezidenta je celkom slávny, a to nielen kvôli svojim kvalitám. Lietadlo hlave štátu slúžilo od roku 2016, a pre väčšinu obyvateľov Mexika sa stal symbolom výstrednosti až pôžitkárstva vlády. Keď sa v roku 2018 stal prezidentom López Obrador, rozhodol sa zbaviť tento letún svojej roly.

Inak, tento Dreamliner bol so svojim krémovým interiérom, salónikom, luxusnou spálňou alebo napríklad umelým krbom naozaj luxusný. Zvládol vzdialenosť 16 000 km bez tankovania (z Los Angeles do Tokia by dokázal letieť bez zastavenia).

Ruská mohutnosť s činkami

Rusko má Iljušin IL-96-300. Tento masívny železný vták dokáže roztiahnuť krídla do 65 metrov a váži 270 ton. Je vybavený špeciálnym systémom obrany, radarmi, ktoré majú znemožniť sledovanie lietadla. Lietadlo je s najväčšou pravdepodobnosťou vystrojený aj rôznymi inými technickými zázrakmi, tieto informácie sú však štátnym tajomstvom. Čo sa interiéru týka, vnútorný dizajn je dielom Ivana Glazunova a na palube by ste našli napríklad aj posilňovňu.

Naše

To najlepšie nakoniec? 🙂 Poznáte náš vládny špeciál? Áno, lietadlo s modrým portrétom Milana Rastislava Štefánika je tiež jeho súčasťou. Celkovo ho tvoria 2 lietadlá Airbus 319 – 115 ACE, 2 kusy Fokker 100 1 policajný vrtuľník Bell 429 a 2 vrtuľníky Mil-171.

Zdroje: Business Insider, Paramount Business Jets, Mexico News Daily, The New York Times


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre
Hore