Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Platnosť PCR testu sa bude posudzovať od času získania výsledku. Tí, čo už prekonali COVID budú môcť voľne cestovať

Platnosť PCR testu sa bude posudzovať od času získania výsledku. Tí, čo už prekonali COVID budú môcť voľne cestovať

Platnosť negatívneho PCR testu na hraniciach by sa mohla po novom odvíjať od dátumu získania výsledku, nie odobratia vzorky. Osoby, ktoré v posledných troch mesiacoch prekonali COVID-19, by mohli cestovať aj bez testu. Pri návrate zo zelenej krajiny by mal byť tiež možný tranzit aj červenou krajinou. Opatrenia schválilo na štvrtkovom rokovaní konzílium odborníkov, píše o tom štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus.

Reklama

Štátny tajomník tiež doplnil, že po novom bhde medzi menej rizikové krajiny zaradený aj Singapur.

„Tieto zmeny sa spoločne s uznávaním 72-hodinových RT-PCR testov aj z Nórska, Islandu, Lichtenštajnska, Švajčiarska a Spojeného kráľovstva objavia už pri najbližšej úprave vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR,“ avizoval.

Nová vyhláška zrejme už od budúceho týždňa

Predpokladá, že by to mohlo byť začiatkom budúceho týždňa. Nový výpočet 72-hodinovej platnosti negatívneho testu podľa štátneho tajomníka výrazne uľahčí návrat domov na Slovensko mnohým občanom, napríklad z členských krajín Európskej únie alebo Švajčiarska.

Konzílium schválilo tiež výnimku pre ľudí, ktorí v posledných troch mesiacoch prekonali ochorenie covid-19.

„S potvrdením od lekára na území SR, že ste ochorenie prekonali, budete môcť cestovať bez preukazovania sa negatívnym testom,“ vysvetlil Klus. Formulár potvrdenia má byť súčasťou prílohy vyhlášky, ktorou sa táto výnimka zavedie.

Nový režim na hraniciach platí od 16. novembra

Od pondelka 16. novembra sa zmenil režim na hraniciach s Maďarskom, Rakúskom a Poľskom, ktoré už po novom patria medzi červené krajiny. Na vstup na Slovensko z rizikových krajín treba mať potvrdenie o negatívnom PCR test, ktorý nie je starší ako 72 hodín. Kto nemá test a chce prejsť cez hranice, musí vyplniť formulár e-hranica, ísť do karantény a na piaty deň sa dať bezplatne testovať.

Cezhraničná verejná doprava nateraz zostáva zachovaná a tranzitu (zásobovania) sa zmeny nedotknú vôbec.

Hranice sa nezatvárajú, len sa upraví režim

Slovensko od polovice novembra prešlo na tzv. európsky semafor, teda posudzovanie cestovných odporúčaní podľa údajov Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC), tak ako napr. aj Česká republika a v najbližších dňcoh pravdepodobne väčšina krajín EÚ.

Slovensko sa tak už viac nerozhoduje, ktorá krajina je alebo bude zaradená medzi červené či zelené krajiny, ale bude preberať zoznamy krajín z európskej štatistiky. Medzi červené krajiny tak pred pár dňami pribudli aj naši susedia – Rakúsko, Maďarsko a Poľsko. Česko a Ukrajina už sú na červenom zozname dlhšie.

„Verím, že prechodom na spoločný pandemický semafor, zároveň zrýchlime možnosť spätného návratu krajín do žltých a zelených kategórií a tým aj k rušeniu týchto opatrení. Malo by sa tak diať každý týždeň.“ Uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Martin Klus.

O testovaní na hraniciach sa naďalej diskutuje

O prípadnom antigénovom testovaní na hraniciach odborníci stále diskutujú, a to aj s potenciálnymi súkromníkmi, ktoré by ich mali realizovať. Zatiaľ táto možnosť nie je spustená a jej samotná realizácia v budúcnosti je nateraz otázna, uviedol štátny tajomník.

Testovanie antigénovými testami malo byť pôvodne podľa Ministra zdravotníctva SR Mareka Krajčího možné na vybraných hraničných priechodoch, túto službu by mali zabezpečovať súkromníci. Služba mala tiež byť spoplatnená, a to za trhové ceny. Pozn. redakcie: trhová cena AG testu je približne 4 eurá za test.

Sprísnený režim bude na hraniciach trvať až do odvolania.

Európsky semafor už aj na Slovensku

Po novom všetky krajiny, ktoré podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb budú označené ako červené, tak budú červené aj na slovenskom cestovateľskom semafore. Až na niekoľko výnimiek sa to v súčasnosti týka drvivej väčšiny európskych krajín.

Ľudia, ktorí budú prichádzať z týchto krajín, budú mať povinnosť buď ísť do karantény, alebo prichádzať s testom.

Ďalšie testovanie už iba v rizikových obciach a mestách

Ďalšie kolo testovania bude 21. a 22. novembra. Nepôjde už o plošné testovanie podľa okresov, mali by sa dobrovoľne a cielene testovať len určité obce a mestá, oznámil premiér Igor Matovič po zasadnutí ústredného krízového štábu.

Testovať by sa mali obce a mestá, kde bolo viac ako percento pozitívnych. Podľa premiéra pôjde o zhruba 500 obcí a asi päť menších miest. Celkovo by sa to podľa premiéra malo týkať 400-tisíc ľudí.

Zdroj: Denník N

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Negatívny výsledok testu na COVID-19 v angličtine. Kde ho získam? https://t.co/3oPSCPoAsc #novinky8 minút dozadu
5 dôvodov, prečo je Balaton našou obľúbenou destináciou + pobyty na rok 2021 od 70€ https://t.co/w9ojt47eKW #dovolenky8 minút dozadu
Kúsok z British Airways u teba doma? Zakúpiť si môžeš luxusný riad či uteráky https://t.co/vWVd2jfj1K #novinky44 minút dozadu
Lufthansa skúsi postele aj v ekonomickej triede, využije na to záložné sedadlá https://t.co/wXiiCfpOHn #novinky1 hodinu dozadu
Aerolinky Iberia vrátia na palubu kompletnú ponuku stravovania a servisu https://t.co/NjA7R46OwU #novinky1 hodinu dozadu
Ak prestup v Dubaji trvá viac ako 10 hodín, Emirates vám poskytnú bezplatný hotel https://t.co/kZ2ciOeBDd #letenky2 hodiny dozadu
Dve muchy jednou ranou? Piloti Swiss budú možno riadiť vlaky https://t.co/UUwlcm8Yc3 #novinky4 hodiny dozadu
Dobré správy z USA. United Airlines pridávajú lety do plážových destinácií https://t.co/mCVFkenhj9 #novinky5 hodiny dozadu
Kam na túru v novembri? 6 tipov na jednodňové túry po Slovensku https://t.co/eAcDodpy8G #dovolenky5 hodiny dozadu
Alaska Airlines vysadia za každý let na Havaj jeden strom https://t.co/3hkKqZgg7y #novinky5 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore