Nájdeš nás aj na:

Dovolenky

10 dôvodov, prečo navštíviť Paphos na Cypre + letenky od 33€

10 dôvodov, prečo navštíviť Paphos na Cypre + letenky od 33€

Cyprus je jednou z najpopulárnejších dovolenkových destinácií Slovákov. Prispievajú k tomu letecké spojenia za peckové ceny, no najmä poloha v Stredozemnom mori poblíž Turecka a Grécka z neho robí vlastne takú najbližšiu mini exotiku. Väčšina dovolenkárov sem prúdi hlavne kvôli slnku a krásnym plážam, no napríklad v takom Paphose sa dá zažiť oveľa viac. Takže prečo práve Paphos?

Reklama

1. Ideálne počasie

Pokiaľ sa chystáte na Cyprus, krásne a slnečné počasie zažijete takmer neustále, no najpriaznivejšie obdobie je samozrejme od skorého júna až do neskorého septembra. Vtedy vás tu privítajú teploty nad 30 stupňov a more bude takisto veľmi príjemné vyhriate, niekedy až na 28 stupňov. Priemerných 10 až 12 hodín slnka denne je skvela štatistika, čo poviete?

2.Dlhé pláže

Najobľúbenejšou plážou v Paphose je Alykes Beach. Natrafíte tu na hotely, bary a sem-tam aj nejakú tú párty. Pre aktívnych ľudí čaká najmä v hlavnej sezóne široká paleta vodných športov. Ako to už býva, obľúbený je aj parasailing alebo jazda na nafukovacom banáne. Ak vám príde táto pláž príliš zaľudnená a chcete viac životného priestoru, je tu napríklad o niečo kľudnejšie miesto s názvom Kissonerga Bay.

3. Rodina alebo pár?

Na tomto pri Cypre až tak nezálaží. V Paphose a v okolí sa zabavia nielen deti, ale aj rodičia, ktorí hľadajú oddych od detí alebo páry, ktoré zase hľadajú trochu tej zábavy. Obľúbený je aquapark Aphrodite, kde si užijú kopec zábavy najmä deti. Ak sa chcete naopak rozveseliť trochu inak ako vodou, vyberte sa do neďalekej mestskej ZOO. Tá je domovom viac ako 200 druhov vtákov, medzi ktorými vynikajú najmä dravce. Pre tých, ktorí nechcú ostať len na pláži a túžia si pozrieť aj iné oblasti Cypru – požičajte si skúter a prejdite toho čo najviac 😉

 

4. Objavovanie ostrova

Či sa sem vyberiete cez leto alebo mimo sezóny, Paphos a jeho okolie si vás získa aj úchvatnou prírodnou scenériou. Preto neváhajte a vyčleňte si deň či dva aj na turistiku po okolí. Keď beriete turistiku vážne, určite by ste mali navštíviť pohorie Troodos. Nájdete tu obdivuhodné výhľady na lesy a v zime sa tu dokonca dá aj lyžovať!

5. Jedlo a pitie

Tradičnými jedlami sa to tu len tak hemží. Miestna kuchyňa je inšpirovaná gréckou kuchyňou, ktorú ale vo všeobecnosti považujeme za jednu z najchutnejších na svete. Cyperčania ju však trochu oživili svojimi miestnymi bylinkami a korením. Preto sa nebojte vyraziť na trh a ochutnať to, čo ponúkajú domáci. Tradičným jedlom je „Meze“, ktoré nájdete asi v každej taverne. Meze je vlastne taký mix rôznych chutí, väčšinou je to mäso alebo ryby a ako príloha vás čakajú rôzne šaláty, variácie zemiakov a vajec či dokonca humus a tarmmasalata.

Špecialitou miestnych je aj syr „Halloumi“ pripravený na grile. K dobrému jedlu nie je nič lepšie ako výborné cyperské víno. Vďaka takmer stále žiariacemu slnku a vzduchu vanúceho od Stredozemného mora je Cyprus ideálnym miestom na pestovanie vína. Obľúbené je napríklad ružové víno z vyššie položených oblastí ostrova. Vidíte? Cyprus a Paphos nie je len kebab a ouzo.

6. Kombinácia pláž a mesto

Paphos je skvelé spojenie leňošenia na pláži, ale aj naozaj bohatého kultúrneho života. Nie nadarmo bolo toto mesto v roku 2017 vyhlásené za európske kultúrne mesto. Na druhej strane sa tu konajú aj koncerty alebo festivaly priamo pod holým nebom a práve Paphos je jedným z mála cyperských miest, kde „to skutočne žije”.

7. Pamiatky

Mesto je známe desiatkami svojich archeologických pokladov. Keď chcete spoznať históriu o niečo viac ako vám povedia v múzeu, určite by ste nemali vynechať archeologický park Kato s vilami z čias antiky a starého Ríma alebo menší stredoveký mestský hrad, ktorý do súčasnej podoby prestavali Osmania. Ten fungoval v minulosti nielen ako sklad soli, ale aj ako väzenie. Fascinujúcimi miestami sú aj Afroditina svätyňa z roku 12 p.n.l. alebo Stĺp sv. Pavla, ktorý bol oň priviazaný a bitý za šírenie kresťanstva na ostrove.

 

8. Priateľskí ľudia

Cyperčania sú vo všeobecnosti veľmi priateľskí ľudia. Keď vidia, že ste stratení, tak vám veľmi radi poradia alebo vás aspoň rozveselia, a tak spríjemnia blúdenie po meste alebo ostrove. Slovo „pohostinnosť“ sa v gréčtine povie „filoksenia“. „Filos“ znamená priateľ a „ksenos“ zase turista alebo hosť. Ich priateľskosť  teda pramení rovno z ich rodného jazyka.

9. Miesto pre milovníkov mačiek

Celý Cyprus, a teda aj Paphos, je priam zaplavený mačkami. Celý deň chodia hore-dole, tvária sa rozkošne a ak si nestrážite svoju večeru, tak vám ju pokojne ukradnú priamo z taniera. Na druhej strane, kto by to mal týmto chlpatým klbkám za zlé?

10. Lacné letenky


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (9 votes)
Komentáre

Michal je študentom práva, no od paragrafov občas utečie do ďalekého sveta. Miliónové metropoly a výhľady na nočné mesto sú preňho rajom, takže ho najskôr nájdete s pohárom vína v nejakom rooftop bare. Jeho srdcovkou je New York a Airbus A380.

Hore