Nájdeš nás aj na:

Dovolenky

10 dôvodov, prečo navštíviť Paphos na Cypre

10 dôvodov, prečo navštíviť Paphos na Cypre

Cyprus je jednou z najpopulárnejších dovolenkových destinácií Slovákov. Určite tomu prispeje aj nová linka z Bratislavy, no najmä poloha v Stredozemnom mori poblíž Turecka a Grécka z neho robí vlastne takú najbližšiu mini exotiku. Väčšina dovolenkárov sem prúdi hlavne kvôli slnku a krásnym plážam, no napríklad v takom Paphose sa dá zažiť oveľa viac. Takže prečo práve Paphos?

Reklama

1. Ideálne počasie

Pokiaľ sa chystáte na Cyprus, krásne a slnečné počasie zažijete takmer neustále, no najpriaznivejšie obdobie je samozrejme od skorého júna až do neskorého septembra. Vtedy vás tu privítajú teploty nad 30 stupňov a more bude takisto veľmi príjemné vyhriate, niekedy až na 28 stupňov. Priemerných 10 až 12 hodín slnka denne je skvela štatistika, čo poviete?

2.Dlhé pláže

Najobľúbenejšou plážou v Paphose je Alykes Beach. Natrafíte tu na hotely, bary a sem-tam aj nejakú tú párty. Pre aktívnych ľudí čaká najmä v hlavnej sezóne široká paleta vodných športov. Ako to už býva, obľúbený je aj parasailing alebo jazda na nafukovacom banáne. Ak vám príde táto pláž príliš zaľudnená a chcete viac životného priestoru, je tu napríklad o niečo kľudnejšie miesto s názvom Kissonerga Bay.

3. Rodina alebo pár?

Na tomto pri Cypre až tak nezálaží. V Paphose a v okolí sa zabavia nielen deti, ale aj rodičia, ktorí hľadajú oddych od detí alebo páry, ktoré zase hľadajú trochu tej zábavy. Obľúbený je aquapark Aphrodite, kde si užijú kopec zábavy najmä deti. Ak sa chcete naopak rozveseliť trochu inak ako vodou, vyberte sa do neďalekej mestskej ZOO. Tá je domovom viac ako 200 druhov vtákov, medzi ktorými vynikajú najmä dravce. Pre tých, ktorí nechcú ostať len na pláži a túžia si pozrieť aj iné oblasti Cypru – požičajte si skúter a prejdite toho čo najviac 😉

Dovolenka na Cypre?

4. Objavovanie ostrova

Či sa sem vyberiete cez leto alebo mimo sezóny, Paphos a jeho okolie si vás získa aj úchvatnou prírodnou scenériou. Preto neváhajte a vyčleňte si deň či dva aj na turistiku po okolí. Keď beriete turistiku vážne, určite by ste mali navštíviť pohorie Troodos. Nájdete tu obdivuhodné výhľady na lesy a v zime sa tu dokonca dá aj lyžovať!

5. Jedlo a pitie

Tradičnými jedlami sa to tu len tak hemží. Miestna kuchyňa je inšpirovaná gréckou kuchyňou, ktorú ale vo všeobecnosti považujeme za jednu z najchutnejších na svete. Cyperčania ju však trochu oživili svojimi miestnymi bylinkami a korením. Preto sa nebojte vyraziť na trh a ochutnať to, čo ponúkajú domáci. Tradičným jedlom je „Meze“, ktoré nájdete asi v každej taverne. Meze je vlastne taký mix rôznych chutí, väčšinou je to mäso alebo ryby a ako príloha vás čakajú rôzne šaláty, variácie zemiakov a vajec či dokonca humus a tarmmasalata.

Špecialitou miestnych je aj syr „Halloumi“ pripravený na grile. K dobrému jedlu nie je nič lepšie ako výborné cyperské víno. Vďaka takmer stále žiariacemu slnku a vzduchu vanúceho od Stredozemného mora je Cyprus ideálnym miestom na pestovanie vína. Obľúbené je napríklad ružové víno z vyššie položených oblastí ostrova. Vidíte? Cyprus a Paphos nie je len kebab a ouzo.

6. Kombinácia pláž a mesto

Paphos je skvelé spojenie leňošenia na pláži, ale aj naozaj bohatého kultúrneho života. Nie nadarmo bolo toto mesto v roku 2017 vyhlásené za európske kultúrne mesto. Na druhej strane sa tu konajú aj koncerty alebo festivaly priamo pod holým nebom a práve Paphos je jedným z mála cyperských miest, kde „to skutočne žije”.

7. Pamiatky

Mesto je známe desiatkami svojich archeologických pokladov. Keď chcete spoznať históriu o niečo viac ako vám povedia v múzeu, určite by ste nemali vynechať archeologický park Kato s vilami z čias antiky a starého Ríma alebo menší stredoveký mestský hrad, ktorý do súčasnej podoby prestavali Osmania. Ten fungoval v minulosti nielen ako sklad soli, ale aj ako väzenie. Fascinujúcimi miestami sú aj Afroditina svätyňa z roku 12 p.n.l. alebo Stĺp sv. Pavla, ktorý bol oň priviazaný a bitý za šírenie kresťanstva na ostrove.

Dovolenka na Cypre?

8. Priateľskí ľudia

Cyperčania sú vo všeobecnosti veľmi priateľskí ľudia. Keď vidia, že ste stratení, tak vám veľmi radi poradia alebo vás aspoň rozveselia, a tak spríjemnia blúdenie po meste alebo ostrove. Slovo „pohostinnosť“ sa v gréčtine povie „filoksenia“. „Filos“ znamená priateľ a „ksenos“ zase turista alebo hosť. Ich priateľskosť  teda pramení rovno z ich rodného jazyka.

9. Miesto pre milovníkov mačiek

Celý Cyprus, a teda aj Paphos, je priam zaplavený mačkami. Celý deň chodia hore-dole, tvária sa rozkošne a ak si nestrážite svoju večeru, tak vám ju pokojne ukradnú priamo z taniera. Na druhej strane, kto by to mal týmto chlpatým klbkám za zlé?

10. Lacné letenky

Ako sme spomenuli už v úvode, Ryanair v roku 2018 spustil priamu linku na Cyprus. Letí sa priamo z Bratislavy a uvádzacie ceny sú viac než zaujímavé. S lacnou letenkou si dokážete vyskladať perfektnú dovolenku aj sami. Ak nie, radi vám s tým pomôžeme. Pozrite si aj aktuálnu ponuku dovoleniek na Cypre.

 

Zdroj foto – Shutterstock.com


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Revolut karta zdarma - Potrebuješ zameniť peniaze alebo vyberať hotovosť v zahraničí? Kašli na zmenárne a stiahni si aplikáciu Revolut. Platby prijímaš a posielaš do pár sekúnd a výbery z bankomatov po celom svete do výšky 200 EUR mesačne máš ZDARMA. Revolut karta a doručenie domov ZDARMA.
  • Požičaj si auto cez Pelikán. Klikni, zvoľ si destináciu, porovnaj ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzdvihneš po prílete na letisko. Kamošíme sa totiž s Rentalcars.com.
Komentáre

Michal je študentom práva, no od paragrafov občas utečie do ďalekého sveta. Miliónové metropoly a výhľady na nočné mesto sú preňho rajom, takže ho najskôr nájdete s pohárom vína v nejakom rooftop bare. Jeho srdcovkou je New York a Airbus A380.

Zľavy pre našich čitateľov

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Vegas, bejby! Je tu super letenka za 379€ (len 1 prestup) https://t.co/1OCM1GZBsl #letenky22 minút dozadu
Wizz Air ruší pre koronavírus lety z Budapešti a Viedne do Talianska https://t.co/lqXYuxTD6t #novinky15 hodín dozadu
Wizz Air ruší pre koronavírus všetky lety z Budapešti a Viedne do Talianska https://t.co/lqXYuxTD6t #novinky15 hodín dozadu
Citybreak v Madride? S 10€ zľavou na letenku letíš od 39€! https://t.co/ecKhL6twjQ #letenky16 hodín dozadu
Peru z Madridu za 349€! (+aj lety z Viedne) https://t.co/4axBuKXDa6 #letenky17 hodín dozadu
Varšava z Viedne od 36€! Poď za históriou a výhľadmi https://t.co/qLkk1dQdjU #letenky18 hodín dozadu
5 bezplatných aplikácií, ktoré potrebuje každý cestovateľ https://t.co/cdIoPDNTot #novinky18 hodín dozadu
Srí Lanka predĺžila voľné víza. Chce aj naďalej podporovať turizmus https://t.co/7NwstPPO20 #novinky19 hodín dozadu
Wizz Air ruší pre koronavírus všetky lety z Budapešti a Viedne do Talianska https://t.co/lqXYuxTD6t20 hodín dozadu
Chuť na zmenu? Kuvajt s Turkish Airlines z Viedne za 169€ https://t.co/LY4Y4EoF7i21 hodín dozadu
1 2 3 5

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore