Nájdeš nás aj na:

Novinky

Norwegian ide v šľapajách Ryanair a Wizz Air. Spoplatnil príručnú batožinu

Norwegian ide v šľapajách Ryanair a Wizz Air. Spoplatnil príručnú batožinu

Ak najbližšie poletíte so spoločnosťou Norwegian Air Shuttle, už si nemôžete bezplatne vziať na palubu príručnú batožinu. Nórska letecká spoločnosť sa rozhodla zmeniť batožinovú politiku 23. januára 2020. Informuje o tom na svojej oficiálnej webstránke.

Reklama

Ak už máte zakúpenú letenku s touto spoločnosťou, táto novinka sa vás netýka. Nové pravidlá platia pre rezervácie od 23. januára 2020.

Spoločnosť Norwegian tak nasleduje nízkonákladové letecké spoločnosti Ryanair a Wizz Air, ktoré k tomuto kroku pristúpili už dávnejšie.

Letenky zakúpené pred 23. januárom 2020 (staré pravidlá)

Pokiaľ už máte kúpenú letenku s Norwegian, týkajú sa vás staré pravidlá. Takže na palubu si môžete vziať príručnú batožinu v rozmeroch 55x40x23 cm a jednu menšiu tašku v rozmeroch 30x20x38 cm.

Letenky zakúpené po 23. januári 2020 (nové pravidlá)

Pre rezervácie od 23. januára 2020 platí, že ak zakúpite letenku v najlacnejšom tarife LowFare, na palubu si bezplatne môžete vziať len najmenšiu batožinu s rozmermi 30x20x38 cm (kabelka alebo taška na laptop). Musí sa zmestiť pod sedadlo pred vami a váha nesmie prekročiť 10 kg.

Priplatíme si cca 10 eur jednosmerne

Novinka sa týka krátkych aj dlhých letov. Je teda jedno, či letíte z Budapešti alebo Prahy do Osla alebo z Osla do Ameriky. Poplatok za pridanie príručnej batožiny pri krátkych letoch je zhruba 8-9 eur jednosmerne, poplatok za batožinu na vzdialenejších letoch je 11-12 eur jednosmerne.

V ostatných typoch tarifov (LowFare +, Flex, Premium a PremiumFlex) stále máte kabínovú batožina s hmotnosťou do 10 kilogramov (LowFare +) alebo do 15 kilogramov.

Malá batožina a klasická príručná batožina Norwegian (rozmery):

Norwegian hovorí o uľahčení cestovania

Účelom zmeny pravidla je podľa leteckej spoločnosti „uľahčiť cestovanie pre všetkých a zabezpečiť, aby váš let odletel včas“.

Príručná batožina, ktorá presahuje stanovené rozmery bude po novom automaticky spoplatnená na mieste a umiestnená do nákladového priestoru lietadla.

Podľa zahraničných médií toto opatrenie prichádza ako jeden z nástrojov, ako chce Norwegian ozdraviť svoje financie. Koncom roka sa totiž objavili správy, že spoločnosť ruší mnohé zo svojich dlhoročných liniek.

Zaujímavé články o Norwegian Air Shuttle

 • Aká batožina je v základnej cene letenky Norwegian Air Shuttle?

  Letecká spoločnosť Norwegian ku každej letenke povoľuje jeden kus malej príručnej batožiny. Tú si zoberiete so sebou na palubu, avšak nemôže byť väčšia ako 38x30x20 cm a ťažšia ako 10 kg. Najčastejšie ide o veľkosť batohu, dôležité je, aby sa takáto batožina zmestila pod sedadlo pred Vami. Okrem príručnej batožiny spoločnosť Norwegian povoľuje aj jeden duty free nákup.

 • Ako si môžem zakúpiť väčšiu batožinu k letenke s Norwegian Air Shuttle?

  Spoločnosť Norwegian ponúka možnosť zakúpenia podpalubnej batožiny vo váhe do 23 kg s tým, že celkový súčet rozmerov nemôže presiahnuť 158 cm. Túto batožinu odovzdáte na odbavovacom pulte (check-in pult) ešte predtým ako prejdete bezpečnostnou kontrolou. Batožinu teda už neberiete cez bezpečnostnú kontrolu a môžete v nej prevážať aj tekutiny väčšie ako 100 ml (alkohol, drogéria, atď.)

  Batožinu navyše si viete zakúpiť priamo aj pri rezervácii cez Pelikán.

 • Čo ak je batožina väčšia ako predpísaný rozmer?

  Podmienky batožiny sú v prípade nízkonákladových spoločností veľmi prísne. Rozmery a váha musia byť na 100% dodržané. Ak si nie ste istí, batožinu si radšej doma odvážte a zmerajte. Nezabúdajte, že do rozmerov sa započítavajú napríklad aj kolieska batožiny. Letecká spoločnosť Norwegian v zmysle svojich prepravných podmienok Vám v opačnom prípade môže zaúčtovať poplatok (od 50£).

 • Čo všetko môžem mať v príručnej batožine s Norwegian?

  Batožina prechádza tiež cez bezpečnostnú kontrolu. Celkový objem tekutiny vrátane kozmetiky by nemal presiahnuť 100 ml. V príručnej batožine môžete prevážať lieky – ak sú na predpis, vezmite si aj predpis od lekára so sebou. Viac informácií si môžete prečítať aj v článku o príručnej batožine.

 • Ako cestovať s dieťaťom aerolinkami Norwegian Air Shuttle?

  Dieťa do 2 rokov nemá nárok na samostatné sedadlo, sedí na kolene dospelej osoby. Cena letenky je vo väčšina prípadov 10% sumy letenky dospelého pasažiera, plus letiskové taxy. Letenka pre deti veku 2-11 rokov zvyčajne stojí 75% dospelej letenky, plus letiskové taxy. (Tieto ceny neplatia na niektoré špeciálne zľavy.)

  Dieťa do 2 rokov nemá nárok na batožinu, ale sprevádzajúca dospelá osoba okrem vlastnej batožiny môže mať u seba jednu malú tašku na jedlo pre dieťa, hračky atď.

 • Ako rezervovať sedadlá u leteckej spoločnosti Norwegian Air Shuttle?

  Rezervácia miesta v lietadle podľa vlastného výberu je možná za poplatok (9-75 €). V opačnom prípade Vám spoločnosť Norwegian priradí sedadlo podľa náhodného výberu.

 • Ako kúpiť jedlo na letoch Norwegian Air Shuttle?

  Letecká spoločnosť Norwegian na svojich letoch predáva nápoje a menšie občerstvenie priamo na palube. Viacchodové menu vrátané teplého jedla alebo špeciálne jedlo si môžete vopred objednať do 36 hodín pred odletom za 35 €.

 • Ako urobiť online check-in s Norwegian Air Shuttle?

  Check-in v prípade leteckej spoločnosti Norwegian Air Shuttle môžete vykonať online alebo prostredníctvom samoobslužných kioskov na vybraných letiskách a letoch. Pre väčšinu letov možnosť online check-inu sa otvára 24 hodín pred odletom. Ak online check-in pre Váš let nie je povolený, budete sa musieť odbaviť na letisku.

 • Je možné zmeniť letenku s Norwegian Air Shuttle?

  Zmeniť svoju letenku s Norwegian môžete len za poplatok. Ak sa rozhodnete pre iný dátum alebo inú destináciu, poplatok za zmenu je mininmálne 70 €/let v závislosti od trasy a sezóny (plus cenový rozdiel leteniek). Zmena cestujúceho stojí taktiež minimálne 70 €.

  Poplatok za zmenu mena na letenke sa nevzťahuje na prípady, ak sa meno cestujúceho v cestovnom doklade v čase medzi kúpou letenky a samotným letom zmenilo kvôli sobáši. Vtedy sa meno na letenke prepíše bez poplatku.

 • Ako cestovať so zvieratkom leteckou spoločnosťou Norwegian Air Shuttle?

  Spoločnosť Norwegian povoľuje prepravu psov a mačiek. Pokiaľ zvieratko cestuje na palube, zaplatíte poplatok vo výške 55 €, ak v batožinovom priestore, bude Vás to stáť 70 €.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  5/5 - (1 vote)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore