Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

25 nebezpečných pláží sveta. Ich povesť prinútila mnohých stornovať letenky

25 nebezpečných pláží sveta. Ich povesť prinútila mnohých stornovať letenky

Knižka, dobrý drink, uterák a šum mora. Predstava o exotickej dovolenke sa často pohybuje kdesi týmto smerom. Na svete sú však pláže, ktoré majú od takejto idylky veľmi ďaleko. Na istých miestach ti nehrozí úpal, ale skôr smrteľné uhryznutia, útok žraloka alebo silné prúdy vo vode. Počul(a) si už o Bránach do pekla či najnebezpečnejšom kmeni domorodcov na svete?

Reklama

Gansbaai, Južná Afrika

Táto pláž v Afrike je známa aj ako hlavné mesto veľkého bieleho žraloka. Hoci má úžasné vlny pre surférov, takmer rovnako veľa je tu i žralokov. Časť pláže sa dokonca nazýva Žraločie údolie. Na vlastnú päsť plávanie na tejto pláži neodporúčame. Niektoré spoločnosti však organizujú stretnutie so žralokmi v bezpečí klietky.

Pláž Bolsa Chica State, Kalifornia

Pri opaľovaní sa na pláži Bolsa Chica môžeš ľahko naraziť na neželaného smrteľného návštevníka. Jedovatý had so žltým bruchom dokáže plávať dopredu aj dozadu a pod vodou vydrží dokonca tri hodiny.

Pláž Virginia, Virginia

Podľa Noteabley.com bola Virginia Beach v roku 2014 zaradená medzi najnebezpečnejšie pláže na svete. Jej zbraňou sú totiž divoké líšky. Údajne viackrát zaútočili na ľudí alebo ich domácich miláčikov.

Severný Sentinel, Andamandské ostrovy

Ostrov ležiaci v Indickom oceáne je síce na pohľad tropickou rozprávkou, v skutočnosti je však smrteľne nebezpečný. Stáročia tu totiž žije údajne najnebezpečnejší kmeň na svete – Sentilovia. Niektorí sa pokúšali k ostrovu priblížiť, no neobišli najlepšie. Indická vláda zakázala priblížiť sa k ostrovu bližšie ako 5 kilometrov.

Kilauea, Havaj

Vstup na ostrov Kilauea sa neodporúča na dlhšie, ako na jednu fotku či rýchly pohľad na okolie. Prečo? Leží tu sopka, ktorá je aktívna od roku 1983 a leje sa z nej láva do diaľky 104 kilometrov. Práve kvôli láve je voda na pláži vriaca.

Pláž Shenzen, Čína

Ak sa povie nebezpečná pláž, vybavíme si hady, žraloky, silné prúdy, ale zabudli sme na jeden aspekt – preľudnenie. Táto obľúbená dovolenková destinácia v Číne je počas sezóny taká plná, že sa tu vo vode utopilo už niekoľko detí. Dokonca je to údajne najčastejší spôsob úmrtia u detí medzi 1 – 14 rokom života v Číne.

Praia Do Norte, Nazare, Portugalsko

Keď sú vlny také veľké, že aj profesionálny surfér riskuje svoj život.

Severné teritórium, Austrália

Hovorí sa, že ak vidíš v Austrálii niečo sa hýbať, mal by si predpokladať, že ťa to môže zabiť. Vo vodách Severného teritória sa napríklad môže stať, že ťa uštipne jedna z najnebezpečnejších medúz – štvorhranka. Jej chápadlá dosahujú dĺžku dva metre. Môže nimi dokonca zabíjať.

Pláž Chowpatty, Mumbai

Najznečistenejšia pláž na svete nakazila svojou vodou mnohých obyvateľov Mumbaia. V septembri sem prichádzajú oslavovať hinduistický festoval Ganesha Chaturthi.

Pláž Dumas, India

Legendy hovoria, že na pláži Dumas straší. Niekoľko ľudí po návšteve tohto miesta ostalo nezvestných, ľudia hlásajú, že tu počuli zvláštne zvuky. Niektoré mýty potiahli ešte ďalej a veria, že pláž pôvodne slúžila ako pohrebisko. Jedna vec je istá, najhrôzostrašnejšia skutočná vec na pláži je kobra kráľovská.

Zátoka Morcambe, Lancashire, Veľká Británia

Čo robí inak pokojnú zátoku v Anglicku nebezpečnou? Pohyblivý piesok.

Ostrov Reunion, Francúzsko

Nádherný biely piesok, dažďové pralesy, koralové pobrežia. Ťažko by si hľadal v Indickom oceáne niečo krajšie, ako ostrov Reunion. Avšak, v roku 2017 vo vodách pri ostrove zaútočilo na ľudí množstvo žralokov. Úmrtia spôsobené týmto predátorom tvorili polovicu čísel v štatistikách z daného roku. Mnoho ľudí toto miesto dokonca nazvala hlavným mestom žralokov sveta.

Veľký piesočný ostrov, Austrália

Na plážach tohto ostrova číha niekoľko nebezpečných faktorov. Jedným z nich je divoká voda s veľkými vlnami a prúdmi, nájdu sa tu však aj žraloky a jedovaté medúzy. To nie je všetko. V okolí pobehujú psy Dingo, ktorí neváhajú zaútočiť na človeka.

Pláž Copacabana, Brazília

Kto nepozná pláž Copacabana, nech dvihne ruku. Okrem legendárnych barov, promenády a párty však vyniká aj množstvom kriminálnych prípadov. Pohybuje sa tu množstvo zlodejov a gangov.

Pláž West End, Bahamy

Bahamy sú ďalšou idylkovou destináciou, ktorá je snom mnohých cestovateľov. Jedna z ich pláží, West End, by však určite nemala byť na tvojom zozname must-see miest. Má totiž najväčšiu koncetráciu tigrích žralokov na svete. Ak nestačí, nájdeš tu aj iné typy žralokov.

Pláž New Smyrna, Florida

Húfy rýb a epické vlny lákajú nielen surférov, ale bohužiaľ aj žraloky. Zaznamenali tu už niekoľko útokov.

Cape Tribulation, Austrália

Toto miesto je domov takmer všetkého nebezpečného, na čo si spomenieš. Jedovaté hady, krokodíly, medúzy. Názov v preklade znamená čosi ako Mys trápenia. Pomenoval ho kapitán James Cook, pretože vraj tu začali všetky jeho problémy.

Kazuár, považovaný za jedného z najnebezpečnejších vtákov, dokáže zaútočiť veľmi rýchlo. Okrem toho tu číha i pichľavý strom s listami v tvare srdca, ktorý vie pekne potrápiť, ak sa dostane do očí či na pokožku.

Pláž Hanakāpīʻai, Havaj

V blízkosti tejto havajskej pláže, na pobreží Kauai’s Nā Pali, sú umiestnené upozornenia týkajúce sa silných morských prúdov, ktoré vraj už zabili nejedného plavca.

Bikini Atoll, Marshallove ostrovy

Čo by mohlo byť nebezpečné na tejto krásnej pláži? V 50. rokoch bol ostrov použitý na jadrové testovanie, vrátane jednej z najväčších testovacích explózií v histórii, ktorú nazvali Castle Bravo.

Kvôli testom sa do okolia uvoľnilo veľké množstvo rádioaktivity. Bikini Atoll sa tak stalo neobývateľným. V poslednom čase ho však opäť začali navštevovať turisti. Neodporúčajú im tu nič jesť.

Marshallove ostrovy

Pláž Zipolite, Mexiko

Hoci je toto miesto známe svojou hippie, pokojnou atmosférou, voda tu má od pokojnej ďaleko. Silné prúdy spôsobili už niekoľko úmrtí. Preto ju niektorí nazývajú Pláž smrti. Mnohí si sem chodia vychutnať drink či zahrať si volejbal, vode sa však radšej vyhýbajú.

Pláž Uttakleiv, Nórsko

Niekto preferuje kúpanie sa v studenej vode a ani more mimo sezóny mu neprekáža. Pláž v Nórsku je však známa extrémne nízkou teplotou, z ktorej niekoľko ľudí údajne už dostalo aj podchladenie. Teplota vody sa pohybuje medzi 8 – 14 stupňov.

Pláž Kostrového pobrežia, Namíbia

Táto pláž nielen že vyzerá hádam najstrašidelnejšie zo švetkých, ale je aj jednou z najnebezpečnejších. Treba si dávať pozor, kam stúpiš. Na breh vyplávali kostry veľrýb a iných zvierat. Medzi zvyškami sa nájdu aj kúsky stroskotaných lodí.

Portugalci nazvali toto miesto Bránami pekla. Morské prúdy zhusťujú hmlu a spôsobujú neznesiteľnú klímu.

Pláže rieky Amazon, Brazília

Hoci je Amazonka na bucket liste každého poriadneho dobrodruha, nie je zlým nápadom pozorovať ju z bezpečia lode alebo pevniny. Jej kalné vody sú ideálnym útočiskom pre mnoho živočíchov, vrátane elektrických úhorov, anakondy, piraní či ryby candiru, ktorá neváha vojsť do ľudského organizmu a správa sa v ňom ako parazit.

Ostrov Mindanao, Filipíny

Filipínske ostrovy sú domovom nádhernej prírody a väčšina z nich je medzi turistami veľmi populárna. Jeden ostrov však napriek svojej prírodnej kráse nie je ideálnym miestom na dovolenku. Mindanao je svedkom mnohých násilných činov, niektorí turisti boli odtiaľto unesení.

Pláž ostrova Lamu, Keňa

Africké Kathmandu, aj tak nazývali mnohí ostrov Lamu. Využívali ho ako destináciu na dobrodružné cesty s batohom na chrbte. Pomiešaná architektúra, krásne pláže a malebné mesto robili v očiach turistov svoje. V posledných rokoch sa však povesť tohto miesta zmenila. Zvýšil sa tu totiž výskyt somálskych pirátov.

TOP letenky k pláži bez žralokov

Zdroj: noteabley.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore