Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Návod na použitie Londýna

Návod na použitie Londýna

Eufória z nákupu parádneho víkendu v Londýne stále trvá, ale rácio už pracuje a ja rozmýšľam nad praktickými vecami – ako sa dostať z letiska do mesta a na hotel. Predsa len, transfer či taxík zo Stanstedu nestojí až tak málo. Treba tiež vyriešiť rýchle a cenovo najvýhodnejšie presuny medzi našimi „bodmi záujmu“, najmä keď každý z našej päťčlennej grupy chce v Londýne niečo vidieť na sto percent!

Reklama

Akciové letenky

Ako z letiska

Tranfer z letiska do Londýna sme vyriešili ešte doma na Slovensku – na webe spoločnosti Stanstedexpress sme si objednali skupinový lístok na cestu z letiska Stansted expressom rovno do mesta. Spiatočný lístok platí 30 dní odo dňa príchodu, nekupuje sa na konkrétny deň. Platí pravidlo – čím skôr kúpite, tým menej platíte. Pravda, ak nie je Black Friday deň pred vaším odletom a vám príde ponuka na 25% zľavu (neskoro).

Vlak má stanicu priamo pod terminálom a interval odchodov asi každých 15 minút. Báť sa preto nemusí ani úplný londýnsky cestovateľ-začiatočník, že netrafí alebo zmešká svoj spoj. Na webe je uvedený čas jazdy asi 47 minút, v náš deň D to bolo viac – vyše jednej hodiny. Cieľová stanica je Liverpool Street a je priamo prepojená so stanicou metra. Pri nástupe ani počas jazdy nám nikto lístky nekontroloval, ale museli sme ich oskenovať na turnikete pri odchode zo stanice.

Zdroj fotografie: Archív autorky Andy Sekanovej

Ako do mesta

Hneď na mieste sme riešili prepravu metrom. Tiež to chcelo malú domácu prípravu – okrem vytlačenia mapy metra zistiť medzi známymi, či má niekto aktívnu Oyster card, niečo ako našu električenku, akurát nie je vydaná na meno. Mali sme tri požičané a dve kúpené (po 5 GBP), na každú sme si dobili kredit 20 GBP.  Oysterky sa dajú objednať vopred a počkať, kým vám prídu domov na adresu (poplatok za vydanie je potom nižší, 3 GBP). Ale treba počítať s poštovným a s dostatočným predstihom, keďže pri predchádzajúcej návšteve Londýna naše pohľadnice cestovali vyše mesiaca.

Na každej stanici metra si viete kartičku kúpiť v automate. Cestovanie s oysterkou sa oplatí v Londýne asi najviac. Náš hotel Holiday Inn Express*** Limehouse sa nachádza v druhom pásme, teda pri cestovaní iba metrom v zónach 1 a 2 (underground, DLR – Docklands Light Rail alebo overground) minieme denne max. 7 GBP, pri cestovaní iba autobusmi 4,50. My sme sa vozili prevažne metrom, ale jasné, že aj doubledeckerom, aspoň pár zastávok, to v Londýne musí byť.  

V metre použijete označovač pri vstupe a pri výstupe z neho. Pri použití DLR sa treba odkliknúť pri výstupe, aj keď neprechádzate cez turniket,  pri ceste autobusom stačí priložiť kartičku k terminálu iba pri nástupe.

Zdroj fotografie: Archív autorky Andy Sekanovej

Prvý výjazd do mesta

Mali sme pripravený orientačný harmonogram, ktorý sme nazvali Návod na použitie Londýna. Okrem už uvedených praktických informácií o tranfere na hotel obsahoval aj plán našich „must-see“ bodov záujmu a možností, ako sa k nim čo najrýchlejšie dostať metrom. Hneď v prvý deň nám plán nabúralo dlhšie čakanie na pasovú kontrolu a potom mierne meškanie vlaku z letiska. Preto sme namiesto príchodu na hotel išli rovno na prvú atrakciu – vyhliadku SKY GARDEN.

Chceli sme vidieť západ slnka, no pre uzatvorenie východu zo stanice Monument sme museli nájsť spôsob, ako sa vrátiť o jednu stanicu späť. Na vyhliadku sme sa dostali, až keď už bola tma. Nevadilo nám to. Odporúčam vám však rezervovať si vstup na vyhliadku vopred, pretože náhodných návštevníkov už nepúšťali a aj my s rezerváciou sme museli chvíľku čakať (kvôli bezpečnostnej kontrole a kapacite). Inak je táto skvelá atrakcia zadarmo a vy si viete dať nad Londýnom kávičku či varené vínko.

Vyhliadka SKY GARDEN je neďaleko Toweru, tak sme sa prešli rovno k nemu a vychutnali si ho pri večernom osvetlení. Pri Toweri sme si dali aj skvelé Fish and Chips, lebo bez toho sa návšteva Londýna nepočíta.

Zdroj fotografie: Archív autorky Andy Sekanovej

Na izbe

Odtiaľto sme sa odviezli na hotel, zo stanice Tower Gateway sme nasadli na vlak Docklands Light Rail. Cesta zo zastávky trvala asi 10 minút, check-in v hoteli bol úplne bezproblémový, len sme si museli zvykať na studený odchov na izbách a najmä na spoločnú prikrývku na manželskej posteli. V cene ubytovania je i kávový a čajový servis, čo sa pri nižšej teplote izby dosť hodilo.

V cene sú aj raňajky, trošku strohejšie a v anglickom štýle, ale chutné, všetkého bolo dosť. Veľkým plusom anglických hotelov je možnosť zobrať si jedlo a pitie so sebou – či už keď raňajky z časových dôvodov nestíhate alebo aj ako ľahký snack k poznávaniu Londýna.

Zdroj fotografie: Archív autorky Andy Sekanovej

V centre diania

Druhý deň sme mali v pláne vidieť najhlavnejšie atrakcie Londýna a navštíviť aspoň jedno múzeum. Voľba po konsenze v našej skupinke padla na Science museum, kde môžete vidieť prvú parnú lokomotívu, lunárny modul ale i Sputnik či Enigmu a vôbec mnoho zaujímavých vecí (naozaj to miesto treba vidieť). Vstupy do národných múzeí sú bezplatné, resp. platí sa dobrovoľné vstupné. My sme za päť ľudí zaplatili symbolických 10 GBP.

Ešte pred návštevou múzea sme si išli pozrieť veľkolepú St. Paul`s Cathedral,  pokračovali sme prehliadkou múzea a potom sme sa postupne presúvali po najzaujímavejších miestach. Nenechali sme si ujsť Piccadilly Circus, odkiaľ sme sa prešli k Buckinghamskému palácu a ďalej k Westminsterskému opátstvu, parlamentu, pod lešením sme zazreli Big Ben.

Zdroj fotografie: Archív autorky Andy Sekanovej

Na atrakcie myslite už dopredu

Z Westminsterského mostu sme si vychutnali výhľad na London Eye. Skúsenosť z predchádzajúcej návštevy Londýna je dôkazom toho, že rezerváciu a kúpu lístkov cez internet je dobré urobiť vopred. Keď sa naplnia kapacity, návštevníkov bez rezervácií nepúšťajú. V tento deň sme si okrem množstva atrakcií vychutnali aj premenlivé londýnske počasie – od slnečného dňa až k pochmúrnemu londýnskemu mrholivému dažďu.

Pri prechádzke St. James’s parkom sa treba pokochať okolitou flórou i faunou. Návštevníkom ochotne zapózujú čajky či kačky. Môžete pozorovať veveričky ako si ukrývajú zásoby orieškov a vôbec im nevadí, že ich pri tom pozorujete. Deň sme zakončili na vianočne vyzdobenej Oxford street menšími nákupmi a nazretím do Hyde parku s jeho predvianočným Winter Wonderlandom.  

Zdroj fotografie: Archív autorky Andy Sekanovej

Posledný deň

Posledný, tretí deň sme sa na potulky vybrali aj s batožinou. Deň predtým sme využili to, že do rozmerov malej príručnej batožiny sa nám podarilo zbaliť ešte menšiu kabelku alebo ľadvinku, takže väčšia taška mohla ostať na hoteli. Preto sme sa už len prešli ďalšími uličkami, prechádzať bezpečnostnou kontrolou alebo ukladať batožinu v úschovni sme nechceli.

Pred odletom sme stihli navštíviť Sherlocka Holmesa na 221B Baker Street (za pozornosť stojí aj stanica metra) a Harryho Pottera na nástupišti 9 ¾ na stanici King`s Cross. Milovníci kníh o mladom čarodejníkovi určite vedia, že exteriérové zábery sú zo susednej stanice St. Pancras, čo je naozaj veľkolepá stavba. Odtiaľ sme sa odviezli na Liverpool Street Station a Stansted expressom sme sa potom odviezli na letisko.

Odlet z Stanstedu bol úplne bezproblémový, bezpečnostná kontrola bola vďaka asistentom rýchla. Tí vám vopred povedia, čo si máte vybrať z tašiek a na odletovú bránu sa dostanete komfortne a vláčikom. Takže, ak sa do Londýna vyberiete prvýkrát a nie ste veľmi skúsení cestovatelia, nemusíte mať žiadne obavy, Londýn má svojich návštevníkov rád.

Zdroj fotografie: Archív autorky Andy Sekanovej
Zdroj fotografie: Archív autorky Andy Sekanovej

Článok pre pelipecky.sk napísala Andy Sekanová

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    4.5/5 - (2 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

USA od 6. decembra sprísnia podmienky vstupu. Budú žiadať negatívny test nie starší ako 24 hodín https://t.co/7CwOCUMDFo #novinky23 minút dozadu
Hľadáme najlepšie letenky na Zanzibar: víťazia Emirates aj Qatar Airways https://t.co/OhyyF5i2ZN #letenky44 minút dozadu
Česká republika: ľudia prichádzajúci inviduálnou dopravou nemusia vypĺňať príjazdový formulár https://t.co/fDf8fLA2K2 #novinky1 hodinu dozadu
Turistické chodníky v Tatrách sú síce zavreté, tieto túry však môžeš absolvovať aj v zime https://t.co/LtWejkmUeO #dovolenky1 hodinu dozadu
10 TOP noviniek, ktoré môžeš zažiť v Dubaji https://t.co/4WEHPJI2Kg #letenky2 hodiny dozadu
MEGA: Letenky Emirates do exotických destinácií na túto zimu už od 459€! https://t.co/TYHfg89dik #letenky3 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: Týždeň na Maldivách v TOP sezóne s letenkami, all inclusive a 4*hotelom za 2013€! https://t.co/o41foqTwP2 #dovolenky3 hodiny dozadu
Emiráty oslavujú 50 rokov: 2. decembra je vstup na EXPO2020 zdarma pre všetkých! https://t.co/9IoiJA4fQm #tipy21 hodín dozadu
Emiráty chcú dekriminalizovať predmanželský pohlavný styk a pitie alkoholu https://t.co/siPmkZHpVt #novinky24 hodín dozadu
Írsko mení pravidlá: od 3. decembra žiada od každého cestujúceho negatívny test https://t.co/jcZD2MbKkc24 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore