Nájdeš nás aj na:

Novinky

Vieš, ktorá krajina má najsilnejší pas? Slováci patria medzi špičku

Vieš, ktorá krajina má najsilnejší pas? Slováci patria medzi špičku

Prechádzať slobodne cez hranice nebolo vždy takou samozrejmosťou, ako je dnes. Aj v súčasnosti ale existujú krajiny, do ktorých je ešte stále ťažké či dokonca nemožné sa dostať. Geopolitické vzťahy medzi krajinami sú veľmi premenlivé a aktívne ovplyvňujú podmienky vstupu pre turistov.

Reklama

Najsilnejší pas majú na Blízkom východe

Na svete je dokopy 196 krajín a tie najsilnejšie pasy vás dostanú až k približne 80% sveta. V roku 2019 prvé miesto obsadili Spojené arabské emiráty, ktoré nahradili v minuloročnom rebríčku ázijský Singapur. Čo toto prvenstvo vlastne znamená? Najsilnejší pas umožňuje najvyšší počet bezvízových vstupov do krajín po celom svete. Práve s pasom zo Spojených arabských emirátov sa dostanete do väčšiny krajín bez toho, aby ste museli žiadať o víza vopred, čo môže byť veľakrát finančne a časovo náročné.

Tento rebríček do istej miery poukazuje aj na životnú úroveň danej krajiny. Práve dobré politické podmienky a vzťahy medzi krajinami sú základným predpokladom pre uzatváranie dohôd o bezvízových vstupoch.

Slovensko na 7. priečke

Aj cestovať so slovenským pasom sa oplatí. Vďaka Európskej únii a Schengenu nie je problém cestovať po Európe, a ako bonus aj veľa ďalších svetových krajín ponúka bezvízový vstup na 30-90 dní. Ako Slováci máme bezvízový vstup až do 121 krajín sveta, pri príchode vieme získať víza do ďalších 42. Na víza musíme čakať najmä do viacerých afrických štátov, ako sú napríklad Burundi, Kamerun, Čad či Kongo. Trochu papierovačiek obnáša aj návšteva Číny či Ruska. Slováci cestujú každým rokom viac a viac a jedným z dôvodov je práve jednoduchosť vstupu.

Najslabší pas majú Afgánci

Na popredných priečkach sa nachádza niekoľko európskych krajín, svoje dominantné pozície tam každý rok obhajuje Fínsko, Luxembursko, Španielsko, Dánsko, Nemecko či Švajčiarsko. Z mimoeurópskych krajín medzi najsilnejšími pasmi nájdeme Malajziu, Singapur ale aj Nový Zéland.

Každý rebríček však musí mať aj svoju slabšiu stránku. Na chvoste rebríčka sa tento rok umiestnil Afganistan. S afgánskym pasom potrebujete víza až do 168 krajín sveta, kým bez víz vás pustia len do piatich. V tesnom závese sa nachádzaujú pasy z Iraku, Sýrie či Pakistanu.

10 najsilnejších pasov roku 2019

  1. Spojené arabské emiráty
  2. Fínsko, Luxembursko , Španielsko
  3. Dánsko, Taliansko, Nemecko, Holandsko, Rakúsko, Portugalsko, Švajčiarsko, Japonsko, Južná Kórea, Írsko, USA
  4. Švédsko, Singapor, Francúzsko, Belgicko, Malta, Grécko, Nórsko, Kanada
  5. Litva, Island, Veľká Británia
  6. Česko, Maďarsko, Slovinsko, Nový Zéland, Australia
  7. Lotyšško, Estónsko, Poľsko, Slovensko
  8. Cyprus
  9. Malajzia, Rumunsko a Monako
  10. Chorvátsko a Bulharsko
Komentáre

Rada cestuje a potom všetkým neprimerane dlho a stále dokola rozpráva zážitky z ciest. A ešte ľúbi životné príbehy. Taká je naša Lucka, ktorá precestovala skoro celú Južnú Ameriku a po rokoch sa vrátila späť na Slovensko.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Ryanair po takmer 4 mesiacoch začal opäť lietať z Bratislavy https://t.co/oDkrutKJ6W #letenky24 hodín dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky1 deň dozadu
Anglicko ruší povinnú 14-dňovú karanténu, Slovákov sa to netýka https://t.co/7ESrLJ0y0m #novinky1 deň dozadu
Slovinko, pobaltské štáty a Cyprus vyradili Česko zo zoznamu bezpečných krajín https://t.co/xKtC2u6MiY #novinky1 deň dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky1 deň dozadu
Po príchode z rizikových krajín sa stačí ohlásiť na úrad a zostať v izolácii https://t.co/yRVhaImUw4 #novinky1 deň dozadu
PONUKA DŇA: Predĺžený víkend v auguste na Cypre v 3*hoteli za 259€ https://t.co/akaoHvd8l9 #dovolenky2 dni dozadu
Česko už nie je pre Slovincov bezpečné, cesta do Chorvátska s obmedzeniami https://t.co/xKtC2u6MiY #novinky2 dni dozadu
Veľká Británia od 6. júla zruší povinnú karanténu pre turistov zo 75 krajín https://t.co/7ESrLIIWBM #novinky2 dni dozadu
Pri ceste do Grécka nezabudnite vyplniť online dotazník https://t.co/wADZn4OYHE #letenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore