Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Berlín je pre mnohých najpríťažlivejšie mesto sveta

Prvé doložené historické zmienky pochádzajú už z roku 1244. V roku 1871 sa Berlín stáva hlavným mestom novozaloženej Nemeckej ríše, v dvadsiatom storočí rozkvitá politicky, vedecky a najmä kultúrne. Deje sa tak až do druhej svetovej vojny, kedy bolo toto mesto z veľkej časti zničené a rozdelené do štyroch okupačných zón. Práve dotyk histórie je v Berlíne zrejmý i dodnes. V roku 1961 je fakticky rozdelený Berlínskym múrom, ktorý padol až v roku 1989. Berlínsky múr sa stáva symbolom studenej vojny, začína sa nová etapa tohto mesta.

Berlin

V meste okrem našincov nájdete aj etnické menšiny Turkov, Srbov, Arabov či Poliakov. Nájdeme tam takisto i židovskú obec, ktorá je najväčšia v Nemecku. Národnostná štruktúra mesta sa ale neustále mení a v meste to vibruje internacionálnym duchom.

Hipsterský Berlín

Hlavné mesto Nemecka leží na severovýchode krajiny, západne od Poľska. Mestom preteká rieka Spree. Do mestského vodstva radíme aj zopár jazier. Berlín je zelenší ako väčšina hlavných európskych miest, nájdu sa tu dokonca i lesné porasty. Krásnym miestom na prechádzky či bicyklovanie je napríklad Tempelhof. Pôvodne išlo o cvičisko, v roku 2008 bol tento priestor ako letisko zatvorený. Ľudia sem chodia korčuľovať, venčiť psov a najmä cez víkendy tu možno vidieť mnoho rodín, ktoré prichádzajú „piknikovať“.

shutterstock_331571300-min

Zdroj: ricochet64 / Shutterstock.com

Berlín je mesto plné protikladov. Ak máte chuť na nákupy v ohromných číslach, je tu pre vás Friedrichstrasse či Unter den Linden (Pod lipami). Je to jedna z najznámejších a najstarších ulíc mesta. Pri prechádzke míňate štátnu knižnicu, Humboltovu univerzitu, ktorá je tou najstaršou v Berlíne, budovu štátnej opery Unter den Linden či Zeughaus. V ňom sa nachádza Nemecké historické múzeum.

Friedrichstrasse Berlin

Zdroj: Sean Pavone / Shutterstock.com

The Reichstag building, v nemčine Reichstagsgebäude je historickou parlamentnou budovou, ktorú ako návštevník Berlína jednoducho vidieť musíte. Medzi takéto pamiatky patrí aj Brandenburská brána. Stojí v centre mesta na rozhraní dvoch veľkých tried. Na západ od nej začína Straße des 17. Juni (Ulica 17. júna), na východ od brány pokračuje už spomínaná trieda Unter den Linden. Je 26 metrov vysoká, 65,5 metrov široká a 11 metrov dlhá stavba vyrobená v štýle raného klasicizmu. Je postavená z pieskovca. 67 metrov vysoký je Víťazný stĺp, Siegessaule. Bol navrhnutý na pamiatku pruského víťazstva v Dánsko – pruskej vojne. Keď ho dokončili, bolo porazené i Rakúsko a Francúzsko.

Reichstag Berlin

Ak by sme urobili prieskum, ktoré slovo je najvyhľadávanejšie v spojení s prívlastkom berlínsky, pravdepodobne by to bol múr. Aj napriek jeho demolácii v meste stoja časti, ktoré sú prístupné. Rovnako k dispozícii je i hlavný hraničný priechod medzi západným a východným Berlínom – Checkpoint Charlie. Už v roku 1465 začala stavba najväčšieho protestantského kostola v Berlíne, Berlínskej katedrály. Vo vnútri nájdete viac ako 90 pozlátených sarkofágov.

berlínsky múr

Zdroj: turtix / Shutterstock.com

Pre nadšencov alternatívy má Berlín svoje osobité čaro. Kreuzberg, hovorovo známy ako X – berg, je zložený z dvoch častí: SO 36, kde je žije mnoho imigrantov a SW 61. Kreuzberg je na nočný život ako stvorený. Je známy svojimi barmi, nočnými klubmi a undergroundom. V sedemdesiatych rokoch sa tu často striedali mená ako Iggy Pop či David Bowie. Farebné pouličné sprievody, zábava, jedlo a hudba. To sem každoročne prináša Karneval kultúr. Ďalšou zaujímavou nevšednou mestskou časťou je Friedrichshain. Nachádza sa tu napríklad Simon-Dach-Strasse, tzv. srdce tejto štvrte a jedným z najživších miest Berlína. Nájdete tu napríklad East Side Gallery, 1,3 km dlhú časť Berlínskeho múra. Cez 105 malieb svetových mien dokumentuje zmeny a eufóriu veľkých nádejí na lepší svet. Pravdepodobne ide o najrozľahlejšiu galériu sveta. Ďalšou multikultúrnou časťou je Neukölln. Vo všetkých týchto štvrtiach nájdete veľmi pestrú ponuku jedál, kultúrnych akcií a stretnete kopu zaujímavých ľudí.

Kreuzberg

Berlín, Berlín, čím si tak čarovný? Na túto otázku si už musí odpovedať každý sám. Navštíviť ho, vnímať ho, zamilovať sa do tej svojej časti mesta.

Chceš viac skvelých článkov o cestovaní? Sleduj náš facebook TU

Ohodnoť tento článok
Pokračovať v čítaní
Advertisement
Komentáre
Advertisement Booking.com

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Štvrtok, 23. máj 2019
15:04 | Na víno do Bordeaux? Letenka z Viedne ako víno za 55 eur.
12:49 | Edinburgh na jeseň za super ceny. Leť spiatočne za 73 eur.
10:45 | 139 eur za kompletný letecký pobyt v Ríme? Klikni a vyber si termín 15-17. júl.
9:58 | Pridáva sa aj lacná Barcelona v lete: Z Viedne tam aj späť od 53 eur.
9:35 | Voilá, Paríž v júni za málo peňazí! Letenky z Viedne od 43 eur!

Streda, 22. máj 2019
16:15 | Turkish Airlines majú novinku: Obnovia leteckú linku do Osaky!
1 2 3 42

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore