Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

7 najposvätnejších miest na svete – ich krása ti vyrazí dych!

7 najposvätnejších miest na svete – ich krása ti vyrazí dych!

Srší z nich nádhera a pokoj. Pozri sa s nami na najdôležitejšie centrá viery, ktoré sú zároveň nezabudnuteľným cestovateľským zážitkom.

Reklama

1. Lumbiní, Nepál

Lumbiní je nepálske miesto, kde sa podľa tradície narodil Siddhártha Gautama. V takmer 5 kilometrov dlhom chrámovom komplexe sa vydal na svoju spirituálnu cestu a stal sa Buddhom. Prvé púte do chrámu začali podnikať už indickí vládcovia približne v roku 249 pred naším letopočtom – a pútnici z celého sveta tam chodia dodnes. Mimoriadne posvätná je kamenná doska, na ktorej sa Buddha narodil či bazén, v ktorom ho po prvý raz okúpali. Lumbiní je dnes rozdelené na východnú a západnú časť a je tam prísne zakázané stavať reštaurácie či obchody. Od roku 1997 patrí do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

2. Mekka, Saudská Arábia

Najposvätnejšie miesto islamu, rodisko proroka Mohameda. Hadždž alebo púť do Mekky by aspoň raz za život mal absolvovať každý moslim. A milióny veriacich tak každý rok robia. Odetí v bielych šatách kráčajú smerom ku Kábe, hlavnej svätyni, ktorá sa nachádza na nádvorí Veľkej mešity. Veriaci Kábu obchádzajú sedemkrát a dúfajú, že sa im podarí dotknúť sa jedného z kameňov, ktoré sú umiestnené v rohoch stavby.

Sufi70 | Dreamstime.com

3. Múr nárekov, Jeruzalem

Západný múr, známy tiež ako Múr nárekov, je najdôležitejším miestom pre vyznávačov judaizmu. Ide o pozostatok pod zemou pochovaného jeruzalemského Chrámu. Židia nemajú za cieľ stavbu obnoviť, keďže božia prítomnosť podľa nich nie je na Chrám viazaná. Navyše, múry sú dnes súčasťou moslimských obydlí. To však nebráni tisíckam veriacim k Múru nárekov prísť a pomodliť sa. Mnohí dokonca modlitby nechávajú svoje modlitby napísané na papieri zastrčené v škárach stien.

William Perry | Dreamstime.com

4. Vatikán

Maličká enkláva s obrovskou dôležitosťou.  Vatikán obklopený Rímom je centrom rímskokatolíckej cirkvi a od roku 1378 aj domovom pápeža. Najväčším lákadlom pre veriacich aj turistov je impozantná Bazilika sv. Petra, ktorá skrýva apoštolovu hrobku. Vatikánske múzeá každoročne navštívi neuveriteľných 4,3 milióna ľudí. Najväčšie návaly pútnikov či turistov zažíva Vatikán na Vianoce na Veľkú noc, keď pápež na Námestí svätého Petra slávi omšu.

5. Zlatý chrám, India

Zlatý chrám v Indii je posvätným miestom pomerne mladého svetového náboženstva sikhizmu, ktoré vyznáva asi 20 miliónov veriacich. Ide o monoteistické náboženstvo s desiatimi prorokmi, ktoré vzniklo v 15. storočí v Pandžábe. Zlatý chrám je veľkolepý svätostánok z mramoru obklopený vodnou plochou, ktorú nazývajú tiež „svätý kúpeľ nektáru“. Pútnici pri ňom posedávajú alebo sa v ňom rovno okúpu. V okolí chrámu sa pre veriacich nachádzajú aj izby na spanie a veľká kuchyňa – všetko bezplatné.

6. Betlehem, Palestína

Mesto, ktoré kresťania uctievajú ako rodisko Ježiša Krista ročne prijme približne 2 milióny pútnikov. Najväčším lákadlom je nepochybne Chrám Narodenia Pána, ktorý je postavený na mieste, kde podľa tradície Ježiš prišiel na svet. Najrušnejšie je v Betleheme počas vianočných sviatkov. Pútnici si okrem prehliadky chrámu môžu nakúpiť na tradičných trhoch lokálne remeselné výrobky či suveníry.

7. Badrinath, India

Hinduisti majú až štyri dôležité centrá svojej viery, ktoré sú kolektívne známe pod menom Charm Dam. Jedno z nich je však predsa len o čosi dôležitejšie – mesto Badrinath v Himalájach a v ňom rovnomenný chrám zasvätený bohovi Višnu. Po vzdaní úcty bohovi si veriaci dajú očistný kúpeľ v termálnom prameni a nevynechajú návštevu jaskýň Vyas, kde bol podľa legendy napísaný slávny staroindický epos Mahábhárata.

Nila Newsom | Dreamstime.com

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

ČSA vyhlásili insolvenciu, lety budú prevádzkovať naďalej https://t.co/kutbnFfEfd #novinky6 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: All inclusive Egypt so 4*hotelom a letenkami z Bratislavy od 490€ https://t.co/9kB67sX3eQ #dovolenky10 hodiny dozadu
Slovenské národné parky sú medzi najkrajšími v Európe. Briti ich zaradili na 3. miesto https://t.co/WrhUTLCvVF #novinky11 hodiny dozadu
Mexiko uvoľnuje opatrenia. Presúva sa z oranžovej fázy do žltej https://t.co/2lBTNiDnt7 #novinky11 hodiny dozadu
Čierna Hora je otvorená, po novom vyžaduje PCR test nie starší ako 72 hodín https://t.co/Dl8zOkqGIV #letenky13 hodiny dozadu
Dánsko predĺžilo obmedzenia vstupu cudzincov do 5. apríla https://t.co/OXRfRQ5Fya #novinky13 hodiny dozadu
Ak sa EÚ nedohodne, Rakúsko aj tak zavedie COVID pas už na jar https://t.co/BPNNyDgIwZ13 hodiny dozadu
Boeing 737 MAX vo farbách Smartwings už opäť lieta https://t.co/Dz7uOVa4OO #novinky13 hodiny dozadu
Procida, malá bodka na mape, je talianske hlavné mesto kultúry 2022 https://t.co/fIvaQWyENa #cestopisy1 deň dozadu
Karibský ostrov Curaçao je naďalej dostupný Slovákom. Stačí PCR test a registrácia https://t.co/Paj1375iMT #novinky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore