Nájdeš nás aj na:

Novinky

Najlepšie letiská na svete: prvé miesto má Doha, Viedeň je už trinásta

Najlepšie letiská na svete: prvé miesto má Doha, Viedeň je už trinásta

SkyTrax, spoločnosť hodnotiaca rôzne oblasti leteckého priemyslu, vyhlásila víťaza každoročnej World Airport Award pre rok 2024. Ocenenia získavajú najlepšie letiská na celom svete. SkyTrax hodnotí viac ako 550 letísk, prihliada sa pritom aj na podnety zakaznikov.

Reklama

Prieskum, na základe ktorého sa spoločnosť SkyTrax rozhoduje, zahŕňa otázky na témy pohodlia v termináloch, check-in, dostupnosť taxi služieb, prístup zamestnancov letiska, hygienické štandardy, prechod cez security a ďalšie indikátory. Tu je absolútny víťaz, individuálne ocenenia za „naj“ služby však dostali aj iné letiská.

Hamad v Dohe je najlepším letiskom sveta

Medzinárodné letisko Hamad (HIA) v katarskej metropole Dauha získalo najvyššie hodnotenie v rebríčku World Airport Awards.Tento rok HIA oslavuje desiaty rok prevádzky a sme naozaj poctení, že nás cestujúci už po tretíkrát zvolili za najlepšie letisko na svete. Náš tím sa zaviazal poskytovať cestujúcim vynikajúce služby vrátane krytej tropickej záhrady Orchard a tešíme sa na to, že budeme pre nich vytvárať nezabudnuteľné a výnimočné cesty,“ povedal generálny riaditeľ Qatar Airways Group Badr Al Meer.

letisko hamad katar
zdroj: shutterstock/gnoparus

Druhé miesto v celosvetovom hodnotení si vyslúžilo singapurské letisko Changi (najlepšie letisko za rok 2023) pred tretím letiskom Incheon v Soule, štvrtým Haneda a piatym Narita, ktoré obe obsluhujú japonské Tokio.

zdroj: shutterstock/DerekTeo

Prvú desiatku v roku 2024 dopĺňajú parížske letisko Charlesa de Gaulla, letiská v Dubaji, Mníchove, Zürichu a Istanbule. Viedenské letisko skončilo na 13. priečke.

Letisko M. R. Štefánika je 10. najlepším letiskom východnej Európy

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave sa umiestnilo medzi TOP 10 najlepšími letiskami východnej Európy. Najväčšie slovenské letisko sa ako jediné letisko v SR umiestnilo v kategórii letísk východnej Európy, kde obsadilo 10. miesto.

„Veľmi si cením, že Letisko M. R. Štefánika vďaka hodnoteniu cestujúcich získalo ocenenie v rámci najprestížnejšej ankety letísk sveta. Teším sa, že naše služby boli hodnotené pozitívne
a zároveň je to pre nás motivácia na neustále zlepšovanie a rozširovanie našich služieb a komfortu pre zákazníkov,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Ing. Dušan Novota.

Ocenenia pre najlepšie letiská podľa celosvetového prieskumu spokojnosti cestujúcich udeľuje od roku 1999 poradenská spoločnosť Skytrax z Londýna. Pre rok 2024 ich vyhlásila na výstave Passenger Terminal EXPO vo Frankfurte nad Mohanom.

Prieskum pre rok 2024 trval od augusta 2023 do marca 2024 a cestujúci hodnotili viacero kategórií letiskového priemyslu ako sú bezpečnosť, kvalita a rýchlosť registrácie, preprava batožiny, možnosti transferov, nákupy, úroveň stravovania alebo čistota. World Airport Awards sú považované za meradlo kvality pre svetový letiskový priemysel, pričom hodnotia služby na viac ako 570 letiskách.

Najlepšie letiská na svete za rok 2024 (prvá päťdesiatka)

1. Doha Hamad
2. Singapore Changi
3. Seoul Incheon
4. Tokyo Haneda
5. Tokyo Narita
6. Paris CDG
7. Dubai
8. Munich
9. Zurich
10. Istanbul

11. Hong Kong
12. Rome Fiumicino
13. Vienna
14. Helsinki-Vantaa
15. Madrid Barajas
16. Centrair Nagoya
17. Vancouver
18. Kansai
19. Melbourne
20. Copenhagen
21. London Heathrow
22. Bahrain
23. Amsterdam Schiphol
24. Seattle-Tacoma
25. Guangzhou
26. Fukuoka
27. Haikou Meilan
28. Jakarta
29. Houston Hobby
30. Paris Orly
31. Dusseldorf
32. Brisbane
33. New York LGA
34. Frankfurt
35. Riyadh
36. Delhi
37. Shenzhen
38. Houston George Bush
39. Bogota
40. Muscat
41. Quito
42. Hamburg
43. Barcelona
44. Shanghai Hongqiao
45. Auckland
46. Cincinnati/Northern Kentucky
47. San Francisco
48. London Gatwick
49. New Chitose
50. Medina

Zdroj informácií: TASR


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore