Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Najkrajšie tradície počas Ramadánu z celého sveta

Najkrajšie tradície počas Ramadánu z celého sveta

Ramadán je viac, než len pôst. Je to zasvätený mesiac, zakorenený v kultúre, viere a v histórii. Po celom svete si moslimovia pripomínajú oslavy, jedinečné pre každý región. Ramadán, ktorý oslavujú milióny ľudí po celom svete, pripadá každý rok na deviaty mesiac islamského lunárneho kalendára.

Reklama

Trvá približne 30 dní – v závislosti od prvého pozorovania Mesiaca po nove v danej lokalite. Označuje mesiac, v ktorom boli v roku 610 prorokovi Mohamedovi zjavené prvé verše Koránu. Zároveň je jedným z piatich pilierov islamu, povinných pre všetkých praktizujúcich moslimov. Svätý mesiac spájajú spoločné tradície, ako je pôst, charita a modlitba. Ale aj aktivity, ktoré sa líšia od kultúry ku kultúre; od rituálov kúpania v Indonézii až po svetelné lampióny v Egypte. Toto sú najkrajšie tradície počas Ramadánu z celého sveta.

Očisťujúci rituál Ramadánu v Indonézii

V celej Indonézii moslimovia vykonávajú rôzne rituály, aby sa v deň pred Ramadánom „očistili“. Niekoľko lokalít na strednej a východnej Jáve si dodnes zachováva čistiacu tradíciu nazývanú padusan (čo znamená „kúpať sa” v jávskom dialekte). Počas nej sa veriaci ponoria do prameňov a namáčajú svoje telá od hlavy k päte.

Padusan je dôkazom syntézy náboženstva a kultúry v Indonézii. Pramene majú v jávskej kultúre hlboký duchovný význam a sú neoddeliteľnou súčasťou tohto očisťovania. Verí sa, že táto tradícia bola rozšírená skupinou kňazov Wali Songo, čo mali byť prví misionári, ktorí šírili islamské učenie na Jáve. Pred niekoľkými rokmi bolo zaužívané, že starší náboženskí vodcovia vyberali a prideľovali posvätné pramene na tento úkon. Dnes si mnohí vyberajú neďaleké jazerá a bazény, alebo sa očisťujú vo svojich domovoch.

Zapaľovanie kanónov v Libanone

V mnohých krajinách Blízkeho východu sa počas mesiaca Ramadán denne vystreľujú kanóny, aby tak signalizovali koniec pôstneho dňa. Táto tradícia, známa ako midfa al iftar, pochádza z Egypta spred viac ako 200 rokov, kedy mal krajinu pod taktovkou osmanský vládca Khosh Qadam. Počas testovania nového dela pri západe slnka ho Qadam náhodou zapálil. Zvuk, ktorý sa rozľahol po Káhire, podnietil mnohých obyvateľov myslieť si, že toto je nový signál konca pôstu. Následne mu ďakovali za jeho inováciu a jeho dcéra Haja Fatma ho vyzvala, aby z toho urobil tradíciu.

Táto prax sa dostala do mnohých krajín na Blízkom východe, vrátane Libanonu, kde Ottomani používali kanóny na iftar po celej krajine. Tradícia bola ohrozená v roku 1983 po invázii, ktorá viedla ku konfiškácii niektorých kanónov, považovaných za zbrane. Libanonská armáda ju po vojne obnovila a je zavedená dodnes. Často vyvoláva nostalgiu medzi staršími generáciami, ktoré si spomínajú na Ramadán z ich detstva.

Spievajúce deti za sladkosti v Spojených arabských emirátoch

Je často porovnávaná so západným zvykom trick-or-treating (alebo halloweenske koledovanie po domoch). Tradícia haq al laila sa väčšinou odohráva vo viacerých krajinách, ležiacich v Perzskom zálive počas ôsmeho mesiaca sha’ban, ktorý predchádza Ramadánu. V tento deň môžete vidieť deti potulovať sa ich susedstvami vo svetlom oblečení, zbierajúc sladkosti a orechy do tašidk, pri speve tradičných miestnych piesní. Chválospev Aatona Allah Yutikom, Bait Makkah Yudikum, ktorý sa z arabčiny prekladá ako „Ak dáte nám, Alah to odplatí vám a pomôže navštíviť posvätné miesto v Mekke“, sa ozýva ulicami, zatiaľ čo deti nadšene zbierajú svoje dary.

Táto oslava považuje za neoddeliteľnú súčasť národnej identity Emirátčanov. V dnešnej modernej spoločnosti, o ktorej sa často hovorí, že je viac izolovaná a individualistická, ponúka tento spôsob oslavy návrat k jednoduchým časom a zdôrazňuje význam silných spoločenských väzieb a rodinných hodnôt.

Marockí mestskí vyvolávači, modliaci sa za úsvitu

Počas Ramadánu sa marockými štvrťami potuluje nafar, mestský vyvolávač, ktorý si oblieka tradičné rúcho gandora, papuče a klobúk a oznamuje melódiou začiatok úsvitu. Nafari sú vyberaní obyvateľmi mesta vďaka ich poctivosti a empatii. Prechádzajú sa dole ulicou, zatiaľ čo fúkajú do rohu, aby tak prebudili obyvateľov na suhoor (jedlo, ktoré moslimovia konzumujú pred úsvitom počas Ramadánu).

Táto tradícia, ktorá sa rozšírila po celom Blízkom východe až k Maroku, siaha do siedmeho storočia, kedy sa spoločník proroka Mohameda potuloval po uliciach za úsvitu a spevu melodických modlitieb. Nafarská hudba, ktorá sa rozprestiera po celom meste, sa väčšinou stretáva s vďačnosťou a je počas poslednej noci Ramadánu odmenená komunitou.

Pozorovatelia mesiaca, označujúci Eid-al-Fitr v Južnej Afrike

Koniec Ramadánu je signalizovaný pozorovaním prvého polmesiaca na oblohe. Hoci sa táto tradícia praktizuje po celom svete, jej jedinečnosť v Južnej Afrike ilustrujú maan kykers („pozorovatelia mesiaca“). Moslimovia z celej Južnej Afriky sa vydávajú na podujatia do Kapského Mesta – tzv. juhoafrického materského mesta, aby pozorovali mesiac v prvej štvrti.

Výhrane maan kykers, vymenovaní moslimskou justičnou radou v Južnej Afrike, môžu prehlásiť oficiálne pozorovanie. Stoja pri brehu, na promenáde Sea Point, pri zálive Three Anchor Bay alebo na vrchole Signal Hill a je len na nich, aby informovali moslimskú komunitu, že sa práve začal Eid-al-Fitr (sviatok, ktorý ukončuje Ramadán). Mesiac musí byť viditeľný voľným okom. Neexistuje nádhernejší pohľad v okolí, ako táto krištáľovo čistá noc v Kapskom Meste.

Egypťania zapaľujú farebné lampáše

Každoročne vítajú Egypťania Ramadán pestrými farbami zložitých lucern, ktoré symbolizujú jednotu a radosť počas celého svätého mesiaca. Aj napriek tomu, že táto tradícia je skôr kultúrna ako náboženská, je silne spojená so posvätným mesiacom.

Príbehy o jej pôvode sa líšia. Jeden z najznámejších datuje vznik lampášov na jednu noc počas dynastie Fatimid, kedy Egypťania vítali kalifáta Al-Muʿizz li-Dīn Alláha, ktorý prišiel do Káhiry v prvý deň Ramadánu. Aby imámovi poskytli osvetlenú prístupnú cestu, vojenskí predstavitelia nariadili miestnym, aby držali sviečky v tmavých uliciach a chránili ich v drevených rámoch pred zhasnutím. Postupom času sa tieto drevené konštrukcie pretvorili do vzorovaných lampášov. Dnes ich nájdete po celej krajine ako šíria svetlo počas svätého mesiaca. Dnes sú súčasťou i iných miestnych tradícií. Napríklad, podobne ako v Arabských emirátoch, tu počas svätého mesiaca deti chodia po uliciach, veselo spievajú a žiadajú o darčeky a sladkosti za sprievodu lampášov.

Balady rómskych moslimov v Albánsku

Členovia rómskej moslimskej komunity, ktorú datujeme späť do Osmanskej ríše, oznamujú po stáročia začiatok a koniec pôstu tradičnými piesňami. Každý deň počas mesiaca Ramadán pochodujú ulicami a hrajú na lodre, podomácky vyrobenom dvojvalcovom bubne z ovčej alebo kozej kože. Moslimské rodiny ich často používajú vo svojich domovoch na tradičné balady, aby oslávili začiatok iftaru (prvý pokrm po skončení pôstu počas dňa).

Akciové letenky na rok 2021


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (8 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore