Nájdeš nás aj na:

Novinky

Na Maldivách vyrastie plávajúce mesto. Bude alternatívou v prípade, že súostrovie zmizne pod hladinou oceánu

Na Maldivách vyrastie plávajúce mesto. Bude alternatívou v prípade, že súostrovie zmizne pod hladinou oceánu

Maldivy sa budú pýšiť novým „plávajúcim mestom“, ktoré vyrastie v tyrkysovej lagúne, len 10 minút loďou od hlavného mesta Maldív – Male. Tento invenčný stavebný projekt je reakciou na zvyšujúcu sa hladinu morí v dôsledku globálneho otepľovania a má poskytnúť bývanie pre viac ako 20 tisíc ľudí.

Reklama

Maldivy sú súostrovie pozostávajúce z 1 190 ostrovov s veľmi malou nadmorskou výškou. Preto sú považované za jednu z najohrozenejších oblastí sveta v súvislosti s klimatickými zmenami. V súčasnosti je osemdesiat percent pevniny menej ako jeden meter nad hladinou mora a keďže sa predpokladá, že hladina do konca storočia stúpne až o meter, celé súostrovie bude v budúcnosti pravdepodobne ponorené pod oceánom.

maldivy
Zdroj: Hungary Posts English

Projekt „plávajúce mesto“ je navrhnutý holandským developerom Dutch Docklands, ktorý sa špecializuje na výstavbu obytných komplexov tohto druhu. Okrem jednotiek určených na bývanie sa tu budú nachádzať aj školy a služby. Obyvatelia sa budú môcť prepravovať na člnoch, bicykloch a elektrických kolobežkách. Jeho vzhľad bude pripomínať tvar mozgu pozostávajúcich z 5000 farebných domčekov.

Plávajúce mesto maldivy
Zdroj: CNN

Cieľom je, aby bolo mesto sebestačné a malo rovnaké vymoženosti ako na pevnine. Komplex bude dbať aj na ekológiu. Elektrina bude prevažne čerpaná zo solárnej energie, odpadové vody budú čistené lokálne a následne opätovne použité ako hnojivo pre okolité rastlinstvo. Alternatívou klimatizácie bude hlbinné morské chladenie, ktoré spočíva v čerpaní studenej vody z hlbín mora do lagúny, čím prispeje ku šetreniu energie.

prístav madivy
Zdroj: Business Insider

Prvé plávajúce obytné jednotky budú predstavené už tento mesiac. Obyvatelia by sa mali začať sťahovať do tohto komplexu začiatkom roka 2024 a odhaduje sa, že celé mesto má byť dokončené do roku 2027, píše CNN.

Akciové letenky na Maldivy


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Dominika pochádza z Bratislavy a je absolventkou fakulty masmediálnej komunikácie. Počas štúdia si vyskúšala prácu v niekoľkých online redakciách zameraných na šport, hudbu, životný štýl a cestovanie. Zúčastnila sa marketingovej a novinárskej stáže v Portugalsku. Za svoje vysnívané destinácie považuje Juhovýchodnú Áziu, Kanadu, Nový Zéland, Austráliu, Indiu......a vlastne všetky. Riadi sa heslom: „Cestovať znamená žiť.“

Hore