Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Mjanmarsko: krajina melanchólie i zlatého lesku

Krajina, s viac ako 100 etnickými skupinami, kde sa muži ešte stále obliekajú do tradičných košieľ longyi a ženy si už stovky rokov krášlia tváre v štýle thanakha, takéto je Mjanmarsko. Miesto, kde sa ľudia prevážajú tzv. tricyklom trishaw a vo vidieckych oblastiach dokonca na vozoch s koňmi. Obrovský počet čajovní je v tejto oblasti výsledok vplyvu britskej koloniálnej správy. Prečítajte si náš článok a objavujte toto čarovné miesto. Mjanmarsko, krajina melanchólie i zlatého lesku.

Reklama

Dievcata z Mjanmarska v tradicnom obleceni

Malé radosti

V Mjanmarsku akoby zastal čas. Alebo sa aspoň trochu spomalil. Tempo zmien, ktorým krajina podlieha, našťastie nie je natoľko ohromujúce, aby skomplikovalo jednoduché potešenie z cestovania. Ešte stále si môžete vychutnať plavbu starým parníkom, dole riekou Iravadi, kúsok pláže pri oblažujúcom Bengálskom zálive či túru naprieč borovicovými lesmi na horskom pásme Shan Hills bez toho, aby ste sa pritom strkali s desiatkami ďalších turistov. Veľkým zážitkom pre vás určite bude stretnutie s miestnymi obyvateľmi. Sú jemní, vtipní, pútaví, ohľaduplní a nadchnutí svetom, do ktorého chcú patriť a stať sa tak súčasťou i vášho sveta.

Pohorie v Mjanmarsku

Ako sa z Barmy Mjanmarsko stalo

Barmčania sa v tejto krajine usídlili v 8. storočí. Mongoli si ich podmanili v 13. storočí. Mocenské boje, ktoré medzi sebou viedli viaceré panovnícke rody, sa skončili zjednotením jednej z barmských dynastií. V tom čase ešte pod názvom Barma, bola krajina v rokoch 1866 – 1948 pod britskou koloniálnou správou. Keď po nadobudnutí nezávislosti vypukla občianska vojna, jej víťazom boli vojenské štruktúry, ktoré od roku 1962 potláčajú úsilia o demokratizáciu krajiny. Koncom 80. rokov sa politická a ekonomická situácia v Barme stále viac zhoršuje, kvôli čomu sa organizuje čoraz viac protestov a rebélií. Mnohé hnutia vedú budhistickí mnísi a univerzitní študenti. V roku 1989 zmenila vláda meno krajiny z Barmy na Mjanmarsko. V roku 2005 presúva centrum moci z Rangúnu na Nay Pyi Taw. Stáva sa hlavným mestom. V tom istom roku čelí krajina i silnému monzúnu Nargis, ktorý po sebe zanecháva 134 tisíc obetí. O päť rokov na to sa po dvoch dekádach konajú v Mjanmarsku parlamentné voľby. Mjanmarský zväz sa stáva Mjanmarskou zväzovou republikou. Napätie v krajine sa mierne uvoľňuje. Krajinu čoraz viac podporuje i OSN či Európska únia. Ešte stále však dochádza ku konfliktom medzi skupinami moslimov Rohigya a budhistov Rakhina. Mjanmarská opozičná Národná liga za demokraciu (NLD) získava vo voľbách v roku 2015 dostatočnú väčšinu mandátov na to, aby mala silný vplyv v krajine. Mjanmarsku teda svitá na lepšie časy a skutočnú demokratizáciu krajiny.

Vlajka Mjanmarska

Jedny z najväčších ryžovísk na svete

Oficiálnym jazykom v krajine je Barmština. Vo väčších centrách sa však dohovoríte i anglicky. Mena je 1 kyat, čo je 100 pyatov a v aktuálnom kurze sa jedno euro rovná 1,305.20 kyatov (MMK). Mjanmarsko obklopujú vysoké pohraničné vrchy, krajina sa teda otvára iba smerom k pobrežiu. Najvyšší vrch v krajine je Hkakabo Razi v Arkanských vrchoch, ktorý dosahuje 5 881 m. Delta rieky Iravadi ústi do Martabanského zálivu a jej vody zavlažujú jedny z najväčších ryžovísk na svete. Klimatické podmienky sa pre rôznorodosť krajiny v jednotlivých oblastiach od seba veľmi líšia. Blízko pobrežia prevláda rovníkové, no na severe už skôr subtropické podnebie. Monzúny tu pretrvávajú od mája do októbra. Najvhodnejšia doba na cestovanie je preto november až marec. Mjanmarsko obklopuje zo severovýchodu Čína, zo severozápadu India a Bangladéš, jeho južné hranice lemuje Thajsko a na východnej strane s ním susedí Laos.

Farmar v Mjanmarsku

„Je to miesto, úplne iné od všetkých, ktoré poznáte.“

Joseph Rudyard Kipling bol britský spisovateľ, novinár a básnik a okrem toho i prvý britský nositeľ Nobelovej ceny za literatúru. „Toto je Barma,“ raz napísal. „Je to miesto, úplne iné od všetkých, ktoré poznáte.“ Veľkolepá pagoda Švedagon pri Ragúne je jednou z najdôležitejších pamiatok v krajine a zaručene bola jednou z tých, ktoré oslnili i tohto umelca. Je pokrytá čistým zlatom a osadená 4 000 diamantmi. Jej obvod dosahuje 450 m a siaha do výšky 116 m. Bagan je starobylé mesto v regióne Mandalay. Stúpy sú budhistické stavby, ktoré sú symbolom pokoja a mieru a sú plné budhistických relikvií. Práve v Bagane sa ich nachádza cez 4 000 a sú výsostne kontemplatívnym miestom. Skala Kyaiktiyo je známa najmä vďaka svojmu Zlatému kameňu, umiestnenému na jej vrchu a balansujúcemu na okraji priepasti. Toto sú najdôležitejšie budhistické pamiatky v krajine, kde sú zbožní mnísi tak hlboko vážení.

Chramy v Mjanmarsku

Pohlad na chramy v Mjanmarsku

Modernizácia krajiny

Ako robila krajina nesmelé krôčiky k demokracii, pomaly sa tu začal rozbiehať i biznis. V posledných rokoch tu nie sú žiadnou raritou mobilné telefóny, internetové pripojenie a medzinárodne fungujúce bankomaty. Uvoľnenie cenzúry viedlo k explózii nových médií a razom otvorilo dvere k verejným diskusiám o tabu témach, vrátane politiky. Pre svoju nezvyčajnú krásu, turistami nepreskúmané územia a potenciál je Mjanmarsko považované za jednu z destinácií budúcnosti.

Mjanmarske mesto

Ako Mjanmarčania cestujú

V Mjanmarsku máte niekoľko možností ako cestovať. Môžete si vziať miestny autobus, celonočný autobus (napríklad z Ragúnu do Baganu), koňom ťahaný voz, taxi zdieľané s viacerými pasažiermi, diaľkový autobus, celodenný výlet loďou, luxusný autobus či obyčajný taxík. Okrem toho mestom jazdí i spomínaný trishaw. Spevnené cesty sú však iba v okolí miest. Najčastejšie využívaná je železničná doprava, vďaka ktorej sa môžete dostať aj do odľahlých oblastí. Dobre rozvinutá je sieť leteckých liniek. Medzinárodné letisko sa nachádza v Ragúne.

Doprava v Mjanmarsku

Ďalšie zaujímavé miesta

Najatraktívnejším prvkom krajiny sú vyššie spomínané budhistické pamätihodnosti, najmä v meste Ragún a v chrámových mestách Pagan a Mandalaj. Veľmi pôsobivá je tiež prírodná scenéria náhornej plošiny Šan. Po Rangúne, je druhým najväčším mestom Mjanmarska Mandalay. Bolo posledným kráľovským mestom pred britským anektovaním a v súčasnosti je centrom Mándalejskej oblasti. Býva horúce, živé a krásne, no až na ten druhý pohľad. Indické chrámy, významné mešity, množstvo pagod a zaujímavých kláštorov však určite stojí za návštevu. Ďalším nevšedným mestom je napríklad Taunggi. Podmanivý obrázok tu vytvárajú najmä miestni rybári na jazere Inle. Zaručene pri ňom zabudnete na všetky starosti „západného“ sveta.

Mjanmarsko


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore