Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Tieto miesta by ste v Bukurešti nemali prehliadnuť

Zrejme by sa neumiestnila na popredných priečkach o najkrajšie či najdizajnovejšie mesto. Bukurešť však svojich návštevníkov príjemne prekvapí svojou kozmopolitnou atmosférou a dynamickou energiou. V medzivojnovom období získala príznačný prívlastok „Paríž východu“, dnes je mesto z veľkej časti poskladané z prvkov socialistickej architektúry. Môže za to projekt bývalého rumunského diktátora Nicolae Ceauşescu počas osemdesiatych rokov, ktoré si Rumuni pamätajú ako to najtemnejšie komunistické obdobie. Dnešná Bukurešť je spleťou betónu, krásnych secesných budov, starobylých kostolov i kláštorov, sviežej zelene, jazier a elegantných bulvárov. Rumunská kuchyňa môže byť pri dobrom výbere reštaurácie výnimočným zážitkom. Bukurešť je jednoznačne balkánska diva nočného života. Staré mesto Lipscani, nazvané podľa hlavnej ulice, ktorá oblasťou prechádza, sa v noci mení na panoptikum barov, ktoré praskajú vo švíkoch. Objavujte sami jej osobité čaro. Tieto miesta by ste v Bukurešti nemali prehliadnuť.

Reklama

Najväčšia budova v Európe

Ak si výlet do Bukurešti plánujete už dlhšie, v zozname už určite máte Parlamentný alebo Ceaușescov palác. Ostatne, najväčšiu budovu v Európe a druhú najväčšiu – po americkom Pentagone – na svete by ste zrejme len ťažko prehliadli. Dvetisíc sál, ktoré spájajú bohato vyzdobené chodby slúžia na usporadúvanie konferencií, výstav či koncertov. Celková plocha podláh dosahuje takmer 330 000 metrov štvorcových, budova je 270 metrov široká, 240 metrov dlhá a 86 metrov vysoká. Aby toho nebolo málo, v podzemí sa nachádza i obrovské parkovisko. Medzi povinné zastávky patrí i zámok Cotroceni, ktorý v minulosti slúžil vláde a neskôr pionierom. V roku 1977 prešiel rekonštrukciou a dnes v jeho priestoroch nájdete historický nábytok, sklo, porcelán a iné dekoračné predmety.

Carturesti Carusel

Šesťposchodová konštrukcia zasadená do elegantnej budovy z 19. storočia v starovekom centre slúži ako kultúrne stredisko Bukurešti. Budovu vlastnila rodina bankárov od roku 1903, až pokým ju komunizmus nepretvoril na jednu zo svojich bežných obchodov. Po roku 1990 prešla do rúk súčasného vlastníka Jeana Chrissoveloniho, ktorý začal realizovať v kooperácii so štúdiom Square One ambiciózny  renovačný projekt. Dnes je hrou medzi starým a moderným a medzi tieňom a svetlom, ktoré priestormi prestupuje z hlavného strešného okna. Carturesti Carusel je kníhkupectvo, v ktorom nájdete i niečo viac ako len knihy. Mediálne centrum v suteréne, galéria venovaná súčasnému umeniu na prvom poschodí a ak vás prepadne smäd či hlad, dokonca i bistro. Čítanie sa mení na výnimočný zážitok, máte tu možnosť stretnúť ľudí s podobnými záujmami a poznať umeleckú dušu mesta.

Okúste čajové umenie v Infinitea

Do čajovne chodia mnohí nachádzať svoju oázu pokoja. Infinitea je miesto, kde sa snúbi rafinovaný pôžitok z obývačkovej atmosféry, secesného nábytku, rozsiahleho zoznamu čajov a bohémskej podstaty. Jednoducho, dotyk elegancie. Okrem neuveriteľne chutných domácich koláčov celkový dojem dopĺňa jazzová či klasická hudba v pozadí. Za vyskúšanie určite stoja sušienky, ktoré perfektne doplnia jemnú chuť čaju. Súčasťou kaviarne je i krásna vonkajšia záhrada. Infinitea nájdete v obklopení starých budov v časti Cotroceni, ktoré je výborným miestom na večernú prechádzku.

Alternatívny filmový zážitok v Cinema Studio

Rumunská kinematografická scéna bola kvôli represívnemu režimu Ceauşesca rokmi utláčaná. Nová dynamická generácia rumunských režisérov sa však s odhodlaním pustila do sondovania turbulentnej histórie krajiny. Prvé kiná prichádzajú do Bukurešti s projekciou filmov  bratov Lumiérovcov v roku 1896. Úplne prvý rumunský film s názvom Rumunská nezávislosť bol vytvorený v roku 1912. Predvojnový priemysel začína vyrábať sériu nemých filmov a hovorenej klasiky. Po príchode komunistickej nadvlády v roku 1947 bráni tvorivosti cenzúra a propaganda. Dekáda od pádu Ceauşescovej diktatúry prináša novú vlnu rumunských režisérov, ktorí zažiaria na medzinárodnej kinematografickej scéne. Cinema Studio je alternatívnym miestom pre milovníkov filmu. Stalker od Andreia Tarkovskeho či Láska Gaspara Noého sú súčasťou repertoáru štúdia pre filmových nadšencov. Európske majstrovské diela, festivalové filmy Berlínskeho medveďa či spomínaná nová rumunská kinematografická vlna, ktorej brilantným príkladom je film Cristiana Nemescu  California dreamin’.

Ochutnajte miestnu kuchyňu

Torna Fratre je miesto, kde nájdete nielen autentické rumunské pokrmy ale od stredy do nedele i folklórny a hudobný doprovod. Mamaliga (kukuričná kaša v tuhom stave, väčšinou podávaná za tepla ako príloha), sarmale (ryža, mäso a paradajky zabalené v menších kapustných či hroznových listoch) a salata de vinete (baklažánový šalát alebo nátierka) sú tradičnými príkladmi rumunskej kuchyne. Reštaurácia je obľúbená i vďaka svojim vždy čerstvým morským plodom. Nájdete ju na ulici Strada Tunari.

Hanul Lui Manuc dal v roku 1808 postaviť arménsky podnikateľ Manuc Bei. Aktuálny vlastník Constantin Şerban Cantacuzino budovu získal v roku 2006. Hanul Lui Manuc je rozdelená do dvoch častí; libanonskej a rumunskej. Môžete si vybrať z variabilného výberu tradičných jedál z menu oboch kuchýň. Návšteva Hanul Lui Manuc je čiastočne i kultúrnym zážitkom, keďže je to najstarší hotel a reštaurácia v meste. Sídli na adrese Strada Franceză. Ak plánujete stretnutie s priateľmi, určite nevynechajte bar Energiea. Niekoľkoposchodová budova, inšpirovaná umeleckým prostredím z 20. storočia slúži ako platforma pre kultúrny, umelecký i spoločenský dialóg. Názov podniku pochádza zo zaniknutej grafickej firmy. Energiea vznikla ako typografická publikácia, kde by ste našli créme de la créme umeleckej spoločnosti v Bukurešti počas jej ťažších čias. Aj kvôli tomu ponechali dizajnéri budovy secesné architektonické prvky, ktoré spolu s industriálnym vkladom vytvorili elegantnú a funkčnú estetiku. Dnes si tu ako návštevníci môžete pozrieť vlastné noviny baru s najnovšími vintage typografickými technikami a vychutnať si kokteil v spoločnosti súčasných umelcov Bukurešti. Zaujímavým zážitkom môže byť i reštaurácia a pub Caruęcu Bere. Jeho výnimočné priestory sú zasadené do pivnice.

Zdroj fotografie – Radu Bercan / Shutterstock.com

Ateneul Român

Koncertná sála Ateneul Român alebo Romanian Athenaeum sa nachádza v centre Bukurešti a pre mnohých je nielen symbolom mesta ale i progresívneho myslenia elitárskych ale i ľudových kruhov. Táto budova z 19. storočia privítala mnohé veľké rumunské osobnosti i vedcov, ktorí tu prednášali. Je pôsobiskom mladých profesionálnych muzikantov, koncertov, početných orchestrov a medzinárodných sólistov. Rozkvitli tu mnohé národné majstrovské literárne či hudobné diela a organizovali sa prvé veľké výstavy domácich velikánov maliarskeho či výtvarného umenia. Kráľovné a králi či dôležité politické osobnosti a hostia sa tu stali súčasťou významných historických momentov. Romanian Athenaeum, príklad neoklasicistickej architektúry s eklektickými prvkami, sa so svojou kupolou týči do výšky štyridsaťjeden metrov, je zdobená dvadsiatimi oknami a pojme 775 ľudí. Nachádza sa na Strada Benjamin Franklin.

Zdroj fotografie – PhotoStock10 / Shutterstock.com

Mănăstirea Stavropoleos

Mănăstirea Stavropoleos, tento posvätný architektonický skvost, sa nachádza medzi hromadou budov, ktoré okolo neho rástli od roku 1724. Kláštor, ktorý uprostred mesta založil grécky mních Ioanikie Stratonikeas je vzhľadom na rýchly urbanistický rozvoj, drastické zmeny počas komunistického režimu či javmi ako zemetrasenia a požiare, pomerne zriedkavý fenomén. Stavropoleos je v súčasnosti domovom kultúrneho dedičstva byzantského umenia a hudby, artefaktov, fresiek a ikon. Kláštor je dodnes miestom s autentickým duchom dochovaným zo zašlých čias. Nájdete ho na Strada Stavropoleos.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore