Nájdeš nás aj na:

Európa

Uži si Maltu ešte túto jeseň alebo pokojne aj o rok. Máme výborné letenkové kombinácie od 39€

Uži si Maltu ešte túto jeseň alebo pokojne aj o rok. Máme výborné letenkové kombinácie od 39€

Malta má tak veľa historických pamiatok, že ju cestovatelia nazývajú aj open-air múzeom. Sprevádzať po ceste vás budú dokonalé prírodné scenérie a celkovú náladu vám dokreslia krásne pohľady na azúrovú vodu Stredozemného mora. Malta je ako stvorená pre tých, ktorí necestujú iba na plážovú dovolenku, ale aj za históriou a prírodou. Malta vás nesklame ani gurmánsky. Ochutnajte miestne špeciality, a keď ste sa už dobre najedli, doprajte si wellness v niektorom z lokálnych kúpeľov. Ostrov je rajom pre milovníkov vodných športov. Malta je jednoducho krásna, skvelá na oddych, a dokonale vás zabaví.

Reklama
Malta mesto

Viete, čo majú spoločné odvážni rytieri, Pepek Námorník a malí bieli psíci? Predsa Maltu! Okrem krásnych pláži a známych jazykových pobytov vás tento ostrov prekvapí a očarí dobrodružnou a dávnou históriou, divokou prírodou a priezračnou vodou.

Pravdepodobne ste už niekedy počuli o Maltézskom ráde, prezývanom tiež johaniti. Na začiatku stáli odvážni rytieri, ktorí v Jeruzaleme spolu s Rádom templárov chránili pútnikov a posvätné kresťanské miesta v Svätej zemi. Za svoju udatnosť im kráľ Karol V. a vtedajší pápež darovali ako léno súostrovie Malta za symbolickú cenu jedného maltského sokola ročne.

Rozmýšľate, či bol maltský sokol nejaká stredoveká mena? Nie, skutočne išlo o dravého operenca s čiapočkou na hlave. Keďže sa Malta nachádzala priamo medzi Európou a arabským svetom, často bola na rane krvavých útokov Osmanskej ríše, ktorým však johaniti úspešne odolávali.

Čo to má spoločné s vašou letnou dovolenku? Skoro všetko! Mohutné hradby, pevnosť v hlavnom meste Valetta a najkrajšie chrámy – toto sú len niektoré z odkazov, ktoré tu nebojácni rytieri po sebe zanechali. Hlavné mesto Valletta, ktoré je obohnané múrmi z čias maltézskych rytierov, pôsobí skôr ako hrdá pevnosť. A presne tou Valletta bola. Založená rádom, pomenovaná po ich veľmajstrovi a projektovaná jedným z najlepších staviteľov svojej doby na príkaz samotného pápeža.

Pýchou mesta je Katedrála sv. Jána, pomenovaná po Jánovi Krstiteľovi, ktorý bol patrónom maltézskeho rádu. Po stáročia sa tu nachádzala vzácna relikvia – jeho pravá ruka. Aby ju neukoristil Napoleón, bola prevezená preč a dnes je v Čiernej hore. Samotná katedrála nie je z vonku ničím nápadná a výnimočná. Keď však vstúpite dnu, to je iná reč. Všetko je tu honosne zdobené a nachádza sa tu oltárny obraz namaľovaný Caravaggiom, ktorý sa na Malte skrýval, dokonca bol istý čas členom rytierskeho rádu. Za jeho záhadnou smrťou údajne stoja samotní rytieri, pretože maliar pri roztržke zranil jedného ich člena.

Priamo v srdci mesta nájdete Palác veľmajstra, ktorý sa, ako inak, tiež týka rytierov. Po stáročia bol ich hlavným stanom. V súčasnosti tu sídli prezident a parlament, ale niektoré sály sú verejnosti stále prístupné. O Malte sa väčšinou hovorí v jednotnom čísle ako o ostrove. V skutočnosti ide o súostrovie a dva ďalšie najväčšie ostrovy sú Gozo a Comino.

Gozo je známy svojimi dramatickými útesmi a jaskyňami. Práve tu sa nachádzala najfotogenickejšia scenéria Malty – Azúrové okno, ktoré sa pred dvoma rokmi, počas silnej búrky, zrútilo do mora. Ale máme aj dobrú správu – vápencový zázrak zažíva znovuzrodenie vo forme nádherného podmorského výjavu, ktorý sa núka potápačom. Tí sa totiž najnovšie vrhajú do hĺbok a navštevujú ho v mieste jeho terajšieho oddychu. Iba pár metrov od pochovaného Azúrového okna sa nachádza ďalší krásny výjav – Modrá diera. Je to podmorská jaskyňa, ktorá prechádza do prírodného bazéna lemovaného skalami.

Ostrov Malta sa nachádza 95 km južne od Sicílie a 290 km východne od Tuniska. Je to ideálne miesto pre vašu letnú dovolenku: priezračné more s piesočnatými plážami, ale aj kamenistými a skalnatými zátokami. Malta je doslova raj pre potápačov už len preto, že tunajšie vody sú jedny z najčistejších na svete. Odporúčame aj 10 vecí ktorými vás Malta očarí na jar aj v lete. Alebo sa jej radšej zďaleka vyhnite? 😉

Na svoje si tu prídu nielen skúsení potápači, ale aj úplní začiatočníci, pre ktorých je tu zriadených niekoľko potápačských škôl. Obdivovať môžete nielen zákutia preslávených Modrých jaskýň, ale aj starodávne vraky.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Testovanie otvára cestovanie! Ak budeme teraz zodpovední, čoskoro opäť balíme kufre na dovolenku https://t.co/Wd3hA2kuD6 #novinky6 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: Dovolenka doma tento víkend za 0 €, až potom Maldivy https://t.co/cicacQblBM #novinky6 hodiny dozadu
Letiská v New Yorku budú za nenosenie rúšok rozdávať pokuty https://t.co/KlqputllVC #letenky7 hodiny dozadu
Vianočné trhy v Nurembergu patria medzi najstaršie v Nemecku. Tento rok sa nekonajú https://t.co/tOmGlz81Ho #novinky8 hodiny dozadu
Michelinská reštaurácia v Budapešti podáva luxusné jedlo na kolotoči https://t.co/aJ0F2oULDh #novinky10 hodiny dozadu
Konečne! Na trase Londýn – New York spustia bezplatné rýchlotesty na COVID-19 https://t.co/R89On7teXs #letenky1 deň dozadu
Tip na netradičné ubytovanie na Slovensku – Kutica https://t.co/k3pOM7JPhS #dovolenky1 deň dozadu
Maurícius ponúka víza na dlhodobý pobyt. Tu sú podmienky https://t.co/XF9YbLn11T #novinky1 deň dozadu
THAI Airways predávajú tašky vyrobené zo starých záchranných viest https://t.co/KZAOtM1ymi #novinky1 deň dozadu
Bude testovanie na hraniciach? Sprísnia režim s ČR? Odpoveď prinesú najbližšie dni https://t.co/Alwufub9W8 #novinky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore