Nájdeš nás aj na:

Európa

Letenky od 39€ do španielskej Malagy z Bratislavy!

Južné Španielsko priťahuje tisícky turistov kvôli slnku, plážam, mnohým atrakciám, pamiatkam a všadeprítomnej dovolenkovej stredomorskej atmosfére. Bez ohľadu na ročné obdobie je možné tu aktívne tráviť čas alebo len tak leňošiť na pláži.

Reklama

Lacné letenky do Malagy

 • Odkiaľ? Priamy let z Bratislavy
 • S kým? Letecká spoločnosť Ryanair
 • Kedy? Jeseň 2021
 • Príklad? Termín 4. október – 11. október 2021 (POZRI KALENDÁR)
 • Čo je v cene? Let tam aj späť, všetky poplatky, príručná batožina

Čo robiť, vidieť a zažiť v Malage?

Keď je dobré počasie, počas letu nad Španielskom môžeš obdivovať horské masívy a slnečné piesočnaté pobrežie. Sneh na štítoch pohoria Sierra Nevada ostro kontrastuje so zeleňou nižšie položených olivovníkov a paliem ohraničujúcich pláže. Teploty na začiatku novembra sa pohybujú na úrovni príjemných 17 až 20 stupňov, v noci sú teploty síce nižšie, ale i tak sú ideálne pre aktívny oddych.

Malaga

Hlavné dominanty týčiace sa nad mestom Malaga s úžasným výhľadom na celé okolie sú arabský palác Alcazaba a hrad Gibralfao. Ostali tu ako pozostatky maurskej nadvlády na tomto území Španielska v stredoveku. Zámok, ktorý bol postavený v 10. storočí, bol neskôr sídlom kresťanských kráľov a plnil vojenskú funkciu.

Dnes je na ich mieste vyhliadková terasa s turistickými chodníkmi po obranných múroch. Cesta k nim je, hlavne v lete, dosť únavná. Počas výstupu sa ti však otvárajú neuveriteľné výhľady na mesto od býčej arény (Plaza de toros de La Malagueta), cez more, prístav po celé okolie. Nižšie položená pevnosť Alcazaba ukrýva palác, nádvorie a záhradu. Pri vstupe do pevnosti nájdeš aj starorímske divadlo.

Katedrála Malagy (Catedral de Málaga) bola navrhnutá v renesančnom štýle. Počas dvestoročnej prestavby sa však jej zovňajšok premenil na kombináciu niekoľkých architektonických slohov toho obdobia. Stojí na mieste bývalej mešity. Za vstup sa platí, dokonca si môžeš kúpiť špeciálny lístok, ktorý ti umožní výstup na strechu. Priprav sa na dvesto schodov.

Reportáž pokračuje nižšie.

Cestovné doklady do Malagy

Do Malagy môžeš cestovať na občiansky preukaz, prípadne cestovný pas.

Malaga je zábavná

Novým miláčikom Malagy je Mirador Princess, vyhliadkové ruské koleso v prístave. Počas jazdy uvidíš panorámu celého mesta, pri dobrej viditeľnosti aj niekoľko vrcholov za mestom. Vstupné na atrakciu stojí 10 Eur.

Playa la Malagueta je hlavnou mestskou plážou, kde si môžeš oddýchnuť v tieni pod slnečníkmi a palmami. Turistov víta aj v novembri (voda má však v priemere 17-19 stupňov).

Múzeá v meste

V celom Španielsku sú národné múzeá voľne prístupné v určitých časoch, väčšinou je to v nedeľu popoludní alebo posledné dve hodiny pred zatvorením. Počas letných prázdnin sa v týchto časoch začnú tvoriť rady už hodinu pred otvorením múzea. 

Pablo Picasso, maliar, sochár a zakladateľ kubizmu sa narodil práve v Malage a prežil tu svoje prvé roky. Neskôr odišiel študovať do Paríža. Na Plaza de la Merced sa nachádza jeho rodičovský dom, ktorý momentálne plní funkciu múzea. Museo Casa Natal má vo svojej zbierke umelecké aj súkromné predmety umelca. Obrazy sú umiestnené v Museo Picasso v budove Buenavista Palace, ktoré bolo vybudované na začiatku šestnásteho storočia. Toto múzeum má bohatú zbierku obrazov, ale aj sochárskych a keramických diel umelca.

Carmen Thyssen Museum predstavuje zbierku španielskych maliarov od devätnásteho storočia. Sú tam organizované aj dočasné výstavy. V novembri 2018 to bola napr. výstava obrazov “Henri Matisse. Jazz”.

Tapas a víno

Jedlo v španielsku sa považuje za dôležitú súčasť života. Stretnutia známych v baroch a reštaráciách  sú tu na dennom poriadku. Tapas-bary ponúkajú rôznorodé občerstvenie od olív až po chutné jednohubky. V 100 Montaditos, ktorá sa nachádza na prístavnej promenáde, nájdeš veľký výber jednohubiek (cena od 1 Eur). K tomu netreba zabudnúť objednať si tinto de verano, čo je vlastne osviežujúca kombinácia červeného vína, malinovky, citróna a ľadu. V mnohých reštauráciách sú v ponuke morské plody od výmyslu sveta, lacné a chutné jedlo nájdeš v La Peregrina Centro, v blízkosti Picassovho rodného domu.

Vianoce v Malage

Síce slovenské Vianoce sú čarovné a ak nám počasie dopraje, aj zasnežené, zažiť ich v Malage je nezabudnuteľný zážitok. Od prvého decembra sú ulice a námestia plné farieb, svetielok a adventnej atmosféry. Toto obdobie roka je pre miestnych veľmi dôležité, odzrkadľuje sa to aj v aktivitách akými sú inštalácia betlehema, klzisko, koncerty s vianočnou tematikou… A aby sme nezabudli: ak si v Malage v decembri, nezabudni navštíviť aj obchody: môžeš nájsť prekrásne vianočné darčeky.

Granada

Granada je skutočnou perlou Andalúzie. Z Malagy sem pricestuješ autobusom asi za dve hodiny (napr. spoločnosťou Alsa). Autobusová stanica je asi tri kilometre od centra. Do centra sa dostaneš aj verejnou dopravou, my sme zvolili pešiu asi 40 minútovú prechádzku. Počas nej sa medzi budovami zjavovali zasnežené vrcholy pohoria Sierra Nevada, kde sa nachádzajú lyžiarske svahy.

Hlavným cieľom návštevy Granady je pre mnohých palácový komplex Alhambra. Nachádza sa na kopci, a z viacerých vyhliadok, najmä v noci, sa ti ponúka úžasný pohľad na jej veľkoleposť a veľkosť. Každý deň je tento komplex navštevovaný tisíckami turistov, preto sa odporúča zaobstarať si lístok dopredu na internete.

V závistlosti od typu lístka vstup zahŕňa návštevu paláca Nasrid, Alhambry a veží. Najpredávanejší listok stojí 14 Eur. Komplex sa dá vidieť nielen cez deň, ale aj v noci. Z pohľadu od mesta je možné vidieť opevnenie Alcazaba, ktoré bolo postavené v 11. storočí. V strede komplexu sú Nasridské paláce, bohato zdobené arabskými frezkami a ornamentmi.

Perlou tohto komplexu je Palacios Nazaríes, ten je možné navštíviť len po zakúpení lístka s určeným časom na vstup. Množstvo ozdôb a dekoratívnych prvkov poteší tvoje oči. V rámci prehliadky je dôležitým miestom Patio de los Leones, kde sa nachádza mramorová fontána tvorená 12 levmi.

Zaujímavým miestom na prehliadku je aj Palacio de Carlos V navrhnutý študentom Michelangela. Zvonku táto budova s štvorcovým pôdorysom skýva kruhové koloseum z veľkým počtom stĺpov. Palác v sebe ukrýva aj múzeum výtvarného umenia a múzeum Alhambry.

Generalife, nachádzajúce sa blízko týchto palácov, bolo letnou rezidenciou moslimských vládcov. Krásna záhrada, udržiavané živé ploty a početné jazierka a fontány sú ideálnym miestom pre romantické prechádzky.

Granada je jedným z mála miest v Španielsku kde k pivu a vínu dostaneš bezplatne aj tapas. Do tohto sa počítajú olivy, kúsky syra a chipsy. Vďaka arabskému dedičstvu je Granada plná farebných čajovní a miest, kde je možnosť zažiť fajčenie vodnej fajky v neopakovateľnej atmosfére. Počas prechádzok v starom meste sa budeš cítiť nie ako v Španielsku, ale ako v Maroku.

Córdoba

Córdoba je nová aj stará, moderná aj tradičná. Každopádne, má veľmi múdre vyžarovanie, veď má 1000 rokov. Na jej múdrosti určite pridáva aj to, že sa tu narodili Seneca, Averroes alebo Maimonides.

Jedna z najkrajších starých častí je okolie Veľkej mešity-katedrály (The Mosque–Cathedral alebo Mezquita), ktorej história siaha do 6. sotročia. Tá je symbolom mesta, ale aj zrkadlom dôležitosti stredoveku v histórii Córdoby. Pri návšteve tejto majestátnej budovy hneď pochopíš, že sa právom nachádza na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Jedinečným zážitkom je nočná návšteva tohto miesta s názvom „the Soul of Cordoba“, čiže duša Cordoby.

Keď už sme pri Zozname svetového dedičstva UNESCO, chceli by sme spomenúť aj Medinu Azaharu. Zrúcanina obrovského maurského stredovekého palácového komplexu, mesta postaveného Abd-ar-Rahmanom III, ktorý bol vraj veľkým propagátorom kultúry a šikovným politikom.

Alcázar de los Reyes Cristianos je alcaraz, čiže maurský opevnený palác v historickom centre Córdoby neďaleko Mezquity. Bol postavený pod kastilskou vládou (13. a 14. storočie) na pozostatkoch maurského paláca. Okrem pondelka je tu každé ráno o 9.00 multimediálna show svetiel, flamenca. Volá sa to Noches Mágicas en el Alcázar, čiže magické noci v Alcazari. Vstupné je 6,50 Eur. Odporúčame sa vybrať aj na návštevu ďalšieho neďalekého alcazaru Baños del Alcázar Califal, kúpele z 10. storčia.

Pre viac informácií navštív stránku: www.spain.info

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
 • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  5/5 - (4 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

USA od 6. decembra sprísnia podmienky vstupu. Budú žiadať negatívny test nie starší ako 24 hodín https://t.co/7CwOCUMDFo #novinky15 hodín dozadu
Hľadáme najlepšie letenky na Zanzibar: víťazia Emirates aj Qatar Airways https://t.co/OhyyF5i2ZN #letenky15 hodín dozadu
Česká republika: ľudia prichádzajúci inviduálnou dopravou nemusia vypĺňať príjazdový formulár https://t.co/fDf8fLA2K2 #novinky16 hodín dozadu
Turistické chodníky v Tatrách sú síce zavreté, tieto túry však môžeš absolvovať aj v zime https://t.co/LtWejkmUeO #dovolenky16 hodín dozadu
10 TOP noviniek, ktoré môžeš zažiť v Dubaji https://t.co/4WEHPJI2Kg #letenky16 hodín dozadu
MEGA: Letenky Emirates do exotických destinácií na túto zimu už od 459€! https://t.co/TYHfg89dik #letenky17 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Týždeň na Maldivách v TOP sezóne s letenkami, all inclusive a 4*hotelom za 2013€! https://t.co/o41foqTwP2 #dovolenky17 hodín dozadu
Emiráty oslavujú 50 rokov: 2. decembra je vstup na EXPO2020 zdarma pre všetkých! https://t.co/9IoiJA4fQm #tipy1 deň dozadu
Emiráty chcú dekriminalizovať predmanželský pohlavný styk a pitie alkoholu https://t.co/siPmkZHpVt #novinky2 dni dozadu
Írsko mení pravidlá: od 3. decembra žiada od každého cestujúceho negatívny test https://t.co/jcZD2MbKkc2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore