Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Preskúmaj najznámejšie archeologické nálezisko na svete v Aténach. Tipy, ako si Akropolu užiješ najviac

Keďže ide o najväčší umelecký komplex gréckeho staroveku, návštevníci by mali pochopiť význam Akropoly a oceniť krásu jej pamiatok. Aby bola tvoja návšteva Akropoly rovnako oslnivá ako zvyšok tvojho pobytu v Aténach, poskytli dvaja profesionálni sprievodcovia Jessica Van Der Does and Dr. Dimitria Papadopoulou niekoľko tipov, ako si jednodňovú návštevu Akropoly čo najviac užiť.

Reklama

Akropola je výnimočná archeologická lokalita, ktorú tvoria niekoľko storočí staré pamiatky, ako napríklad chrám Atény Niké, Erechteion a Partenón. Pamiatky na Akropole boli postavené na oslavu aténskej ríše po jej víťazstve nad Peržanmi. Stavby z bieleho mramoru pochádzajú z piateho storočia pred naším letopočtom, ktoré je známe aj ako zlatý vek aténskej kultúry. V tomto období v meste prekvitala demokracia, filozofia, architektúra a umenie vrátane divadla.

Akropola je opevnená časť starovekého gréckeho mesta, ktorá je zvyčajne postavená na kopci.
„Akro“ v gréčtine označuje výšku, zatiaľ čo „polis“ znamená mesto. Akropolu možno jednoducho preložiť ako „mesto na kopci“.

Rady pri návšteve Akropoly

Nemusíš byť skúsený turista, aby si sa dostal/a na Akropolu. Napriek tomu sa dôrazne odporúča, aby si mal/a pohodlnú obuv a dával/a pozor na klzké a zošliapané skaly pri ceste na vrchol. V lete si nezabudni pribaliť aj klobúk, opaľovací krém a vodu, najmä po 10:00 alebo pred 17:00, kedy je veľmi horúco.

Vstupenku si môžeš zakúpiť v jednej z dvoch pokladníc rozmiestnených pri centrálnej bráne nazývanej „Propylaea“ alebo pred Dionýzovým divadlom na južnom svahu Akropoly. Vyhni sa dlhým radom, rezervuj si vstupenku online a získaj tak zrýchlený vstup cez oba vchody. Rezervovať si môžeš jednorazovú vstupenku platnú na jeden vstup do Akropoly na vybraný dátum alebo kombinovanú vstupenku, ktorá platí na sedem objektov (Akropola, Antická agora, Rímska agora, Hadriánova knižnica, Olympieion, Kerameikos a Aristotelova škola) počas piatich po sebe nasledujúcich dní.

Kedy navštíviť Akropolu?

Návštevné hodiny Akropoly, ako aj väčšiny archeologických lokalít v Grécku, sa v letných a zimných mesiacoch líšia. Ak sa chceš vyhnúť davom ľudí a slnečnému žiareniu počas leta, odporúča sa navštíviť Akropolu hneď po jej otvorení, teda o 8:00, alebo po 17:00. „V zime ju môžete navštíviť kedykoľvek, pretože nie je ani príliš rušná, ani príliš horúca,“ vysvetľuje.

Atény v určitých dňoch ponúkajú aj bezplatný vstup, konkrétne v dňoch 6. a 18. apríl, 18. máj, posledný septembrový víkend, 28. október, každá prvá nedeľa od 1. novembra do 31. marca.

Po získaní vstupenky na Akropolu trvá cesta od vchodu na vrchol približne 20 minút mierne rýchlej chôdze. Ak chceš, aby bola návšteva Akropoly plnohodnotná, priprav sa na to, že na jej vrchole stráviš aspoň dve hodiny.

Kde začať s prehliadkou?

Návšteva Akropoly by mala byť spojená s prehliadkou Múzea Akropoly. Ak chceš získať prehľad o význame chrámov a sôch na Akropole, odporúčame najprv navštíviť múzeum a potom Akropolu a jej pamiatky. V múzeu si vyhraď najmenej dve hodiny, a ak musíš niečo vynechať, nech je to dočasná výstava na prízemí.

Prehliadku začni na prvom poschodí, kde je vystavená jedinečná zbierka sôch z gréckeho archaického obdobia. „Táto zbierka je dobre zachovaná, pretože sochy boli ukryté na kopci Akropola, chránené pred prírodnými katastrofami a vplyvom človeka,“ vysvetľuje Van Der Does.

Zdroj foto: Nick N A/Shutterstock

Celé horné poschodie múzea je venované chrámu Partenón a predstavuje sochársku výzdobu tejto pamiatky. Vnútorný vlys vystavený v múzeu pozostáva zo skutočných dekoratívnych prvkov použitých na výzdobu Partenónu a z odliatkov. Zvyšné originálne bloky sa nachádzajú v Britskom múzeu, Louvri (jeden blok) a ďalších múzeách po celom svete. Dekoratívne prvky, ktoré vidíš na Partenóne v Akropole, sú odlievané kópie.

Pred návštevou si over otváracie hodiny múzea a poplatky, ktoré sa počas roka menia. Pre rýchlejší vstup do múzea si zakúp vstupenky online prostredníctvom jednoduchej služby e-ticketing.

Ak nemusíš veľký počet ľudí, maj na pamäti, že počas víkendov sa v kaviarni a reštaurácii múzea stretávajú Aténčania, a tak je tu rušnejšie ako zvyčajne. Počas celého roka sú piatkové večery v reštaurácii múzea vrcholom, pretože múzeum zostáva otvorené do 22:00. Nezakrytý výhľad na Akropolu, gurmánske jedlá a výnimočné víno okamžite vyliečia tvoju únavu z múzea.

Najdoležitejšie pamiatky, ktoré musíš vidieť

Na vrchole Akropoly sa nachádzajú štyri hlavné pamiatky: Propyleje, Chrám Atény Niké, Erechteion a Partenón.

Propyleje

Propyleje je brána do areálu. Propyleje fyzicky oddeľovali svetskú a duchovnú časť Atén. Aby si sa dostal/a do Propyleje, musíš vystúpiť po mnohých strmých schodoch, ktoré k pôvodnému návrhu pridal v roku 52 n. l. rímsky cisár Claudius. V novšej histórii Grécka slúžili ako palác byzantského biskupa, florentský palác a sídlo tureckého guvernéra. Vďaka dôslednej rekonštrukcii získali Propyleje opäť svoju slávu.

Zdroj foto: TTstudio/Shutterstock

Chrám Atény Niké

Chrám Atény Niké (čo znamená „víťazná Aténa“) na juhozápadnom okraji kopca Akropola je najmenším chrámom zo všetkých štyroch. Uctievači Atény vykonávali svoje rituály pri oltári, mimo chrámu, a sochu bohyne v strede chrámu mohli zahliadnuť len cez priestor medzi štyrmi stĺpmi. Chrám, ktorý pripomína víťazstvo nad Perzskou ríšou, navrhol architekt Kallikrates, ktorý dohliadal na stavbu Partenónu. Athénu Niké (Víťaznú Aténu) si netreba zamieňať s Niké, bohyňou víťazstva. Jednoduchým spôsobom, ako ich odlíšiť, sú krídla alebo ich absencia na sochách, ktoré predstavujú obe božstvá: Aténa Niké je vždy bez krídel, na rozdiel od bohyne Niké.

Zdroj foto: Apostolis Giontzis/Shutterstock

Erechtheion

Erechteion, ktorý susedí s Partenónom, sa vyznačuje štíhlymi stĺpmi. Napriek tomu, že ide o chrám Atény, ktorá je bohyňou a ochrankyňou mesta, Erechteion bol pomenovaný podľa poloboha aténskeho kráľa Erechta. V jednej z miestností chrámu sa nachádzala socha Atény z olivového dreva, ktorá vraj spadla z nebies. Dominantou Erechtheionu je južná predsieň dievčat, ktorej vlys drží šesť starostlivo vyrezávaných ženských postáv známych ako kariatidy. Päť pôvodných kariatíd sa nachádza v Múzeu Akropoly a jedna v Britskom múzeu. Všetky kariatidy v Akropole sú repliky.

Zdroj foto: Nick N A/Shutterstock

Partenón

Partenón je najikonickejšou stavbou starovekej gréckej architektúry a čiastočne vďaka svojej veľkosti zatieňuje všetky stavby na Akropole. Rovnako ako všetky pamiatky na Akropole bol súčasťou Periklovho (politický vodca Atén) plánu rozvoja, ktorý prezentoval veľkoleposť a zmysel pre estetiku. Partenón bol postavený v piatom storočí pred naším letopočtom a nachádzala sa na ňom 39 metrov vysoká socha Atény zo slonoviny a zlata. Nie je známe, čo sa so sochou stalo, ale najpresnejšia replika sa (prekvapivo) nachádza v Nashville v štáte Tennessee spolu s kópiou Parthenónu v plnom rozsahu.

K ďalšej výzdobe patril vonkajší vlys z vyrezávaných mramorových blokov (známych aj ako metopy) s výjavmi z mytológie. Tieto metopy sú vystavené v Múzeu Akropoly. Na vnútornom vlyse sa umelec Fidias rozhodol znázorniť Veľkú Panathenéu, hudobný a atletický festival na počesť Atény. Vnútorný vlys bol vytvorený z viac ako 100 metop; dnes sa časť z nich nachádza v Múzeu Akropoly, časť v Britskom múzeu a jeden blok v Louvri, pričom presné repliky zdobia Partenón. Trojuholníkové horné časti Partenónu zdobili kolosálne sochy znázorňujúce zrodenie Atény z Diovej hlavy a boj Poseidóna a Atény o aténsku zem.

Zdroj foto: tilialucida/Shutterstock

Počas svojej dlhej existencie prešiel Partenón mnohým. V ranom kresťanstve bol premenený na kostol a v 15. storočí, keď Atény dobyla Osmanská ríša, sa zmenil na mešitu. Počas šiestej osmansko-benátskej vojny využívali Turci Partenón na skladovanie strelného prachu a pri benátskom bombardovaní boli škody obrovské. K ďalšiemu vandalizmu a rabovaniu došlo počas druhej svetovej vojny, keď pamiatka slúžila ako kasárne pre nemeckých vojakov.

Ďalšie pamiatky

Ak máš ešte čas, Van Der Does odporúča navštíviť južný svah Akropoly a pozrieť si základy gréckeho divadla v pozostatkoch Dionýzovho divadla a navštíviť predstavenie v Odeóne Herodesa Attika.

Dionýzovo divadlo

V dolnej časti južného svahu Akropoly sa nachádza Dionýzovo divadlo, najstaršie známe divadlo na svete. Ako napovedá jeho názov, bolo zasvätené Dionýzovi, bohu vína a patrónovi drámy. V piatom storočí pred naším letopočtom tu významní grécki básnici ako Aristofanes, Euripides a Sofokles videli premiéry svojich hier spolu s ďalšími 17 000 divákmi v rámci dramatických súťaží. Divadlo bolo pôvodne drevené, ale v 4. storočí pred n. l. dostalo kamennú podobu.

Zdroj foto: Aleksandar Todorovic/Shutterstock

Odeón Heroda Attika

Vedľa Dionýzovho divadla, na úpätí Akropoly, sa nachádza Herodes Atticus Odeon (všeobecne známy ako Herodeon). Rímske divadlo dal postaviť v rokoch 160 až 174 n. l. rímsky senátor Herodes Attikus na pamiatku svojej zosnulej manželky Rigilly. Pôvodný projekt počítal s kruhovým orchestrom, ktorý má dnes podobu mramorom vydláždeného polkruhu. Hľadisko pozostáva z 35 radov a má 4680 miest na sedenie. Od svojej obnovy v 50. rokoch minulého storočia Herodeon hostil legendárnych umelcov, ako napríklad Nana Mouskouri, Luciano Pavarotti a Frank Sinatra. Každé leto od júna do októbra je Herodeon hlavným miestom konania festivalu Atény a Epidaurus.

Zdroj foto: Joshua Raif/Shutterstock

Zdroj: matadornetwork


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre
Hore