Nájdeš nás aj na:

Novinky

Krypta katedrály Notre Dame je prvou časťou, ktorú otvorili návštevníkom po požiari

Krypta katedrály Notre Dame je prvou časťou, ktorú otvorili návštevníkom po požiari

Krypta katedrály Notre Dame bola znovu otvorená pre výstavu, ktorá skladá úctu spisovateľovi Victorovi Hugovi a architektovi Eugenovi Viollet-Le-Duc a ich prínosu pri vzkriesení katderály v 19. storočí.

Reklama

Historická krypta je prvou časťou širšieho komplexu katedrály, ktorá sa otvorila od požiaru v apríli 2019. Krypta nebola poškodená, na rozdiel od interiéru katedrály a jej slávnej veže, ohrozil ju však toxický prach a celé miesto muselo byť dekontaminované, uvádza Euronews.

„Za účelom dekontaminácie krypty sme museli dekontaminovať aj prednú časť katedrály, čo zabralo veľa času, pretože sme proces museli opakovať niekoľkokrát. Pokaždé keď sme si mysleli, že sme uspeli, v skutočnosti sme neuspeli. Takže dekontaminácia, potom pandémia, trvalo to dlho. Táto výstava bola v skutočnosti pripravená už pred rokom,“ povedala hlavná kurátorka výstavy Anne de Moudenard pre AP.

Návštevníci krypty spoznajú pozostatky galskorímskych pevností a termálnych kúpeľov, aktuálna výstava však rozpráva o čosi modernejší príbeh. Príbeh návratu katedrály zo zabudnutia až po súčasnú obrovskú hodnotu tohto monumentu.

Na podklade starých fotiek vznikli maľby a kresby, ktré sprevádzajú výstavu. Architekt Viollet-le-Duc viedol rekonštrukciu katedrály vrátane prestavania stredovekej veže v rokoch 1844-1864. Vicot Hugo svojim gotickým románom Chrám Matky Božej v Paríži a Hrbáč Notre-Dame pomohli získať verejnosť na stranu rekonštrukcie historickej budovy, ktorá bola opustená a rozpadnutá.

Podľa hlavnej kurátorky sa projekt zrodil veľmi rýchlo po požiari, ako túžba vzdať úctu Notre Damu.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Výnimky zo zákazu vychádzania sa týkajú aj cestovania https://t.co/6ZtGyLYLQx13 hodiny dozadu
Dubaj má novú svetelnú fontánu. Je najväčšia na svete https://t.co/IdeU4sdM2G #novinky14 hodiny dozadu
Boeing testoval čistenie lietadla so živým vírusom. Použité metódy sa osvedčili https://t.co/XFTPddpwHt #novinky18 hodiny dozadu
Wizz Air otvára základňu na letisku Gatwick v Londýne https://t.co/btFYhZi4XA #novinky19 hodiny dozadu
Zanzibar na jeseň alebo v zime? Prinášame lacné letenky na sezónu, tipy a vstupné podmienky https://t.co/U0wyPrdqJA #cestopisy20 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky20 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky20 hodiny dozadu
Thajsko k sebe pustí prvých turistov. Podmienkou je dlhý pobyt, karanténa aj poistenie https://t.co/83netoUCyV #novinky20 hodiny dozadu
Kam môžeme cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky20 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: Dominikánska republika s 5*hotelom a all inclusive za 1 170€ https://t.co/bILrl6WaYh #dovolenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore