Nájdeš nás aj na:

Novinky

V Kodani majú nové múzeum šťastia. Skúmajú v ňom aj úsmev Mony Lisy

V Kodani majú nové múzeum šťastia. Skúmajú v ňom aj úsmev Mony Lisy

Aká je skutočná definícia šťastia a keby si si mohol(a) vybrať umelý svet, v ktorom by sa diali len príjemné veci, urobil(a) by si tak? Práve na toto sa pýta nové Múzeum šťastia v dánskej Kodani.

Reklama

Múzeum sa nachádza v pivnici budovy z 18. storočia v Starom meste. Jeho riaditeľom je Meik Wiking, autor troch medzinárodných bestsellerov Mála kniha Lykke, Malá kniha Hygge a Umenie vytvárať spomienky. Kurátorom je Inštitút výskumu šťastia, nezávislý útvar zameraný na blahobyt a kvalitu života.

Múzeum znázorňuje, ako šťastie vplýva na všetky oblasti nášho života. Má osem miestností, ktoré sa na túto tému pozerajú z rôznych pohľadov. Podľa múzea bol projekt vytvorený s cieľom priniesť šťastie do života a pripomenúť návštevníkom, čo im dáva hodnotu a vďaka čomu sa cítia dobre. “Našou nádejou je, že návštevníci odídu o čosi múdrejší, šťastnejší a motivovanejší spraviť zo sveta lepšie miesto,” povedal Meik Wiking pre Lonely Planet.

Výstava je interaktívna, takže sa ľudia môžu zapojiť napríklad do svetelnej terapie a myšlienkových experimentov. Uprostred jednej z miestností je položená peňaženka s hotovosťou. Výskumníci sa pozreli na to, koľko stratených peňaženiek vo svete sa vrátilo k svojim majiteľom. Nájdete tu tiež sekciu geografia šťastia, ktorá skúma rolu budovania prostredia podľa úrovne šťastia a rebríček šťastia v 153 krajinách podľa Správy svetového šťastia 2020.

Zdroj: The Happiness Museum

Ďalšie sekcie predstavujú napríklad vedu šťastia, históriu šťastia, úsmev, kde môžu ľudia študovať úsmevy Mony Lisy. V múzeu nájdeš aj množstvo darovaných predmetov, ktoré ľuďom po celom svete pripomínajú šťastné momenty z ich života.

Podľa OSN je Dánsko jedna z najlepších krajín s ohľadom na vytváranie blahobytu a kvality života.

Akciové letenky

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Zrušte zákaz vstupu Európanom do USA, vyzýva Spojené štáty predsedníčka Európskej Komisie https://t.co/AXlV9JInsK #novinky8 hodín dozadu
Dubaj v septembri za 65€! Rezervuj si čím skôr letenku z Budapešti https://t.co/v9uEOqIKBw #letenky9 hodín dozadu
PONUKA DŇA: All Inclusive Kréta s letenkami a 4*hotelom za 539€ https://t.co/aGMgVB29A9 #dovolenky12 hodín dozadu
9 dôvodov prečo by si mal navštíviť Varšavu https://t.co/2HiP1DLbkT #cestopisy13 hodín dozadu
Varšava z Viedne od 19€! Poď za históriou a výhľadmi https://t.co/eIKSS0M3B1 #letenky13 hodín dozadu
Wizz Air a Ryanair budú súperiť o európskych cestovateľov https://t.co/5yiHt4mM74 #novinky13 hodín dozadu
Valencia z Viedne v lete a na jeseň od 23€! https://t.co/gAtjL8y3ey #letenky14 hodín dozadu
Božské Atény: Letenky z Viedne od 31€! https://t.co/trm11wrtkL #letenky14 hodín dozadu
Koronavírus a cestovanie: kedy potrebujem test, ako lietať z Viedne/Budapešti + registrácia cez formulár eHranica https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky14 hodín dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky14 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore