Nájdeš nás aj na:
letenky na leto

Ázia

Chýba ti leto? Máme 4 tipy, kam sa oplatí cestovať v septembri

Odbili prvé školské dni, vonku je sychravo – jasný znak toho, že sa blíži jeseň. To však neznamená koniec cestovania! Práve naopak, september je na cesty ideálny. Všade je menej ľudí a ubytovanie s dopravou sú o niečo lacnejšie ako na vrchole horúceho leta. Ak sme ťa na septembrový výlet zlákali, samozrejme, že ti aj poradíme kam. Prestížny cestovateľský magazín Lonely Planet priniesol tipy pre Európanov, kde tráviť tohtoročný september. Nech sa páči:

Reklama

Pre milovníka jedla a pitia

Povedzme si úprimne, to beach body už tento rok veľmi potrebovať nebudeš. Takže smelo na gastro výlet! Na západnom pobreží Švédska v regióne Bohuslän sa v septembri začína sezóna homárov a iných plodov mora. Región je preslávený tými najlepšími morskými pokrmami. A ochutnávanie je viac než štýlové. Na kanoe môžeš v ležérnom tempe pádlovať medzi rybárskymi dedinkami a v každej sa pohostiť krevetami, ustricami či mušľami.

Medzi gastro udalosti jesene samozrejme patrí tiež mníchovský Oktoberfest, no ak si skôr vínkar, vyber sa do Provensálska, kde sa v septembri koná vendange, teda hroznová žatva. Región je plný malý festivalov, ktoré ponúkajú ochutnávku výborných francúzskych vín. Navyše, provensálske počasie býva v tomto čase veľmi príjemné.

VanderWolfImages | Dreamstime.com

Pre kultúrneho nadšenca

Ak túto jeseň niekam za kultúrou, tak jednoznačne do Dublinu. V rámci Dublin Fringe festivalu sa v septembri celé mesto premieňa na jedno historické dobrodružstvo a žije pouličným divadlom, premietaním filmov a umeleckými inštaláciami.

Mimoriadne zaujímavým sa na jeseň stáva aj anglický región The Cotswolds známy typickými anglickými dedinkami, stredovekými kostolmi a útulnými nábrežiami. Jeseň je tiež ideálna na návštevu Číny. Miestni september označujú ako čas, kedy je “obloha vysoká a vzduch svieži”, čo je na čínske pomery vzácne obdobie roka. Zakázané mesto alebo Veľký čínsky múr by si preto mal v tomto mesiaci vidieť jasnejšie a v krajších farbách.

Fr3ank33 | Dreamstime.com

Pre plážového povaľača

Ak si predsa len ešte pred zimou chceš ukrojiť z plážovej atmosféry, odporúčame Severný Cyprus, ktorý skrýva množstvo nedotknutých pláží. V septembri tam príroda ešte k tomu ponúka nezvyčajné divadlo – liahnutie korytnačiek, ktoré môžeš ísť v noci pozorovať vďaka miestnej organizácii, ktorá slúži na ich ochranu. Samozrejme, všetko prebieha v súlade s eco-friendly filozofiou.

Ak hľadáš predovšetkým pokoj, vyber sa do talianskej Puglie. Davy turistov už odtiaľ odišli a región opäť nabieha na svoje mierne tempo v kombinácii s ponukou vynikajúceho jedla. Tamojšia kuchyňa je známa ako kuchyňa chudobných. Nemaj však obavy, vďaka dômyselným receptom z jednoduchých surovín budeš mať skvelý zážitok.

Pre dobrodruha

Chceš zažiť menej tradičný výlet? Prejdi časť hodvábnej cesty! Lepšie obdobie ako jeseň na toto dobrodružstvo neexistuje. V Turkménskych púšťach už nie je tak horúco, v Kirgizských horách ešte nie je tak mrazivo a v mestách Uzbekistanu už na veľa turistov nenarazíš.

Keď chceš svojho dobrodružného ducha uspokojiť radšej v Európe, vyber sa na plavbu. V Nemecku je na jeseň atraktívna plavba po rieke Moselle. Po ceste obdivuješ vinice, malé dedinky a stredoveké hrady. Nádherná je aj plavba pomedzi grécke ostrovy. Ak zvolíš plavbu po menej známych ostrovoch, vyhneš sa turistom a je možné že pláže budeš mať len pre seba.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre
Hore