Nájdeš nás aj na:
skotsko jesen

Cestopisy

Kam vycestovať za krásnou jeseňou? 7 tipov na európske citybreaky

Leto sa pomaly, ale isto končí. Bolo super, no plakať nebudeme, lebo super je aj jeseň. Prichádza totiž obdobie nielen exotických dovoleniek, ale aj Harryho Pottera, tekvíc, jablkových koláčov a citybreakov, počas ktorých si môžeš užiť nádherné jesenné počasie. Tu je 7 tipov na miesta, kde je v týchto mesiacoch príroda naozaj krásna.

Reklama

1. Jazero Bled, Slovinsko

Jedny z najkrajších výhľadov v Slovinsku nájdeš pri známom jazere Bled. Na tomto jazere sa nachádza jediný prírodný ostrov v celej krajine. Prechádzka okolo jazera trvá asi 1,5 hodiny. Pokochaj sa počas nej krásnymi jesenými farbami, zaži jazero na loďke a vychutnaj si krémeš v miestnej kaviarni.

jazero bled slovinsko

2. Lake District, Anglicko

Lake District je najväčším národným parkom v Anglicku. Je plný rozprávkových jazier, zelených kopcov a malebných údolí. Jedným z miest v tomto regone, ktoré sa nám osobne naozaj páčilo, je jazero Ullswater. Toto jazero je na juhu obklopené úžasnou horskou scenériou, ktorá sa zjemňuje do miernych kopcov na severe. Jazero je druhé najväčšie a tretie najhlbšie v Anglicku. Ullswaterské parníky už fungujú viac ako 160 rokov. Nasadnu na jeden z nich a uži si plavbu na lodi z jednej z najväčších historických flotíl na svete. Plavby smerujú k najslávnejším turistickým chodníkom v národnom parku.

lake district anglicko

3. Perthshite, Škótsko

Nevieme, či môže byť jeseň vôbec niekde krajšia ako v Škótsku. Jednou nohou v bájnych škótskych vysočinách, región Pertshire ponúka nádherné scenérie. Miestnou kuriozitou je Meikleour Beech Hedge, krík, ktorý má Guinessov rerokd za najvyšší živý plot na svete. Je zároveň najdlhší v Británii. Zasadený bol v roku 1745. Nachádza sa tu tiež Hermitage, les vo vlastníctve National Trust, ktorý sa na jeseň sfarbuje do zlatých a hrdzavých odtieňov. Atrakciou pre rodiny je Začarovaný les v Pitlochry. Počas septembra – novembra je vysvietený dekoráciami. Začarovaný les je jedným z najväčších a najobľúbenejších jesenných podujatí v Škótsku. Faskally Wood, ako sa skutočne volá, víta každý rok viac ako 160 000 ľudí.

pertshire skotsko

4. Hrad Neuschwanstein, Bavorsko, Nemecko

Nemecko je domovom niekoľkých hrádov a zámkov, ktoré vyzerajú ako z Disney rozprávky. Hrad Neuschwanstein postavil v Alpách kráľ Ľudovít II. v 19. storočí. Plachý kráľ dal postaviť hrad, aby sa stiahol z verejného života. No a teraz jeho súkromné útočisko navštevuje množstvo ľudí. Okolité stromy hrajúce jesennými farbami dotvárajú atmosféru tohto unikátneho miesta.

Neuschwanstein

5. Transylvánia, Rumunsko

Transylvánia je známa najmä pre Drakulov hrad Bran, ktorý jednoznačne stojí za návštevu. Transylvánia je však tiež úžasným miestom na nasávanie jesennej atmosféry. Miestny les je najstarším lesom v Rumunsku. Vydaj sa sem počas nasledujúcich týždňov a presvedč sa sám(a).

transylvania

Lacné letenky na jeseň

6. Údolie Loire, Francúzsko

Údolie Valley sa nachádza v západnom Francúzsku. Je pretkané riekou Loire, poslednou divokou riekou v Európe. Údolie je známe po celom svete nielen pre skvelé víno.. Na jeseň sa vinice premieňajú na tmavočervené a fialové more. Požičaj si bicykel a vydaj sa na potulky na dvoch kolesách napríklad k zámku Château de Chenonceau. Tento architektonický zázrak zo 16. storočia sa tiahne cez rieku Cher. Jeseň a zima sú ideálne obdobia na obdivovanie zapadajúceho slnka odrážajúceho sa v oblúkoch nad vodou.

loire francuzsko

7. Laponsko, Fínsko

Hoci sa Laponsko spája skôr s dovolenkou v zime, oplatí sa sem pricestovať aj na jeseň. V tomto období sú najjasnejšie polárne žiary a mesto Rovaniemi svieti krásne sfarebnými stromami. Lesy a národné parky regiónu, ako je Národný park Pallas-Yllästunturi, sa stávajú malebným plátnom červených, oranžových a žltých odtieňov. Laponsko je domovom rôznych druhov voľne žijúcich živočíchov vrátane sobov, losov a rôznych druhov vtákov. Jeseň je hlavným obdobím pre nadšencov divokej zveri, pretože veľa zvierat sa aktívne pripravuje na nadchádzajúcu zimu. Môžete mať väčšiu šancu, že tieto stvorenia uvidíte v ich prirodzenom prostredí.

finsko jesen

zdroj info: Euronews


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore