Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Jeruzalem, pestrofarebné centrum kultúr a rozmanitosti

Synagógy, kostoly a mešity tvoria navýraznejšie prvky obrazu mesta. Sväté mesto, ako sa Jeruzalem zvykne nazývať, je dôležité náboženské centrum židov, katolíkov ale i moslimov z celého sveta a zároveň križovatka kultúr. S históriou, siahajúcou viac ako tritisíc rokov dozadu, je najväčšie mesto Izraela vskutku unikátnou destináciou. A nesmierne diverznou. Čo sa napríklad klímy týka, v zime tu v Izraeli len tri hodiny od telavivskej pláže, v lyžiarskom rezorte na severe, narazíte na zasnežené hory Mount Hermon. Židia a Arabi na tomto mieste koexistujú už po roky rokúce a dnes tomu nie je inak. Židia, ktorí sa tu zoskupujú z celučkého sveta; od Etiópie po Jemen až Poľsko, tvoria väčšinu. Arabským moslimom a kresťanom pripadá približne dvadsať percent populácie. Navštívte Jeruzalem, toto pestrofarebné centrum kultúr a rozmanitosti. Nižšie v článku nájdete super tip na hotel s letenkou od 267 eur.

Reklama

Šabat, neoddeliteľná súčasť židovskej kultúry

Začína v piatok tesne pred západom slnka a končí v sobotu po západe slnka. Šabat je časom pokoja, počas ktorého sa nábožne založení Židia vyhýbajú akejkoľvek fyzickej práci, vrátane varenia, šoférovania či manipulácie s elektrickými spotrebičmi. Preto na raňajkovom stole vašej hotelovej reštaurácie očakávajte predvarené raňajky a nebuďte prekvapení nefungujúcou mestskou dopravou a uzavretými obchodmi. Napriek čaru dňa úplného odpočinku sú tu pre všetkých tých, ktorí sa neplánujú aktívne zúčastniť šabatu, k dispozícii viaceré miesta, kde vám jedlo naservírujú.

Na trhoch vyjednávajte, očakáva sa to od vás

Po celom Izraeli narazíte na tzv. shuks, trhy pod otvoreným nebom. Práve na týchto miestach obchodníci nielenže akceptujú, ale budú od vás očakávať vyjednávanie. Či už nakupujete prívesky, prstene, jedlo či oblečenie, vedzte, že navrhnutá cena je veľmi flexibilná. Na negatívny výsledok tejto kultúry dohadovania narazíte často pri ceste taxíkom. Preto vždy pri nástupe do auta požiadajte vodiča o zapnutie taxametra či po hebrejsky, monaya, prípadne si stiahnite aplikáciu Gett, akúsi izraelskú alternatívu Ubera a objednajte si odvoz v rozumnej cene dopredu. Ďalšou praktickou “apkou”, ktorá vám vo vašom smartfóne nebude len zaberať pamäť, je Moovit. Táto bezplatná služba vám prinesie informácie o pravidelných príchodoch a odchodoch autobusov, spojeniach, servisných upozorneniach a informácie o poskytovaní odvozu autom v rámci aplikácie, kde jednoducho oslovíte vodiča (všetci z nich sú overení a recenzovaní) a dohodnete sa s ním na vyzdvihnutí či ako je to v Izraeli známe na tzv. tremp.

Naučte sa zopár základných fráz v hebrejčine

Aj napriek tomu, že sa nemusíte báť, že sa s angličtinou v Jeruzaleme stratíte, a to minimálne vo veľkých mestách, je dobré, ak si osvojite zopár fráz v hebrejčine.

ata medaber / at medaberet anglit? – Rozprávate po anglicky? (mužšký / ženský rod)

efshar heshbon? – Môžem vás poprosiť o účet?

ata magia le… – (pri oslovení vodiča autobusu), Idete do/ jazdíte do…?

hacol sababa – Všetko je v poriadku.

Tip od našich špecialistov

Letecký zájazd do Jeruzalema s ubytovaním v hoteli National Jerusalem*** s raňajkami

✔ letenka z Viedne
✔ ubytovanie v hoteli v National Jerusalem***
✔ raňajky formou bufetu
✔ termíny jún a júl

Hotel National Jerusalem*** sa nachádza v jednej z najrušnejších obchodných štvrtí v Jeruzaleme, 5 minút pešo od brány Herodes – vstupu do starého mesta Jeruzalema. Hotel je vzdialený 5 minút pešo od záhradnej hrobky, ktorá je považovaná za pohrebisko Ježiša. Letiska Tel Aviv Ben Gurion je vzdialené 40 minút jazdy taxíkom, alebo 70 minút autobusom. Parkovanie a Wi-Fi sú zadarmo. Izby sú klimatizované, priestranné a moderne zariadené. Každá izba má minibar, LCD TV a vlastnú kúpeľňu s bezplatnými toaletnými potrebami a sušičom vlasov.

4 DNI s letenkou, hotelom a raňajkami od 267 EUR RÝCHLA REZERVÁCIA

       

Obliekajte sa skromne

Židovská ortodoxná komunita je v obliekaní prísna. Vydaté miestne ženy tejto komunity neodkrývajú ani svoje končatiny a pohľadom neprístupné ostávajú i ich vlasy. Ako od návštevníčky od vás nikto nebude očakávať rovnaký prístup v obliekaní, avšak mali by ste tejto skupine prejaviť rešpekt a zbytočne na seba nepútať pozornosť. Skromné ošatenie je samozrejmosťou pri návšteve múru nárekov či veľmi ortodoxných susedstiev, ako Mea Shearim. Pre ženy to znamená zakryté ramená a dekolt a sukňa či nohavice, siahajúce pod kolená. Pre mužov dlhé nohavice a košeľa s rukávmi. Kipa či jarmulka, okrúhla židovská čiapočka visí spolu s odevom pre ženy, ktorých oblečenie nespĺňa kritériá.

            Autentickú kuchyňu tu milujú miestni i turisti

Diverzita kulúry je tu viditeľná hádam za každým rohom, avšak na čom sa určite zhodnú návštevníci i domáci je výnimočná kulinárska scéna. Za atmosférou, plnou vône kníh a kávy zavítajte do Tmol Shilshom. Počas chladnejších dní sa tu zahrejte salepom, nápojom, pripomínajúcim redšiu krupicovú kašu, rozvoniavajúcim škoricou. Ak máte chuť na výživné raňajky, sklamaní určite nebudete v domácej reštaurácii Sigmund. Tu vám určite ochutnajte Shakshouku, stratené vajcia v paradajkovej omáčke s chilli papričkami, cibuľkou a kmínom.

        Falafel, trhy a víno

Medzi jedlá, ktoré v izraelskej kuchyni dominujú patrí určite hummus a falafel. Toto autentické jedlo si doprajte napríklad v Moshiko Falafel, Tala Hummus and Falafel či v The Eucalyptus. Za údajne najlepším falafelom na svete by ste však mali vyraziť asi desať minút cesty od Jeruzalema do dedinky Abu Ghosh. Za trhmi sa vyberte do Mahne Yehuda Marketu, plného šťavnatých fíg, zvláštnych tmavých sladkostí z tahini a mnohých ďalších prekvapení. Jerusalem’s Old City Market v starom meste je zas okrem jedla obľúbený i vďaka pestrofarebnej ponuke oblečenia a drobností od výmyslu sveta. Údolie, obklopujúce Jeruzalem je bohaté na niektoré z najlepších vinární Izraela. Navštívte napríklad Domaine Du Castel, Flam či Tzuba a pozrite sa zblízka na výrobu izraelského vína, s krásnym výhľadom na hory. Ak obľubujete vinárske cesty, radšej si termín v jednej z nich zarezervujte dopredu.

           Rajom pre milovníkov architektúry

Pohľadnice a mnohé fotky z Jeruzalema sa lesknú v žiare Skalného dómu, islamskej svätyne s pozlátenou strechou. Postavený bol v rokoch 687 až 691 9. kalifom Abd al-Malikom. Yad Vashem môžeme preložiť ako pamätihodnosť. Rovnozvučný názov nesie i židovský pamätník obetí holokaustu. Jad va-šem nie je len dokonale organizované múzeum, ale i produkt uznávaného architekta Moshe Safdie, ktorý sa v tejto elegantnej stavbe pohral s prirodzeným svetlom a tieňom, aby tak zdôraznil dôležité komponenty výstavy. Masívny a hrdzavý kus železa, hrdiaci sa vysoko na úbočí odkazuje na lásku. Socha Ahava je dielom Roberta Indianu z roku 1977. Vo východnom Izraeli zase narazíte na iný architektonický fenomén. Ramot Polin je susedstvo, za ktorým stojí pôvodom Poliak Zvi Hecker a ktoré je euforickým dozvukom Šesťdňovej vojny. Tento avantgardný architektonický experiment bol schválený vládou a zrealizovaný v neskorých sedemdesiatich rokoch, kedy bol pôvodom viacerých kontroverzných reakcií. Samozrejme, opomenúť by sme nemohli Múr nárekov, pozostatok západnej časti vonkajšej hradby, ktorá kedysi obklopovala Chrámovú horu. Určite neprehliadnete ani Gesher Hameitarim, či kolokviálne známy ako “Most strún”, ktorý križuje Shazar Boulevard a má symbolizovať súdržnosť a charakter mesta.

Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

India predĺžila zákaz medzinárodných letov do konca júna https://t.co/xv755JfvxK49 minút dozadu
Belgicko znovu otvára Park Pairi Daiza, dvojnásobnú Európsku zoo roka https://t.co/IdDjUhhMhT #cestopisy2 hodiny dozadu
Austrian Airlines oznámili návrat. Lietať začnú 15. júna! https://t.co/6BjSdRZq56 #letenky2 hodiny dozadu
Objaví sa po rokoch ponorená dedina v Taliansku, aby prilákala turistov? https://t.co/18Vfvwilv9 #cestopisy3 hodiny dozadu
Medzi ľadom aj levmi: 6 unikátnych maratónov https://t.co/rLlV06nJ0C #cestopisy2 dni dozadu
Wizz Air expanduje ďalej. 6 nových liniek z Rakúska, jedna z Prahy https://t.co/mSzKdOagv3 #novinky2 dni dozadu
Bulharsko 1. júna ruší povinnú karanténu pre cestujúcich z krajín EÚ https://t.co/GHHChudxHZ #letenky3 dni dozadu
Cenová vojna začala! Letenky na júl už kúpiš od 19€ https://t.co/ThgrV4MUVc #letenky3 dni dozadu
Aká bude budúcnosť cestovania po víruse? https://t.co/CBgDlEKemt #tipy3 dni dozadu
Naprieč svetovou kuchyňou: hummus od Michala Kordoša (recept) https://t.co/EmoncwOYzZ #tipy3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore