Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Nádherné pláže, reggae a marihuana. Jamajka je klenot Karibiku, ktorý musíš rozhodne navštíviť

Uvoľnená atmosféra, „dredatí“ Afroameričania tancujúci na reggae a k tomu západ slnka na nádhernej karibskej pláži s drinkom v ruke. Tak si budem pamätať svoju poslednú cestu na Jamajku. Jamajka však nie je len o bielych piesočnatých plážach a vylihovaní na pláži. Tento rajský ostrov ti dokonale ukáže, ako si vychutnať život. Poď sa so mnou pozrieť, ako to vyzerá v najkrajších letoviskách krajiny, ale aj do fascinujúceho života vo vnútrozemí. Vedz, že každý kút Jamajky je nabitý zážitkami.

Reklama

Jamajka ťa nadchne kultúrou aj jedinečnými zážitkami

Tento karibský raj ťa nadchne svojou pôvabnou prírodou, bohatou kultúrou, jedinečnými zážitkami a vynikajúcou kuchyňou. Je to destinácia, ktorú hojne navštevujú turisti z USA, Kanady či Británie a preto je štandard všetkých služieb naozaj veľmi vysoký. Hotely, rezorty a apartmány spĺňajú tie najvyššie kritériá dovolenkárov a ponúkajú mnoho. Krásne upravené pláže, famózne jedlo, milý a šikovný personál a ochotu urobiť z tejto karibskej dovolenky niečo nezabudnuteľné. To najlepšie sa dá v tomto ohľade zažiť najmä v troch turisticky najvyspelejších oblastiach – Ocho Rios, Montego Bay a Negril.

Letenky na Jamajku a ako najlepšie cestovať na ostrov?

Priame letecké spojenie z našich končín zatiaľ neexistuje. Avšak využiť možno viacero alternatív s prestupom. Napríklad letieť možno z Viedne s Austrian Airlines/Air Canada s medzipristátím v Kanade a následne letom do Montego Bay alebo Kingstonu. Veľmi výhodnou alternatívou sú často lety z Frankfurtu, odkiaľ na Jamajku premáva Condor. To bol aj môj prípad. Do Frankfurtu sa dá presunúť vlakom/lietadlom/autom a odtiaľ je to už takmer priamy let. Cestou tam je jeden technický stop na Kube.

Let s Condorom ponúka v ekonomickej triede bežný štandard, takže sa môžeš tešiť na multimediálny zábavný systém či palubný servis. Odporúčam tiež možnosť priplatiť si za prémiové menu, jedlo je v tomto prípade ešte o čosi lepšie a na výber je toho niečo viac. Z môjho pohľadu stojí za to spríjemniť si tento dlhší let.

Dažďový prales a vodopády Dunn’s River Falls

Jamajka je v prvom rade ostrovom prírodnej krásy. Nájdeš tu nádherné pláže s bledým pieskom a tyrkysovým morom, ale to nie je všetko. Okrem toho môžeš preskúmať horské oblasti, kde nájdeš bujné dažďové pralesy a úchvatné vodopády. Jamajka je tiež domovom mnohých endemických druhov flóry a fauny, čo robí jej prírodu jedinečnou a fascinujúcou pre milovníkov prírody. Veď už len fakt, že celý ostrov leží na vrchole obrovskej podvodnej hory je absolútne úžasný.

Príroda na Jamajke je preto nepochybne jedným z najväčších magnetov. Ak sa opýtaš miestnych obyvateľov, kam vyraziť, ak túžiš po prírodnom dobrodružstve, odporučia ti oblasť Ocho Rios, na severe ostrova. Ja som sa vybral okúsiť za jeden z najznámejších pokladov Jamajky, kaskádovité vodopády známe ako Dunn’s River Falls. Padajú z výšky krásnych 274 metrov!

V čom sú tieto vodopády unikátne? Väčšinou turisti majú možnosť prísť k vodopádu, prejsť okolo neho, prípadne sa pod ním okúpať. Jamajské Dunn’s River Falls sú unikátne v tom, že človek prechádza od mora, kde ústia až takmer na samotný vrchol vodopádov – a to najlepšie – nie okolo, ale priamo cez vodopád. Stačí si zobrať plavky, vhodnú protišmykovú obuv a ide sa na to. Všetko sa deje so sprievodcom, ktorí dohliada na bezpečnosť celej skupiny. Celé to trvá 1-2 hodinky a je to super zábavné, odporúčam. Voda je príjemnejšia ako horúci vzduch, takže toto je naozaj veľmi pekné jamajské osvieženie.

Splavovanie rieky Martha Brae na bambusových plťkách

Po ceste z Ocho Rios do Montego Bay človek môže vyskúšať ďalší, s prírodou spätý zážitok. Džungľu je totiž krásne objavovať splavovaním rieky. Táto jedna sa volá Martha Brae. Po príchode na miesto presadneš do špeciálnych pltiek z bambusu, ktoré ovládajú skúsení sprievodcovia. Ten náš to už robí desiatky rokov a do vody vraj ešte nespadol.

Splavovanie rieky Martha Brae je pokojné a človek si ho môže naplno vychutnať pozorovaním okolitej prírody. Splavovať môže sám, alebo vo dvojici. Existuje tiež variant, ktorí umožňuje skákanie do vody a plávanie v rieke, v oboch prípadoch treba mať na sebe aj záchrannú vestu.

Rafting na rieke Martha Brae nie je akčným športom na divokej vode, aký by si si predstavoval. Na Jamajke je rafting relaxačnou činnosťou a zároveň dokonalým spôsobom, ako preskúmať krajinu vo vnútrozemí. Stráv hodinu alebo dve leňošením na 30-metrovej bambusovej plti s pivom v ruke, zatiaľ čo ťa miestny pltník prevedie zeleným srdcom ostrova popri hustých bambusoch a lianami obmotaných exotických stromoch.

Návšteva domu bielej čarodejnice z Rose Hall

Montego Bay odporúčam predovšetkým tým, ktorí túžia po plážach a nákupoch, no toto nádherné miesto dokáže poskytnúť omnoho viac. Napríklad sa môžeš vybrať preskúmať historický komplex Rose Hall, ktorý sa rozkladá na rozlohe 2 670 hektárov. Nájdeš tu tzv. White Witch Club House. Ide o krásne golfové ihrisko, pomenované po legendárnej „Bielej bosorke,“ ktoré si získa srdcia nielen golfistov. Toto miesto má však veľmi temnú históriu.

Neďaleký Rose Hall Great House je jamajským georgiánskym plantážnym domom a tiež múzeom. Pri vstupe do domu stretneš miestnu sprievodkyňou, ktorá je oblečená do dobových šiat. Hneď na úvod sa dozvieš, že ide o jeden z najslávnejších plantážových domov v celej krajine, ktorý sa v 60. rokoch 20. storočia zrútil a neskôr bol obnovený.

Počas prehliadky nám sprievodkyňa prerozprávala históriu tohto domu, do ktorej neoddeliteľne patrila aj Annie Palmer, známa ako White Witch, teda Biela čarodejnica. Annie sa narodila na Haiti a jej rodičia krátko na to zomreli na žltú zimnicu. Vychovávala ju žena, ktorá ju naučila umeniu čarodejníctva a voodoo. Neskôr sa Annie presťahovala na Jamajku a vydala sa za Johna Palmera, majiteľa domu v Rose Hall. Táto legenda končí tragicky, pretože Annie nielenže zavraždila Johna, ale aj dvoch nasledujúcich manželov. Súčasťou jej hrozných činov bolo aj zabíjanie svojich otrokov, keď ju unavili ich slúžby.

Návštevníci si môžu prejsť izbu po izbe, pričom zisťujú, že v každej z nich bol zavraždený iný manžel Annie. Prehliadka končí v pivnici, kde sa objavujú dobové fotografie, mučiace nástroje a výstava súčasných fotografií od návštevníkov domu, ktorí tvrdili, že zachytili ducha Annie Palmer na fotografii. Na záver prehliadky prichádzam k hrobu Bielej čarodejnice, pri ktorom sprievodkyňa spieva pesničku o tom, ako sa duch Annie Palmer pravidelne túla po komplexe Rose Hall vrátane golfového ihriska White Witch Club House. Zvláštne, však?

Reggae hudba a kultúra

Jamajka je známa nielen svojou prírodou, ale aj svojou bohatou kultúrou. Je to miesto, kde sa narodilo reggae. Tento hudobný štýl si preto môžeš vychutnať na každom kroku. Reggae je obľúbené po celom svete, a to nielen vďaka svojmu jedinečnému zvuku, ktorý je ľahko rozpoznateľný. Reggae predstavuje viac než len hudobný žáneri je to tiež životný štýl, ktorý ovplyvnil komunity po celom svete a bol hybnou silou pri vzniku takzvaných protikultúrnych hnutí, najmä v Spojených štátoch, Európe a Afrike.

Reggae priamo spojené s rastafariánstvom, náboženským hnutím vzniknutým na Jamajke v 30. rokoch 20. storočia. Jeho cieľom bolo podporiť panafrikanizmus, celosvetové hnutie, ktoré si kládlo za cieľ posilniť a podporiť väzby medzi všetkými africkými národmi. Reggae hudba sa stala dôležitým médiom na šírenie správ a posolstiev rastafariánov.

Bob Marley, bol legenda a vizionár reggae hudby. Jednoznačne povýšil jamajskú hudbu na svetovú scénu. Jeho osobnosť sa stala symbolom jamajskej kultúry, identity a nezávislosti, pričom nevyhýbal sa ani kontroverzným postojom k otvorenému podporovaniu demokratických sociálnych reforiem. Bol tiež vášnivým zástancom legalizácie marihuany a hlasom pre panafrikanizmus.

Dom Boba Marleyho

Navštív múzeum, ktoré sa nachádza v dome, kde žil legendárny spevák Bob Marley od roku 1975 až do roku 1981. Nie je žiadnym prekvapením, že ide o najnavštevovanejšiu turistickú atrakciu mesta, aj keď v ňom nie sú povolené žiadne fotografie. Vychutnaj si hodinovú prehliadku domu, ktorá je plná vecí zo života a kariéry kráľa raggae, vrátane obhliadky jeho spálne, ktorá zostala nedotknutá od čias jeho pôsobenia.

Návšteva rastafariánskej dedinky

Ak budeš mať možnosť, túto alternatívu nevynechaj. Choď sa pozrieť na jamajský vidiek so sprievodcom. Ukáže ti to pravú tvár Jamajky a spoznáš množstvo dobrosrdečných ľudí. My sme sa tam vybrali na štvorkolkách, čo ešte viac umocnilo zážitok z tohto nádherného prostredia. Súčasťou je možnosť ochutnať lokálne jedlo, okúpať sa v rieke a nahliadhnuť do kultúry a života na jamajskom vidieku.

Skús zipline v divočine

Jamajka je známa svojou nádhernou prírodou a pri zipliningu sa dostaneš do srdca jej krásy. Zaleť si na lane nad pralesmi, cez kaňony a vodopády a obdivuj divokú a pôsobivú jamajskú krajinu z jedinečného pohľadu. Ziplining je bezpečný a mnohým ľuďom pomáha prekonať strach z výšok. Táto ostrovná krajina má niekoľko zipline parkov, ktoré ponúkajú rôzne trasy a úrovne obtiažnosti. Bez ohľadu na vašu skúsenosť s zipliningom si môžete vybrať trasu, ktorá vyhovuje vašim schopnostiam a očakávaniam.

Ziplining je skvelou aktivitou pre celú rodinu. Deti aj dospelí môžu zažiť tento zážitok spoločne a vytvoriť si spoločné nezabudnuteľné spomienky. Je to príležitosť spoznať krásy tejto krajiny z úplne iného uhla pohľadu a zároveň zažiť vzrušenie a adrenalín.

Zdolaj horu Blue Mountain Peak

Vydaj sa na výlet na vrchol Blue Mountain Peak a vyber si tak TOP miesto z cestovateľského zoznamu. Z východiskového bodu vo Whitfield Hall ti dobre značená 10-kilometrová trasa (tam aj späť) zaberie päť až osem hodín. Ak vyrazíš dostatočne skoro, môžeš stihnúť epický vrchol ešte pred východom slnka!

Hora Blue mountain Peak

Jamajka s Pelikánom

Okús trblietajúcu sa lagúnu

Vydaj sa na prehliadku svetielkujúcej lagúny v úplnej tme, kde sa trblieta nočná hladina vody. K tomuto výnimočnému javu dochádza vďaka mikroorganizmom nazývaným dinoflageláty, ktoré v plytkých teplých vodách fosforeskujú. Na plavbe loďou po lagúne nielenže uvidíš ryby odrážajúce sa v žiare vĺn, ale budeš sa tu môcť dokonca ja okúpať. Keď skočíš do vody, budeš vidieť, ako tvoje telo v tme obklopia žiarivé iskry.

Trblietajúca lagúna na Jamajke

Plavba katamaránom a adrenalín v Rick’s café

Po príchode do krásneho mesta Negril prišiel nápad navštíviť Rick’s Cafe, ktorý sa môže hrdiť jedinečným výhľadom na západ slnka z jeho prirodzene vytvorených útesov. Tieto útesy nie sú len nádherným výhľadom, ale samy osebe sa stali atrakciou, ponúkajúc návštevníkom možnosť skákať do osviežujúcej vody.

Cliff Diving v Rick’s Café je jednoznačne len pre odvážlivcov. Rick’s je hodnotený ako jeden z najlepších barov na svete a je domovom najlepšej zábavy na Jamajke. Profesionálni útesoví potápači skáču do mora pod barom z 26 metrovej výšky. Ak máš dosť odvahy, tak tu môžeš navštíviť isté miesta, z ktorých majú povolené skákať aj turisti.

Cliff diving na Rick´s Café

Ponor sa do vôd Modrej lagúny

Modrá lagúna zo slávneho filmu Brooke Shields je jedným z najkrajších miest na Jamajke. Táto 55 metrov hlboká lagúna, známa ako Blue Hole, je napájaná sladkovodnými prameňmi, ktoré ústia do do mora. Miešanie vôd spôsobuje, že farba lagúny sa počas dňa mení na rôzne odtiene modrej.

Modrá lagúna Jamajka

Ochutnaj pravú Jamajskú kuchyňu

Jamajská kuchyňa je veľmi rôznorodá, pretože predstavuje zmes španielskej, africkej, čínskej a britskej. TOP miestnym pokrmom je tzv. Jerk. Väčšinou sa pripravuje z bravčového alebo kuracieho mäsa. Ide o mäso pripravované v korenenej marináde, s ktorou sa potom griluje nad otvoreným ohňom. Mäso je šťavnaté a veľmi lahodné. Okrem tohto jedla nájdeš na ostrove aj národný pokrm „Ackee and saltfish“, ktorý predstavuje kombináciu tropického ovocia Ackee a ryby. Je veľmi zdravé pretože obsahuje aj množstvo zeleniny a podáva sa čerstvé.

Jamajská kuchyňa je plná vôní a chutí. Miestne jedlá sú často pripravované s čerstvými ingredienciami a exotickými koreninami, čo poskytne jedinečný zážitok pre tvoje chuťové poháriky.

Jamajský pokrm

Je marihuana na Jamajke legálna?

Marihuana je súčasťou jamajskej kultúry. Medzinárodná popularita tejto rastliny hrá významnú úlohu vo verejnom povedomí o tomto karibskom ostrove, kde je často spojená s rastafariánmi a hudobným žánrom reggae. Treba však povedať, že marihuana na Jamajke nie je legálna, no držba malých množstiev bola v roku 2015 dekriminalizovaná. Užívanie či predávanie tejto látky v krajine už nie je viac trestný čin, ale priestupok.

Napriek tomu je Jamajka často vnímaná ako raj pre milovníkov marihuany. Toto je krajina, kde je prístup k marihuane veľmi tolerantný a otvorený, a to najmä vďaka priateľskosti a starostlivosti, ktorou Jamajčania prejavujú jedni druhým. Preto sa nezľaknite, ak vám miestni ponúknu spoločný joint, jednoducho sú zdvorilí a chcú vás priviesť bližšie k ich kultúre.

Nauč sa niekoľko fráz v jamajštine, teda v jazyku patua

Wah Gwaan – Je to neformálny pozdrav, ktorý znamená „Čo sa deje?“ alebo „Ako sa máš?“, môžeme ho prirovnať k anglickému „What’s up“.

Ya Mon (čit. Jaman) – „Mon“ je jamajské slovo, ktoré je obzvlášť dôležité pre miestnych obyvateľov a používa sa pri rozhovore s kýmkoľvek, či už je to dieťa alebo dospelý. Fráza „Ya Mon“ v prekladé znamená „žiadny problém“ alebo „v poriadku“.

Weh Yuh Ah Seh – Doslovný preklad tohto jamajského výroku znie: „Čo hovoríš?“, ale používajú ho najmä ako výraz pre „Ako sa máš?“.

Najkrajšie hotely na Jamajke? Tu je pár tipov

Azul Beach Resort Negril

Jewel Paradise Cove Resort & Spa Montego Bay

Jamaica Inn (má najkrajšiu pláž, odporúčam)

Jamajka a jej najkrajšie pláže

Seven Mile Beach, Negril

Pláž Seven Mile Beach v Negrile je obľúbeným a zdanlivo nekonečným piesočným prístavom. Jeho biele piesky a krištáľové vody vytvárajú úchvatnú panorámu, takže si na návštevu určite budeš chcieť vziať fotoaparát. Na Seven Mile nájdeš množstvo zábavných aktivít a atrakcií a je tu tiež veľký výber barov a reštaurácií.

Seven Mile Beach, Negril
Zdroj: Shutterstock

Doctor’s Cave Beach, Montego Bay 

Táto klasika je povinnosťou pre každého turistu, ktorý prvýkrát navštívi Jamajku. Nachádza sa priamo v najpopulárnejšej oblasti Montego Bay a má všetko, čo potrebuješ ak chceš zažiť deň plný zábavy, vrátane osviežujúceho kúpania. Nachádza sa len kúsok od tichšej pláže Cornwall, pre prípad, že by si si chcel/a oddýchnuť od veľkých davov.

Doctor’s Cave Beach, Montego Bay 
Zdroj: Shuterstock

Treasure Beach, St. Elizabeth 

Tento šesťmíľový zlatý úsek piesku na južnom pobreží ostrova má uvoľnenú atmosféru a je málokedy preplnený. Aj keď je pozdĺž pláže niekoľko barov a reštaurácií, nie je tu veľa aktivít, či dokonca vodných športov. Môžeš sa sem vydať, keď si chceš len tak ľahnúť a relaxovať s drinkom v ruke.

Treasure Beach, St. Elizabeth 
Zdroj: Shutterstock, Photo Spirit

Frenchman’s Cove v Portlande

Táto pláž je malý a odľahlý klenot, ktorý je tak blízko k raju, ako si len dokážeš predstaviť. Pláž sa nachádza presne tam, kde sa rieka stretáva s oceánom, čo je nádherný pohľad a môžeš si vybrať, či budeš plávať v slanej alebo sladkej vode. Priamo na pláži sa tiež podáva dobré jamajské jedlo, takže tu pokojne môžeš zotrvať aj dlhšie.

Frenchman’s Cove v Portlande
Zdroj: Shutterstock

Boston Bay Beach, Port Antonio 

Boston Bay Beach je jednou z najunikátnejších pláží na ostrove, kde máš možnosť spoznať autentickú Jamajku. Jeho poznávacím znakom je známe jedlo – Jerk, ktoré tu rozvoniava na každom kroku. Je to tiež vychýrené miesto pre surferov a domácich hudobníkov, ktorých piesne navodzujú pravú jamajskú atmosféru.

Boston Bay Beach, Port Antonio
Zdroj: Shutterstock

James Bond Beach, Ochos Rios

Už z názvu je jasné, že táto pláž má niečo dočinenia so slávnou postavou Jamesa Bonda. Na tejto pláži sa natáčala časť s názvom Dr. No. Nachádza sa kúsok od vily „Golden Eye“, kde Ian Fleming napísal pôvodné Bondovky. Okrem toho je táto krásna malá zátoka s uvoľnenou atmosférou domovom skvelých hudobných koncertov počas celého roka.

James Bond Beach, Ochos Rios
Zdroj: Shuhtterstock

Kedy cestovať na Jamajku?

Ak sa na Jamajku vyberieš počas prvých štyroch mesiacov v roku, počasie ťa určite nesklame. Mesiace január – apríl sú prakticky bez zrážok, obdobie hurikánov je od júna do novembra. Ceny počas hlavnej sezóny ale môžu byť o niečo vyššie ako ceny v menej obľúbených mesiacoch. Jamajka je však dobrou exotickou alternatívou počas celého roka.

Tipy na aktivity v Karibiku od Caribness®

Vianočné sviatky a dovolenka počas zimnej sezóny sú populárnym obdobím na cestovanie do Karibiku, no táto oblasť ponúka celoročne paletu udalostí, ktoré sa rozhodne oplatí zažiť. Na ostrovoch Antiga a Barbados sa v júli a auguste koná karneval, ktorý je oslavou afrického dedičstva ostrova. Bahamy majú Junkanoo, farebný pouličný sprievod, ktorý sa uskutočňuje druhý vianočný sviatok (26. december) a tiež na Nový rok. Na Barbadose sa od júna do augusta koná Crop Over Festival a je oslavou konca zberu cukrovej trstiny. Pre viac inšpirácie odporúčam sledovať Caribness® na Instagrame.

Pláž na Jamajke
Zdroj: Shutterstock

Aké doklady potrebuješ na Jamajku?

 • Na Jamajku potrebuješ platný pas minimálne 6 mesiacov po návrate.
 • Pre slovenských občanov platí bezvízový styk pre pobyt do 30 dní za účelom turistiky a kultúrnej výmeny.

Zaujímavosti o Jamajke

 • Jamajka je rodiskom „kráľa reggae“ Boba Marleyho.
 • Na tomto ostrove žije veľmi málo hadov.
 • Sú len dve krajiny na svete, ktorých vlajka neobsahuje modrú, červenú alebo bielu farbu, Jamajka je jednou z nich
 • Africkí otroci dovezení na Jamajku priniesli so sebou svoju vlastnú formu náboženstva tzv. Obeahizmus. To je forma Woodoo, ktorá sa na ostrove dodnes tajne praktizuje. 
 • Rastie tu viac ako 200 druhov orchideí.
 • Narodil sa tu najrýchlejší bežec na svete – Usain Bolt
 • Jamajka leží na vrchole veľkej podvodnej hory.
 • Ostrov je domovom najväčšieho druhu motýľov na svete
 • Na ostrove sa pestuje jedna z najvzácnejších a najdrahších káv na svete
 • Spisovateľ Ian Fleming napísal všetky tri knihy o Jamesovi Bondovi práve na Jamajke
Orchidey na Jamajke
Zdroj: Shutterstock

Odkiaľ cestovať na Jamajku?

Na Jamajku sa najkomfortnejšie vieš dostať z Viedne, ale zaujímavé ponuky odletov máme aj z nemeckých letísk.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  5/5 - (2 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore