Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Na dovolenku budeme môcť vycestovať skôr ako 28. mája. Obnoví sa aj cestovateľský semafor

Na dovolenku budeme môcť vycestovať skôr ako 28. mája. Obnoví sa aj cestovateľský semafor

Po včerajšom konzíliu odborníkov sme opäť o krok bližšie k uvoľneniu hraničného režimu a obnoveniu cestovania. Uviedol to Martin Klus, štátny tajomník rezortu diplomacie. Odborníci sa podľa informácií Klusa zhodli v tom, že zákaz ciest za rekreáciou skončí skôr ako 28. mája, presný dátum však ešte nie je známy. Rovnako tak dôjde k obnoveniu tzv. cestovateľského semaforu, podobne ako to bolo minulý rok v lete.

Reklama

Po novom má prinesť cestovateľský semafor niekoľko zmien – napríklad vypadne žltá farba a pribudne čierna. „Je tu zhoda, aby sme znovu zaviedli tzv. cestovný semafor, pretože niektoré krajiny sú na tom veľmi dobre 👍 a nie je dôvod, aby sme všetky štáty hádzali do jedného vreca,“ uviedol Martin Klus.

 • Medzi „zelenými“ krajinami by mali byť tie, kde je situácia v súvislosti so šírením koronavírusu najlepšia. Príchod na Slovensko by mohol byť aj bez karantény, alebo len s konkrétnym testovaním v určitých prípadoch.
 • Ďalej by sme mali pomyselné „červené“ rizikovejšie krajiny, kde by však napr. zaočkovaní občania alebo tí, ktorí už prekonali ochorenie COVID-19 a ešte majú imunitu, nemuseli ísť do domáce karantény, iba by sa nechali po návrate pretestovať.
 • Diskutovali sa napokon aj o zavedení tzv. čiernej kategórie, ktorá by zahŕňala krajiny, kde sa, vyskytuje najviac nebezpečných variantov vírusu. V tejto súvislosti sa hovorí najmä o Brazílii, Južnej Afrike či Indii. Tam by boli podmienky po návrate veľmi prísne, dokonca sa uvažuje aj o čiastkovom zavedení hotelovej karantény pre tých, verím že len pár, výnimočných navrátilcov z mimoriadne rizikových krajín.

Európa sa letným turistom otvára postupne od 15. mája

„Je dôvod na optimizmus. Viacero krajín Európskej únie chce už v polovici mája otvoriť svoje hranice a umožniť cestovateľom využívať služby, na ktoré sme boli zvyknutí ešte pred dvomi rokmi. Ide o Grécko, Španielsko, Taliansko či Maltu,“ uviedol Martin Klus, štátny tajomník rezortu diplomacie v podcaste pre portál Aktuality.sk.

Zákaz cestovania do zahraničia za účelom rekreácie síce platí do 28. mája 2021 (uznesenie Vlády SR prijaté 26. apríla, avšak štátny tajomník Martin Klus vyhlásil, že v závislosti od situácie by sa mohlo cestovanie zo zahraničia za účelom rekreácie povoliť už od 15. mája. Tento termín pandemická komisia zatiaľ nepotvrdila, ale ani nevyvrátila

„Realita je taká, že zatiaľ platí termín 28. máj, ale s dobrým vývojom situácie sa môže o dva týždne skôr zrušiť nielen núdzový stav, ale aj zákaz cestovania,“ dodal Martin Klus. Konzílium odborníkov má uvoľnenie opatrení prehodnotiť opäť 6. mája. Klus navrhuje opätovné zavedenie tzv. cestovného semaforu, ktorý by krajiny delil na rizikové, menej rizikové a relatívne bezpečné, píše Denník N.

Situácia s koronavírusom na Slovensku sa zlepšuje, avšak niektoré obmedzenia zostávajú platiť. Naša krajina prešla od 19. apríla v rámci covid automatu z čiernej do bordovej fázy a uvoľnili sa tak viaceré obmedzenia a zákazy. Upravil sa vtedy aj režim na hraniciach a podmienky povinnej karantény – zaočkovaní už nemusia po príchode na Slovensko čakať osem dní na PCR test, môžu sa nechať otestovať bezprostredne po príchode. 

Do zahraničia je aj teraz možné cestovať aj naďalej, avšak nemalo by ísť o účel rekreácie. Polícia môže kontrolovať, kto s akým cieľom cestuje do zahraničia. Ak zistia, že nejde o cestu za prácou či za rodinou, ale za rekreáciou pri mori alebo v horách, môžu dostať cestujúci na mieste blokovú pokutu do výšky 1000 eur. Policajti doposiaľ vykonávali kontroly na letisku v Bratislave, v Košiciach a v Poprade, prípadne na letiskách na celom území Slovenskej republiky.

Ľuďom, ktorí budú letieť do zahraničia napríklad za prácou alebo za rodinou, odporúča polícia prísť na letisko v dostatočnom časovom predstihu. Stále nie je jasné, či a ako polícia kontroluje cestujúcich odlietajúcich zo zahraničných letísk (Viedeň, Budapešť, Praha).

Čo aktuálne platí?

 • Ak ste absolvovali kompletné očkovanie, prípadne ste prekonali COVID a vraciate sa z krajín EÚ, Švajčiarska, Veľkej Británie, Nórska, Islandu, Lichtenštajnska, Švajčiarska či Severného Írska, musíte sa registrovať na korona.gov.sk/ehranica a musíte absolvovať PCR test – nemusíte však už čakať na 8. deň, ako ostatní cestujúci. Platí to vtedy, ak:
 • od očkovania proti covidu a u mRNA vakcíny (napr. Moderna, Pfizer/BioNtech) uplynulo viac ako 14 dní od podania druhej dávky a u vektorovej vakcíny (napr. AstraZeneca) uplynuli viac ako štyri týždne od podania prvej dávky alebo
 • ak osoba prekonala covid a bola zaočkovaná do 180 dní vektorovou alebo mRNA vakcínou a uplynulo najmenej 14 dní od podania prvej dávky alebo
 • ak osoba prekonala covid pred menej ako 180 dňami
 • všetky spomínané skutočnosti musí cestujúci preukázať (potvrdenie o očkovaní alebo doklad o prekonaní COVID-u)
 • Otvorila sa už tiež väčšina prevádzok a služieb, vo všetkých otvorených službách a prevádzkach sa budú musieť ľudia preukázať negatívnym testom
 • Otvoriť môžu aj hotely a penzióny. Nemôžu v nich však fungovať reštaurácie (iba terasy) ani sa nemôžu využívať spoločné priestory. Na izbe môžu byť ľudia z jednej domácnosti alebo dve dospelé osoby. Izby musia mať vlastné sociálne zariadenie. Pri nástupe na ubytovanie sa musia hostia preukázať negatívnym testom a pravidelne sa musia testovať aj zamestnanci.
 • Zákaz vychádzania je po novom po 21. hodine a zostáva v platnosti, individuálny šport vonku po 21. hodine je zakázaný, platí to aj pre pohyb v prírode
 • Múzeá a galérie sú otvorené len pre individuálne prehliadky, jeden návštevník na 15 metrov štvorcových
 • Cestujúci vracajúci sa na Slovensko MUSIA mať so sebou antigénový alebo RT-PCR test (časovo je to najviac 7 dní a musí byť urobený na území EÚ). Naďalej potom platí, že všetci navrátilci zo zahraničia musia povinne nastúpiť do karantény na 14 dní. Na 8. deň môžete ísť najskôr na test. Ak bude negatívny, môžete opustiť karanténu. Test na ôsmy deň je naďalej bezplatný, resp. uhrádzaný zdravotnými poisťovňami. Každý, kto sa vracia, musí mať vyplnenú registráciu na portáli korona.gov.sk/e-hranica.
 • Krátkodobé výjazdy na najbližšie letiská v susedných štátoch EÚ sú možné aj bez potreby preukázania sa negatívnym testom na ochorenie COVID-19 pri návrate. Osoby, ktoré prepravujú svojich blízkych z/na medzinárodné letiská na území Česka, Poľska, Maďarska a Rakúska, sa najneskôr pri odchode zo Slovenska musia zaregistrovať na https://naletisko.mzv.sk
 • Pri kontrole sa treba preukázať potvrdením o registrácii a letenkou prepravovanej osoby alebo jej elektronickou kópiou. Cestu sú povinné vykonať výhradne cez územie členských štátov EÚ, bez zastavenia (s výnimkou zastavenia na nevyhnutné tankovanie pohonných látok a nástup či výstup prepravovanej osoby).

Cestujem domov na Slovensko – čo všetko potrebujem?

Vo všetkých prípadoch sa osoby prichádzajúce na Slovensko musia najneskôr bezprostredne pri vstupe na Slovensko zaregistrovať na webe korona.gov.sk/ehranica.

 • cestujúci vracajúci sa na Slovensko MUSÍ mať so sebou antigénový alebo RT-PCR test (časovo je to najviac 7 dní a musí byť urobený na území EÚ).
 • po návrate domov na Slovensko z akejkoľvek krajiny platí karanténa minimálne 8 dní, najskôr na 8. deň štátom hradený PCR test, po negatívnom výsledku končí karanténa
 • V prípade, že nechcete/nejdete na PCR test, izolácia končí automaticky po 14 dňoch
 • Osoby zaočkované oboma dávkami vakcíny proti COVID-19 nemusia po príchode na Slovensko putovať do 14-dňovej karantény, ale môžu si ihneď pri návrate domov urobiť platený PCR test. Ak bude negatívny, karanténa končí.

Cestovať do zahraničia nie je zakázané

Tí, ktorí necestujú za rekreáciu môžu naďalej bez problémov cestovať aj na zahraničné letiská Viedeň, Praha či Budapešť. Pripomíname, že zákaz vychádzania platný na Slovensku možno porušiť iba s negatívnym výsledkom z antigénového/PCR testovania, prípadne s potvrdením od lekára o prekonaní COVIDU alebo potvrdením o očkovaní.

Osoby zabezpečujúce prepravu iných osôb na medzinárodné letiská na území Českej republiky, Poľskej republiky, Maďarska alebo Rakúskej republiky sú podľa novej vyhlášky povinné najneskôr pred prechodom štátnej hranice zo Slovenskej republiky zaregistrovať cez formulár na webe https://naletisko.mzv.sk/ a preukázať sa na požiadanie príslušníkom Policajného zboru SR vytlačeným alebo elektronickým potvrdením o splnení tejto povinnosti a letenkou prepravovanej osoby alebo jej elektronickou kópiou.

Osoby zabezpečujúce prepravu sú povinné vykonať cestu výhradne cez územie členských štátov EÚ, a to bez zastavenia, okrem zastavenia na nevyhnutné tankovanie pohonných hmôt a nástup prepravovanej osoby.

Vyplnený formulár nezakladá právny či iný nárok na vstup na územie susedného štátu a rozhodnutie v prípade kontroly na hraniciach prijímajú príslušné policajné orgány susedných štátov. Dôrazne preto upozorňujeme všetkých cestujúcich na potrebu včasného oboznámenia sa s režimom voľného pohybu v susedných krajinách.

Najlacnejšie letenky na rok 2021

Cestovanie na letiská do zahraničia

Rakúsko – odlet z Viedne (aktuálne podmienky)

 • V Rakúsku stále platí povinná 14-dňová karanténa pre všetkých prichádzajúcich cestujúcich, zatiaľ však platí, že tranzitujúci cestujúci na Slovensko majú výnimku a nepotrebujú absolvovať karanténu.
 • Pre všetkých tranzitných pasažierov, ktorí pristáli na letiskách v Rakúsku a dôveryhodne preukážu okamžité vycestovanie/pokračovanie cesty z Rakúska neplatí pravidlo o nutnosti preukázať negatívny AG/PCR test. Na cestu domov na Slovensko vám tak postačí lístok na bus, vlak či čestné prehlásenie o tom, že sa v Rakúsku zdržíte len na dobu potrebnú na transfer domov na Slovensko.
 • Za dôveryhodné preukázanie sa považuje platný cestovný lístok do SR, potvrdenie o objednanom taxi vozidle a v prípade odvozu súkromným vozidlom z letiska do SR podľa rakúskej cudzineckej polície bude stačiť v prípade kontroly čestné prehlásenie o bezodkladnom pokračovaní do SR (aj ústnou formou).

Maďarsko – odlet z Budapešti (aktuálne podmienky)

 • Občan SR môže pricestovať na Letisko Ferencza Liszta s cieľom tranzitu, respektíve odtiaľ odcestovať domov. Podmienkou takejto cesty je, aby potvrdil svoj cieľ tranzitnej cesty (letenkou), respektíve môžu využívať len tranzitné trasy uvedené na stránke polície. Povinnosťou je opustiť maďarské územie do 24 hodín.
 • Rodinní príslušníci alebo známi nemôžu pricestovať s tým cieľom, aby na letisko priviezli alebo z letiska odviezli cestujúcich.
 • Medzinárodné letecké spoločnosti v kontexte platných Nariadení vlády Maďarska môžu odmietnúť boarding zahraničných cestovateľov, vrátane slovenských, pri letoch resp. medzipristátiach, ktoré smerujú do Budapešti.
 • Odporúčame občanov Slovenskej republiky preveriť u leteckých spoločností, či im bude umožnený nástup na palubu lietadla.
 • Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Budapešti nevydáva žiadne povolenia na boarding a takomto prípade odporúčame inú trasu návratu.

Krajiny, ktoré sú podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb označené ako červené, sú červené aj na slovenskom cestovateľskom semafore. Až na niekoľko výnimiek sa to v súčasnosti týka drvivej väčšiny krajín z celého sveta.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Poď na relaxačný víkend do Rezortu Demänová rezort v júni za 69€ https://t.co/o3H6OxO5b6 #dovolenky4 hodiny dozadu
Dánsko sa otvára pre cestujúcich z EÚ. Krajina od konca júna začne akceptovať aj COVID pasy https://t.co/qEfX9UIv3S #letenky4 hodiny dozadu
British Airways sú prvými aerolinkami, ktoré skúšajú nový rýchlý Pelican test na COVID-19. Má 100% špecifickosť a využíva sliny https://t.co/Pn7erBxW1h #novinky5 hodiny dozadu
Dobré správy! V okresoch s lepšou situáciou sa od pondelka môžu otvoriť aj wellness služby https://t.co/hnVf6AZOW3 #dovolenky6 hodiny dozadu
Cestovanie na Srí Lanku: podmienkou k vstupu je test, poistenie a ubytovanie v hoteli Level 1 https://t.co/znFyZQQ2BN #novinky6 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť (novinky) https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky6 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky6 hodiny dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky6 hodiny dozadu
Seychely, Maldivy i Malta. Ktoré krajiny očkujú najrýchlejšie? Pozri si TOP10 rebríček (aktualizované) https://t.co/AGlCgeGn5U #novinky6 hodiny dozadu
Cestovanie do Rakúska: od 19. mája sa výrazne uvoľnia opatrenia, stačí mať test, očkovanie alebo imunitu https://t.co/TdiKgttXsV #novinky6 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore