Nájdeš nás aj na:
kridlo lietadla

Novinky

Ako vyzeralo cestovanie od jeho počiatkov? Každá dekáda bola výnimočná

Ako vyzeralo cestovanie od jeho počiatkov? Každá dekáda bola výnimočná

Aké bolo cestovanie na prelome storočí? Jednoznačne nebolo také jednoduché a komfortné ako dnes. Neexistovali žiadne online portály, ktoré by turistom uľahčovali rezerváciu leteniek a hotelov. Ak sa ľudia na začiatku 20. storočia chystali na zaoceánsky výlet, mali jednu možnosť prepravy, a to iba loďou. Cestovatelia, ktorí plánovali cestu naprieč vnútrozemím, využívali kočiare, autá (iba pre tých, ktorí si to mohli dovoliť) alebo železnice. Cesty boli zväčša veľmi zdĺhavé a únavné.

Reklama

Na začiatku 20. storočia bolo cestovanie ako voľnočasová aktivita dostupné výlučne pre bohatú a elitnú časť populácie. Do polovice 20. storočia boli vlaky a autá najpopulárnejším spôsobom dopravy. Prvé aerolinky privítali svojich pasažierov v 20. rokoch 20. storočia, no svoj rozmach zaznamenal letecký biznis až o niekoľko desaťročí neskôr.

Rok 1910

V prvej dekáde 20. storočia sa stalo cestovanie naprieč kontinentami rozšírenejšie práve vďaka zaoceánskym parníkom. Najznámejším zaoceánskym parníkom tejto doby bol legendárny Titanic. Napriek jeho nešťastnému osudu patril medzi skvosty medzi parníkmi a predstavoval vrchol vtedajších technológií a luxusu.

parnik cestujuci
Zdroj: DK find out

Rok 1920

20. roky umožnili prvýkrát zažiť ľuďom vzrušenie z cestovania. V tomto desaťročí prosperity a ekonomického rastu si už aj „stredná trieda“ mohla dovoliť jeden z najpopulárnejších dopravných prostriedkov – auto. V Európe sa prvý krát objavili luxusné vlaky so súkromnými vlakovými vozňami. Napriek neúspechu z roku 1912 sa zaoceánske parníky opäť začali tešiť obrovskej popularite, čo viedlo k rozšíreniu Suezského prieplavu. Predovšetkým sa cestujúci plavili do destinácií ako Jamajka a Bahamy.

vlak olympian cestujuci
Zdroj: Altexsoft

Rok 1930

Práve 30. roky predstavujú prelom v leteckom cestovaní. Bratia Wrightovci síce vynašli lietadlo už v roku 1903, no lietanie bolo v tom čase dosť stiesnené, turbulentné a vyhradené len pre najbohatšie vrstvy spoločnosti. Avšak lietanie v 30. rokoch minulého storočia bolo o niečo pohodlnejšie. Stále však bolo určené pre elitu a obchodných cestujúcich. Letecké kabíny boli väčšie a sedadlá boli z plyšu, pripomínali nábytok z obývačky. Prelomovým vynálezom bolo komerčné lietadlo Douglas DC-3 z roku, ktoré bolo na tú dobu veľké, pohodlné a veľmi rýchle. Počas tohto obdobia boli zaznamenané prvé transatlantické lety.

retro lietadlo
Zdroj: USA today

Rok 1940

Začiatok druhej svetovej vojny znamenal pokles vývoja komerčného letectva, nakoľko boli všetky výrobné zdroje ponorené do vojnového úsilia. Počas 40. rokov boli v plnom prúde domáce „roadtripy“, hlavne vďaka prepracovanejším technológiám áut, ktoré sa stávali čoraz väčšími, luxusnejšími a predstavovali tak lepší komfort na dlhšie cesty.

automobil
Zdroj: ABC local

Rok 1950

Komerčná letecká doprava zaznamenala najväčší rozmach v 50. rokoch 20. storočia a po prvýkrát v histórii cestovalo viac cestujúcich v USA letecky ako vlakom. Táto éra je označovaná aj ako „doba prúdových lietadiel“ alebo „zlatá éra leteckého cestovania“. Lety boli luxusné s množstvom jedla a lietadlá disponovali širokými uličkami, množstvom miesta na nohy a nekonečnou zásobou nápojov z koktailového baru. Samozrejmosťou bolo aj fajčenie vo vnútri lietadla. Pasažieri si obliekali len tie najlepšie módne kúsky a letušky nosili tie najelegantnejšie kostýmy.

cestujuc retro lietadlo
Zdroj: Pinterest

Roky 1960 a 1970

Tieto roky boli érou lietadla Concorde. Nadšenie pre nadzvukové lietanie vzrástlo v 60. rokoch, keď sa Francúzsko a Británia spojili pri výrobe prvého nadzvukového lietadla Concorde, ktoré predstavovalo inováciu vo svete letectva. Obliekanie cestujúcich a letušiek sa taktiež zmenilo. Preferoval sa síce formálny, ale zároveň pohodlný štýl, ktorý bol výhodnejší pre dlhšie cesty. V tomto období bezpečnosť nebola na prvom mieste. Žiadne dlhé rady a vyzúvanie sa na bezpečnostných kontrolách. Pasažieri neukazovali občianske preukazy pri vstupe do lietadla, rodiny ich chodili odprevádzať až k vstupným bránam a kokpity v lietadlách bývali pravidelne dokorán otvorené. V 70. rokoch letecká preprava medzi kontinentami prekonala lodnú a cestovanie vlakom po vnútrozemí nahradila autobusová doprava.

letusky
Zdroj: Stuff

Rok 1980

80. roky 20. storočia boli typické poklesom cien za lietanie, tvorbou nových dovolenkových balíkov a zvýšením konkurencie medzi aerolíniami. Taktiež boli založené dve nové letecké spoločnosti Virgin Atlantic a Ryanair. Lietanie už nebolo len pre bohatých, ale využívala ho aj „stredná trieda“ spoločnosti. Pri letiskových kontrolách sa používali röntgenové prístroje a zväčša sa kontroly vykonávali ručne, bez použitia iných technických prístrojov.

cestujuci stare lietadlo
Zdroj: DMARGE

Rok 1990 až 2000

Toto obdobie bolo érou technického pokroku v cestovaní. Všetky prepravné prostriedky a najmä lietadlá začínali byť čoraz viac digitálne. Fajčenie v kabíne lietadiel bolo od konca 80. rokov zakázané a celkovo sa letecké spoločnosti orientovali viac na bezpečnosť pasažierov. Prílev inovácií zažívala aj automobilová doprava. Plán dostať hybridné vozidlá na cesty sa začal formovať práve v 90. rokoch, kedy bol predstavený japonský model Toyoty Prius. Tento hybridný trend vydláždil cestu k úspechu značkám, ktoré dnes vyrábajú autá s hybridným pohonom ako napr. Tesla.

letuska cestujuci
Zdroj: Pinterest

Rok 2010

Toto desaťročie bolo definované prudkým nárastom leteckých spoločností, ktorých cieľom bolo ponúknuť lacnejšie a jednoduchšie spôsoby prepravy do vzdialených destinácií. Populárnymi sa stávali tiež prvé nízkonákladové lety. Letecké spoločnosti ako Qatar Airways spustili v roku 2017 tzv. Qsuites, ktoré predstavovali veľmi komfortnú biznis triedu s pohodlným sedením, bohatou ponukou jedál a nápojov a taktiež širokú ponuku zábavy na interaktívnych paneloch. Tieto roky presvedčili luxusného cestovateľa, že súkromné ​​lietadlá nie sú jediným spôsobom prepravy, ktorá ponúka špičkový servis.

qatar airways paluba

Rok 2020

V dnešnej dobe je cestovanie niekedy aj životným štýlom. Môžu si ho dovoliť takmer všetky vrstvy spoločnosti, pretože dokáže vyhovieť požiadavkám rôzne náročných zákazníkov. Aktuálnou otázkou v cestovaní je ekológia. Vytvárajú sa spôsoby prepravy a ponuky ubytovania, ktoré čo najmenej poškodzujú životné prostredie. Toto desaťročie sa taktiež pripravuje na komerčné cestovanie do vesmíru, ktoré by malo byť zavŕšené vybudovaním vesmírneho hotela v roku 2027.

paluba lietadla
Zdroj: TravelPulse

Zdroj: Travel and Leisure


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Dominika pochádza z Bratislavy a je absolventkou fakulty masmediálnej komunikácie. Počas štúdia si vyskúšala prácu v niekoľkých online redakciách zameraných na šport, hudbu, životný štýl a cestovanie. Zúčastnila sa marketingovej a novinárskej stáže v Portugalsku. Za svoje vysnívané destinácie považuje Juhovýchodnú Áziu, Kanadu, Nový Zéland, Austráliu, Indiu......a vlastne všetky. Riadi sa heslom: „Cestovať znamená žiť.“

Hore