Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Guatemala sa otvára! Očkovaní majú vstup bez karantény a testu, inak stačí PCR/AG test

Guatemala sa otvára! Očkovaní majú vstup bez karantény a testu, inak stačí PCR/AG test

Guatemala sa stala ďalšou krajinou, ktorá umožňuje očkovaným cestujúcim vstup bez obmedzení. Stala sa tak zároveň prvou latinskoamerickou krajinou, ktorá povoľuje vstup zaočkovaných turistov.

Reklama

Cestujúcim vstupujúcim do Guatemaly stačí najnovšie doložiť dôkaz o tom, že absolvovali obe dávky vakcíny. Posledná očkovacia dávka sa musí podať najmenej 2 týždne pred dátumom cesty.

Do krajiny sa možno dostať aj na PCR test alebo AG test, v oboch prípadoch stačí, ak nie sú staršie ako 72 hodín. Voľný vstup majú aj cestujúci, ktorí už prekonali COVID-19 – stačí to doložiť príslušným potvrdením od lekára.

Cestujúci mladší ako 10 rokov sú oslobodení od všetkých požiadaviek na testovanie, očkovanie alebo dôkazy o uzdravení.

Krajín, ktoré uvoľňujú vstup pre zaočkovaných pribúda. Okrem Guatemaly už tam patri aj tieto štáty: Seychely, Rumunsko, Cyprus, Gruzínsko, Island, Libanon, Poľsko a Slovinsko. Grécko, Izrael a Dánsko už tiež deklarovali záujem o dávkovanie príspevkov pre očkovaných turistov v blízkej budúcnosti.

Aktuálne opatrenia v Guatemale

V súčasnosti sú od februára 2021 otvorené hotely a reštaurácie s kapacitnými obmedzeniami, verejná doprava je v prevádzke a pláže sú otvorené.

Nosenie rúšok je povinné vo všetkých vnútorných a vonkajších priestoroch.

Priame lety sú k dispozícii z New Yorku, Los Angeles, Houstonu, Atlanty a Miami, ako aj z mnohých krajín Latinskej Ameriky.

Guatemala je chutný a žiarivý kus Strednej Ameriky

Guatemala pôsobí na mape Ameriky takmer nenápadne. Jej rozloha a počet obyvateľov dosahuje asi dvojnásobok našej krajiny. Tyrkysovo modrá, indigo, limetková, zlatožltá, karmínovo červená. A ešte mnoho ďalších výrazných i zemitých farieb, variujúcich na palete tejto krajiny, s bohatým dedičstvom a domorodou kultúrou.

Varovania veľvyslanectiev, hospodárske ťažkosti a viaceré mätúce veci, s ktorými sa môžete stretnúť pri vyhľadávaní o krajine. Máte sa teda čoho báť? Absolútne nie! Je vzrušujúcim miestom pre menej i viac skúsených cestovateľov. Navštívte Guatemalu, najchutnejšiu a najfarebnejšiu spomedzi Centrálnej Ameriky.

Očarí, zavonia a nakoniec vás celkom pohltí

Guatemala, mayské srdce centrálnej Ameriky, desiatky historických miest, ale i mnoho iných kúziel. Napríklad koloniálne mesto Antigua, živé trhy Chichicastenango, neuveriteľné starobylé zrúcaniny Tikala. Pripíšte si do tohto zoznamu i ďalšie úžasné koloniálne mestá, dychberúce sopky a jazerá a relatívne lacnú exotickú kuchyňu. Áno, to všetko sa rovná Guatemala, to všetko z nej robí jednu z najatraktívnejších destinácií v regióne.

Je Guatemala drahá?

Jeden Guatemalan Quetzal má hodnotu 0.11eur. Čo to v slovníku cestovateľa znamená? Na deň si pripravte asi 400 Quetzales, čo by mal byť pre lowcostového turistu horný strop výdavkov. Takže odpoveď na otázku variuje podľa kvality, prestíže a vašich nárokov, avšak Guatemala je pomerne finančne dostupná destinácia.

Ak sa teda rozhodnete pre dobrodružnejšiu variantu pobytu, za hostelovú posteľ zaplatíte asi desať eur, vlastná dvojposteľová izba v menej náročnom hoteli vás bude stáť asi raz toľko. Dobre a chutne najesť sa viete i do piatich až desiatich eur, v reštaurácii viete ušetriť výberom El menu del di, jedla dňa.

Pri väčšom komforte a vyššej kvalite sa vaše denné výdavky môžu pohybovať okolo tisíc guatemalských Quetzalov, čo je v prepočte asi sto eur. Prepitné sa i v tejto kultúre variuje v rozmedzí desiatich percent. Za prenájom auta na deň zaplatíte okolo päťdesiat až sedemdesiat eur, na trojhodinový odvoz autobusom si pripravte asi pätnásť eur. Vstup do archeologických oblastí stojí od piatich do desiatich eur. Peniaze si meňte vo väčších mestách, v tých menších by ste často márne hľadali i bankomat.

Najpestrejšia kuchyňa v Strednej Amerike

Väčšina ľudí, ktorá precestovala Strednú Ameriku, bude zrejme súhlasiť s tvrdením, že Guatemala má spomedzi nich tie najchutnejšie pokrmy. S jej kultúrou, zakorenenou hlboko v španielskych tradíciách, je lokálna kuchyňa omnoho komplexnejšia a v chutiach pestrejšia, ako u susedných krajín.

Aj napriek tomu tie svoje halušky nemá, najbližšie národnému jedlu je zrejme kurací Pepian. Dusené kuracie, bravčové či hovädzie v kombinácii s ovocím a zeleninou a veľkou dávkou korenín. Tradične je servírované s ryžou či tortilou. Papusas dostať takmer všade. Rýchle a lacné kukuričné placky, podávané s fazuľou, syrom a mäsom sú chrumkavé na povrchu a vláčne zvnútra.

Ďalším typickým jedlom je Kak’ik, guatemalsko-turecká polievka, plná koriandru, čili a červeného bixínu. Mlstným jazýčkom určite zachutia rellenitos, guatemalské dolky s banánom, fazuľovou pastou, cukrom a škoricou. Hlboko vypražené chutia nesmierne lahodne a textúrou sa podobajú čokoláde.

Prírodná rezervácia Atitlán, kúsok raja v Guatemale

Bývalá kávová plantáž je v súčasnosti okupovaná prírodnou vegetáciou. Rezervácia sa rozkladá dvesto metrov pozdĺž hotela Atitlán na severnom okraji mesta, dokonalá je na prechádzku či jazdu bicyklom. Túto trasu prejdete ležérnym krokom asi za hodinu, vedúc cez visuté mosty k vodopádom a dole k výklenku, kde možno pozorovať juhoamerické opice.

Zahliadnuť by ste mali i nosáľov (pisotes), príbuzných medvedíka čistotného, s dlhým rypákom a podlhovastým chlpatým vzpriameným chvostom. Rezervácia zahŕňa motýlie kabíny, bylinkové záhrady či malé kávové plantáže a voliéry. Na zdokonalenie atmosféry vyskúšajte kemping či niektoré z tých excelentných izieb so súkromnou palubou.

Španielsky barok a ruiny koloniálnych kostolov

Vitajte v Antigue, v meste, chránenom UNESCOm, plnom nevšednej krásy, s dôležitou historickou hodnotou a vibrujúcou atmosférou. Bývalé hlavné mesto krajiny sa môže pochváliť impozantným katalógom koloniálnych pamiatok, zasadených do prekrásneho prostredia.

Pod troma sopkami sa rozprestierajú ulice, odeté do pastelových fasád. Mnohé staré cirkevné a civilné budovy sú krásne zrekonštruované, iné ostávajú na pozadí záhrad stáť vo svojom polorozpadnutom kúzle. Desiatky španielskych škôl robia z Antiguy atraktívne globálne miesto sveta. Napriek tomu ostáva žiarivým guatemalským mestom, kde kostoly, námestia a trhy pulzujú životom a dynamikou.

Za mestom stretnete viaceré domorodé národy, kávové plantáže a sopky, ktoré dokopy ponúkajú skvelý priestor na objavovanie. Hádam tým najskutočnejším antigským zázrakom je jej odolnosť. Napriek sérii zemetrasení, vulkanických erupcií či záplav, po ktorých prakticky nasledovalo spustošenie, sa Antigua vždy znovuobjavila s tvrdohlavou túžbou, podporenou hrdosťou jej obyvateľov.

Chichicastenango, kaleidoskop farieb

Uprostred údolia s horami, zarezávajúce okolitý horizont, pôsobí Chichicastenango izolovane v čase i priestore od zvyšku Guatemaly. Keď sa jej úzke vydláždené uličky a červené kachľové strechy strácajú v hmle, čosi čarovné je vo vzduchu. Davy remeselníkov a turistov sa túlajú štvrtkovými a nedeľnými trhmi a zanechávajú za sebou komerčnejšiu atmosféru. Chichi si aj napriek tomu zachováva svoje tajomno.

V minulosti nazývaný Chaviar, slúžil Chichi ešte pred španielskym dobytím ako obchodné mesto Kaqchiquel. V súčasnosti má dve náboženské a vládne zriadenia. Masheños (obyvatelia Chichicastenanga) sú známi oddanému dodržiavaniu kresťanskej viery a obradov. Aj také je Chichicastenango, kaleidoskop farieb.

Tikal, stredoveký poklad v obklopení dažďového pralesa

Najvýraznejším znakom stredovekého mesta Tikal sú jeho týčiace sa, strmo postavené chrámy, stúpajúce do výšky viac ako štyridsaťštyri metrov. Toto historické bohatstvo je zasadené do prostredia džungle. Mnohé jeho námestia boli  „obielené“ od stromov a viniča, jeho svätyne čiastočne zrekonštruované.

Pri prechádzke od jednej stavby k druhej prejdete popod hustý baldachýn dažďového pralesa, kde vás pohladí príjemná vôňa hlinenej zeme a vegetácie. Tikal sa odieva do pokojnej atmosféry vždy skoro ráno a neskoro večer. To z neho robí atraktívnu destináciu na nočné dobrodružstvo. Pri kráčaní potichu sa vám podarí uvidieť opicu, líšky, zahliadnuť hlodavca agoutisa či páva.

Ponorte sa do modro-zelených vôd Laga de Atitlán

Cestovateľ a kronikár z 19. storočia John L Stephens nazval vo svojich zápiskoch oblasť Lago de Atitlán tým „najveľkolepejším predstavením, aké kedy videl“. Dodnes ostávajú jeho návštevníci v nemom úžase.

Rybári na jeho modrozelenom, akvamarínovom povrchu vyrážajú za skorých ranných hodín za svojím remeslom, zatiaľ čo domorodé ženy plákajú na okraji za stromami svoje pestrofarebné oblečenie. Živé kopce prestupujú svojou tajomnou krásou celú krajinou. Toto miesto nevyzerá nikdy rovnako.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

USA od 6. decembra sprísnia podmienky vstupu. Budú žiadať negatívny test nie starší ako 24 hodín https://t.co/7CwOCUMDFo #novinky14 hodín dozadu
Hľadáme najlepšie letenky na Zanzibar: víťazia Emirates aj Qatar Airways https://t.co/OhyyF5i2ZN #letenky15 hodín dozadu
Česká republika: ľudia prichádzajúci inviduálnou dopravou nemusia vypĺňať príjazdový formulár https://t.co/fDf8fLA2K2 #novinky15 hodín dozadu
Turistické chodníky v Tatrách sú síce zavreté, tieto túry však môžeš absolvovať aj v zime https://t.co/LtWejkmUeO #dovolenky16 hodín dozadu
10 TOP noviniek, ktoré môžeš zažiť v Dubaji https://t.co/4WEHPJI2Kg #letenky16 hodín dozadu
MEGA: Letenky Emirates do exotických destinácií na túto zimu už od 459€! https://t.co/TYHfg89dik #letenky17 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Týždeň na Maldivách v TOP sezóne s letenkami, all inclusive a 4*hotelom za 2013€! https://t.co/o41foqTwP2 #dovolenky17 hodín dozadu
Emiráty oslavujú 50 rokov: 2. decembra je vstup na EXPO2020 zdarma pre všetkých! https://t.co/9IoiJA4fQm #tipy1 deň dozadu
Emiráty chcú dekriminalizovať predmanželský pohlavný styk a pitie alkoholu https://t.co/siPmkZHpVt #novinky2 dni dozadu
Írsko mení pravidlá: od 3. decembra žiada od každého cestujúceho negatívny test https://t.co/jcZD2MbKkc2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore