Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Nechutne dobré! Najzvláštnejšie jedlá z celého sveta (gastroturistika inak)

Gastroturistika. Možno už si aj ty počul toto spojenie slov. Logicky z toho vyplýva jediný záver a to cesta za jedlom. A presne „o tom to je“. Lenže uspokojiť sa s chuťou pravej číny v Číne, alebo talianskej kuchyne u tety Emanuely v Taliansku nie je práve to, o čom je teraz reč. Ak chceš zažiť gastroturistiku v pravom slova zmysle a ochutnať tie najzvláštnejšie pochutiny cudzích krajín, čítaj ďalej a dozvieš sa viac.

Reklama

Chutí to ako čipsy, no nie sú to čipsy

V rovnomennej rozprávke je nežná dievča nútené urobiť svojmu väzniteľovi paštétu z komárov a ak tak urobí, bude z jej pazúrov prepustená. Slečne sa dielo podarí, je vyslobodená a následne sa vydá za spanilého princa. To je rozprávka s happy endom, čo povieš? Na plejádu chrobákov, lariev a všemožné iné otravné hávede sa môžeš pripraviť v ázijských krajinách. Návšteva takého Thajska sa nezaobíde bez ochutnávky vyprážaných cvrčkov, alebo pečených mravcov. Kto podobnú pochutinu už ochutnal, môže potvrdiť, že väčšina vyprážaného hmyzu chutí ako chipsy alebo oriešky a ide len o to prekonať prvotný odpor. Hmyz sa tradične podáva aj v Afrike, alebo Latinskej Amerike. V Kambodži sú v kurze vyprážané pavúky, v Japonsku sršne, podávané so štýlom alá fondue a obyvatelia ostrova Réunion milujú miestnej druh ôs, ktoré pred tepelnou úpravou obalia v pikantnej omáčke.

Haggis zo Škótska

Nie, reč nebude o plienkach, ktorých názov sa foneticky veľmi podobá tradičnému škótskemu pokrmu. Ale iste sa nájdu takí, ktorí by po skonzumovaní škótskeho Haggis, tie plienky potrebovali. Ak plánuješ cestu do Škótska a máš v pláne ochutnať miestnu kuchyňu, radšej si dobre prečítaj, čo to ten Haggis vlastne je. Iný kraj, iný mrav, a pri tomto jedle to platí asi dvojnásobne. Ide totiž o slávnostné jedlo, ktoré je zložené z menej slávnych ingrediencií. Tými sú pomleté baranie vnútornosti s cibuľou, ovsenou kašou, soľou, korením a lojom zašité v ovčom žalúdku, podávané so šťuchanými zemiakmi a kvakou. Totálny luxus, priatelia!

Ustrice zo Skalistých hôr

Pod týmto vznešeným názvom sa skrýva pokrm z býčích semenníkov. Na každoročnom festivale Montana Testicle Festival v USA môžeš ochutnať nespočet pochutín z býčích, byvolích, jahňacích a baraních pohlavných žliaz. V Montane sa tradične vyrába aj pivo varené z býčích semenníkov. Ak ti to pripadá typicky „americky pritiahnuté za vlasy“ tak vedz, že na vine nie sú Američania. Býčie varlatá sa kedysi hojne jedli aj u nás v Európe a údajne sa k tomu opäť vraciame. Na internete nájdeš aj množstvo tipov, ako túto časť býka pripraviť. Podľa vyhlásených kuchárov sú semenníky najlahodnejšie, keď sa pripravia v cestíčku a prudko opečú na masle.

Pokazené mäso sa neje? Skús Hakárl!

Názov tohto pokrmu možno bude niečo hovoriť tým, ktorí navštívili Island. Ide totiž o tradičný pokrm podávaný práve tam. V podstate ide o pokazené žraločie mäso. Áno, čítaš správne, pokazené žraločie mäso. S týmto jedlom teda tak trochu aj riskuješ. Nie práve v tom, že ješ niečo, o čom vieš, že je vlastne pokazené, ale v tom, že krv týchto živočíchov obsahuje močovinu, ktorá je pre človeka jedovatá. Takže pripraviť správne Hakárl, to nie je len tak. Najskôr ulovia žraloka, potom nakrájané mäso podrobia kvaseniu pod takým tlakom, aby z neho vytiekli všetky (pre človeka nebezpečné) tekutiny. Potom sa mäso zavesí do prievanu a suší a suší a suší… ale sushi z toho teda rozhodne nebude. Až sa totiž dokončí tento siahodlhý proces, ktorý dohromady trvá asi 11 týždňov, nakrája sa pokazené žraločia mäso na kocky, zabalí a v balíčkoch sa predáva v obchodoch. Tak čo, už sa ti zbiehajú sliny?

Kozy sem, kozy tam

Asi teraz sklameme všetkých mužských čitateľov, ale reč nebude o poprsí. Čo ti asi rovnako došlo, pretože v „gastrookienku“ by to bolo tak trochu od veci. Každopádne späť ku kozám. Tým čo robia meee. V Iráne sa takáto koza k mékaniu príliš nedostane, pretože juhneď spracujú. A to úplne celú. Miestni totiž zbožňujú kozie pokrmy a ten, ktorý sa radí k topkám je polievka z kozej hlavy. Áno, z kozej HLAVY. To ale na vyhlásenej polievke nie je to najbizarnejšie. Čo ťa dostane najviac je kombinácia kozej hlavy so škoricou a citrónovou šťavou, všetko naslano a podávané s chlebom. Tomu hovoríme chuťovka. A to si si doteraz myslel, že najviac ulietení sú Francúzi, ktorí jedia žaby…

Tak ako, chutilo? Pochváľ sa nám do komentárov aj ty, čo najzvláštnejšie si už ochutnal? 🙂


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (3 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore