Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Fínsko od 9. augusta zaradilo Slovensko medzi rizikové krajiny. Na vstup treba očkovanie, test alebo imunitu

Fínsko od 9. augusta zaradilo Slovensko medzi rizikové krajiny. Na vstup treba očkovanie, test alebo imunitu

Z krajín, ktoré nie sú považované za bezpečné, je možné cestovať do Fínska bez obmedzení, pričom cestujúci sú povinní pri vstupe do krajiny predložiť:

Reklama
 1. certifikát o kompletnom očkovaní (minimálne 2 týždne od druhej dávky),
 2. alebo certifikát o prekonaní ochorenia COVID-19 za posledných 6 mesiacoch,
 3. alebo certifikát o prvej dávke očkovania (min. 2. týždne od podania dávky),
 4. alebo výsledok negatívneho testu, ktorý nie je starší ako 72 hodín.

V prípade 3) a 4) majú cestujúci povinnosť podstúpiť (ďalší) test po 3 – 5 dňoch od príchodu do Fínska. V prípade nedodržania tejto povinnosti hrozí pokuta. Do výsledku testu sa musia cestujúci izolovať doma alebo v mieste ubytovania.

Ak osoba, ktorá pricestuje do Fínska, nemá doklad o kompletnom očkovaní proti COVID-19, prekonaní ochorenia COVID-19, negatívnom výsledku testu na COVID-19 alebo prvej dávke vakcíny proti COVID-19, od ktorej podania uplynulo najmenej 14 dní pred príchodom do Fínska, sa musí podrobiť testu na COVID-19 hneď po príchode do Fínska a druhýkrát po 3 – 5 dňoch po príchode.

Povinnosť podrobiť sa testu na COVID-19 sa vzťahuje na osoby staršie ako 16 rokov. 

Na test po príchode je možné sa objednať cez službu Finentry.

Letecká spoločnosť Finnair vyžaduje od cudzincov, ktorí nemajú vo Fínsku rezidenčný pobyt, negatívny výsledok testu (PCR alebo antigén) alebo povinnosť absolvovať test po príchode na letisko. Viac informácií nájdete na webovej stránke leteckej spoločnosti Finnair.

UPORŇUJEME cestujúcich, že hraničný režim Fínska sa riadi podľa toho, z akej krajiny do Fínska vstupujete. To znamená, že v prípade príchodu zo Slovenska do Fínska cestnou dopravou, vstupujete do Fínska z Estónska a tým pádom podliehate príslušným hraničným obmedzeniam, keďže medzi Fínskom a Estónskom naďalej platia kontroly na vnútorných hraniciach.

Aké dokumenty sa vyžadujú pri vstupe do Fínska z rizikovej krajiny?

Pri vstupe do Fínska z rizikovej krajiny je potrebné okrem platného cestovného dokladu alebo občianskeho preukazu predložiť:

 • potvrdenie o plnom očkovaní (min. 2 týždne od druhej dávky),
 • alebo lekárske potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 za posledných 6 mesiacov,
 • alebo lekárske potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 a potvrdenie o očkovaní 1. dávkou (min. 1 týždeň pred príchodom).

Karanténa

V prípade, že cestujúci vstupujú do krajiny iba s negatívnym výsledkom testu alebo s potvrdením o prvej dávke očkovania, majú povinnosť podstúpiť (ďalší) test po 3 – 5 dňoch od príchodu do Fínska. V prípade nedodržania tejto povinnosti hrozí pokuta. Do výsledku testu sa musia cestujúci izolovať doma alebo v mieste ubytovania.

Zaočkované osoby

Osoby, ktoré majú potvrdenie o plnom očkovaní (min. 2 týždne po podaní druhej dávky) sú oslobodené od karantény a testovania. Uznávané sú všetky vakcíny schválené Európskou liekovou agentúrou (EMA) a WHO. 

Podmienky pre osoby, ktoré prekonali COVID-19

Osoby, ktoré prekonali COVID-19 za posledných nie viac ako 6 mesiacov/180 dní alebo osoby, ktoré mali pozitívny test na COVID-19 pred minimálne 11 dňami majú výnimku z povinnosti predkladania negatívneho PCR testu, potvrdenia o očkovaní a karantény pri vstupe do Fínska.

Potvrdenie o prekonaní COVID-19 môže byť vo fínskom, švédskom alebo anglickom jazyku a musí obsahovať: vaše osobné údaje, meno a kontaktné údaje laboratória alebo zdravotníckeho pracovníka, ktorý vydal osvedčenie, čas odberu vzorky, typ testu (PCR alebo antigén) a výsledok testu (negatívny).

Od 11. mája 2021 letecká spoločnosť Finnair akceptuje ako alternatívu k negatívnemu výsledku testu na COVID-19 predloženie očkovacieho preukazu, pričom očkovacia dávka musí byť podaná min. 21 dní pred odletom (spoločnosť akceptuje očkovací preukaz aj v prípade prijatia iba jednej dávky). Očkovací preukaz môže byť predložený v angličtine, francúzštine, nemčine, estónčine, švédčine, španielčine, ruštine alebo taliančine.

Akciové letenky do Fínska

Zdroj: valtioneuvosto.fi

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  5/5 - (1 vote)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

12 atrakcií v Štokholme, a ani jedna z nich nie sú mäsové guličky https://t.co/k1MmFDpTKS #cestopisy6 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Zanzibar s letenkami, 4*hotelom a polpenziou za 1073€ https://t.co/IkPhU8eQmg #dovolenky6 hodín dozadu
Silvester v New Yorku: letenky od 377€ vo sviatočných termínoch https://t.co/8iI4nIKYv57 hodín dozadu
Austrian Airlines už spustili svoju novú najdlhšiu linku: Viedeň – Cancún https://t.co/GaFCSkdPVO #letenky7 hodín dozadu
Chaty, chalupy a apartmány. Lacné ubytovanie na Slovensku a 8 dôvodov, prečo sa v roku 2021 oplatí https://t.co/GqCQ6NUMSm #dovolenky8 hodín dozadu
Poď do Štokholmu od 36€ spiatočne! https://t.co/PH9HjhGtqP #letenky8 hodín dozadu
Gdansk so zľavou od 29€! Zaži unikátne poľské mesto https://t.co/UiCWvxv5vr #letenky8 hodín dozadu
LACNÁ AMERIKA: Od New Yorku až po Cancún od 239€! https://t.co/PzfzAdgqRQ #letenky8 hodín dozadu
Leť na rozprávkový Zanzibar s Turkish Airlines od 449€! https://t.co/zRKxV4Um78 #letenky8 hodín dozadu
Londýn a Edinburgh majú nové low-costové vlakové spojenie. Okrem cien má znížiť aj uhlíkovú stopu https://t.co/YdaWRL36gP #letenky8 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore