Nájdeš nás aj na:

Novinky

Aerolinky Finnair zrecyklovali viac ako 99 percent uzemneného Airbusu A319

Aerolinky Finnair zrecyklovali viac ako 99 percent uzemneného Airbusu A319

Letecká spoločnosť Finnair a, líder v priemyselnom recyklovaní vo Fínsku, spoločnosť Kuusakoski zrecyklovali a použili 99,2 percenta vyradeného Airbusu A319. Po 21 rokoch v oblakoch sa funkčný život Airbusu tohto typu končí. Fínske aerolinky sa ho však namiesto letiskového cintorínu rozhodli sprocesovať ekologickejšie.

Reklama

Nejde pritom o prvý recyklačný projekt spoločnosti Finnair, tento však bol jednoznačne veľmi ambiciózny. Ich Airbus A319 bol tiež prvým komerčným lietadlom pre pasažierov, ktorý v krajine zrecyklovali. Projekt podporil zamestnancov, ktorí aktuálne nemôžu kvôli pandémii pracovať na plný úväzok ako zvyčajne.

Tím zamestnancov odstránil z lietadla takmer 2 000 častí a komponentov. Určité percento týchto súčiastok pôjde do inventára na opätovné použitie vo flotile aeroliniek, ostatné predávajú iným používateľom Airbusov. Znova využitých by malo byť takmer 39 percent lietadla, informuje Simple Flying. Zrecyjlovaných bolo asi 15 ton hliníka, čo predstavuje 41,9 percenta lietadla. Zrecyklovaný hliník poputuje spoločnosti Mercedes Benz.

Viac ako 4 percentá materiálu budú použité na výskum využitia kompozitného materiálu. V konečnom dôsledku teda ostalo nazvyš len 0,8 percenta materiálu z Airbusu A319.

Zdroj úvodnej foto: Shutterstock/Vytautas Kielaitis


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore