Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Vieš, čo je to enoturizmus a kde si ho môžeš najviac vychutnať? Zn. prines pohár na stopke

Vieš, čo je to enoturizmus a kde si ho môžeš najviac vychutnať? Zn. prines pohár na stopke

Počul(a) si už o oenoturizme alebo enoturizme? Nápoveda – dobre to voní aj to výborne chutí, no nie je to pre deti. Je to tekuté a vyrába za to z ovocia. Správne, enoturizmus je inak povedané vínny cestovný ruch. Patrí k unikátnym zážitkom a je komplexným typom cestovania. Návšteva rôznych viníc sa môže pretiahnuť pokojne aj na dvojtýždňovú dovolenku. Nielen druh hrozna, ale už samotná klíma, pôda a teplota robia z každej vinice a jej produktov originálne miesto. Medzi kvalitné vína patria tie naše, portugalské, talianske, španielske a bezpochyby aj francúzske. Enoturizmus vznikol práve v Paríži v 70. rokoch, kedy sa tu konalo ochutnávanie vína. Podujatie s názvom Parížsky rozsudok bolo vymyslené obchodníkom s vínom Stevenom Spurrierom, ktorý chcel francúzske víno povýšiť nad ostatné vína. Podarilo sa mu to?

Reklama

Účastníci diskusie ochutnávali sériu červených vín a chardonnay, bez toho, aby vedeli, o aké vína ide, a nakoniec neočakávane zvolili kalifornské vína za najlepšie. To posilnilo reputáciu regiónu a otvorilo príležitosti pre ďalšie krajiny na trhu, ktorému predtým dominovali takzvané krajiny Starého sveta v Európe a na Blízkom východe. Vínny turizmus je dnes populárny napríklad aj v Čile, Austrálii či Juhoafrickej republike. Francúzske Bordeaux zo „Starého sveta“ má však vo vínnom priemysle stále silné postavenie. Navštevujú ho turisti z celého sveta, aby ochutnali tie najlepšie vína. Na juhu Francúzska sa nachádza tiež Languedoc, región, v ktorom nájdeš jedny z najlepších viníc a úžasné možnosti enoturizmu. Predstavíme ti tie najlepšie vinárstva z Francúzska, Talianska, Španielska a Portugalska.

Francúzske vinice

Ak sa toto leto vyberieš práve do Francúzska a obyčajnú dovolenku pri mori vymeníš za o niečo unikátnejšie dobrodružstvo, navštíviť môžeš napríklad tieto vinice a vinárstva:

Domaine Virgile Joly, Languedoc

Rodinná vinica, nachádzajúca sa v St Saturnin de Lucian, zameraná na organické farmárske metódy a výrobu vín bez chémie. Medzi ich vína patria biele Grenache blanc, Syrah, Carignan a červené Cinsault. V auguste organizujú vínnu a filmovú noc, počas ktorej môžu návštevníci ochutnať ich produkty, pozrieť si film v improvizovanom open-air kine a dať si chutnú večeru na námestí v tomto mestečku.

Château Thieuley, Bordeaux

Sestry Marie a Sylvie Courselle vo svojom vinárstve v Entre-Deux-Mers, ktoré pôvodne otvoril ich starý otec v roku 1950, robia výborné víno. Pestujú najmä odrody Sémillon a Sauvignon Blanc na biele víno a Merlot na červené. Okrem toho prevádzkujú penzión a vinársky klub, v ktorom sa jeho členovia učia o výrobe vína.

Champagne Tarlant, Champagne

Rodinné vinárstvo nemá len úžasné víno, ale aj krásne výhľady na údolie Marne. Od roku 1687 vyrábajú rôzne druhy šampanského ako Pinot Noir, Chardonnay, Pinot Blanc či Petit Meslier. Rodina Tarlantová používa tradičné metódy kombinované s modernými. Vinica sa nachádza v malej dedinke Oeuilly a ponúkajú v nej ochutnávky aj prehliadky so sprievodcom.

Talianske vinice

Toskánsko sa nachádza v strede Talianska, rozprestiera sa od Apenín až po Tyrhénske more. Má krásnu krajinu, umelecké dedičstvo a v neposlednom rade aj skvelé víno.

Avignonesi, Toskánsko

Vinice Avignonesi sú obklopené typickými zelenými kopcami. Majitelia sa sústredia najmä na udržateľnú výrobu. Sú lídrom v biodynamickom vinohradníctve a osvojili si aj procedúry na výrobu organického vína. Z tejto vinice sa stala komplexná destinácia ideálna pre milovníkov enoturizmu s kompletným programom. Okrem ochutnávok ponúkajú školu varenia a jazdy na balónoch.

Castiglion del Bosco, Toskánsko

Vinica Castiglion má veľmi bohatú históriu. Tiahne sa po regióne Val d’Orcia a je jeho najväčším vinárstvom. Dávajú si záležať na prirodzenom vývoji vína bez chemikálií a na dobrej kvalite. Nachádza sa tu 5* hotel, golfový klub a najelitnejší vinársky klub na svete – Millecento Wine Club.

Antinori nel Chianti Classico, Toskánsko

Vďaka čaru Toskánska sa väčšina TOP talianskych viníc nachádza práve v tomto svetoznámom regióne. Kvalita hrozna a vína je tu totiž takmer bezkonkurenčná. Aj toto toskánske vinárstvo má krásne okolie. Návštevníkov sem priťahuje už len samotný dizajn od Marca Casamontiho – trojposchodová budova, ktorá sa skrúca spolu s toskánskymi kopcami a strechu pokrytou funkčnou farmárskou zemou. Pri výstavbe boli použité lokálne materiály a stavba má oslavovať okolité prostredie. Na prvom poschodí sa nachádza vínna pivnica, na druhom môžeum, priestor na ochutnávanie vína a knižnica. Konštrukcia bola postavená s využitím gravitačného prúdenia (tj. bez čerpadla) a s ohľadom na zaručenie ideálnych klimatických podmienok pre výrobu a skladovanie vína pomocou úplne prírodných prvkov.

Shutterstock/katuka
Shutterstock/katuka

Španielske vinice

Produkcia vína sa za posledné desaťročia v Španielsku radikálne zmenila. Už sa tu totiž nepozerajú na kvantitu, ale výlučne na kvalitu. Krajina je známa najmä svojimi úžasnými červenými vínami, na svojich potulkách však nájdeš aj skvelé biele vína, napríkla v regióne Rueda alebi Rias Baixas.

Ferrer Bobet, Priorat

Vinárstvo sa nachádza na v horách južne od Barcelony. Je od nej vzdialené len asi hodinu a 45 minút cesty autom. Vinárstvo je kombináciou krásnej prírody, architektúry a jedného z najlepších vín v krajine. Otvorili ho v roku 2008. Na tejto vinici sú zväčša teploty ovzdušia nižšie, ako na iných miestach v Priorat, čo poskytuje perfektné podmienky pre pestovanie vysokokvalitného hrozna a výrobu vína. Ochutnávacia miestnosť má panoramatický výhľad na údolie.

Bodegas Roda, Rioja

Roda je najlepším vinárstvom na severe Španielska v regióne Rioja. Založili ho v roku 1987 a jednou z jeho najdôležitejších hodnôt je udržateľnosť. Filozofiou vinárstva je práca so starými vinicami, nízka produkcia a výber najlepšieho hrozna. Najlepšie lokálne vína sú Roda, Rosa I, Sela a Cirsion. Vína boli niekoľkokrát ocenené. Vinárstvo je dostupné napríklad z mesta Bilbao, cesta sem trvá asi hodinu.

Gramona, Penedès

Len 40 minút od Barcelony sa nachádza vinárstvo, ktoré vyrába jedno z najlepších španielskych šumivých vín. Sú to rodinné vinice v meste Sant Sadurní d’Anoia, založené v roku 1881. Gramona je známa svojimi šumivými vínami zrejúcimi až 12 rokov. Je súčasťou skupiny Corpinnat, producentov vína v regióne Penedès. Spája ich ekologická výroba a ručný zber.

Akciové letenky za skvelým vínom

Portugalské vinice

Napriek svojej malej rozlohe ponúka Portugalsko pestrú paletu skvelých vín. Okrem toho vďaka svojej polohe má krajina úžasné vinice, ktoré sú zdrojom jedného z najlepších vín. Biele, červené, dezertné, ovocné… Medzi mnohými sú napríklad údolia v okolí rieky Douro a región Alentajo, ktoré sú domovom vysokokvalitnému hroznu a vínu.

Qunta de la Rosa, Údolie Douro

Rodinná farma má reputáciu úžasných prehliadok viníc s ochutnávaním. Nachádza sa na pobreží rieky Douro. Údolie Douro je známe pestovaním hrozna a produkciou vína už tisícky rokov.

Quinta do Ameal, Minho

Región Minho sa nachádza na severozápade Portugalska. Je známy svojim Vinho Verde – zeleným vínom. Ide o víno pripravené z čerstvého alebo nedozretého hrozna. Takto vyrobené víno je konzumované krátky čas po výrobe, nenecháva sa vyzrieť. Vinárstvo Quinta de Ameal sa datuje do 18. storočia a je známa vínom vyrobeným z hrozna Loureiro.

Herdade do Esporão, Alentejo

Až do 80. rokov nebol región Alentejo známy výrobou vína. Potom sa však všetko zmenilo. Alentejo využíva veľmi horúce a suché podnebie, ktoré je ideálne pre červené víno, a je známe tým, že vyrába niektoré z najlepších červených vín na svete. Niektoré z viníc v tomto regióne boli medzi prvými, ktoré získali certifikát World Wine Route. Jedným z miestnych vinárstiev je Herdade do Esporão, ktoré zohralo kľúčovú rolu pri navrátení celého regiónu na vinárske mapy. Okrem ochutnania úžasného vína sa tu môžeš previezť po viniciach na džípe.

Zdroj: Euronews.com, Completefrance.com, Elitetraveler.com, Citytoursspain.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore