Nájdeš nás aj na:

Ázia

Ako ošéfovať 3 destinácie jednou cestou s Emirates (reportáž)

Najlepšia letenka na svete. Preháňame? Pozri si tento článok až do konca a pochopíš, prečo sme sa takto jednoznačne rozhodli pomenovať to, čo Pelikán ponúka v spolupráci s Emirates v rámci Multicity leteniek. Ale pekne po poriadku.

Reklama

Čo je to Multicity? Už názov napovedá, že na jednej letenke máš dve, tri, štyri a viac destinácií. Výhodou pri Emirates letenkách je to, že si môžeš vyberať aj počet dní, koľko v tej-ktorej destinácii stráviš. Skvelým lákadlom napokon aj to, že v cene letenky je výborný servis, široká ponuka jedál a pitia, podpalubná batožina, 20MB internetového pripojenia a multimediálny systém plný nekonečnej zábavy.

Všetko je to okorenené super cenami leteniek a tým, že Emirates majú svoju základňu v Dubaji, ktorý je ideálnym prestupovým bodom pre lety do Ázie, Afriky či Austrálie. To sme sa rozhodli využiť, preto sme si nastavili 2-dňový stopover v Dubaji na ceste späť a pridali dve exotické destinácie. Áno. Veľkolepý Dubaj, dobrodružná Srí Lanka a super exotické Maldivy sa skutočne dajú zažiť a vychutnať jednou cestou. 

Lietanie s Emirates nemá obdoby

Skvelé je, že ak chcú Slováci letieť do exotiky čo najkomfortnejšie, majú dnes niekoľko možností. Na Maldivy a Srí Lanku sa vieš dostať lacno aj z Bratislavy s prestupom v Dubaji, z Košíc s prestupom v Istanbule, ale napríklad aj z neďalekej Viedne, Budapešti a Prahy lietajú mnohé spoločnosti.

Ak si vyberieš Emirates, čaká ťa skutočne vysoký komfort aj v ekonomickej triede. Napokon, mali sme možnosť to porovnať aj s biznis triedou, keďže letecká spoločnosť nám umožnila upgrade cestou naspäť 🙂

Už na viedenskom letisku Schwechat nás veľmi príjemne prekvapilo, že lietadlo smerujúce do Dubaja bolo takmer plné Slovákov cestujúcich s Emirates na Blízky východ, do Ázie a napokon niekoľko ľudí smerovalo aj do Austrálie. Leteli sme v októbri, cestou tam mali super krátky prestup v Dubaji a tým pádom sa prvou destináciou stali Maldivy. Ostrovy, ktoré ťa privítajú veľkolepo už pri pohľade z lietadla.

Ekonomická trieda má vysoký štandard

Ako som spomínal v úvode, leteli sme ekonomickou triedou – čo by v inom prípade znamenalo, že si to tam skrátka nejak odsedíme a všetko to krásne začne až po prílete. Opak bol ale pravdou. Emirates ťa na vzdialenejších letoch takmer neustále hýčkajú.

Špičkové menu, výborné drinky, pohodlné sedačky a kopa multimediálnej zábavy. Len máloktorá letecká spoločnosť si dáva na dlhých letoch tak záležať, ako Emirates. Momentálne si vlastne neviem spomenúť ani na jeden nedostatok. Musíme vypichnúť aj aplikáciu Emirates do smartfónu – máš s ňou jednoduchší check-in, vidíš prehľadne celý itinerár a neustále si informovaný o aktualitách týkajúcich sa tvojej cesty. Rýchle, prehľadné a cool.

Milý bonus, s ktorým sme sa zatiaľ stretli pri ekonomickej triede len v Emirates ťa čaká hneď po vzlietnutí. Každý cestujúci sa môže pripojiť na On air Wi-Fi – a získa bezplatne 20MB internetu. Stihneš tak poslať dôležitý e-mail, napísať kamošom na WhatsAppe, alebo spraviť cool fotku či natočiť krátku insta story na Instagram.

Ale späť k tým podstatným veciam. Takto vyzeralo naše menu v ekonomickej triede:

Takto to zase vyzeralo, keď nám menu priniesli 🙂 Samozrejmosťou je klasický príbor a pitný režim podľa tvojho gusta. Ponuka alkoholických a nealkoholických nápojov je rovnako pestrá, ako keby si zavítal do luxusnejšieho baru. V novom sortimente alkoholických nápojov nájdeš viac ako 18 miešaných nápojov – z nich si určite vyberieš, či už máš chuť na niečo ľahké a svieže, sladký chladivý kokteil alebo teplý nápoj, ktorý ti spríjemní let.

Menu je vyberané s dôrazom na to, do akej destinácie cestuješ – my sme ochutnali ázijskú kuchyňu so zameraním na Srí Lanku – to bola totiž naša finálna destinácia.

Skoro ako v kine

Multimediálny systém (až 3500 kanálov) obsahuje všetko, čo od neho pri dlhom lete očakávaš. Množstvo filmov, seriálov, hudby, audiokníh, hry, live správy, športové prenosy, možnosť sledovať počas celej cesty aktuálnu polohu lietadla, očakávaný čas príletu alebo skúsiť aj vychytávku ako možnosť telefonovať na palube lietadla. Ak potrebuješ doplniť elektrickú energiu na svojom mobilnom zariadení, môžeš na to využiť USB zásuvku zabudovanú do sedadla oproti. Takto sa lietalo po starom…

A takto zase po novom! V ekonomickej triede nových lietadiel GAME CHANGER, ktoré lietajú aj z Viedne vládnu príjemné „champagne“ odtiene s modrými akcentmi, všetky navrhnuté osobitne. Unikátny dizajn vytvára atmosféru pokoja, priestor na maximálny relax počas celého letu. Všetci majú prístup k USB portu a k 13,3 palcovej obrazovke.

5 dní na Maldivách: čo treba vidieť a zažiť?

Letisko v Male v porovnaní s ostatnými hlavným letiskami v exotike nie je ničím výnimočné. Výnimočné sú ale chvíle, keď prilietaš resp. odlietaš a vidíš z okna to množstvo roztrúsených ostrovov uprostred Indického oceánu.

Z letiska v hlavnom meste sa vieš do vášho rezortu dopraviť tromi spôsobmi. Najlacnejší, avšak časovo najnáročnejší a asi aj najmenej sexi spôsob je ísť loďou. My sme mali možnosť vyskúšať zvyšné dva spôsoby. Letieť vnútroštátnou linkou a napokon aj hydroplánom. Treba však povedať, že to nie je žiaden lowcost. Spiatočná letenka z Male na ostrov a naspäť môže pokojne vyjsť stovky dolárov. Náš transfer do hodinu vzdialeného rezortu stál 800 amerických dolárov (spiatočne).

Takto to vyzerá, keď letíš vnútroštátnou linkou:

Takto, keď letíš hydroplánom:

V cene letu sú aj takéto výhľady a možnosť vidieť prácu pilotov od vzlietnutia až po pristátie z prvého radu. V lietadle sa totiž nachádza len pár ľudí – kapacita je obmedzená.

Island hopping je veľmi populárny aj na Maldivách. To znamená, že počas dovolenky nezostaneš len na jedinom ostrove, ale pozrieš si toho viac. Platí, že jeden ostrov = jeden rezort. Naša cesta z Male smerovala do veľmi luxusného rezortu Lily Beach Resort & Spa, ktorý sa špecializuje na rodiny s deťmi a páry a neskôr sme skúsili rovnako úžasný a ešte o čosi luxusnejší rezort Hideaway Beach Resort & Spa.

Možno si povieš, že 5 dní je na Maldivy málo a že tu treba stráviť minimálne 2 týždne. Súhlasíme. Avšak aj za 5 dní sa toho skutočne dá zažiť VEĽA:

Zážitková večera Teppanyaki

Live cooking, kde ochutnáš to najčerstvejšie a najzdravšie z okolitých vôd a všetky ryby sú lovené na šírom mori s ohľadom na čo najvyššiu kvalitu, žiaden vlastný chov. Na to ti postačí jeden krásny večer. Check!

Dovolenka v súkromí

Ľudia chodia na Maldivy leňošiť a užívať si dovolenku v súkromí. Aj preto sa rezorty snažia podčiarknúť výnimočnosť tohto miesta a robia pre teba maximum. Ráno sa budíš s úžasným výhľadom na more. To, že máš vlastný vstup do vody, lehátka, župany berieme ako samozrejmosť. Ale to, že pár metrov od tvojho apartmánu sú úžasné koralové útesy a množstvo rýb a morských živočíchov? Pecka. Sem-tam ťa prídu pozrieť bociany, alebo kalone (to sú tie veľké netopiere, ktoré požierajú ovocné plody a sú absolútne neškodné ;).

Takže päť dní môžeš ležať len tak uprostred Indického oceánu, počúvate šum mora a behom pár minút sa opáliš do zlatista. Nemusíš robiť absolútne nič. Pre mnohých ideálna exotická dovolenka, svadobná cesta či zaslúžený oddych po mesiacoch tvrdej práce.

Podmorský svet ti nesmie ujsť

Personál nám veľmi ochotne pripravil program na celý pobyt a všetko potrebné za nás vybavil. Takže hneď ráno po prílete sme sa vybrali na rýchločlne za prvým morským dobrodružstvom. Keď kapitán lode zavelil nasadiť si potápačske okuliare, plutvy a šnorchel – prišlo to. Hneď prvý deň sme zažili to najkrajšie z podmorského sveta. Zaplávali sme si s veľrybím žralokom.

Nájdi si svoju pláž

Luxusné maldivské rezorty excelujú v mnohých veciach. Tie najlepšie sa však špecializujú na jedinú vec. Ponúknuť každému návštevníkovi maximálne súkromie. Pre náš kúsok raja sme nemuseli ísť ďaleko, hneď pri našom apartmáne sme mali obrovskú záhradu a na jej konci absolútne prázdnu obrovskú pláž.

Maldivy s Emirates v minútovom videu

5 dní na Srí Lanke a čo všetko musíš vidieť a zažiť

Po piatich dňoch na horúcich Maldivách a v podstate voľnom programe sme sa na Srí Lanku mimoriadne tešili. Tu sme si totiž naplánovali náš itinerár niekoľko týždňov dopredu. Chceli sme zažiť pláže, ochutnať miestnu kuchyňu, pozrieť si čajové plantáže, vystúpiť na bájnu horu Sigiriya alebo vidieť slony v ich prirodzenom prostredí.

Výsledok? 5-dňový program sme naplnili do bodky a odniesli si úžasné zážitky. Ubytovanie sme si zabezpečili dopredu, využili sme hotely siete JETWING, ktorá ponúka výborné hotely po celom ostrove a za veľmi, veľmi prijateľné ceny.

Náš itinerár na Srí Lanke

1. deň: Kolombo – Negombo

Prileteli sme na medzinárodné letisko Bandaranayke v Kolombe o 18.30 hod miestneho času. Tu už nás čakal zástupca hotelovej siete Jetwing, ktorý nám zároveň robil šoféra a sprievodcu v jednej osobe. Musíme povedať, že aj vďaka nemu sme sa o Srí Lanke dozvedeli množstvo zaujímavostí, ktoré by sme sa asi nikde inde nemali možnosť dočítať.

Naše prvé ubytovanie (4* Jetwing Sea) sa nachádzalo v krásnej rybárskej dedine Negombo. Nakoľko sme prileteli večer, stihli sme sa len najesť a ubytovať. Ale vedeli sme, že nasledujúce dni budú stáť za to, tak sme sa s radosťou a do sýtosti vyspali.

2. deň: Negombo – Sigiriya – Matale – Kandy

Ráno sme stihli úžasné raňajky, pozreli pláž, miestni nám ukázali rybársky trh a malú holandskú pevnosť z roku 1678 s nádherným kostolom.

Najkrajšia a najvýživnejšia časť dňa však bola turistika na kopec Sigiriya. Táto „pevnosť v nebi“ patrí medzi jednu z najfotogenickejších časti ostrova. Na samotnom vrchole sa nachádzajú pozostatky palácového komplexu, ktorý vznikol v 5. storočí. Sigiriya je tiež známa ako Levia skala, kvôli obrovskému levovi, ktorý kedysi stál pri vstupe do pevnosti. Na Srí Lanke inak leva budeš hľadať márno, žiadne tu vo voľnej prírode nežijú.

Vstup do národného parku, kde sa nachádza Sigiriya ťa vyjde na 30 amerických dolárov.

Po odchode do Kandy sme navštívili tzv. Spice Garden, alebo záhradku s koreninami v Matale, kde môžeš vidieť, ako sa pestuje škorice, kardamón a iné koreniny. Ideálny priestor nakúpiť suveníry domov.

Posledná zastávka bola Kandy. Mesto, ktoré nám výzorom veľmi pripomínalo Indiu. Prehliadka nás čakala na druhý deň, ubytovali sme sa v 4* hoteli Royal Kandyan.

3. deň: Kandy – Peradeniya – Nuwara Eliya

Šofér nás hneď ráno vzal k posvätnému chrámu, kde sa údajne nachádza vzácna relikvia – Buddhov zub. Každoročne sa tu schádza množstvo turistov, ale aj miestnych, ktorí to považujú za to najcennejšie, čo sa na Srí Lanke nachádza. Vstup do chrámu ťa vyjde na 11 amerických dolárov.

Naša cesta pokračovala ďalej a stihli sme si pozrieť aj kráľovskú botanickú záhradu Peradeniya. Obrovská záhrada, ktorá funguje od roku 1374, a miesto, ktoré je domovom vyše päť tisíc druhov stromov a rastlín. My sme tu skamarátali aj s opicami. Na návštevu si treba vyhradiť aspoň dve hodiny a vstupný poplatok je 10 amerických dolárov na osobu.

Nasledovala Nuwara Eliya a jej slávne čajové plantáže. Cestou do tejto lokality sme si uvedomili, ako veľa toho Srí Lanka ponúka. Od rušných miest a mestečiek, cez kilometrové pláže s pieskom, hustú džungľu až po zelené vrcholky hôr vo vnútrozemí. Nuwara Eliya sa nachádza v nadmorskej výške až takmer 1900 m.n.m.

Toto miesto tiež prezývajú Malým Anglickom. Ide aj o jedno z najchladnejších miest na ostrove, ale väčšinou to platí len v noci. Koloniálne vidiecke domy zasadené do tohto prostredia pôsobia úžasne. Jetwing tu ponúka krásne dobové ubytovanie v apartmánoch s názvom Oatland.

4. deň: Nuwara Eliya – Udawalawa – Yala

Štvrtý deň nás čakalo srílanské safari. Konkrétne národný park Udawalawa, kde si budeš na chvíľu pripadať, ako v Afrike. Nachádza sa tu vyše päťsto slonov, takže určite nejakého stretneš, stačí byť len trpezlivý. Vstupné do parku je 25 amerických dolárov, prehliadku na džípe je potrebné dohodnúť individuálne – tu nám pomohol náš sprievodca, s domácimi sme sa dohodli a za pár desiatok dolárov nás vzali na všetky miesta, ktoré sme chceli.

Naše ubytovanie v národnom parku Yala nás ohúrilo asi najviac. Jetwing Yala je hotel postavený v izolácii od okolitého sveta. Nachádza sa na južnom cípe národného parku, priamo na pláži, ktoré bičujú obrovské vlny Indického oceánu. Napokon, medzi Srí Lankou a Antarktídou už nejestvuje žiadna pevnina.

Hotel je štvorhviezdičkový, ponúka luxusné ubytovanie, vonkajší bazén, nádherne zariadené izby, výborné jedlo, napokon aj fitness centrum a treba si dať pozor – v okolí sa potulujú rôzne zvieratá. Do areálu už mnohokrát zavítal slon a zjavil sa tu už aj leopard.

5. deň: Yala – Galle

Posledný deň na Srí Lanke. Ako ho využiť? Povedali nám: Choďte a užite si pláž. Mesto Galle je na také niečo ako stvorené. Tak sme to urobili:

6. deň: odlet z Kolomba

Šiesty deň sme cestovali už len na letisko, preto sme ho nepočítali. Do Dubaja sme leteli skoro ráno, avšak náš šofér nič nepodcenil a vzal nás ešte aj s obrovským náskokom na letisko v Kolombe.

2 dni v Dubaji (čo všetko stihneš)

Ak máš stopover v Dubaji, budeš pravdepodobne pozerať hotely, ktoré sa nachádzajú v blízkosti letiska. My sme si vybrali krásny 5* Jumeirah Creekside Hotel, kde noc v luxusnej Deluxe izbe rezervuješ od 150 eur.

Ak mávaš vopred pripravený podrobný itinerár pred výletmi, tak tento svoj dobrý zvyk aplikuj aj na návštevu Dubaja. Asi nikto nechce nasávať atmosféru mesta v aute v zápche alebo v rade na lístky do Burj Khalifa – kúpa lístkov v dostatočnom predstihu ti ušetrí naozaj veľa času. Odporúčame prechádzať sa, teda chodiť pešo (aj keď možno k Dubaju si viac predstavuješ luxusné vozidlo so šoférom), prípadne využívať Uber.

Dubai Marina, ktorá je obklopená mrakodrapmi, je dobre dostupná pre peších. Po úspešnej vyhotovení fotiek na instagram aj pred 7* hotelom Burj Al Arab sa môžeš presunúť do starého mesta (áno, Dubaj má aj „staré“ mesto). Ochutnaj miestnu kávu a vytvor pár obláčikov vodnou fajkou.

Ak sa chceš kúpať, obľúbené sú pláže La Mer alebo Jumeriah Beach Residence, ktorý vyzerá výborne aj vo večerných hodinách. Ak si dobrý v zimných športoch, svojimi lyžiarskymi schopnosťami sa môžeš pochváliť na svahu Ski Dubai.

V Dubaji sú 2 obľúbené typy nákupov: buď na tržnici Deira alebo v luxusnom nákupnom centre Dubai Mall, vedľa Burj Khalifa. Deira ponúka rôzne druhy korenia, medzi nimi aj napríklad šafran importovaný z Iranu, ale samozrejme aj šperky, ktoré sú väčšinou 18 karátové. Ale ak teda ty radšej do nákupného centra, určite si užiješ prepychové butiky Dubai Mall, ale zaujímavosťou je, že sa tu vo veľkom nakupuje aj elektronika.

Z exotiky naspäť vo veľkom štýle

Ako sme v úvode spomínali, cestou naspäť nás čakal let v biznis triede Emirates, ktorý dal celému výletu úžasnú bodku. Odkedy sme nasadli na palubu Boeingu 777 (špeciálnym vstupom vyhradeným len pre biznis cestujúcich), tušili sme, že toto bude niečo nezabudnuteľné. Aperitív v podobe drahého šampanského ihneď na privítanie, milé úsmevy letušiek a miesto pri okne. Dojem umocnil pilot odskúšaním všetkých motorov, ktoré sa v sedem-sedem-sedmičke vyznačuje ohromným burácaním z ktorého máte radosť, aj keď vás lietadlá až tak príliš neberú.

Z vášho miesta na sedenia sa stlačením tlačidla stane behom pár sekúnd plnohodnotná posteľ, v multimediálnej výbave si zvolíte film, ktorý len nedávno bežal v kinách, k tomu vám prinesú ochutnať to najlepšie z aktuálnej ponuky vín a koňakov, ľahký snack a cesta domov sa môže začať. Ak sa nám jedlo v ekonomickej triede Emirates páčilo, biznis menu budete rovnako milovať. Tu však viac povedia fotografie, nech sa páči:

Päťhviezdičkový hotel v oblakoch. K dispozícii máte čokoľvek, čo budete počas niekoľkohodinovej cesty potrebovať. Z vášho miesta na sedenie si viete spraviť posteľ, domáce kino, alebo môžete hodovať ako páni. Ideálne pekne postupne 🙂


A takto to vyzerá vo first class. Ale o tom, možno niekedy nabudúce 😉

  • Aká batožina je v základnej cene letenky Emirates?

    V základnej cene letenky Emirates je príručná batožina a podpalubná batožina.

    Váhový limit príručnej batožiny je 7 kg, jej rozmery by nemali presiahnuť 55x38x20 cm.

    Okrem príručnej batožiny Emirates každému cestujúcemu povoľuje zobrať si aj podpalubnú batožinu do 23 kg bez poplatku.

  • Čo všetko môžem mať v príručnej batožine s Emirates?

    Príručná batožina prechádza cez bezpečnostnú kontrolu. Celkový objem tekutiny vrátane kozmetiky by nemal presiahnuť 100 ml. V príručnej batožine môžete prevážať lieky – ak sú na predpis, vezmite si aj predpis od lekára so sebou. Viac informácií si môžete prečítať aj v článku o príručnej batožine.

     

  • Čo ak je batožina väčšia ako predpísaný rozmer?

    Rozmery a váha musia byť na 100% dodržané. Ak si nie ste istí, batožinu si radšej doma odvážte a zmerajte. Nezabúdajte, že do rozmerov sa započítavajú napríklad aj kolieska batožiny. Letecké spoločnosti v zmysle svojich prepravných podmienok Vám v opačnom prípade môžu zaúčtovať poplatok za prekročenie limitov.

     

  • Ako cestovať s dieťaťom aerolinkami Emirates?

    Dieťa do 2 rokov nema nárok na batožinu, sprevádzajúca dospelá osoba si však môže so sebou zobrať jednu detskú tašku s hmotnosťou do 5 kg okrem vlastnej batožiny. Preprava detského kočíka alebo autosedačky je bezplatná.

    Spoločnosť Emirates deťom mladším ako 7 dní povoľuje cestovať iba z vážnych dôvodov.  

  • Ako rezervovať sedadlo na let spoločnosťou Emirates?

    Rezervácia miesta v lietadle podľa vlastného výberu je možná za poplatok od 15 €.

  • Aké jedlo je v cene letenky od Emirates?

    Spoločnosť Emirates na každom svojom lete servíruje jedlo pozostávajúce z niekoľkých chodov. Na výber budete mať aj nealkoholické, alkoholické a teplé nápoje.

  • Ako urobiť online check-in s Emirates?

    Aerolinky Emirates online check-in otvárajú 48 hodín pred plánovaným odletom a zatvárajú 90 minút pred plánovaným odletom. Môžete sa odbaviť aj na check-in pultoch alebo samoobslužných kioskoch na vybraných letiskách. Online check-in nie je povinný.

  • Je možné zmeniť letenku s Emirates?

    Emirates nepovoľujú zmenu údajov cestujúcich na letenke. Zmena mena na letenke je povolená iba v prípade, ak sa meno cestujúceho v cestovnom doklade v čase medzi kúpou letenky a samotným letom zmenilo kvôli sobáši.

    Ak by ste chceli zmeniť dátum letu, letecká spoločnosť bude postupovať podľa podmienok, ktoré platia konkrétne pre Vašu rezerváciu.

  • Ako cestovať so zvieratkom leteckou spoločnosťou Emirates?

    Emirates povoľujú prepravu psov a mačiek, avšak iba v podpalubí. Výška poplatku začína od 460 €, ale konečná suma závisí od Vašej destinácie.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (22 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore