Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

V Hamburgu postavili na bývalom sklade koncertnú sálu

 Zdroj titulnej fotografie – Uta Scholl / Shutterstock.com

Reklama

Už je to trinásť dní, čo po desiatich rokoch práce na hamburskej Elbphilharmonie, budovu slávnostne otvorili. Eskalátor vedúci hore sa pohybuje slimačím tempom. Zámerne. Táto nová koncertná hala stojí na vrchu mohutnej tehlovej budovy bývalého skladu. Tisíce platní, ktorými sú steny pokryté, odrážajú živý obraz prístavu okolo. Cesta na vyhliadkovú plošinu s pohľadom na Labe vám ale chvíľu potrvá. Začína sa štvorminútovou jazdou bielym zaobleným tunelom, takže jeho koniec spočiatku neuvidíte. Keď sa však ocitnete na vrchole tridsiatich siedmich metrov, pohľad, ktorý sa vám naskytne, bude zaručeným klimaxom tohto divadelného výjavu. Poďte sa spolu s nami na túto koncertnú sálu pozrieť zblízka.

hamburg-vyhlad

Pôvodne to mal byť omnoho menej nákladný projekt

Konečný produkt je výsledkom rokmi odkladaného projektu. Pôvodne plánovala švajčiarska architektonická firma Herzog & de Meuron stavbu zrealizovať už v roku 2010, a to za približne 186 miliónov eur. Po následných odkladoch, súdnych sporoch a revíziách sa konečná cena pre mesto vyšplhala na 798 miliónov eur. To vyvolalo nielen množstvo politických diskusií, ale i verejných protestov. Mesto však verí, že náklady i roky čakania stáli za to.

elphilharmonie-pohlad-zdola

Zdroj fotografie – Igor Marx / Shutterstock.com

Elbphilharmonie sa okamžite stala dominantou

Budova je viditeľná už z veľkej vzdialenosti popri rieke a okamžite sa tak stala jednou z dominánt mesta. Jej dynamicky zakrivené okná a biela hrebeňová dlaždicová strecha kontrastujú s robustnou stavbou bývalého kakaového skladu. Komplex je umiestnený v štyristo akrov rozľahlej pokrokovej časti HafenCity. Netvoria ho iba koncertné sály. Jeho súčasťou je i hotel a luxusné apartmány, ktorých cena bola 10 miliónov eur.

Kontroverzná stavba

Celková investícia nahnevala najmä miestnych občanov, ktorí protestovali proti tomu, že by z tohto prestížneho projektu mala úžitok len úzka skupina ľudí. Pravdou však je, že napríklad cena lístka na otvárací koncert Chicago Symphony nestála viac než 185 eur, pričom tie najlacnejšie miesta ste mohli zakúpiť už v cene pätnásť eur. Ďalším argumentom proti výhradne elitárskemu využitiu budovy môže byť i 360-stupňový výhľad prístupný verejnosti. Od novembra, odkedy je vyhliadková plocha otvorená, naň bolo zvedavých cez pol milióna návštevníkov.

vyhlad-z-elphilharmonie

Má potenciál zaujať koncertujúcich hudobníkov

Hamburg je druhé najväčšie mesto Nemecka a je jeho hlavným prístavom. Medzi zahraničnými turistami síce nie je úplne najpopulárnejším mestom tejto krajiny, no v posledných desiatkach rokov si k svojej reputácii pripisuje prívlastok „nemecké hlavné mesto muzikálov“. Aj napriek tomu, že je hamburská scéna klasickej hudby skutočne rozsiahla, ešte stále ju zatieňuje berlínska či tá v Mníchove. Práve Elbphilharmonie má zvýšiť štandardy vynikajúcou akustikou svojich sál a pritiahnuť tak väčší počet koncertujúcich orchestrov.

orchester

Podobné reakcie malo i otvorenie Opery v Sydney

Inštitúcia tiež podporuje integráciu utečencov, ktorí sa v posledných dvoch rokoch stali podstatnou súčasťou mesta. V marci predstaví festival venovaný sýrskej hudbe a kultúre, ktorý má spojiť miestnych obyvateľov s prisťahovalcami. Napríklad v práci na spoločných projektoch ako je komunitný spevácky zbor či tvorivé dielne. Do budovy vkladajú mnohí svoje veľké očakávania a predvídajú jej tzv. „Bilbao efekt“. Ten spôsobilo múzeum moderného a súčasného umenia Guggenheim, ktoré navrhol architekt Frank Gehry. Španielske mesto Bilbao sa vďaka nemu stalo jednou z hlavných turistických destinácií. Kvôli jeho nábrežnému umiestneniu a optimistickej vízii tiež pripomína okamih otvorenia Opery v Sydney. Aj táto stavba bola totiž kritizovaná za prekročený rozpočet i časový plán.

sydney-opera

Zdroj fotografie – Peter Zurek / Shutterstock.com

Moderná budova ako symbol moderného Nemecka

Crasten Brosda, ktorý stojí na čele hamburského kultúrneho oddelenia, v článku pre The New York Times tiež pripomenul, že krajine chýbajú pokrokové stavby. „Ak by ste mali vymenovať ikonické budovy Nemecka, pravdepodobne by vám napadli desiatky historických stavieb. Niektoré z nich dokonca pochádzajú z 20. storočia. Elbphilharmonie je teda modernou budovou reprezentujúcou moderné Nemecko.“

elphilharmonie-v-hamburgu

Zdroj fotografie – Oscity / Shutterstock.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore