Nájdeš nás aj na:

Tipy

Ako vypĺňať údaje na letenke: môžem použiť diakritiku?

Diakritika na letenke – rozhodli sme sa o tejto problematike napísať pár slov najmä kvôli častým otázkam od cestujúcich. Ďakujeme teda za nápad aj tebe, dúfame, že tento článok bude užitočný, a zníži úroveň stresu, ktorý môže vzniknúť pred cestou.

Letenky sa vždy kupujú na meno cestujúceho (samozrejme, ide o meno a priezvisko), pri rezervácii sa teda uvádza primárne tento údaj, spolu s kontaktnými údajmi. Síce je pravda, že meno na letenke musí byť uvedené presne tak, ako je to na doklade totožnosti (OP, cestovný pas), nie je to vždy stopercentná pravda.

Naši kolegovia zo zákazníckeho servisu sa občas stretávajú s falošnými poplachmi cestujúcich, ktorí akurát obdržali svoje elektronické letenky. Meno na letenke majú uvedené správne, až na diakritiku. Tá totiž chýba.

Meno na letenke sa uvádza bez diakritiky. Toto pravidlo platí v letectve všeobecne. Takto sa uľahčuje robota leteckých spoločností, a dá sa tak vyhnúť komplikáciám. Určite nemôžeme očakávať to, aby v každej krajine poznali písmená á, ä, č, ď, dž, é, í, ĺ, ľ, ň, ó, ô, ŕ, š, ť, ú, ý a ž – toto sú latinské písmená doplnené o diakritiku v slovenčine.

Občas dostávame otázky týkajúce sa chýbajúceho titulu na letenke. Preto, pokladáme za dôležité uviesť aj nasledujúcu informáciu: na letenke sa neuvádza titul. Ak však máš viac mien, musia sa uviesť všetky. Neoficiálne stredné meno používané na sociálnych sieťach „len to srandy“ a prezývka NIE – stretli sme totiž aj s tým.

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

10 Leteniek a pobytov na jeseň za super ceny! Barcelona, Londýn a iné https://t.co/K3MW9zAxAb3 dni dozadu
ALL INCLUSIVE EGYPT ZA 399€! https://t.co/nXk1Tfva3J3 dni dozadu
Veľmi lacné letenky do Porta na jeseň: https://t.co/qPxfokmK2E3 dni dozadu
Tieto letenky do Austrálie od 479€ sú hit mesiaca august: https://t.co/xqrz40WgSE3 dni dozadu
PONUKA DŇA! Víkend v Lisabone s letenkami, hotelom a raňajkami len za 189€! https://t.co/v2DrKJjqL83 dni dozadu
Lacné Miláno v októbri! Leť z Bratislavy od 32€ https://t.co/ZIBkyFYGWH3 dni dozadu
Parádna letenka na Havaj aj s batožinou: https://t.co/1dc3b3X7Rx4 dni dozadu
Zakynthos na 7 nocí all inclusive https://t.co/nUkKdAKDcq4 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore