Nájdeš nás aj na:

Tipy

Ako vypĺňať údaje na letenke: môžem použiť diakritiku?

Diakritika na letenke – rozhodli sme sa o tejto problematike napísať pár slov najmä kvôli častým otázkam od cestujúcich. Ďakujeme teda za nápad aj tebe, dúfame, že tento článok bude užitočný, a zníži úroveň stresu, ktorý môže vzniknúť pred cestou.

Letenky sa vždy kupujú na meno cestujúceho (samozrejme, ide o meno a priezvisko), pri rezervácii sa teda uvádza primárne tento údaj, spolu s kontaktnými údajmi. Síce je pravda, že meno na letenke musí byť uvedené presne tak, ako je to na doklade totožnosti (OP, cestovný pas), nie je to vždy stopercentná pravda.

Naši kolegovia zo zákazníckeho servisu sa občas stretávajú s falošnými poplachmi cestujúcich, ktorí akurát obdržali svoje elektronické letenky. Meno na letenke majú uvedené správne, až na diakritiku. Tá totiž chýba.

Meno na letenke sa uvádza bez diakritiky. Toto pravidlo platí v letectve všeobecne. Takto sa uľahčuje robota leteckých spoločností, a dá sa tak vyhnúť komplikáciám. Určite nemôžeme očakávať to, aby v každej krajine poznali písmená á, ä, č, ď, dž, é, í, ĺ, ľ, ň, ó, ô, ŕ, š, ť, ú, ý a ž – toto sú latinské písmená doplnené o diakritiku v slovenčine.

Občas dostávame otázky týkajúce sa chýbajúceho titulu na letenke. Preto, pokladáme za dôležité uviesť aj nasledujúcu informáciu: na letenke sa neuvádza titul. Ak však máš viac mien, musia sa uviesť všetky. Neoficiálne stredné meno používané na sociálnych sieťach „len to srandy“ a prezývka NIE – stretli sme totiž aj s tým.

5 (100%) 4 votes
Pokračovať v čítaní
1 komentár

1 komentár

  1. Pingback: Ako zmeniť údaje na letenke a koľko to stojí?

Radi si prečítame tvoj názor, nechaj nám odkaz!

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Hore