Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Kam ísť na jeseň a v zime? Máme 10 tipov na výlet

Zdroj titulnej fotografie –  Rosshelen | Dreamstime.com

Reklama

Pre niektorých je letná dovolenka, zahŕňajúca horúci morský vzduch, preplnené pláže a večernú zmrzlinu vrcholom dovolenkového plánovania. Pre iných cestovateľov sú to práve výhody vyplývajúce z cestovania mimo sezóny dôvodom, prečo vyraziť na objavné cesty bez krému na opaľovanie a slameného klobúka. Väčšina atrakcií je v turistických destináciách otvorená celoročne a miestni, na ktorých sa nevalia húfy dovolenkárov, bývajú i o čosi prívetivejší. Menej turistov, lepšie ceny, lacnejšie letenky, hoteli nepraskajúce vo švíkoch. Ak plánujete svoj pobyt v zahraničí práve teraz, pozrite sa na týchto 10 európskych destinácií, ktoré treba navštíviť v jeseni a zime.

1. Dubrovník

Pri teplote, ktorá siaha do pätnástich až osemnástich stupňoch Celzia nebudete potrebovať viac ako ľahkú jesennú vetrovku. I morské vody budú v prvých jesenných mesiacoch s veľkou pravdepodobnosťou ešte dosť teplé na kúpanie. Samotné mesto oplýva kultúrnym bohatstvom, a to predovšetkým jeho stará časť, zdobená barokovými kostolmi a aristokratickými palácmi. Jeseň navyše do jeho ulíc prináša klasickú hudbu a festivaly jedla. Ceny lodnej dopravy klesajú v tomto období vskutku rapídne, čo je výborná príležitosť navštíviť súostrovie Elafiti, predovšetkým jeho tri ostrovy Koločep, Lopud a Šipan. Pre mnohých sú práve ich výnimočne malebné, i keď trošku neohrabané pláže tými najkrajšími pobrežiami v regióne. V chladnejších mesiacoch sa vyberte na vychádzku okolo miestnych hradieb, ktoré v tomto ročnom období budú patriť takmer výhradne vám. Počas zimného festivalu sa mesto premieňa na rozsvietené divadlo, plné kultúrnych akcií. Ubytujte sa v hoteli Pucić Palace, zasadenom v budove zo 17. storočia, orientovanom na hlavné námestie Dubrovníka. Izby sú elegantné, s originálne osvietenými stropmi a nádhernými kúpeľňami s talianskou mozaikou.

2. Berlín

Berlínu chladnejšie počasie pristane. Oplýva farbami popadaných listov a parková plocha okolo Zoologischer Garten ponúka dokonalé prostredie na dlhokánske večerné prechádzky. V októbri nepremeškajte Festival svetiel, ktorý prostredníctvom svetelných a videoprojekcií rozžiari niektoré z najznámejších kultúrnych pamiatok, vrátane Brandenburskej brány a Berlínskej katedrály. V sychravom počasí si doprajte typickú nemeckú pochutinu v podobe klobásy, duseného mäsa či polievky, dosť hutnej a horúcej na to, aby zahriala telo aj dušu. Vo februári nepremeškajte očarujúci filmový festival Berlinale, za ktorým cestujú nadšenci z celého sveta. Berlín je známy i svojím špecifickým štýlom či dizajnom. Nasledujte ho a ubytujte sa v jednej z dvoch budov z 19. storočia hotelov Ackselhaus & Blue Home, ktoré svojim návštevníkom ponúkajú izby, štúdiá i apartmány so záhradou vo dvore, vlastným barom či súkromnou terasou.

Zdroj fotografie – Karelian / Shutterstock.com

3. Lisabon

Lisabonské príjemné a slnečné stredomorské podnebie je na jeseň takmer dokonalé. V tomto období sa síce zvyšuje pravdepodobnosť dažďa, na druhej strane však mesto ponúka desiatky navzájom si konkurujúcich pôvabných historických hotelov, v ktorých sa môžete ubytovať bez prílišnej straty na rozpočte. Pre Lisabon je to i obdobie pečených gaštanov. Okrem nich ochutnajte i tradičné portugalské jedlá, medzi ktoré patria dary mora, polievky od výmyslu sveta, pirôžky či pečené prasiatko. Ako dezert si doprajte klasický Pastel de nata, košíček z lístkového cesta, plnený lahodným smotanovým krémom. V zime väčšinou teploty neklesajú pod 10° Celzia a miestne pamiatky tu môžete navštíviť i mimo sezóny. Vychutnajte si najlepší výhľad na mesto z ikonickej Cristo Rei. Ubytovať sa môžete v elegantných priestoroch hotela Palacio Ramalhete, ktorý v minulosti slúžil ako rodinný dom. Po namáhavom dni si vychutnajte vyhrievaný bazén či krásny výhľad na mesto z vrchného poschodia.

4. Praha

Praha je na babie leto a obdobie po ňom ako stvorená. Zlatisté lúče romanticky zalievajú panorámu mesta a oslňujúcu zeleň verejných parkov. Hubári si prídu na svoje v lese Kunratice, len kúsok od mesta. Samozrejmosťou je tradičná česká kuchyňa, ktorej základ tvorí bravčové mäso, kapusta a zemiaky, doprevádzané krígľom poctivého piva. Za starým gramofónom, retro topánkami či starou mikrovlnkou sa vyberte na blšie trhy na Kolbenovej. Ak máte chuť na kúsok kultúry v menšom podaní, zájdite do podniku The Solution, ktoré svojim návštevníkom ponúka bohatý program výstav, hudobných podujatí či verejných čítaní. To všetko v prostredí štýlu Biedermeier. Svoju hlavu k večeru skloňte v útulnom hoteli Romantik Hotel U Raka, ktorého podstatu tvorí drevo a otvorený priestor. Jedna veľká romantika!

Zdroj fotografie – Oksana Ferkhova / Dreamstime.com

5. Bruggy

Mesto Bruggy (Bruges; zo staroseverského slova „bryggja“, čo znamená „prístavné mólo“) má za sebou vskutku bohatú históriu. Už v ranom stredoveku slúžilo ako obchodné i námorné centrum. Neskôr získalo význam i na celoeurópskej úrovni. Naprieč históriou jeho úloha ďalej striedavo vzrastala a klesala, až pokým sa z neho v 19. storočí nestalo najchudobnejšie mesto Belgicka. Avšak práve vďaka tomuto nepriaznivému obdobiu sa jeho vizuál veľmi nemenil a podnes je tento stredoveký punc viditeľný. Jeho kanály sú lemované líniami stromov, ktorých červené, oranžové či žlté tóny sa odrážajú vo vode. Mestečko ako z rozprávky, plné vydláždených uličiek, štíhlych katedrál a veží, ktoré v blednúcom popoludňajšom slnku pôsobia ešte romantickejšie. Nehovoriac o ručne robenej čokoláde, na ktorú sa špecializuje. Bruggy v zime pôsobia, akoby boli celé vyrobené z perníka. Tento gýčovitý pocit dopĺňajú vianočné trhy, ktorými prechádzajú koče, ťahané koňmi. Hlavné námestie sa premieňa na Grote Markt, kde nájdete vianočné darčeky od výmyslu sveta – od pletenín, cez papuče, po sklo a krištáľ. To všetko v sprievode vianočných ornamentov. Zahriať sa tu môžete tradičným likérom jenever. Ak chcete atmosféru mesta ešte viac podčiarknuť, ubytujte sa v jednej z elegantných historických izieb hotela  Hotel De Tuilerieën.

Zdroj fotografie – Pytyczech/ Dreamstime.com

6. Budapešť

Leto je síce na konci, no vibrujúcej budapeštianskej scéne to na atraktivite neuberá. Skôr naopak. Je to ten pravý čas na turistické objavovanie bez toho, aby vás na konci dňa trápili spálené ramená. Jesenné festivaly, variujúce od vína, umenia, cez konské preteky, po hudobné akcie sú sprevádzané vôňou trdelníkov, klobás, či paštét z husacej pečene. Ak sa čísla na teplomery ešte o čosi znížia, môžete si vychutnať jedny z miestnych kúpeľov; Széchenyi Bath v mestskom parku či Lukács Bath, kde vonkajšie minerálne bazény dosahujú teplotu aj 40° Celzia. Svoje mlstné chúťky na krémeš či poctivú dobošku uspokojte v jednej z mnohých prvotriednych cukrární. Odporúčame napríklad Gerbeaud Confectionery na Námestí Vörösmarty, či historickú Ruszwurm. V ešte chladnejších dňoch si vychutnajte baletné či operné predstavenie v jednej z najkrajších európskych operných sál – v Maďarskej štátnej opere a po ňom sa zastavte na výborné korenisté varené víno. Budapešť však nie je plná len tých tradičných miest, každým rokom sa premieňa na stále modernejšiu a živšiu metropolu. Dôkazom toho je i Bohem Art Hotel; kedysi fabrika, dnes hotel v industriálnom dizajne. Väčšina jeho stien je zdobená dielami súčasných maďarských umelcov.

7. Barcelona

Barcelona sa rokmi stala natoľko populárnou destináciou, že jeden môže mať pocit, že sa tu v lete ocitol v akomsi zábavnom parku. Jesennými teplotami sa mesto pomaly revitalizuje v kultúrnych akciách a festivaloch najrôznejšieho druhu. Zažiť tu môžete i daždivé dni či ranné hmly, prichádzajúce z mora, avšak ikonické pamiatky a atrakcie, medzi ktoré patrí najznámejšia Sagrada Família, sa konečne stávajú prístupnejšími. Dlho predtým, než sa vôbec Halloween stal populárnym i v Európe, oslavovali Katalánci 1. novembra sviatok la castanyada, ktorým si uctili mŕtvych. Odvtedy sa tu zachovala tradícia pečenia dezertu panellets, čo sú malé cukrovinky s marcipánom a píniovými orieškami, často podávanými so sladkým vínom. V zime sa Barcelona vynára v azúrových farbách neba, s prevažne suchým počasím. Urobte si romantický večer v reštaurácii La Carassa a neskôr sa ubytujte v minimalistickom hoteli Casa Camper, zasadenom v gotickej budove z 19. storočia, s reštauráciou, ponúkajúcou výnimočné tapas, s chuťou Ázie.

Zdroj fotografie –  Iakov Filimonov / Dreamstime.com

8. Edinburg

Farby, farby, farby. Škótsko je krajinou, ktorá v jeseni prekvitá v najžiarivejších zlatých, bronzových, červenohnedých a karmínových odtieňoch. Jedno z najlepších miest, kde si túto pestrofarebnú nádheru môžete vychutnať je určite botanická záhrada Royal Botanical Garden. Zahriať sa môžete i výstupom na vrcholok Arthur’s Seat, ktorý je turisticky nenáročný, avšak ponúka úžasný panoramatický výhľad na okolie. Svoje čaro má Edinburg určite i počas zimných večerov. Na tradičných škótskych trhoch si tu môžete vychutnať sladkosti od výmyslu sveta, kolotoče, či predstavenia tunajších hudobných i divadelných umelcov. Svoje kráľovské dobrodružstvo priveďte do dokonalosti pobytom v hoteli Witchery by the Castle, v samom srdci edinburského starého mesta.

9. Florencia

Húfy turistov sa vo Florencii pomaly zmenšujú až v októbri, kedy sa vzduch citeľne ochladzuje. Mesto však ponúka množstvo aktivít i vo vnútri. Múzeá, kostoly, obchody; vychutnať si ich môžete v teplúčku historických priestorov. Jeseň je v Toskánsku na festivaly naozaj bohatá. Ak sa tu plánujete zastaviť v novembri, nezmeškajte hľuzovkový San Miniato’s truffle festival. Florencia je ako stvorená na kilometrové večerné prechádzky, zakončené v bare s pohárikom v ruke, či v jednej z mnohých excelentných reštaurácii. Ak máte chuť na živú hudbu, zájdite do Gallery Café Art Bar. V zime sa zahrejte horúcou čokoládou, ktorá je podľa tradičného talianskeho receptu hustá, krémová a bohatá. Ak dávate pred sladkými pochutinami prednosť pohybu, obujte si medzi novembrom a januárom korčule a zažite romantickú atmosféru miestneho klziska. Rodinný hotel Monna Lisa vás zas obklopí kombináciou starožitného nábytku, florentských terakotových podláh a balkónom, s výhľadom na nádhernú záhradu.

10. Paríž

Prakticky neexistuje čas, ktorý by na návštevu Paríža nebol vhodný. V septembri, kedy sa miestni vracajú z dovoleniek a turistov ubúda, sa však jeho autentickosť ešte viac podčiarkuje. Vyberte sa na prechádzku po legendárnych parkoch, zahŕňajúc Jardin du Luxembourg, v jeseni obsypanej lístím, hrajúcej šušťavým vzduchom. Zameškať by ste nemali ani atmosféru popoludňajšej kávy a vravy v jednej z pouličných kaviarní. Len sa do nej trochu lepšie oblečte. Chladné počasie je tiež výbornou príležitosťou vychutnať si parížske múzeá a uličky bez zbytočných radov. Zimná výzdoba zas do mesta prináša surreálnu magickosť, ktorá je najviditeľnejšia, keď sa zotmie. Ak máte chuť na Paríž v jeho luxusnej podstate, ubytujte sa v hoteli d’Aubusson, zasadenom v budove zo 17. storočia, ktorá je obklopená literárnymi kaviarňami a umeleckými galériami. Usadí vás do jednej z jeho elegantných a vkusných izieb so starobylým nábytkom.

Zdroj fotografie – Pavel L Photo and Video / Shutterstock.com

 

 

 

 

 


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore