Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

B&B vám ponúkne nocľah, raňajky a ešte čosi navyše

Pri cestovaní máte mnoho možností, kde a ako prenocovať. Najčastejším výberom je hotelová izba. Prečítajte si o tejto komfortnej alternatíve; B&B vám ponúkne nocľah, raňajky a ešte čosi navyše.

Reklama

ranajky

Tri ženy troch generácií žijú v chátrajúcom hoteli v prímorskom mestečku. Na pobreží sa jedného dňa objaví tajomný cudzinec, ktorý trpí stratou pamäte. Ženy ho prichýlia a poskytnú mu ubytovanie a stravu ako protihodnotu za jeho údržbárske práce. Asi takto začína priemerný americký romantický film z roku 1991 s názvom Bed & Breakfast. S rovnozvučným názvom tu už niekoľko rokov existuje nie veľká ubytovacia inštitúcia, ktorá svojim zákazníkom ponúka nocľah i raňajky. Vybrať si môžete jeden z mnohých súkromných domov, v ktorom vedú svoj každodenný život jeho vlastníci. Okrem štandardných izieb, ktoré sami využívajú, majú v dome asi štyri až jedenásť extra izieb, väčšinou sa ich počet pohybuje okolo čísla šesť. Prečo Bed & Breakfast? Cena za ubytovanie totiž vždy zahŕňa i raňajky, ktoré pre vás pripravia domáci. B&B zapĺňa dieru na trhu ubytovacích inštitúcií. Naraziť v ňom môžete aj na také nezvyčajné miesta ako je maják mimo prevádzky, hausbót na vode či vigvam.

vigvam-na-plazi

„Vajíčka alebo párky?“

Ako hostia ste vždy ubytovaní vo svojej súkromnej izbe, zväčša s vlastnou kúpeľňou, niekedy sa však o ňu delíte s viacerými hosťami. Raňajky vám naservírujú buď priamo do izby, alebo raňajkujete spoločne v jedálni či v kuchyni. B&B väčšinou prevádzkovateľom slúži ako sekundárny zdroj príjmu. „Vajíčka alebo párky?,“ opýtajú sa majitelia a väčšinou vás zahrnú servisom ako v prvotriednom hoteli. Raňajky totiž pripravujú sami a sami i izby po odchode hostí upracú.

priprava-jedla

Len zriedkavo v rámci prevádzky ubytovania pre hostí zamestnávajú akýkoľvek personál. Hostitelia často pripravujú svojim hosťom lokálne špeciality, takže máte o jeden cestovateľský zážitok postarané. Hilton vyzerá rovnako takmer v každom kúte sveta. Jedným z dôvodov, prečo sa mnohí cestovatelia rozhodnú práve pre B&B je možnosť rezervovať si izbu s jej špecifickými atribútmi. Prespávate predsa v dome ľudí, pre ktorých je domovom. Svojská výzdoba, nábytok, domáci komfort či špecifická architektúra. Aj to bezprostredne patrí k takémuto spôsobu ubytovania.

spalna

Najlepšou reklamou je obraz cestovateľa o idylickom pobyte

Sú to najmä média, ktoré vytvárajú mentálny obraz o B&B type ubytovania. Skúste si spomenúť. Nájdete ich v mnohých televíznych seriáloch či filmoch. Romantické okolie, dobrodružný cestovateľ, uvoľnená atmosféra, jedinečný pobyt. Všetko sú to abstraktné súčasti obrazu, ktorý sa pri osobnej skúsenosti premení na silný zážitok najmä pre tých, ktorí tento spôsob ubytovania vyskúšajú po prvýkrát. Väčšina cestovateľov dnes túži po akomsi hlbšom osobnom prepojení s miestom, ktoré navštívia. Vo veľkých hoteloch je jedinou interakciou so zamestnancami check-in pri príchode. A práve neosobnosť hotelov v kontraste s rodinnou atmosférou B&B je tým rozdielom, pre ktorí sa mnohí rozhodnú zvoliť takúto alternatívu. Majiteľ s vedomosťou o mieste, ktoré práve objavujete je jedným z ďalších zásadných pozitív. Okrem toho máte možnosť spoznať sa s inými zaujímavými hosťami v dome.

rodina-na-vidieku

Alternatíva medzi súkromím a socializovaním sa

B&B teda ponúka akúsi zlatú strednú cestu medzi súkromím a socializovaním sa. Spoločné priestory a jedlo vytvárajú príjemnú atmosféru bez pocitu obklopenia príliš veľa ľuďmi. Zároveň vám ostáva vaša súkromná izba, do ktorej sa môžete kedykoľvek presunúť. Vďaka tomu, že prostredie je menej anonymné než štandardný hotel, pravdepodobnosť toho, že sa hostia budú navzájom vyrušovať je menšia. Keďže sa nachádzate v súkromnom dome s niekoľkými ďalšími ľuďmi, môžete sa niekedy cítiť i obmedzujúco. Napríklad, keď dostanete chuť na polnočný drink v meste, no všetky izby sú už uložené v hlbokom spánku a vy nechcete nikoho rušiť. Na druhej strane, pri pobyte sa s majiteľmi  môžete zaručene dohodnúť na nejakej vašej špeciálnej požiadavke, pravdepodobne urobia všetko preto, aby vám vyhoveli.

priatelia

Malé, ale dôležité detaily

Všetci dobre vieme, že hotely si priamo či nepriamo účtujú poplatky za služby navyše. Ak ste ubytovaní v dome niekoho iného, samozrejmosťou by malo byť wifi pripojenie, majitelia vám často ponúknu napríklad šampón či uterák alebo sa vás opýtajú či nemáte chuť na čaj. B&B je veľmi populárne v Anglicku, v Spojených štátoch, takisto i v Indii či v Izraeli. Rozširujúci trend však môžeme pozorovať i prakticky vo všetkých častiach Európy. Možnosti ubytovania cez B&B nájdete na oficiálnej stránke spoločnosti, kde sa nachádzajú aj ceny za noc, služby, akou je internetové pripojenie, možnosť  objednať si večeru či typ postelí, ktoré majitelia ponúkajú. Obľúbeným spôsobom prevádzkovateľov je samozrejme tiež autopropagácia cez sociálne siete. Mnoho z takýchto možností ubytovania nájdete i na Tripadvisore, kde si môžete prečítať o skúsenostiach predchádzajúcich hostí.

 

 


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore