Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

B&B vám ponúkne nocľah, raňajky a ešte čosi navyše

Pri cestovaní máte mnoho možností, kde a ako prenocovať. Najčastejším výberom je hotelová izba. Prečítajte si o tejto komfortnej alternatíve; B&B vám ponúkne nocľah, raňajky a ešte čosi navyše.

Reklama

ranajky

Tri ženy troch generácií žijú v chátrajúcom hoteli v prímorskom mestečku. Na pobreží sa jedného dňa objaví tajomný cudzinec, ktorý trpí stratou pamäte. Ženy ho prichýlia a poskytnú mu ubytovanie a stravu ako protihodnotu za jeho údržbárske práce. Asi takto začína priemerný americký romantický film z roku 1991 s názvom Bed & Breakfast. S rovnozvučným názvom tu už niekoľko rokov existuje nie veľká ubytovacia inštitúcia, ktorá svojim zákazníkom ponúka nocľah i raňajky. Vybrať si môžete jeden z mnohých súkromných domov, v ktorom vedú svoj každodenný život jeho vlastníci. Okrem štandardných izieb, ktoré sami využívajú, majú v dome asi štyri až jedenásť extra izieb, väčšinou sa ich počet pohybuje okolo čísla šesť. Prečo Bed & Breakfast? Cena za ubytovanie totiž vždy zahŕňa i raňajky, ktoré pre vás pripravia domáci. B&B zapĺňa dieru na trhu ubytovacích inštitúcií. Naraziť v ňom môžete aj na také nezvyčajné miesta ako je maják mimo prevádzky, hausbót na vode či vigvam.

vigvam-na-plazi

„Vajíčka alebo párky?“

Ako hostia ste vždy ubytovaní vo svojej súkromnej izbe, zväčša s vlastnou kúpeľňou, niekedy sa však o ňu delíte s viacerými hosťami. Raňajky vám naservírujú buď priamo do izby, alebo raňajkujete spoločne v jedálni či v kuchyni. B&B väčšinou prevádzkovateľom slúži ako sekundárny zdroj príjmu. „Vajíčka alebo párky?,“ opýtajú sa majitelia a väčšinou vás zahrnú servisom ako v prvotriednom hoteli. Raňajky totiž pripravujú sami a sami i izby po odchode hostí upracú.

priprava-jedla

Len zriedkavo v rámci prevádzky ubytovania pre hostí zamestnávajú akýkoľvek personál. Hostitelia často pripravujú svojim hosťom lokálne špeciality, takže máte o jeden cestovateľský zážitok postarané. Hilton vyzerá rovnako takmer v každom kúte sveta. Jedným z dôvodov, prečo sa mnohí cestovatelia rozhodnú práve pre B&B je možnosť rezervovať si izbu s jej špecifickými atribútmi. Prespávate predsa v dome ľudí, pre ktorých je domovom. Svojská výzdoba, nábytok, domáci komfort či špecifická architektúra. Aj to bezprostredne patrí k takémuto spôsobu ubytovania.

spalna

Najlepšou reklamou je obraz cestovateľa o idylickom pobyte

Sú to najmä média, ktoré vytvárajú mentálny obraz o B&B type ubytovania. Skúste si spomenúť. Nájdete ich v mnohých televíznych seriáloch či filmoch. Romantické okolie, dobrodružný cestovateľ, uvoľnená atmosféra, jedinečný pobyt. Všetko sú to abstraktné súčasti obrazu, ktorý sa pri osobnej skúsenosti premení na silný zážitok najmä pre tých, ktorí tento spôsob ubytovania vyskúšajú po prvýkrát. Väčšina cestovateľov dnes túži po akomsi hlbšom osobnom prepojení s miestom, ktoré navštívia. Vo veľkých hoteloch je jedinou interakciou so zamestnancami check-in pri príchode. A práve neosobnosť hotelov v kontraste s rodinnou atmosférou B&B je tým rozdielom, pre ktorí sa mnohí rozhodnú zvoliť takúto alternatívu. Majiteľ s vedomosťou o mieste, ktoré práve objavujete je jedným z ďalších zásadných pozitív. Okrem toho máte možnosť spoznať sa s inými zaujímavými hosťami v dome.

rodina-na-vidieku

Alternatíva medzi súkromím a socializovaním sa

B&B teda ponúka akúsi zlatú strednú cestu medzi súkromím a socializovaním sa. Spoločné priestory a jedlo vytvárajú príjemnú atmosféru bez pocitu obklopenia príliš veľa ľuďmi. Zároveň vám ostáva vaša súkromná izba, do ktorej sa môžete kedykoľvek presunúť. Vďaka tomu, že prostredie je menej anonymné než štandardný hotel, pravdepodobnosť toho, že sa hostia budú navzájom vyrušovať je menšia. Keďže sa nachádzate v súkromnom dome s niekoľkými ďalšími ľuďmi, môžete sa niekedy cítiť i obmedzujúco. Napríklad, keď dostanete chuť na polnočný drink v meste, no všetky izby sú už uložené v hlbokom spánku a vy nechcete nikoho rušiť. Na druhej strane, pri pobyte sa s majiteľmi  môžete zaručene dohodnúť na nejakej vašej špeciálnej požiadavke, pravdepodobne urobia všetko preto, aby vám vyhoveli.

priatelia

Malé, ale dôležité detaily

Všetci dobre vieme, že hotely si priamo či nepriamo účtujú poplatky za služby navyše. Ak ste ubytovaní v dome niekoho iného, samozrejmosťou by malo byť wifi pripojenie, majitelia vám často ponúknu napríklad šampón či uterák alebo sa vás opýtajú či nemáte chuť na čaj. B&B je veľmi populárne v Anglicku, v Spojených štátoch, takisto i v Indii či v Izraeli. Rozširujúci trend však môžeme pozorovať i prakticky vo všetkých častiach Európy. Možnosti ubytovania cez B&B nájdete na oficiálnej stránke spoločnosti, kde sa nachádzajú aj ceny za noc, služby, akou je internetové pripojenie, možnosť  objednať si večeru či typ postelí, ktoré majitelia ponúkajú. Obľúbeným spôsobom prevádzkovateľov je samozrejme tiež autopropagácia cez sociálne siete. Mnoho z takýchto možností ubytovania nájdete i na Tripadvisore, kde si môžete prečítať o skúsenostiach predchádzajúcich hostí.

 

 

Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

12 tatranských hotelov, ktoré sú láska na prvý pohľad https://t.co/fAK2z21DFR #dovolenky17 hodín dozadu
Nórsko od 15. júla otvorí hranice pre viaceré krajiny vrátane Slovenska https://t.co/3muQH1DkbK #novinky2 dni dozadu
Od dnes sa z Bratislavy lieta do Malagy, od zajtra na Sardíniu https://t.co/iSbYDx4Q1u #letenky2 dni dozadu
Pri ceste do Grécka nezabudnite vyplniť online dotazník (aktualizované) https://t.co/wADZn4OYHE #letenky2 dni dozadu
Hotel Srdiečko. Južné svahy Nízkych Tatier vás obklopia srdečnosťou https://t.co/T2KHbp20JJ #cestopisy2 dni dozadu
Aerolinky LEVEL zrejme skončia aj vo Francúzsku, ponúkali lacný Karibik https://t.co/Y1s0HxtaVD #novinky2 dni dozadu
Ryanair má 35 rokov. Začínal s jedným lietadlom a 25 zamestnancami! https://t.co/Uxed65W35f #letenky2 dni dozadu
Grécko ponúka turistom zľavy na letenky a rodinné akcie https://t.co/9kSuV7g8cY2 dni dozadu
Etihad Airways budúci týždeň spustia novú nízkonákladovku v Abu Dhabi https://t.co/HWcbMY9kD7 #novinky2 dni dozadu
Taiwanské letisko ponúka falošné lety pre ľudí, ktorí už bez cestovania nevydržia https://t.co/xlxRCSvjnP #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore