Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Cestovanie do Chorvátska: od 1. júla opäť treba PCR/AG test, potvrdenie o prekonaní COVID-u alebo doklad o očkovaní

Cestovanie do Chorvátska: od 1. júla opäť treba PCR/AG test, potvrdenie o prekonaní COVID-u alebo doklad o očkovaní

Slováci mali v júni možnosť cestovať do Chorvátska bez akýchkoľvek potvrdení, to sa však od 1. júla mení. Najnovšie treba ku vstupu opäť PCR (72h) / AG test (48h), alebo potvrdenie o prekonaní COVID-u alebo doklad o očkovaní resp. COVID pas. Deti mladšie ako 12 rokov, ktoré cestujú v sprievode zákonných zástupcov, sú oslobodené od povinnosti predložiť negatívny test.

Reklama

„Platí, že ľudia musia doložiť potvrdenie po očkovaní, platí 22. deň po prvej dávke, alebo antigénnový test či PCR test, alebo preukázateľné protilátky,“ povedala pre iDNES.cz hovorkyňa českého ministerstva zahraničia Eva Davidová.

Na hlavných hraničných priechodoch zo Slovinska sa v noci tvorili trojhodinové kolóny.

Turisti z EÚ môžu do Chorvátska pricestovať už 22 dní po prvej dávke očkovania. Od aplikácie prvej dávky mohlo uplynúť 22 až 42 dní. Chorvátsko akceptuje tiež očkovanie prvou dávkou vakcíny AstraZeneca, a to s aplikáciou prvej dávky minimálne 22 a maximálne 84 dní. Možné je tiež očkovanie jednodávkovou vakcínou od firmy Johnson & Johnson či Janssen. Všetky zmienené potvrdenia musia v anglickej alebo chorvátskej jazykovej verzii. 

Čo musí obsahovať potvrdenie o negatívnom teste?

Pri PCR teste (s QR kódom) a rýchlom antigénovom teste (RAT) musí byť viditeľný výrobca (obchodný názov testu, vystavený zdravotníckou inštitúciou/laboratóriom a podpísaný/potvrdený lekárom/zodpovednou testovacou inštitúciou (anglický alebo chorvátsky preklad).

Voľný vstup pre zaočkovaných a tých, čo prekonali COVID

Osoby, ktoré majú potvrdenie o očkovaní proti COVID-19 majú výnimku z povinnosti predkladania negatívneho PCR testu a karantény (musí obsahovať dôkaz, že od podania druhej dávky očkovania prešlo najmenej 14 dní).

Osoby, ktoré prekonali COVID-19 za posledných 6 mesiacov majú výnimku z povinnosti predkladania negatívneho PCR testu a karantény pri vstupe do Chorvátskej republiky. Ako dôkaz o prekonaní COVID-19 cestujúci musia mať: pozitívny výsledok PCR alebo antigénového testu. Alternatívou je pozitívny výsledok testu neutralizácie (NT), ktorý je vyhotovený za posledné tri mesiace a je starší ako 14 dní alebo potvrdenie, že prekonali COVID-19 vydané lekárom (v anglickom alebo chorvátskom jazyku). Za moment prekonania ochorenia COVID-19 sa rozumie deň nasledujúci po dni ukončenia izolácie alebo v prípade vykonania dôkazu protilátok triedy IgG protilátkovým testom (starším ako 14 dní od laboratórneho testu), dátum odberu krvi na účel stanovenia protilátok/RT-PCR test.

Veľvyslanectvo SR v Záhrebe napriek doterajšej praxe SMS potvrdenia, striktne odporúča mimo potvrdenia SMS o testovaní mať k dispozícii aj tlačenú verziu.

Deti mladšie ako 12 rokov, ktoré cestujú s rodičom / zákonným zástupcom, sú vyňaté z povinnosti prezentovať negatívny výsledok testu a samoizolácie, ak majú rodičia / zákonní zástupcovia negatívny test PCR alebo rýchly antigénny test alebo potvrdenie očkovania alebo zotavenia z COVID-19.

Výnimky sa týkajú tranzitu cez územie Chorvátska do max. 12 hodín, medzinárodnej dopravy, diplomatov, pracovníkov medzinárodných organizácií, atď. Presný zoznam výnimiek sa nachádza na webovej stránke chorvátskeho ministerstva vnútra).

Študenti, ktorí majú potvrdenie o štúdiu v Chorvátsku nemusia mať potvrdenie o testovaní alebo prekonaní COVID-19 (aktuálne potvrdenie školy musí však potvrdzovať existenciu prezenčného vyučovania).

Občania krajín EÚ v naliehavých prípadoch z dôvodu osobitného zreteľa môžu vstupovať na územie Chorvátska bez RT-PCR testu a bez dokladu o prekonaní COVID-19. Ide napr. o urgentnú opravu poškodenej lode, hnuteľných a nehnuteľných statkov v Chorvátsku s priloženou dokumentáciou (potvrdenie chorvátskej polície, príslušného mestského úradu, poisťovne – poistná udalosť a pod.).

Odporúčame pred cestou do Chorvátska vyplniť online formulár , ktorý je určený na urýchlenie vybavenia turistov/prechodu cez hranice. V prípade, ak tak občania neurobia vopred, musia rátať so zdržaním pri vstupe do Chorvátska. Formulár je k dispozícii aj v slovenskom jazyku.

Opatrenia v krajine

Počas pobytu v Chorvátsku musia návštevníci dodržiavať všeobecne platné nariadenia Úradu verejného zdravia.

Akciové letenky do Chorvátska

Zdroj: ČT24

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky3 minúty dozadu
Koronavírus a cestovanie: aktuálne pravidlá, nový variant omikron a podmienky návratu na Slovensko https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky3 minúty dozadu
Emiráty, Portugalsko i Kuba. Ktoré krajiny očkujú najrýchlejšie? Pozri si TOP10 rebríček (aktualizované) https://t.co/AGlCgeGn5U #novinky9 minút dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky9 minút dozadu
Slovensko od dnes zavádza povinnú karanténu po príchode z 10 rizikových krajín https://t.co/LHUxYQTTKl #novinky12 minút dozadu
Všetky letenky Emirates sú flexibilné, bezplatné poistenie na COVID platí opäť až odvolania! https://t.co/p2HgumuMD8 #letenky19 minút dozadu
Biele pláže a zelené hory: Poď do španielskeho Santanderu od 17€! https://t.co/mXxh4EOde9 #letenky51 minút dozadu
Chceš zažiť autentické Španielsko? Leť do Zaragozy od 14€ https://t.co/QdxhNsncp6 #letenky54 minút dozadu
Miluješ Toskánsko? Pisa s letenkami od 27€! https://t.co/bIF2nJLJtb #letenky57 minút dozadu
Poď do Milána! Letenky z Bratislavy alebo Viedne od 17€ https://t.co/FhAO0TpsEo #letenky1 hodinu dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore