Nájdeš nás aj na:

Dovolenky

Dovolenka v Chorvátsku autom 2020: ako to vyzerá na hraniciach a aké sú pláže?

Dovolenka v Chorvátsku autom 2020: ako to vyzerá na hraniciach a aké sú pláže?

Autorkou článku je čitateľka Zuzana Hanušniaková.

Reklama

Tohto roku je snáď celý svet obrátený na ruby. Korona poriadne zatočila s našou každodennou rutinou. Dovolím si dokonca tvrdiť, že zmenila náš život.

Nosíme rúčka na tvári, čo bolo donedávna absolútne nepredstaviteľné pre všetky európske krajiny. V apríli to bolo ešte stráviteľné, no čím viacej stúpa teplota, tým ťažšie je schovávať naše tváričky za kusy látok.

Naše telá túžia po slobode, po vetry vo vlasoch, po šume morských vĺn a nežných pohladeniach prímorského slniečka. Mnoho z nás sa zamýšľa nad dovolenkou. Obľúbenou destináciou Slovákov je nepochybne práve Chorvátsko.

Split, Zadar, Makarská, Hvar, Krk, Pag, Pula, Korčula…. už len pri pomyslení na tieto nádherné chorvátske miesta sa rozplývam v dovolenkových pocitoch. A to som sa z Chorvátska vrátila len prednedávnom (pondelok 13. júla 2020).

Túžba po morskom kúpeli v časoch korony

Ja aj môj partner milujeme more. Či už sa vyvaľujeme na pláži alebo objavujeme čarovné miestečká, dovolenka pri mori nesmie chýbať.

Pôvodne sme mali v pláne dovolenkovať už v marci. Bohužiaľ, vzhľadom na situáciu to nebolo možné. Vyčerpaní z dlhých zimných dní sme neskutočne túžili po vitamínoch S E A… a samozrejme aj po D-éčku.

Svetielkom nádeje bolo otváranie hraníc v júni. Situácia sa trošičku upokojila, navštívili sme rodné Slovensko a zrodil sa nám opäť chrobáčik v hlave menom  – MORE.

Grécko, Turecko, Chorvátsko… hm kde by to bolo asi najistejšie?

Začiatkom júla, kedy sa začalo diskutovať o príchode 2. vlny korony, boli naše myšlienky na dovolenku opäť schladené.

Hmm… za chvíľu opäť možno zavrú hranice a mi budeme môcť ísť možno len na nejaké jazierko. To bude určite poriadne preplnené.

Predstava sardinkárne na letných kúpaliskách ma vôbec netešila, ba čo viac túto predstavu som pokladala za nebezpečnejšiu (vzhľadom na koronu) ako poloprázdne pláže v Chorvátsku. Moje myšlienky sa pohybovali ďalej:

Hmmm… 2. vlna korony sa ukľudní možno v novembri a to sa už slniečko z európskych krajín vytratí a bude treba (ak to vôbec bude možné) ísť za teplom do vzdialenej exotiky. To v neistých časoch možno nebude práve ideálne.

Kam teda ísť na dovolenku?

Živo si na to spomínam, keď môj partner úplne vyčerpaný prišiel v sobotu večer (4.júl) z práce. Dva dni sme už aktívne rozprávali o tom, že potrebujeme z tohto každodenného kolobehu vypadnúť. Otázne ostalo len kam?

Možno Grécko – letecky… V cestovke nám poradili Grécko ako jednu z najmenej nebezpečných krajín. Musím priznať, ceny boli tiež veľmi lákavé.

Lenže Grécko práve otvorilo hranice a požadovalo QR kód, ktorý bolo nutné zaregistrovať 48 – 72 hodín pred odletom. To by sme stratili ďalšie 3 – 4 dni dokedy by sme cez cestovku bookli nejaký let + hotel. Moje myšlienky sa pohybovali asi týmto smerom.

Ak stúpnu prípady nakazených možno nám nariadia nosenie rúšok v letovisku alebo bude nutná  2 – týždňová karanténa po návrate domov.

A čo tak Chorvátsko – autom? Auto nám zabezpečí dostatočnú flexibilitu ak sa situácia razantne zmení.  

Rozhodla som sa túto myšlienku trošku posunúť do ďalšej fázy vývoja a napísala som do jednej facebookovej skupiny zameranej na dovolenku v Chorvátsku krátku a jasnú správu.

„Drahí Ľudkovia, hľadáme domček s bazénom alebo v blízkosti mora, najlepšie od zajtra pre dve osoby v oblasti Istria alebo Severná Dalmácia“

Aaaa už to išlo …ting ting ting ting…. toľko ponúk som vážne nečakala. Vybrala som jednu, ktorá mi bola najsympatickejšia a poslala ju môjmu partnerovi. Ten mi napísal doslova tieto slová:

„Ber! To je jedno kde, hlavne nech je tam more!

Slovo do bitky no nie?

Ísť či neísť?

Takže nádych výdych.. nádych výdych…

Hmmm… bookuješ to teraz alebo prepadneš strachu z korony? Chceš čakať na more do budúceho roka alebo ideš do toho? Už to môže byť len horšie. Buď sa začnú preplňovať pláže alebo zavrú hranice, využi túto šancu!

Samovoľne som začala vyťahovať osušky, slnečné krémy, šľapky, šnorchle… Odrazu som sa zastavila, kukla na otvorený kufor a posmešne si povedala:

Ty akože rozmýšľaš ešte hej? Bookuj!

Nasadať ide sa do Chorvátska

Bum Bum Bum a kufre boli zbalené, 4:30 zvonil budík, káva, natankovať a vyrážame.

No niečo je tentoraz iné. Moja dovolenková eufória, ktorá ma zakaždým sprevádza sa ešte nedostavila. Viedeň, Graz, slovinské hranice… srdiečko mi búchalo veľmi pomaly.

Hmmm…. Aká bude asi situácia na hraniciach? Otočia nás? …a keby aj hej nič sa nedeje.

Rakúsko-slovinská hranica

Asi po dvoch hodinách sme sa ocitli na rakúsko-slovinských hraniciach. S malým srdiečkom som nedočkavo čakala, čo príde. No na moje prekvapenie colník len zamával rukou, nekontroloval ani občianky a boli sme v Slovinsku. Bez čakania, bez komplikácii, bez kontroly. Hneď sa mi o čosi uľavilo.

  • Mimochodom: Slovinská diaľničná známka na 7 dní stojí 15 eur, na 14 dní 30 eur

Slovinsko-chorvátska hranica

Ako sme sa blížili ku chorvátskym hraniciam, začali sa zbierať autá. Pohybovali sme sa ležérnym štýlom k hraničnej kontrole. Pánovi colnikovi sme ukázali občianky, on sa spýtal kam sa chystáme – VODICE – a požiadal nás o jedno telefónne číslo… To je všetko!

Mám pocit, že prechod cez hraničné priechody boli dokonca bezproblémovejšie ako v časoch bez korony.

Malá poznámka: auto pred nami na slovinsko-chorvátskych hraniciach podávalo papier colníkovi – predpokladám, že to bola registrácia odporúčaná úradmi pred vstupom do Chorvátska na urýchlenie vybavenia osôb na hraničných priechodoch. Popravde?! Stáli dlhšie pri okienku ako my bez registrácie. Nemôžem povedať z akých dôvodov, no budem sa tešiť, ak mi do komentáru napíšete svoje skúsenosti z registráciou pre Chorvátsko.

Chorvátsko – parkovanie, pláže, reštaurácie počas korony

Po prejdení hraničným priechodmi som sa konečne dokázala poriadne zhlboka nadýchnuť. Meter za metrom sa začala vo mne ozývať moja stratená dovolenková eufória. A dokonca som sa sama sebe čudovala, že som si vôbec robila z hraníc taký stres.

Dorazili sme do Vodíc, ubytovali sa a šli sme na pláž. Zaparkovali sme priamo na plážovom parkovisku a šup ho do mora. (Kto už bol v Chorvátsku vie, že parkovanie pri plážach býva neskutočne preplnené a skoro nemožné).

Pláže zívali 5. júla 2020 (nedeľa) vo Vodiciach prázdnotou. Bolo počuť, že k moru zavítali najmä domáci Chorváti, kde-tu bolo počuť Slovákov, Čechov a nemecky hovoriacich turistov.

Vo Vodiciach sme zostali do pondelka 13. júla 2020, 7 nocí. Počas nášho pobytu bolo cítiť, že turistov na plážach i v meste deň čo deň pribúda. No stále to ani z ďaleka nezodpovedalo bežnej letnej turistickej preplnenej sezónne ako ju mnohí poznáme.

Na večeru neboli nutné žiadne rezervácie v miestnych reštauráciách. Napriek veľmi obmedzenému počtu parkovných miest vo Vodiciach sme bez problémov každý deň zaparkovali v mestečku a aj pri pláži. Neboli rady na zmrzlinu, ani na vodné športové aktivity.

Rúčka, dezinfekcia počas dovolenky v Chorvátsku

Nosenie rúšok počas nášho pobytu v Chorvátsku (5.7.-13.7.2020) nebolo nariadené ani v obchodoch, ani na plážach, ani na verejných priestranstvách.

Od 13.júla 2020 začalo opäť platiť nariadenie nosenia rúšok v predajniach a obchodných centrách. Tak pre predávajúcich ako aj pre kupujúcich.

V gastronómii musia zamestnanci, ktorí prichádzajú do kontaktu so zákazníkmi nosiť rúška a taktiež povinnosť nosenia rúška je aj v zdravotníckych zariadeniach.

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že stoly v reštauráciách boli dezinfikované po každej návšteve zákazníkmi. Taktiež boli umiestnené dezinfekčné prostriedky aj pre zákazníkov pred vstupom do reštaurácií, či obchodov.

Návrat na Slovensko

Návrat bol absolútne bezproblémový. Žiadne čakanie na hraničných priechodoch. Colníkom z Chorvátska sme ukázali iba občianky, ktoré sme hneď obratom dostali nazad. Žiadne otázky, žiadne kontroly a žiadne čakanie.

Dojmy z dovolenky v Chorvátsku počas korony

Napriek mojim prvotným pochybnostiam som veľmi šťastná, že sme sa rozhodli ísť k moru do Chorvátska. Užili sme si dovolenku na plno, v podstate ešte lepšie ako za normálnych okolností… bez Korony.

Chorvátsko v hlavnej sezóne bez čakania na hraničných priechodoch, bez preplnených pláži a bez problémov s parkovaním bolo zážitkom, ktorý sa asi tak skoro nezopakuje – alebo určite nie v hlavnej sezónne.

Mimochodom: počasie bolo ideálne – 27-30 stupňov, jemný vetrík, teplé more a jasná obloha. Čo viac si možno priať?

fbt

Zuzanu môžeš sledovať aj na jej novom Instagram účte @zuzedko.

Nechce sa ti ísť do Chorvátska autom? Poď lietadlom!


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    4.4/5 - (13 votes)
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Návod na Bali: máme lacné letenky z Budapešti (719€) aj tipy na ubytovanie a aktivity https://t.co/7SDLFduegy #cestopisy17 hodín dozadu
Atény z Bratislavy na krídlach AEGEAN a ďalšie grécke destinácie v lete od 149€ https://t.co/j3NSNEfrGw #novinky18 hodín dozadu
Množné číslo od slova „nádhera“: Atény (18 božských atrakcií) https://t.co/risqDSmsaI #cestopisy18 hodín dozadu
7 dôvodov, prečo ti odporúčame zažiť ostrov Cebu + MEGA letenky od 729€! https://t.co/yPTI74AN3l #cestopisy20 hodín dozadu
Za volantom v krajine flamenca alebo roadtrip po Španielsku https://t.co/GUYef2ZpnT #tipy21 hodín dozadu
Miluješ Taliansko? Slnečná Kalábria na jar z Viedne od 47€ https://t.co/Dn0HIf73UF #letenky22 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Kapverdské ostrovy s letenkami, 5*hotelom a all inclusive za 1168€ (termíny aj počas Veľkej noci) https://t.co/3MLDEHyZJy #dovolenky23 hodín dozadu
Saudská Arábia z Budapešti od 50€! Leť na jar do kráľovstva novými linkami Wizz Airu https://t.co/8auiDcQwGM #letenky1 deň dozadu
Lacné letenky do úchvatného Neapolu: leť z Viedne od 52€! https://t.co/GF5k4h3zoP #letenky1 deň dozadu
Sardínia za super cenu: Alghero z Bratislavy od 45€ spiatočne! https://t.co/7CVd3MNrDR #letenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore