Nájdeš nás aj na:

Pelipecka

Valencia: 5+ tipov ako sa úmyselne stratiť v jej útrobách

Valencia: 5+ tipov ako sa úmyselne stratiť v jej útrobách

Valencia, hlavné mesto Stredomoria, tretie najväčšie mesto Španielska. Vraj je iná ako zvyšok Španielska. No nehovoria to o sebe všetky významné španielske mestá, respektíve, nehovoríme to o svojich mestách všetci? Láka ma navštíviť ju, spoznať jej výnimočnosť. Najmä, keď práve nemám chuť na zimu, ktorá ide až pod kožu.

Reklama

Vo Valencii vraj majú až 300 slnečných dní v roku a zimy sú tu mierne. Nech im to len v týchto časoch vydrží! Viem si predstaviť, ako teraz sedím v tieni paliem pod jasne modrou oblohou, more šumí a ja si čítam zbierku básní Metales Pesados od miestneho obľúbeného autora Carlosa Marzala.

5 zaujímavostí o Valencii

 • Svätý grál, pohár, z ktorého mal Ježiš pri poslednej večeri piť, sa vraj nachádza v katedrále vo Valencii. Ako zistiť, či je to pravda? Ťažko povedať, tvrdí to totiž niekoľko ďalších národov, medzi nimi aj Francúzi, Taliani či dokonca Briti. Iní zase tvrdia, že grál nikdy neopustil Palestínu.
 • Miestni síce hovoria po španielsky, málo z nás však vie, že oficiálnym jazykom tohto obyvateľstva je valenciano, katalánsky dialekt. Všimnite si ho na dopravných značkách či reklamných baneroch. Väčšina z nich bude iste dvojjazyčných. Jeden britský profesor žijúci vo Valencii tvrdí, že valenciano má mnoho podobného s angličtinou aj s francúzštinou.
 • Vo Valencii majú najväčší mestský park v Európe, Jardí del Túria, no jeho vznik nebol úsmevný. Mestom preteká rieka Turia, ktorej koryto sa v roku 1957 vylialo a spôsobilo národnú katastrofu. Niektoré domy boli zaliate až do výšky troch metrov. Po veľkej vode už nie je takmer ani stopy. Turia zaberá deväť kilometrov a tiahne sa z jedného konca mesta na druhý. Nájdete tam cyklotrasy, bežecké trasy, futbalové ihrisko, amfiteáter a dokonca aj jazierko.
 • Vyzerá to tak, že Valencia je rodiskom slávnej paelly. Dnes už tu nájdete niekoľko reštaurácií, kde vám naservírujú aj jej vegetariánsku verziu.
 • Dokonca aj Španieli sú občas prekvapení, že Valencia je obrovským hospodárskym centrom a v rámci ekonomiky aj veľkým súperom hlavného mesta Madrid. V podpore domácej ekonomiky konkuruje aj Barcelone. Fluktuácia turistov a študentov je tu na španielske pomery nadpriemerná, miliónmi eur prispieva toto mesto do rozpočtu aj priemyselnou výrobou a exportom chemikálií, kovov či áut do celého sveta.

Ako sa dostať z letiska do centra mesta?

Letisko Valencia alebo letisko Manises, ako ho tiež volajú miestni, sa náchadza asi osem kilometrov od centra mesta. S mestom ho spája dobre fungujúca sieť verejnej dopravy a hoci je pomerne staré, využívajú ho od 50. rokov 20. storočia, veľmi dobre funguje. Akoby aj nie, je to hlavné medzinárodné a vnútroštátne letisko obsluhujúce celý región a provinciu Valencia. Z letiska do mesta vás radi odvezú milí taxikári, môžete si požičať auto a vyraziť naprieč Valenciou sami alebo sa jednoducho odveziete autobusom či metrom tak ako väčšina turistov.

Z letiska Valencia Airport autom do centra mesta:

Z letiska Valencia Airport taxíkom do centra mesta:

Cena za 20 minútovú jazdu taxíkom do centra mesta vás vyjde približne 20 EUR. K tomu ešte pripočítajte sumu 5,90 EUR, ktorú musíte zaplatiť ako akýsi príplatok alebo daň. Taxikári na vás budú čakať pred budovou hlavného terminálu. Pravdepodobne natrafíte na tieto spoločnosti: Radio Taxi Valencia, Taxi Valencia, Intertaxi a Taxis Aeropuerto Valencia Manises.

Z letiska Valencia Airport autobusom do centra mesta:

Do mesta vás spred budovy terminálu 1 odvezie takzvaný metrobus, linka 150. Ide o najlacnejší spôsob prepravy do Valencie. Od pondeloka do piatku premáva každých 26 minút, cez víkend každých 35 minút. Cesta do mesta trvá približne 47 minút a cestovný lístok stojí menej ako dve eurá.

Z letiska Valencia Airport metrom do centra mesta:

Metro je s centrom mesta a prístavom spojené niekoľkými podzemnými linkami. Z letiska vás do mesta odvezú linky 3 a 5. Cesta do centra trvá asi 20 minút, metro odchádza každých päť až desať minút. Jednosmerný cestovný lístok stojí 3,90 EUR, viac sa vám teda oplatí ten platný desať jázd, stojí necelých 8 EUR.

Čo robiť, vidieť a zažiť vo Valencii?

Akosi to vyzerá, že juhovýchodné pobrežie Španielska je obľúbeným miestom pre tých, ktorí hľadajú dovolenku v neznámom meste, ale aj pre tých, ktorí si chcú odpočinúť pri mori a na pláži. Ak by mňa dnes ktosi poslal do Valencie, rada by som navštívila tieto miesta:

Mestské pláže a najvyššie koleso v Európe

Voda je voda, darmo. Láka nás to k nej hneď, ako sa nám naskytne príležitosť. Nemusíme do nej hneď skákať, už len jej prítomnosť a pohľad na ňu upokojuje, alebo sa mýlim? La Malvarrosa a Las Arenas, tak sa volajú dve hlavné mestské pláže vo Valencii. Tá prvá je dlhá takmer dva kilometre, tá druhá má niečo vyše kilometra. Z fotografií a cestovateľských blogov však nevyzerajú len ako pláže na opaľovanie či kúpanie sa, prípadne na plážový jogging, počas roka sa tu koná množstvo podujatí.

Pre Valencanov sú to veľmi dôležité miesta na socializáciu. Snáď najznámejšia udalosť je festival Las Fallas, festival ohňostrojov. Áno, nie je to práve najekologickejšia udalosť na pláži. Organizujú tu aj Festival drakov či medzinárodnú leteckú šou a jachtársky pohár.

Voľakedy tu netrávili veľa času bežní ľudia, práve naopak, chodili sem členovia kráľovskej rodiny. Obe pláže neskôr inšpirovali niekoľkých umelcov. Aj vďaka nim sú tieto miesta dnes obľúbené nielen u domácich, ale aj zahraničných návštevníkov. Impresionistické maľby týchto miest namaľoval Joaquín Sorolla a napísal o nich napríklad Vicente Blasco Ibáñez.

Neďaleko sa nachádza ďalší skvost Valencie, najvyššie ruské koleso v Európe, má 70 metrov. Do každej kabíny kolesa sa zmestí až osem osôb a dokonca aj človek na invalidnom vozíku. Koleso priateľské pre všetkých sa mi páči. A ten výhľad!

Parky a záhrady

Kamkoľvek prídem, hľadám parky a záhrady. Fascinujú ma a to, v akom sú stave, veľa vypovedá aj o meste či obyvateľoch samotných. Vo Valencii sú hneď dve či tri zelené miesta, ktoré by som rada navštívila. El Parque de Orriols, botanickú záhradu a už spomínaný (v sekcii 5 zaujímavostí o Valencii) najväčší mestský park v Európe, Jardí del Túria.

Prvý menovaný park sa nachádza v susedstve mesta Orriols, budete tak mať možnosť nahliadnuť aj do menej známej štvrte Valencie. Park Orriols je plný banánovníkov, japonských čerešní, cypárov, moruší či akácií. Nájdete tam dokonca aj verejný bazén a veľké detské ihrisko. Výlet do parku môžete spojiť s návštevou kláštora Monasterio de San Miguel de los Reyes alebo známeho futbalového ihriska Levante.

Botanická záhrada sa zas nachádza v blízkosti historickej pamiatky Torres de Quart. Nájdete tam množstvo vzácnych a ohrozených druhov zo stredomorskej flóry. V záhrade sa tiež konajú rôzne kultúrne podujatia, napríklad kurzy a výstavy. Záhrada je otvorená každý deň.

Námestia, obchodíky a bizarnosti Valencie

Iste by som sa v meste vybrala aj po stopách všakovakých moderných farebných nástenných malieb, ktoré sú v nápadnom kontraste s historickou architektúrou Valencie a jej dláždenými ulicami. Staromestská štvrť El Carmen na severe mesta má podľa opisov iných návštevníkov Valencie najviac pouličného umenia na stenách svojich rozpadajúcich sa starých budov. Nájdete v nich sociálne a politické témy, s ktorými sa v tomto kraji potýkajú?

V tejto štvrti nájdete niekoľko ďalších pamiatok Valencie, stredoveké brány Torres de Serranos a Torres de Quart, ktoré boli kedysi súčasťou pôvodných mestských hradieb. V úzkych uličkách zase množstvo kaviarní, barov, butikov a obchodíkov so suvenírmi či miestni Inštitút moderného umenia. Vonku sú krásne záhrady, vo vnútri zas napríklad interaktívne vedecké exponáty.

Nemôžem opomenúť jednu z najznámejších turistických atrakcií, futuristický komplex Ciutat de les Arts i les Ciències, možno ho budete poznať pod názvom City of Arts and Sciences. Toto dielo Santiaga Calatrava je moderným centrom voľného času pre všetky vekové kategórie. Poobzerajte si poriadne jeho architektúru, je to veľmi zvláštne. 

Je tam toho toľko! Za mňa teda ešte posledné mestské tipy: Námestie Plaza de la Reina a od neho o vlások bizarnejšie námestie Plaza Redonda s fontánou z roku 1850. Obe majú svoj osobitný look, lemujú ich stánky snáď so všetkým, čo si zmyslíte. Nájdete tu vraj aj detské podbradníky či čipky a čo ma už teší menej, predávajú tu aj živé vtáčiky. Na námestí Plaza Lope de Vega zase nájdete najužšiu budovu v Európe.

Čo treba ochutnať vo Valencii

Kamkoľvek v rámci Valencie zablúdite, natrafíte na skvelú Paellu, ktorej pôvodný recept pochádza práve z tohoto regiónu. Paella je veľmi komplexné jedlo, aj napriek tomu, že jeho základom je proste ryža! Kedysi bola považovaná za skromné jedlo pre námorníkov, dnes je to národná kuchyňa! Celým názvom Paella Valenciana musí vždy obsahovať guľatozrnnú ryžu, zelenú fazuľku, králika a kuracie mäso. Dnes už vám však pripravia aj vegánsku verziu, ale nie všade. Doplniť ju môžete o sezónnu zeleninu ako sú napríklad artičoky. Na dochutenie slúži čerstvý rozmarín a šafrán, ktorý dáva tejto špecialite charakteristickú zlatožltú farbu a arómu. Spoznáte ju aj podľa špecifickej prípravy – všetko sa naukladá a varí vo veľkej panvici, z ktorej sa pokrm rovno servíruje.

V regióne, ktorý je tak preslávený paellou, vznikli aj viaceré jej odnože, z nich sa neskôr stali odlišné jedlá. Napríklad Fideuá sa varí a servíruje podobne ako paella, základom tohto jedla je však cestovina špeciálneho tvaru plná rôznych morských plodov a rýb, ako je chobotnica, morský čert, kalamáre, krevety či mušle. Táto bohatá morská špecialita je prevoňaná poriadnym množstvom cesnaku a citrónu na záver.

All i pebre je zase na pohľad veľmi strohé a jednoduché jedlo, v ktorom sú kľúčové dve prísady – mletá paprika a cesnak, v preklade All i pebre. Najtradičnejšia verzia pozostáva zo zemiakov a morského úhora, ktoré sa spolu s olivovým olejom, cesnakom a paprikou pomaly pečú v keramickej miske. V nej sa jedlo aj podáva, ešte vriace rovno z pece. Modernejšie varianty nahrádzajú úhora inými dostupnejšími rybami, zemiaky nakrádzajú chlebom. Ten vám pritom k all i pebre naservírujú vždy, aby ste si ho mohli namáčať v silnom výpeku, ktorý vám v miske ostal.

Výhodné ubytovanie vo Valencii

Rozumieme tomu, že nie každému z vás sa chce vybavovať si ubytovanie na vlastnú päsť, mnohí z vás s tým nemajú žiadne skúsenosti. Preto máme pre vás tip na hotel overený Pelikánom. Hotel Checkin Valencia**** sa nachádza na pol ceste medzi Starým mestom a mestskými plážami. Navyše, bývať budete v historickej, no zrekonštruovanej budove. Hotel má aj krásne nádvorie a záhradu. Stanica metra je vzdialená len 500 metrov, priamo pred hotelom sa nachádza aj autobusová zastávka.

NEPREHLIADNITE: Špeciálna ponuka leteckého pobytu od Pelikána s ubytovaním v Hotel Checkin Valencia**** aj s raňajkami

Užitočné mobilné aplikácie vo Valencii

EMT Valencia

Určite sa zíde každému z vás, čo máte v pláne využívať vo Valencii autobusovú dopravu. Pomocou tejto aplikácie si môžete skontrolovať trasy aj odchody autobusov, plánovať nové trasy, skontrolovať zostatok na svojej cestovnej karte a dobiť si na nej kredit.

Metro Valencia

V aplikácii Metro Valencia si môžete podobne ako pri predchádzajúcej aplikácii vyhľadať trasy metra a skontrolovať cestovné poriadky aj v režime offline, nevyžaduje si totiž pripojenie na internet. Aplikácia automaticky zaktualizuje svoje cestovné poriadky, keď bude váš mobilný telefón pripojený na internet.

Valenbisi

Ktoré stanice s bicyklami majú k dispozícii voľné miesta na parkovanie alebo kde si vôbec môžete požičať bicykel, aby ste mohli Valenciou prebrázdiť na dvoch kolesách? Všetko pod nosom a v jednej aplikácii s názvom Valenbisi. Veľmi príjemná aplikácia!

Niečo navyše: Aplikácia Xceed

Ak máte záujem okúsiť vo Valencii aj nočný život, určite predtým vyskúšajte aplikáciu Xceed. Obsahuje zoznam všetkých nadchádzajúcich večierkov a udalostí v rôznych nočných kluboch v meste.

Čo si vziať so sebou do Valencie

Aby ste mali vždy nabité telefóny a fotoaparáty pre zachytenie momentov z ciest, nájdite si v našom eshope kvalitné powerbanky s kapacitou 12 000 mAh z bambusového dreva. Majú vstupný aj výstupný prúd až 2 100 mA, ktorý umožňuje nie len rýchle dobíjanie ďalších zariadení, ale aj powerbanku. Viac produktov nájdete v našom Pelimarte.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
 • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  5/5 - (1 vote)
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Nové najkrajšie rezorty Thajska a letenky do obľúbených destinácií https://t.co/1Ut2NjrfyR #cestopisy11 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Abu Dhabi na 4 noci s letenkami, 4*hotelom a raňajkami za 339€ https://t.co/UY1stZmfEP #dovolenky14 hodín dozadu
28 krásnych zážitkov v Dubaji počas roka 2022. Čo všetko sa oplatí vidieť? https://t.co/ph2lDzrYhr #dovolenky16 hodín dozadu
Najlepšie asfaltové cyklotrasy na Slovensku? Skús týchto desať https://t.co/LeKS2V0Tex #dovolenky17 hodín dozadu
Maroko: treba sa peukázať očkovaním a PCR testom. Povinnosť testu sa má čoskoro zrušiť https://t.co/MFfAF1EGTx17 hodín dozadu
Londýnsky citybreak? Leť z Košíc, Viedne alebo Bratislavy od 28€! https://t.co/T7jZpLQW5v #letenky17 hodín dozadu
Lacné letenky do Bruselu z Bratislavy aj Viedne od 15€! https://t.co/mmNVmiDmLn #letenky17 hodín dozadu
MEGA LACNÉ: Letenky z Košíc do Viedne alebo naopak od 14€ https://t.co/KnILxVDogP #letenky17 hodín dozadu
TOP 6 pobytov v Dubaji od 625€: v centre diania aj priamo na pláži https://t.co/uD631MMc7E #dovolenky18 hodín dozadu
Japonsko sa zrejme otvorí v júni aj zahraničným turistom https://t.co/uV5kjRQ4Qo #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore