Nájdeš nás aj na:

Tipy

Ako sa počas dovolenky s deťmi vyhnúť stresu

Ako sa počas dovolenky s deťmi vyhnúť stresu

Dovolenka s deťmi môže byť plná malých radostí, hradov z piesku, farieb a smiechu. Niekedy však stačí malý okamih a všetky vaše pohodové predstavy o oddychu sa rozplynú. To je nie je negativizmus, ale bežný scenár, ktorý dobre pozná hádam každý rodič. Avšak pri správnom nastavení a príprave sa mu dokážete veľmi obratne vyhnúť. Prinášame vám naše rady, ako sa počas dovolenky s deťmi vyhnúť stresu.

Urobte si online check-in

Školské prázdniny sú doslova za rohom, čo okrem iného avizuje i dlhé fronty na letiskách. Naplánujte si preto svoj výlet dostatočne v predstihu a dostavte sa na letisko tak skoro, ako je to len možné. Množstvo času vám ušetrí i online check-in. Po príchode vás tak budú čakať len dve povinnosti; odovzdanie batožiny a bezpečnostná kontrola. Vyhnite sa nepríjemnému zážitku z náhlenia sa po letisku s dieťaťom v závese.

Zabezpečte si detský lokátor

Možno si hovoríte, že vám sa to predsa nemôže stať. Niekedy však stačí krátky okamih nepozornosti a vaša dovolenka sa premení na nočnú moru. Detský lokátor je rozhodne investícia, ktorú nebudete ľutovať, aj keby mala slúžiť len ako prevencia. Na trhu si môžete vybrať z mnohých verzií; také, ktoré ľahko pripnete k opasku či z vnútornej strany podošvy detskej topánky, alebo hodinky, ktoré majú lokátor zabudovaný ako funkciu. Ak sa vaše dieťa vyberie priďaleko, vysielač spustí alarm.

Pochúťky pre vaše ratolesti objednajte dopredu

Lepšie, ako zásobovať svoje deti cukríkmi či inými energicky nabitými sladkosťami, je objednať im vyvážené jedlo dopredu. Letecké spoločnosti ponúkajú jednoduché menu, na ktorom si vaši potomkovia pravdepodobne radi pochutia i doma; kuracie karbonátky či makaróny so syrom sú ich pravidelnou súčasťou.

Nezabudnite na lieky

Cestovanie sa pre deti môže veľmi ľahko premeniť na stresujúci zážitok; a to najmä v prípade nedostatku spánku a nie úplne ideálnej stravy. Zbaľte si so sebou tabletky, ktoré sa ľahko prehĺtajú a nezabudnite na pravidelnú hydratáciu.

Zvážte i kočík

Ak premýšľate nad cestovaním s kočíkom, zvážte niekoľko dôležitých aspektov. Aký ťažký je váš kočík? Akú podstatnú časť vášho výletu bude tvoriť chôdza? Aký je stav ciest a chodníkov v destinácii, do ktorej vycestujete? Vo všeobecnosti však platí, že ak je váš kočík ľahký a skladný, môže byť veľmi nápomocný. Oceníte ho napríklad v prípade, že na vaše dieťa príde popoludňajšia únava alebo vás znenazdajky prepadne dážď.

Pri balení myslite na predpokladané počasie v destinácii

Keďže sa vaše dieťa často nemusí pohybovať tak intenzívne ako vy, ochladenie pocíti rýchlejšie. Uistite sa preto, že ste mu zbalili dostatočné množstvo vrstiev, ktoré možno ľahko natiahnuť, či ho z nich vyzliecť. Do klimaticky teplých destinácii zvoľte kvôli potníčkom a vyrážkam predovšetkým prírodné materiály. Pri balení sa riaďte pravidlom minimálne dvoch súprav odevov denne, pričom sa pokojne môže stať, že dieťa budete prezliekať aj trikrát za jeden deň.

Vychutnávajte si okamih

Cestovanie s vašimi ratolesťami môže byť krásnym spoločným časom, avšak pravdepodobnosť, že sa v okamihu zmení na zlý sen je stále akosi „za dverami“. Ostaňte preto realistami a myslite na to, že to najhoršie, čo sa vám môže prihodiť, zažilo už mnoho rodičov pred vami. Nebuďte príliš úzkostliví. Spomienky (dobré ako i tie zlé) vám z dovolenky s deťmi ostanú ako suvenír a vždy, keď sa k ním vrátite, budete mať dôvod na úsmev.

Dovoľte im objavovať svet

Vložte im do rúk fotoaparát a povzbuďte ich, aby okolitý svet skúmali! Ten ich totiž vidia z inej výšky, a predovšetkým perspektívy. Urobte im zo zozbieraných obrázkov a pohľadníc pamätník a nechajte ich pre svoje budúce ja napísať odkaz.

Buďte pripravení na všetky modriny a baktérie

Nechajte ich postaviť si vlastný hrad z piesku, avšak nezabudnite všetky tie baktérie držať pod kontrolou dezinfekčným gélom. Spolu s vlhčenými utierkami ho na cestách s deťmi zakomponujte do svojej každodennej výbavy. Na všetky tie modriny a ľahké zranenia vám na škodu určite nebude ani balíček prvej pomoci.

Zamestnajte ich aktivitami

Na palube lietadla sa dnes deti dokážu zabaviť bez toho, aby ste toho museli byť súčasťou. Klasický spôsob –omaľovánky a farbičky pre ich umelecké zručnosti, či stovky a stovky aplikácií, hier a filmov, ktoré sú k dispozícii na palubných obrazovkách či priamo k stiahnutiu do vášho tabletu.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Nórsko od zajtra ruší všetky opatrenia súvisiace s koronavírusom. Plánuje tiež otvoriť hranice https://t.co/IYvRH5i1Dp #novinky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: Punta Cana v hlavnej sezóne s letenkami, 4*hotelom a all inclusive za 1045€ https://t.co/yZ3LWQFqIJ #dovolenky2 dni dozadu
Etihad Airways ponúkajú k letenkám do Abu Dhabi autobusový transfer do Dubaja zdarma https://t.co/igwjKSOB6X #novinky2 dni dozadu
Letenky z Košíc do Viedne na jeseň aj zimu od 27€ https://t.co/KnILxVlMSf #letenky2 dni dozadu
Máme Korfu na jeseň z Bratislavy za výborné ceny: Spiatočne od 19€! https://t.co/JjgstDueL5 #letenky2 dni dozadu
Londýnsky citybreak? Leť z Bratislavy od 19€! https://t.co/T7jZpM8wX3 #letenky2 dni dozadu
Pobaltské štáty spája nový turistický chodník: Viac ako 2 tisíc kilometrov a krásna príroda https://t.co/UGK5qGdkZb #letenky3 dni dozadu
Malorka – 8 dôvodov, prečo je dovolenková stálica počas celého roka https://t.co/f5WHiSyXiY #cestopisy3 dni dozadu
Zanzibar bude mať nový umelý ostrov pripomínajúci obrovskú domino vežu https://t.co/HPoasAQ08g #novinky3 dni dozadu
PONUKA DŇA: Jesenný pobyt vo Vile Magnolia v krásnom prostredí Banskej Štiavnice za 69€ s raňajkami (ušetríš 1 deň voľna) https://t.co/r0DqfqTPVA #dovolenky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore