Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Cestuješ na vlastnú päsť? Tu je 7 dôvodov, prečo a kedy ísť cez cestovku

Cestuješ na vlastnú päsť? Tu je 7 dôvodov, prečo a kedy ísť cez cestovku

Moja utkvelá predstava o cestovaní s cestovnou kanceláriou bola jasná. V mojich myšlienkových bublinách bol len valiaci sa dav turistov so sprievodcom, ktorý drží v popredí vztýčený dáždnik, či zástavku, aby sa mu jeho ovečky nevytratili zo stáda a nepomiešali s oproti sa valiacou skupinou. Presne naplánovaný itinerár dňa a jednotné menu na večeru. Alebo, človek ležiaci niekoľko dní za sebou v rezorte, polomáčaný ako čajové vrecko v mori.

Reklama

Ani jedno nikdy nebolo pre mňa, aj keď samozrejme chápem ľudí, ktorí práve toto hľadávajú a možno jedného dňa aj „na psa príde mráz“, respektíve skôr 40 stupňov na pláži ????. Zatiaľ ale rada cestujem sama, najlepšie „na vlastnú päsť“. Všetko si vybavím, objednám, vyjednám cenu, zbalím kufre, slobodne letím.

Až do chvíle, kedy až tak slobodne neodletím. Myslela som si, že si všetko dokážem naštudovať a naplánovať sama, za nižšie ceny pochopiteľne. Skúsenosti mi ale dokázali, že pri prácou úplne vyťaženom živote mi môže ujsť „maličkosť“, ako napríklad platnosť môjho pasu. Pri mojej nedávnej ceste na Srí Lanku som nemala čas plánovať a tak som len kúpila výhodné letenky na poslednú chvíľu a preštudovala najnutnejšie recenzie. Úsmev mi zamrzol hneď pri check-ine na letisku, kde mi pani oznámila, že na môj pas dnes určite nikam neletím.

Chýbalo pár dni do povinnej 6 mesačnej platnosti pasu po návrate, o čom som vedela, ale totálne na to zabudla. Áno bola to moja chyba, ale nebola som v tom jediná, vraj sa im to stáva minimálne raz za týždeň – ľudia majú kúpenú letenku a nikam nevycestujú. Mne sa to vďaka dobrej vôli letiskového personálu a ideálnej konštelácii hviezd podarilo, ale neberte si z toho príklad. Bola som vraj prvý šťastný prípad po rokoch. Pán mi hneď povedal, že keby som išla s cestovnou kanceláriou, nájdem si to v pokynoch. Na mojej letenke, nič také ale nebolo :D. Množstvo ľudí, nemá čas ani chuť starať sa o organizáciu pobytu, či dovolenky a vyhľadávanie všetkých potrebných informácií. Chcú si iba užiť relax a oddych podľa svojich požiadaviek, majú fixný termín dovolenky v zamestnaní a vtedy je využitie služieb cestovnej kancelárie veľkou výhodou.

Prvý dôvod: drahocenné informácie

Ak idete na nové miesto, môžete prečítať tonu recenzií a odporúčaní, aj tak to na mieste môže byť inak a v konečnom dôsledku môžete stratiť čas aj peniaze. Ako ja, keď som si na základe recenzií plánovala na Bali prenajať auto. Áno bolo mi jasné, že to bude šialenstvo, bláznovstvo, ale ono to bolo vlastne nemožné. Nemali sme vybavené správne papiere a doťahovačkami sme stratili pol dňa, aj tak sme nakoniec išli so šoférom a počas sledovania šialenej dopravy som niekoľkokrát denne ďakovala, za to, že sa to nedalo vybaviť. Obrátiť sa na cestovnú kanceláriu vopred, by znamenalo, že to mám zabezpečené, nestratím pol dňa a mám to lacnejšie, lebo auto so šoférom neobjednávam minútu pred odchodom.

Ale ak máte dostatočne veľa času čítať, zisťovať a sledovať kompletné dianie na pôde vízových povinností a potrebných cestovných dokladov, cestovných odporúčaní a recenzií, našla som aj ďalšie dôvody. Rezervovať služby cez cestovnú kanceláriu vôbec nemusí znamenať nejaké organizované šialenstvo v štýle „účastníci zájezdu“, ale iba využitie výhodných možností, ktoré cestovné kancelárie môžu mať, keďže nakupujú vo veľkých objemoch a majú garantované ceny a kapacity. Stále tak môžem cestovať individuálne, iba niečo ušetrím. Cestovné kancelárie majú k dispozícií aj rôzne neverejné ceny leteniek, hotelov alebo iných služieb, ku ktorým sa bežný človek nikdy nedostane, pretože sú podmienené použitím ako súčasť balíka cestovne kancelárií. Pričom sa môže jednať aj o letenky na bežných pravidelných linkách, ktoré ale na stránke leteckej spoločnosti môžu stáť aj o niekoľko desiatok až stoviek eur viac.

Druhý dôvod: šetríte peniaze

Cez cestovku neušetríte? Treba vedieť, v ktorých prípadoch sa obrátiť na cestovnú kanceláriu. Ušetriť peniaze sme chceli aj pri ceste okolo Islandu. V dostatočnom predstihu (lebo však za „lepšie ceny“) sme si objednali najmenšie auto v požičovni. Po príchode sa do neho 4 ženy so svojou batožinou nezmestili a na mieste sme doplatili raz toľko za o milimeter väčšie a veselo sa vydali na cestu.

Tretí dôvod: najlacnejšie nie je vždy najlepšie

Chcem tým len povedať, že najlacnejšie veci nie sú vždy najlepšie – a to platí pri všetkom – aj výbere správnej destinácie a hotela a preto za ďalšiu výhodu považujem, že agenti vedia odporučiť aj správnu „VALUE FOR MONEY“ a triedia výhodné ponuky od tých, ktoré len výhodne vyzerajú. Agenti a online systémy cestovnej kancelárie dnes umožňujú rôzne porovnanie výhodnosti pobytov a dovoleniek, či samotného ubytovania, alebo charterových leteniek a nie je problém vybrať si tak možnosť, ktorá mi najviac vyhovuje.

Štvrtý dôvod: šetríte kopu času

Hovoríte si, že ste to vedeli a vám sa to nestane. O.K. Veľkou konkurenčnou výhodou Pelikána je, že poskytuje 24 hodinový telefonický servis a v prípade, že máte na ceste problémy, môžete ju kedykoľvek kontaktovať. Cestovná kancelária má v destináciách rozhodne lepšie kontakty a silnejšiu vyjednávaciu pozíciu. Opäť situácia, ktorá sa mi stala, keď som cestu plánovala sama a len tesne pred odchodom som sa rozhodla spojiť s miestnou agentúrou, ktorá nám zabezpečila všetko potrebné – vymenením pár emailov som mala v balíku na Himalájsky trek hotely v Kathmandu, odvoz z letiska, nosičov, a miestneho sprievodcu, ktorý vyberal ubytovanie po ceste (dôvod číslo 4. objednávate viac služieb cez jedno kontaktné miesto! – ŠETRÍTE ČAS).

Áno, dá sa to bez problémov zvládnuť a naplánovať bez agentúry. Ale zrazu, vo výške nad 5 000 m.n.m., začal mať jeden člen výpravy problémy a potreboval odvoz vrtuľníkom (vďaka dobrému poisteniu to nebol žiadny problém), a nikto z nás nemal telefónny signál. Všetko za nás obvolala agentúra a vybavila všetko potrebné asi tak za pol hodinu, nič pre nich nebol problém, mali kontakty, známych a hlavne – mali satelitný telefón.

Piaty dôvod: lepšie kontakty priamo v destináciách

Život je aktívnejší ako kedykoľvek predtým, trh je presýtený ponukami – dobrými aj zlými a dni vašej dovolenky sú čoraz vzácnejšie a nemôžete riskovať, že sa niečo pokazí. Čítanie recenzií, hľadanie výhodného ubytovania, poľovanie na nízke ceny leteniek, plánovanie intinerárov, vybavovanie víz, pasov a iných dokladov, môže byť naozaj zábavné, ale niektoré činnosti môžete v kľude delegovať na skúsených agentov. Konečné rozhodnutie a výber je aj tak na vás. Nemusíte zľaviť zo svojich nárokov a zvyklostí plánovať si veci sami. Len presuňte veci, ktoré je schopná urobiť agentúra lacnejšie a efektívnejšie na agenta, ktorý už strávil nejaký ten deň porovnávaním výhodných ponúk, ktoré sa zdajú byť nekonečné a neprehľadné.

Agenti majú za sebou kopec školení, osobných skúseností z poznávacích ciest a priame recenzie od klientov, to znamená, že vedia skombinovať služby a ponuky podľa predstáv klienta. Okrem toho získajú prístup k špeciálnym zľavám a ponukám cestovných kancelárií a leteckých spoločností, čo znamená, že často s nimi môžete veľa ušetriť! Majú tisíce zdrojov, špeciálnych telefónnych liniek, cestovných, turistických a ubytovacích služieb (niektoré, o ktorých ste možno ešte nepočuli) a vedia, ako nájsť to, čo potrebujete. Poznajú všetko od vízových a pasových požiadaviek až po meno majiteľa útulného hotela v Sicílskych horách.

Šiesty dôvod: poistenie insolventnosti a “backup”

Ďalším veľmi dôležitým benefitom cestovanie s cestovnou kanceláriu je, že musí mať uzatvorené poistenie insolventnosti, ktoré ma chráni pred jej prípadnom krachom, ale pri individuálnej rezerváciu takúto ochranu nemám. Ak sa niečo počas cesty či pobytu pokazí, tak môžem prísť o peniaze, nemusím sa niekam dostať, alebo mi vzniknú dodatočné náklady. Ale cestovná kancelária mi služby v rámci balíka poskytne, hoci aj na vlastné náklady, napr. pri zrušení letov, overbookingu v hoteli, či vyrieši ďalšie prekážky, ktoré sa môžu vyskytnúť.

Siedmy dôvod: ponuka na mieru je na nezaplatenie

A LAST BUT NO LEAST výhodou je, že ROBIA PONUKY NA MIERU, či už túžite cestovať na letnú dovolenku, poznávačku, city break, alebo aktívnu turistiku. Ušetrí Vám to čas, nervy aj peniaze. Konečný výber je aj tak na Vás, takže za skúšku to rozhodne stojí, nie? 🙂

Áno, naďalej cestujem slobodne, flexibilne a sama. Len mám lepšie overené informácie od správnych ľudí za lepšie ceny a s prípadným servisom, keby bolo treba :).

Konkrétne príklady od špecialistu: ako sa dá s CK ušetriť

Charterové letenky

Okrem bežných leteniek majú cestovné kancelárie aj špeciálne ceny charterových leteniek, pričom sa môže jednať aj o letenky na bežných pravidelných linkách, ktoré ale na stránke leteckej spoločnosti môžu stáť aj o niekoľko desiatok až stoviek eur viac – najmä ak ich má kancelária garantované a je pre ňu výhodnejšie zbaviť sa leteniek aj za nižšiu cenu, ako by im mali miesta prepadnúť.

Napr. last minute spiatočná charterová letenka Austrian Airlines na termín 02.06. – 09.06. z Viedne na Rhodos stoji aktuálne 109 eur a cez leteckú spoločnosť sa ani nedá kúpiť. Ide to iba cez cestovnú kanceláriu (resp. online cez https://dovolenky.pelikan.sk (sekcia CHARTER) ako agregátor výhodných ponúk CK), verejne je dostupná letenka o 1 deň neskôr s odletom 03.06. na stránke leteckej spoločnosti za 248 eur. Keďže mne je jedno, že online portál dovolenky.pelikan.sk patrí CK, radšej ušetrím viac než 100 eur na osobu a zajtra letím na Rhodos.

Opäť lacnejšie cez CK

Charterová letenka z Viedne na Kanárske ostrovy (Fuerteventura) stojí v termíne 11.06. – 18.06. aktuálne 210 eur (cez Thomas Cook resp. online cez dovolenky.pelikan.sk ako agregátor výhodných ponúk CK) a to už vrátane servisného poplatku CK, ale tá istá letenka na ten istý let stoji priamo u leteckej spoločnosti Austrian Airlines 318 eur. Keďže mne je jedno, že online portál dovolenky.pelikan.sk patrí CK, radšej ušetrím viac než 100 eur na osobu a hneď po návrate z Rhodosu letím na Kanárske ostrovy a ešte vysvetlím tomu, čo bude sedieť na sedadle vedľa mňa, že ako nabudúce ušetriť.

V cene aj transfer

Chcem ísť na Malorku, vybral som si na booking.com hotel v peknom letovisku Alcudia s celkovou cenou 584 eur spolu na 2 osoby s polpenziou na týždeň, ale ooops! ten istý hotel má CK o 58 eur drahšie (za 642 eur) – aha, lenže nemecká CK FTI Touristik má v tej cene už aj spiatočné letenky Eurowings z Viedne na Malorku (aktuálne priamo v leteckej spoločnosti za cenu 216 eur pre 2 osoby s batožinou) a tiež transfer letisko-hotel-letisko (individuálne cca 90 eur), takže v CK ma vyjde tá istá možnosť za 2 osoby o 248 eur lacnejšie, ako keby som si ju skladal individuálne, nebudem pritom súčasťou nejakej organizovanej skupiny, ale cestujem na Malorku individuálne.

Je jasne, že častokrát to môže vyjsť aj presne naopak a preto niet lepšieho doporučenia ako nezatracovať, rozmýšľať a porovnávať, možnosti cestovnej kancelárie majú svoje nepopierateľné výhody aj keď chcem cestovať individuálne.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Krásna Menorka na leto od 50€! Zaži to najlepšie z pláží a turistiky https://t.co/X8jX8q0oYA #letenky2 hodiny dozadu
Barcelona volá: Leť z Viedne na jeseň od 45€! https://t.co/RB0m4l4L2b #letenky2 hodiny dozadu
PECKA DŇA: Romantický pobyt na Zámku Vígľaš s polpenziou, wellnessom a prehliadkou za 219€ (využi HAPPY HOUR zľavu) https://t.co/ov9HJmMhQl #dovolenky3 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: 5 dní na Menorke s letenkami, 3*hotelom a raňajkami za 289€ https://t.co/9wM4wpOK5R #dovolenky3 hodiny dozadu
Hurá na Maldivy: VEĽKÉ POROVNANIE leteniek od 659€! https://t.co/Yontd6aQNf #letenky4 hodiny dozadu
Chystáš sa na najväčší ostrov Grécka? Tieto tipy budeš na Kréte potrebovať https://t.co/r403GRZIAn #cestopisy6 hodín dozadu
10 miest, ktoré treba zažiť v Krakove (+letenky na jeseň od 43€) https://t.co/GIBPuVpp9B #cestopisy6 hodín dozadu
Pribskô, Hills aj Hotel Pošta. Pobyty, ktoré za posledné dni najviac zlacneli: rezervuj od 129€! https://t.co/1sUCS0xeag #dovolenky8 hodín dozadu
LACNÉ LETENKY: Brusel, Viedeň, Košice a desiatky iných destinácií za pár eur. Objednaj teraz od 19€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky8 hodín dozadu
Najlepší wellness na Slovensku? Skúste tieto tipy na hotely 2022 https://t.co/aoYFhgpund #dovolenky8 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore