Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Cappadocia, turecký región balónov a prírodných komínov (+cestovateľské tipy)

Cappadocia, turecký región balónov a prírodných komínov (+cestovateľské tipy)

Či už zo zeme, v úžase pozorujúc vulkanické komíny alebo v teplovzdušnom balóne, stovky metrov nad zemou, objavujúc túto lávou vytvorenú topografiu, Cappadocia vám jednoducho vezme dych. Na chvíľu sa môžete cítiť ako na púštnej planéte Tatooine zo Star Wars či ako v Tolkienovej Stredozemi, záležiac na žánri, ktorý preferujete. Ak tento unikátny kúsok zeme ešte vo vašom cestovateľskom zozname nie je, určite by ste si ho tam mali zaradiť. My vám prinášame hneď niekoľko dôvodov prečo. Zoznámte sa, toto je Cappadocia, turecký región balónov a prírodných komínov. Do článku sme tiež schovali super výhodný letecký zájazd.

Reklama

Bohatá na históriu i prírodu

Kapadókia, Kappadokia; grécky Καππαδοκία – Kappadokia, latinsky Cappadocia či turecky Kapadokya je územie východnej Antalónie, polostrova, ležiaceho na hranici Európy a Ázie. Názov tejto dnešnej ázijskej časti Turecka pochádza z gréckeho slova ανατολή – anatoli, čo po slovensky znamená východ. Toto územie v sebe okrem výnimočnej krásy nesie i bohatú históriu. Človek ho začal obývať už od čias Herodesových a postupne sa tu formovali i indo-európske jazyky a kresťanstvo.

Oblasť balónov a prírodných komínov

Zrejme najlepší spôsob, ako sa na tomuto surrealistickému výjavu prizrieť,  je jednoznačne z vtáčej perspektívy. Každé ráno vzlietajú ponad Cappadociu stovky balónov, prevádzajúc asi tucet pasažierov v každom z nich. Nakoniec, táto oblasť je jednou z najobľúbenejších destinácií na zážitok v horkovzdušnom balóne. Kapadokya Balloons či Urgup Ballons sú dve z mnohých odporúčaných spoločností. Cena za hodinu takéhoto zážitku vás bude stáť v prepočte od sto eur.  Ak si stále lámete hlavu nad tým, čo názov Cappadocia vlastne znamená, existuje hneď niekoľko verzií jeho pôvodu. Asi najpoetickejšia z nich pochádza zo starej perzštiny a znamená „zem krásnych koní“. Územie Cappadocie je bohaté na podzemné mestá, skalné útvary, kostoly a kaplnky, hrajúce najfarebnejšími freskami.

Istanbulu a magická Cappadocia jednou cestou od 469€

PREJSŤ NA PONUKU

Göreme, mestečko prazvláštnych skalných útvarov

Jedným z najznámejších a najmalebnejších miest oblasti je určite Göreme. Rokmi tu vulkánová sila zanechala prazvláštne skalné útvary, z ktorých si ľudia vytvorili obývateľné jaskyne. Dnes je väčšina z nich využívaná ako rezorty a hotely, s podzemnými kúpeľmi a bazénmi. Mestečko je čarovne malých rozmerov, a tak bude pre vás tou najvhodnejšou možnosťou prepravy chôdza. Okrem iného vám poskytne výnimočný pohľad na okolité kaňony, ktoré sú samé o sebe maľovanou panorámou. Prenajať si môžete horský bicykel, skúter, motorku či terénnu štvorkolku. Čo vám počas pobytu v okolí určite vezme dych, sú pre oblasť známe bizarné skalné rozprávkové komíny, prírodný umelecký produkt, vytesaný v spolupráci vetra a dažďa.

Kde sa ubytovať?

Okrem centra turizmu – Göreme, je v regióne Cappadocia obľúbené i mesto Ürgüp či Uçhisar. Čo sa týka možností ubytovania je Ürgüp Göreme podobný, naviac je známy i ako srdce vínnej produkcie regiónu. Uçhisar vám zas poskytne tie najlepšie výhľady na okolie a mnohí ho poznajú vďaka jeho luxusným hotelom. Určite nepremeškajte príležitosť ubytovať sa v jednej z jaskynných izieb, so svojou špecifickou atmosférou. Zaplatíte za ňu okolo dvadsať/tridsať eur na noc. Takúto možnosť vám ponúka napríklad Natureland Cave Hotel v Göreme.

Múzeum pod otvoreným nebom

Göreme Açikhava Müzesi, najväčšie skalné múzeum sa nenachádza priamo v meste, objavíte ho asi 1,5 kilometra východne do kopca od centra Göreme. Patriac do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, je Open-Air Museum jednou z najbazálnejších zastávok po okolí Cappadocie a zaberie vám asi dve hodiny návštevy. Popri zbierke viac ako tridsiatich kostolov a kaplniek si nezabudnite všimnúť ten najznámejší – Karanlık Kilise, zdobený majstrovskými freskami, napríklad Ježiša na kríži či Judášovou zradou. Cena za vstup je okolo dvoch eur (₺10), popri vstupu za múzeum, za ktorý zaplatíte 6,5eur (₺30). Po prekročení východu múzea, sa cez cestu, asi 50km dole kopcom ku Göreme, vyberte navštíviť Tokalı Kilise, ktorého návšteva pokrýva rovnaký lístok. Ten je spomedzi kostolov v oblasti tým najväčším a jedným z najimpresívnejších.

Vyberte sa na červenú či zelenú objavnú cestu

Červená a zelená objavná cesta sú obľúbeným spôsobom odhaľovania krás Cappadocie a sú ponúkané takmer každou cestovnou kanceláriou v okolí. Prvou zastávkou červenej cesty je práve spomínaná dychberúca panoráma komínov Göreme a múzeum pod otvoreným nebom. Začína sa približne okolo deviatej hodiny, záležiac od času návratu ostatných členov skupiny z letov s balónom a trvá asi do štvrtej/piatej hodiny poobednej. Ďalej sa na nej zoznámite s hradom Uchisar, so starou jaskynnou dedinkou Cavusin. Po ceste sa zastavte v keramickom obchode v Avanose, kde uzriete krásnu zbierku kúskov a výrobu si môžete i sami vyskúšať. Za pohľadom na ďalšie prírodné úkazy, vytvorené časom, sa vyberte do Pasabagu či do Dervent Valley. Vaše prvé kroky po zelenej ceste budú smerovať do podzemného mestečka Derinkuyu. Ďalšou zastávkou, ktorá na vás bezpochyby urobí dojem je údolie Ihlara, kaňon nad zelenkavou riekou. Asi po dvadsiatich piatich minútach cesty autom sa ocitnete pri kláštore Selime, ktorého história siaha do ôsmeho storočia. Ďalšou možnou, avšak nepovinnou zastávkou je údolie holubov.  Ak vás zaujíma proces výroby šperkov, zastavte sa na živú ukážku vo výrobni ónyxových šperkov. Úžasná panoráma Göreme vás na zelenej ceste čaká na jej konci.

Turecké kúpele, súčasť tradície a kultúry

Popri kultúrnych a prírodných objavoch nezabudnite na relax. Špeciálne ten tamojší, v podobe tureckých kúpeľov hammam patrí určite medzi dôležité elementy historickej tradície a tureckej kultúry. Muži a ženy tu oddychujú v oddelených priestoroch, a to tým najočistnejším a najpokojnejším spôsobom, aký si viete predstaviť. Bahenná maska, sauna, bazény, sprchy a pokojná miestnosť, poskytujúca peelingové čistenie či masáž. Hammam nemilujú iba turisti – miestni ich navštevujú na pravidelnej báze, preto sa za cestou k vašej spokojnosti nebojte opýtať domácich, ktoré miesta najviac učarovali im.

Osladený čaj a jufka

Medzi pravidelné pôžitky tamojších obyvateľov určite patrí raňajkový rituál. Ten zahŕňa rôzne druhy syrov, chleba, olív, rajčiny, uhorky, vajíčka, džem a med, to všetko, samozrejme, čerstvé. K tomu neodvolateľne patrí i silný turecký čierny čaj, osladený cukrom či medom. Turecká kuchyňa je vďaka dlhej histórii nesmierne variabilná. V Göreme sa za nejlepším börekom, tureckým syrovým koláčom, vyberte do Tripadvisorom oceneného Nazar Börek Cafe. Ďalší podnik, ktorý Tripadvisor ocenil certifikátom excelentnosti je Omurca Art Cave Cafe, vlastnený umelcom Harunom, ktorý nielenže miesto sám dekoroval a postavil nábytok, ale v tomto čarovnom mieste i sám varí. Vychutnajte si vyberané pokrmy pri pohári domáceho vína. V Ürgüpe sa zastavte v  Zeytin Cafe & Ev Yemekleri na mantı, cestovinové taštičky, plnené mäsom či syrom, servírované s paradajkovou či cesnakovou omáčkou. Ak sa radi počas svojich kulinárskych zážitkov i niečomu priučíte, vyskúšajte kuchárske hodiny, ktoré vás naučia uvariť si tradičnú šošovicovú polievku mercimek çorbası či plnené cukinové placky mücver. Priemerné denné výdavky na jedlo sa predpokladajú približne na šesť eur (₺26).

Ako najlepšie do Cappadocie

Ideálnym východiskovým bodom pre cestovanie po Cappadocii je nepochybne letisko v meste Nevsehir. Toto mesto je totiž aj hlavné mesto celej provincie a funguje tu výborná sieť diaľkových autobusov, takže sa viete komfortne dopraviť do ktorejkoľvek časti. Odtiaľto je to len kúsok k podzemným úkrytom, rozprávkovým domčekom, komínom, kláštorom a nádherným výhľadom.

Istanbulu a magická Cappadocia jednou cestou od 469€

PREJSŤ NA PONUKU

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Dánsko sa otvára pre cestujúcich z EÚ. Krajina od konca júna začne akceptovať aj COVID pasy https://t.co/qEfX9UIv3S #letenky21 minút dozadu
British Airways sú prvými aerolinkami, ktoré skúšajú nový rýchlý Pelican test na COVID-19. Má 100% špecifickosť a využíva sliny https://t.co/Pn7erBxW1h #novinky36 minút dozadu
Dobré správy! V okresoch s lepšou situáciou sa od pondelka môžu otvoriť aj wellness služby https://t.co/hnVf6AZOW3 #dovolenky2 hodiny dozadu
Cestovanie na Srí Lanku: podmienkou k vstupu je test, poistenie a ubytovanie v hoteli Level 1 https://t.co/znFyZQQ2BN #novinky2 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť (novinky) https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky2 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky2 hodiny dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky2 hodiny dozadu
Seychely, Maldivy i Malta. Ktoré krajiny očkujú najrýchlejšie? Pozri si TOP10 rebríček (aktualizované) https://t.co/AGlCgeGn5U #novinky2 hodiny dozadu
Cestovanie do Rakúska: od 19. mája sa výrazne uvoľnia opatrenia, stačí mať test, očkovanie alebo imunitu https://t.co/TdiKgttXsV #novinky2 hodiny dozadu
Štokholm plánuje uzavrieť letisko Bromma. Lety sa presunú na letisko Arlanda https://t.co/meadrpkUu321 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore