Nájdeš nás aj na:
brusel

Cestopisy

Dokonalý výlet v Bruseli? Takto ho zažiješ aj ty

Dokonalý výlet v Bruseli? Takto ho zažiješ aj ty

Múzea všetkých druhov a veľkostí, úžasná architektúra, skvelé reštaurácie, pouličné umenie i autenticita starého Bruselu lákajú na návštevu hlavného mesta Európskej únie.

Reklama

Vedel(a) si o Bruseli, že…?

Hovorí sa, že bruselské letisko Brussels International Airport je najväčší obchod s čokoládou na svete.

Ako sa dostať z letiska do centra Bruselu?

Letisko Brussels International Airport

Z letiska autom do Bruselu: 

Z letiska vlakom do Bruselu

 • Všetky vlaky odchádzajúce z letiska Brussels Airport ho spájajú s troma stanicami v meste – Brussels North, Brussels Central a Brussels Midi. Cesta do centra trvá asi 20 minút. Cena sa líši počas pracovných dní a víkendu. Vlaková stanica sa nachádza pod letiskovým terminálom, na -1. poschodí.

Z letiska autobusom do Bruselu

 • Spoločnosť De Lijn spája centrum Bruselu s letiskom a spoločnosť STIB spája Zaventem s bruselskou Európskou štvrťou.

Letisko Charleroi Airport

Toto letisko je známe aj ako Brussels South Charleroi Airport, leží asi 55 kilometrov južne od Bruselu. Práve na toto letisko lieta väčšina lowcostových aeroliniek.

Z letiska Charleroi autom do Bruselu: 

Z letiska Charleroi autobusom do Bruselu: 

 • Spoločnosť Flibco poskutyje služby shuttle bus spájajúce letisko s mestom. Autobus odchádza každých 30 minút a cesta trvá asi hodinu. Zastávka v Bruseli sa volá Bruxelles-Midi.

Čo robiť, zažiť a vidieť v Bruseli?

Brusel sa spája s niekoľkými miestami či monumentami, ktoré sa vynoria v mysli všetkým pri zmienke Belgicka. Nielen čokoláda, hranolky či belgické pivo lákajú návštevníkov do tohto kúta sveta. Keď sa tu ocitneš, určite by si mal(a) vidieť krásne námestie Grand Place. Uzavreté námestie s dláždenými uličkami je známe radnicou z 15. storočia. Námestie však preslávila i unikátna architektúra a zdobenie. Poznať ho môžeš vďaka každoročnému kvetinovému kobercu či obrovskému vianočnému stromčeku. Mnohí ho dokonca považujú za jedno z najkrajších miest na svete.

Ďalším symbolom mesta je nepochybne Atómium, postavené pri príležitosti prvej povojnovej svetovej výstavy EXPO 58. Symbolizuje základnú bunku kryštalickej mriežky železa zväčšenú 165 miliárd krát. Reprezentujú vieru v silu vedy a jadrovú silu. Vnútri obrovských gúľ a trubíc sa môžeš poprechádzať a užiť si panoramatický výhľad na mesto. Nachádza sa tu tiež reštaurácia, exhibícia o histórii stavby, ako i malý obchodík s originálnymi darčekmi.

Ruku hore, kto nepozná cikajúceho chlapca? Alebo radšej Manneken-Pis. Svetoznáma socha je symbolom rebelského ducha mesta. V 15. storočí hral hlavnú rolu v distribúcii pitnej vody, prežil bombardovanie Bruselu v roku 1695. Niet divu, že sa socha malého chlapca stala oslavovaným predmetom nielen medzi domácimi. Jeho šatník obsahuje asi 900 rôznych kostýmov.

TOP zážitky v Bruseli

Mini Európa v Bruseli

Navštív park Mini Europe, v ktorom nájdeš Európu ako na dlani. 28 štátov a 350 symbolov európskych metropol. Zmenšeniny pamiatok sú rozkošnou prechádzkou plnou histórie. Okrem toho tu na teba čakajú aj živé atracie a interaktívna zábava.

Výlet do mesta Bruggy

Neobyčajné mesto Bruggy, zapísané do svetového dedičstva UNESCO, je živou ukážkou fascinujúcej histórie na jednom mieste. Niektorý Bruggy dokonca považujú za najkrajšie mesto Belgicka. Uži si celodenný výlet so sprievodcom.

Návšteva Waterloo a miestneho pivovaru

Známa Bitka pri Waterloo, miest nachádzajúcom sa neďaleko Bruselu, vám pri návšteve Belgicka nesmie ujsť. Navštív historické farmy, viac ako 100-metrovú fresku, ktorá zobrazuje kľúčové fázy bitky či Leviu mohylu – známy pamätník.

Všetky nezabudnuteľné zážitky nájdeš TU.

Čo treba ochutnať v Bruseli

 • Wafle sú miestnou tradičnou pochúťkou na mnoho spôsobou, ktorá by ti jednoznačne nemala ujsť. Šľahačka, čokoláda či čerstvé ovocie na vrch a šup do bruška.
 • V rôznych chutiach omáčky sa predbiehajú i stánky či reštaurácie s ďalšou typickou belgickou delikatesou – hranolkami. Pôvodne pochádzajú práve z Belgicka.
 • Pivo je tamojšou doménou a hovorí sa, že tu nájdeš stovky druhov zlatého moku. Vyskúšaš všetky?

Výhodné ubytovanie v Bruseli

Hľadáš ubytovanie neďaleko centra, s dostupnou verejnou dopravou za skvelú cenu?

Ak hľadáš všetko v jednom, odporúčame akciový pobyt s letenkami, 3*hotelom a raňajkami v Bruseli už od 209€.

Užitočné mobilné aplikácie v Bruseli

Free Tap Water Belgium – voda z vodovodu

Aplikácia, ktorá vznikla na podporu používania menej jednorazových plastov. Vďaka nej si môžeš vyhľadať reštaurácie, ktoré čapujú vodu z vodovodu.

Brussels Travel Guide

Nájdi TOP pamiatky a dôležité info či odkazy na užitočné stránky.

Čo si vziať so sebou do Bruselu?

Nielen pamiatky, ale aj nasávanie atmosféru napríklad počas večernej prechádzky patria k spoznávaniu nových miest. Skús to napríklad v týchto štýlových šľapkách.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  5/5 - (1 vote)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore