Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Z USA do Londýna a naopak: British Airways a American Airlines spúšťajú testovanie s dobrovoľníkmi

Z USA do Londýna a naopak: British Airways a American Airlines spúšťajú testovanie s dobrovoľníkmi

American Airlines a British Airways odštartovali dobrovoľné skúšobné testovanie na COVID-19 na vybraných letoch medzi USA a Londýnom. Program má ukázať, ako môže testovanie pomôcť medzinárodnému cestovaniu a poukázať na to, že karanténa nie je potrebná.

Reklama

V spolupráci s leteckou alianciou Oneworld ponúknu aerolinky testy oprávneným zákazníkom, ktorí si rezervovali let so spoločnosťou American Airlines z Dallasu Fort Worth na londýnsky Heathrow alebo s British Airways s odletom z New Yorku JFK či Los Angeles. Testovanie začnú ponúkať 25. novembra. Neskôr sa pridá tiež let American Airlines z New Yorku.

Ako bude testovanie prebiehať?

Vybraní pasažieri budú kontaktovaní leteckými spoločnosťami a dostanú presné inštrukcie, ako sa môžu stať dobrovoľníkmi na testovanie. Každý dobrovoľník podstúpi 3 testy. Ak budú testovaní pozitívne, ich let by mal byť prebookovaný alebo zrušený. Prvý test prebehne 72 hodín pred odletom z USA. Ide o RT-PCR test, ktorý podstúpia pasažieri doma.

Cestujúci si sami urobia vzorku výterom z nosa za pomoci virtuálneho stretnutia so zdravotníkom. Po pristátí na letisku Heathrow podstúpia druhý tzv. LAMP test na letisku. Následne obdržia testovací balíček k tretiemu testovaniu, ktoré si môže pasažier opäť urobiť doma. Pri poslednom teste si musí cestujúci odobrať vzorku slín 3 dni po príchode do Veľkej Británie.

Program už na niektorých letoch funguje

Výkonný riaditeľ American Airlines Doug Parker povedal, že program už úspešne spustili na letoch z USA do Karibiku a Latinskej Ameriky. Veľká Británia je veľkou súčasťou biznisu leteckej spoločnosti a destináciou, ktorú chcú mnohí navštíviť, píše Breaking Travel News.

Z desiatok letov na pár týždenne

Pred pandémiou lietali American Airlines a British Airways do 30 destinácií smerujúc z Londýna do USA. Teraz fungujú len na zlomku z týchto trás. Z Londýna do New Yorku obsluhovali 111 letov týždenne, teraz sa číslo znížilo na 14 letov dovedna medzi dvoma metropolami.

Sean Doyle, výkonný riaditeľ spoločnosti British Airways, vysvetlil, že potrebujú, aby britská vláda zaviedla systém povoľujúci pasažierom podstúpiť spoľahlivé a cenovo dostupné testy pred odletom, s cieľom nadobudnúť sebavedomie, že ostatní pasažieri sú negatívni. Zároveň je jeho predstava taká, že pre cestujúcich z rizikových krajín by mal byť k dispozícii ďalší test pri príchode do destinácie, ktorý ich oslobodí od karantény.

Akciové letenky


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore