Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Americký Boston pulzuje európskym duchom

Pre niektorých je symbolom hokeja, kde našu krajinu zastupuje hádam náš najvyšší hráč – Zdeno Chára. Pre iných je známejší organizovaním maratónu, ktorý sa v roku 2013 premenil na teroristický útok, no väčšine z nás zrejme prídu na um hodiny dejepisu, kedy nás učili o „Bostonskom pití čaju“, ktoré odštartovalo americkú revolúciu za nezávislosť. Vitajte v jednom z najčarovnejších miest najmladšieho kontinentu sveta, v Bostone!

Reklama

Boston - harbor

„Fazuľové mesto“ či „Atény Ameriky“, ako ho niektorí nazývajú, leží v americkom štáte Massachusetts. Bolo založené v roku 1630, puritánmi z Anglicka. Do roku 1755 bolo najväčším mestom Spojených štátov. Je ekonomickým i kultúrnym centrom. Žije v ňom približne 617 000 obyvateľov, ktorým ponúka množstvo vysokých škôl, nemocníc s vysokou úrovňou či početné kultúrne a profesionálne športové organizácie. Väčšina z nich pracuje v oblasti financií, zdravotnej starostlivosti, vzdelávania a v oblasti služieb. Boston sa podľa turistov vymyká svojou atmosférou typickému obrazu amerických miest, urbanisticky skôr pripomína európske mesto.

Zaujímavosti, ktoré ste o Bostone doteraz nevedeli
Boston

Fráza „zakázané v Bostone“ pochádza z konca 19. storočia a začiatku 20. storočia. Mestskí úradníci vtedy zakazovali všetko, čo považovali za lascívne či nejakým spôsobom urážlivé. Či už išlo o divadelné predstavenia, knihy či filmy.

Tradičným miestnym koláčom je tzv. „Boston cream pie“, vtákom štátu sa stala sýkorka a štátnym druhom psa Bostonský teriér. Okrem toho tu bola postavená prvá továreň na čokoládu a prvýkrát verejnosti v Amerike sprístupnená pláž, Revere Beach.

V Bostonskom detskom múzeu sa nachádza obria fľaša mlieka, kde by sa zmestilo až 221 900 litrov mlieka.

Boston University Bridge na aleji Commonwealth je jedným z mála miest na zemi, kde v jednom okamihu môže loď plávať pod idúcim vlakom, nad ktorým jazdia autá, pod oblohou, cez ktoré letí lietadlo.

Vhodné miesto pre oddych
Boston - záhrada tulipány

Boston Common je názov, ktorý priľahol najstaršiemu miestnemu verejnému parku v Amerike. V podstate ide o akýsi zhluk prepojených parkov a ulíc, napríklad Charles, Beacon či Boylston Street. Informačné centrum sa napríklad nachádza na ulici Tremont Street. V minulosti to bolo centrum mnohých ceremónií, osláv či protestov. Svoje prejavy tu mali osobnosti ako Martin Luther King Jr. či pápež Ján Pavol II. Dnes je strediskom športu, dôležitých miestnych udalostí a upokojujúcej zelene. Nájdete v ňom i jazero Frog Pond, ktoré v zime slúži ako klzisko. Ak preferujete romantický pohľad na more, nenechajte si ujsť Christopher Comumbus Park, nachádzujúcom sa v bostonskom parku. Mesto sa takisto hrdí svojim námestím, Copley Square. Spájajú sa s ním hneď dve významné osobnosti. Prvou je John Singleton Copley, maliar, ktorý sa v Bostone narodil a John Hacock, podľa ktorého pomenovali najvyššiu budovu v meste – John Hancock Tower. Ide o mrakodrap, ktorý navrhol americký architekt Henry N. Copp. Názov dostala výšková budova po obchodníkovi, štátnikovi a významnej osobnosti americkej revolúcie.

Najznámejšia univerzita na svete
Boston univerzita

V okolí Bostonu nájdete niekoľko „naj“. V tomto prípade je to najznámejšia univerzita na svete. Bola postavená v roku 1636 v meste Cambridge, blízko Bostonu. Svoje meno získala po duchovnom, Johnovi Harvadrovi. Finančne i hmotne (knižnicou) podporil túto vysokú školu, ktorá sa stala univerzitou 144 rokov po jej vzniku. Statusom študenta na tejto škole sa môže pochváliť takmer 20 tisíc študentov z celého sveta. Prijímacie konanie trvá rok a medzi úspešnými uchádzačmi sa radí len 9% z nich, ku ktorým sa počas svojich študentských čias zaradil i Barrack Obama a jeho manželka Michelle.

Mesto plné histórieBoston prístav

Milovníci histórie si tu takisto prídu na svoje. Či už prechádzkou naskrz starého cintorína nazvaného King´s Chapel, alebo návštevou pamätníka zosnulých Židov počas holokaustu – The New England Holocaust Memorial. 6 sklenených veží v ňom symbolizuje 6 hlavných vyhladzovacích táborov. Čísla, ktoré sú na skle vyrezané predstavujú 6 miliónov zabitých Židov. Zaujímavým zážitkom sa pre vás môže stať tzv. Freedom Trail. Ide o pešiu historickú trasu centrom Bostonu. Obsahuje 16 historických miest. Veľmi neobľúbenou budovou je v Bostone City Hall – budova radnice. Miestni o nej dokonca hovoria ako o najškaredšej budove na svete. Má zastaraný fádny vzhľad. Omnoho zaujímavejšou a navštevovanejšou budovou je tu Massachusetts State House, budova vlády. Nachádza sa v oblasti Beacon Hill/ Downtown. Je spájaná s menom Charlesa Bulfincha, známeho architekta a je považovaná za jedno z jeho najlepších výtvorov a stala sa i národnou kultúrnou pamiatkou. Toto privilégium získala i budova Old State House. Niekoľko desiatok rokov fungovala ako sídlo Všeobecného súdu Massachusetts. Neďaleko budovy sa odohral tzv. bostonský masaker. Šlo o konflikt medzi kolonistami a britskými vojakmi. Ďalším významným miestom je Faneuil Hall, ktorá sa nachádza v blízkosti nábrežia. Od roku 1743 funguje ako trhovisko či konferenčná miestnosť. Je známa napríklad ako zastávka sprievodu slobody, a preto často označovaná kolískou slobody. V roku 2008 sa podľa Forbes Traveler stala štvrtým najvyhľadávanejším miestom v Amerike.

Špecifické miesta, ktoré sa oplatí vidieť

Eric Broder Van Dyke / Shutterstock.com

Zdroj: Eric Broder Van Dyke/Shutterstock.com

Pre športových nadšencov je tu napríklad baseballové ihrisko, Fenway Park, jedno z najstarších športových štadiónov Ameriky. Je však nebezpečné zdržiavať sa v jeho okolí počas nočných hodín. Pre tých, ktorí majú vzťah k zvieratám, napr. New England Aquarium. Ide o jednu z najobľúbenejších atrakcií Bostonu. Množstvo živočíchov, od žralokov k tučniakom, koraly, či dokonca sezónne vyhliadky s pozorovaním veľrýb. Pre umelecké duše môže byť zaujímavou zastávkou napríklad Institut of Contemporary Art. Vtiahnu vás nielen diela moderného umenia, ale už samotná vizuálna stránka budovy, ktorej časť presahuje cez okraj mora. Milovníkov čínskej kultúry môže zaujať Chinatown. Ide o čínsku štvrť, jednu z najväčších v USA, kde nájdete množstvo čínskych či vietnamských reštaurácií a obchodov. Tak ako väčšina živých metropol sa hrdí zmesou farieb, rás či vizuálnych zážitkov.

Boston - bronzové kačky

Zdroj: Jorge Salcedo/Shutterstock.com

Všetky cool letenky dávame na náš facebook, stačí iba lajknúť TU


Čítaš naše články? Zaslúžiš si odmeny:

Zľavový kód 10€ na letenky

  • Pri objednávke zadaj zľavový kód PECKYJAN10 a Pelikán ti odpočíta 10€ z celkovej sumy - platí na objednávky vyššie ako 20€

Zľavy na ubytovanie (Airbnb, Booking, Pelikán)

Booking.com

Pridaj sa do VIP skupiny cestovateľov 

Ušla ti dobrá letenka alebo dovolenka? Už sa ti to nemusí stať. Klikni nižšie na zelené tlačidlo CHCEM a medzi prvými od nás dostaneš #pelipecky notifikáciu na najlepšie letenky, dovolenky, zľavové kody na cestovanie a výhody

Výhodný autobus na letisko

Bezplatná Wi-Fi, klimatizácia a nástup priamo pri termináli letiska. Pre pohodlnú a spoľahlivú cestu na letisko Viedeň/Budapešť odporúčame využiť výhodné lístky na autobus od našich kamarátov zo SLOVAK LINES. Do Viedne sa vieš dostať z Bratislavy 25-krát denne, do Budapešti až 3-krát denne.

Revolut karta zdarma od Pelikána

Vykašli sa na zmenárne. Stiahni si appku Revolut, zaregistruj sa pár kliknutiami a „bankuj“ šikovne po celom svete. Revolut sa ti zíde najmä ak potrebuješ stabilne dobrý menový kurz – k dispozícii máš 29 svetových mien a stredové kurzy pre prevody. Z Revolutu môžeš posielať alebo tiež prijímať platby aj z iných bankových účtov. Výbery zo všetkých bankomatov na svete máš zdarma až do výšky 200 EUR mesačne a peniaze si vieš poslať na kartu kedykoľvek a prevod prebehne do pár sekúnd.

Karta Revolut

Lacný prenájom auta

Ušetri na požičaní auta a urob to cez Pelikán. Cez vyhľadávač si vyber konkrétnu destináciu, porovnaj ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzdvihneš po prílete na letisko. Vďaka Rentalcars a Pelikánu uvidíš vždy najvýhodnejšie ceny na trhu v ponúkanom dátume.

#stacivyrazit

Tento rok Pelikán oslavuje 15 rokov, ale darčeky dostávajú jeho zákazníci. Najväčšia cestovná kancelária na Slovensku spustila zrýchlené rezervácie leteniek bez nutnosti vypĺňať mená ostatných cestujúcich, kompletne nový produkt kombinovaných leteniek, spolupráce s leteckými spoločnosťami aké nemá nikto iný a Peli-vyhľadávacie technológie sa už za tie roky naučili samé vyrábať bestseller ponuky. Podpor slovenskú firmu a spolu precestujeme celý svet za málo peňazí. #stacivyrazit

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Leto na Floride a v New Yorku? Leť super luxusnou bizniskou s 50% zľavou https://t.co/QGXakR3YD0 #amerika #letenky47 minút dozadu
Maldivy s Emirates v hlavnej sezóne za 489€ https://t.co/co2koyhG8I #letenky2 hodiny dozadu
Poď na najväčší ostrov Grécka! Kréta na jar s letenkami pod 50€ https://t.co/FbkMG8ggrD #letenky3 hodiny dozadu
Zaži jar v Kolumbii s letenkami z Viedne od 469€! https://t.co/mrZFJGmEBD #letenky3 hodiny dozadu
Letenky na Mykonos máme v máji so zľavou od 52€! https://t.co/OkiTyXRm6V #letenky4 hodiny dozadu
Holandský Eindhoven: Letenky teraz aj so zľavou od 16€ https://t.co/5wofPkbHMB #letenky4 hodiny dozadu
Kali – rozhovor nielen o tom, prečo #stacivyrazit (podcast + video + súťaž) https://t.co/tbBKg5bABl1 deň dozadu
Chceš skúsiť biznisku Qatar Airways? Je ten správny čas: https://t.co/Q9MCF4WF322 dni dozadu
PONUKA DŇA: Starobylá Ronda na 4 noci so sprievodcom za 349€ https://t.co/ZjDyE6XwRi #citybreaky #dovolenky3 dni dozadu
Phuket s 5*Qatar Airways teraz za 489€! https://t.co/qFQAA6J0BA #ázia #letenky3 dni dozadu
1 2 3 5

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore